کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

راه های درمان بیش فعالی در کودکان چیست؟

راه های درمان بیش فعالی در کودکان

درمان بیش فعالی در کودکان امر بسیار مهمی در زندگی آنهاست . زیرا این درمان هرچه زودتر انجام بگیرد این کودکان زودتر به زندگی معمولی باز می گردند و به تحصیل و زندگی خود ادامه می دهند . درمان بیش فعالی در کودکان از راه های مختلف صورت می گیرد . بسته به میزان شدت بیش فعالی کودک ، درمان های مختلفی برای او درنظر گرفته می شود . این درمان ها می تواند شامل جلسات مشاوره و رفتارشناسی ، رژیم های غذایی و یا در مرحله آخر درمان توسط دارو صورت بگیرد . درمان بیش فعالی در کودکان اغلب توسط مشاوره کودک صورت می گیرد زیرا مشاور با تخصص و تجربه در رابطه با درمان این کودکان تصمیم می گیرد .


بیشتر بخوانید: درمان کودکان بیش فعال و کم توجه


تربیت کودک بیش فعال

تربیت کودک بیش فعال یکی از موارد مهم در روند درمان بیش فعالی در کودکان است ، پرتحرکی ، پر حرفی و لجاجت های این کودکان گاهی اوقات کاسه صبر والدین را سریز می کند و موجب می شود کودک را تنبیه کنند درحالی که اگر والدین از شرایط فرزندشان به اندازه کافی آگاه باشند و برای رفتار با کودک بیش فعالشان با یک مشاوره تربیت کودک در ارتباط باشند هرگز چنین مشکلاتی به وجود نمی آید و به واسطه راهنمایی های مشاوره اختلالات کودک هرچه سریع تر قبل از گذر از دوره طلایی درمان ، شاهد بهبود کودک می شوند .

با درمان بیش فعالی در کودکان آینده کودک را تضمین کنید زیرا ادامه یافتن بیش فعالی در دوران تحصیل کودک آسیب های زیادی از لحاظ روحی و درسی به او وارد می کند . این کودکان به دلیل بیش فعالی نمی توانند مدت زمان طولانی کلاس درس را تحمل کنند و مدام به دنبال راه فراری از درس هستند درنتیجه نمی توانند در درس نیز پیشرفت کنند و همین امر موجب می شود دیگران او را تبل خطاب کنند و یا در کلاس مورد تمسخر قرار بگیرد ودچار آسیب های روحی و روانی نیز بشود که بیشتر در آینده و بزرگسالی نمایان می شود و بر زندگی این افراد تاثیر مستقیم می گذارد . درمان بیش فعالی در کودکان توسط مشاوره خانواده و مشاوره تربیتی کودکان با روش های مختلف صورت می پذیرد .


بیشتر بخوانید: نشانه های بیش فعالی در کودکان چیست؟


روش های درمان بیش فعالی در کودکان

روش های درمان بیش فعالی در کودکان

روش های درمان بیش فعالی در کودکان باتوجه به شرایط کودک متفاوت است . برخی از کودکان بیش فعال با جلسات مشاوره و روش های تربیتی درمان می شوند اما برخی دیگر ممکن است به دارو نیز در دوره درمان نیاز داشته باشند . یکی از روش های کنترل مناسب که به تازگی بیشتر رواج پیدا کرده است کنترل کودک توسط رژیم های غذایی و عادت های تغذیه ای است . برخی از مواد خوراکی موجب افزایش پرتحرکی کودکان می شود درنتیجه مشاوره کودک زیر نظر پزشک تغذیه اقدام به تهیه لیستی از خوراکی ها می کند .


بیشتر بخوانید: راه های درمان بیش فعالی در کودکان چیست؟


درمان بیش فعالی در کودکان

در خانواده هایی که کودک بیش فعال دارند آشفتگی شدیدی وجود دارد زیرا این کودکان فضای خانه را نا آرام می کننند ، حال فکر کنید خانه که محلی برای آرامش اعضای خانواده است به محلی پر تنش تبدیل شود ، وجود همین کودکان به مرور باعث خستگی والدین از شرایط می شود و گاها باعث به وجود آمدن دعوا بین والدین می شود درنتیجه استفاده از روش های درمان بیش فعالی در کودکان نه تنها برای کودک موثر است بلکه موجب بازگشت آرامش به خانواده می شود . روش های درمان بیش فعالی در کودکان وابستگی زیادی به نوع رفتار والدین با کودک دارد پس آگاهی والدین از شرایط کودک بیش فعال بسیار مهم است و نیاز است این والدین نیز با مشاور کودک همراه شوند .

ازجمله روش های درمان بیش فعالی در کودکان نیز به موارد زیر می توان اشاره کرد :

1.با کودکتان صحبت کنید

2.او را با دیگران مقایسه نکنید

3.رژیم غذایی مناسب را فراموش نکنید .

4.کودکتان را تشویق کنید .

5.قوانین را با دقت انتخاب کنید .


بیشتر بخوانید: چگونه با کودکان بیش فعال رفتار کنیم؟


تشخیص و درمان بیش فعالی در کودکان

تشخیص و درمان بیش فعالی در کودکان کار ساده ای نیست و نیاز به صرف زمان زیادی دارد . این روزها باور غلطی بین مردم شکل گرفته که شیطنت های کودکانه را به بیش فعالی کودک تعبیر می کنند درحالی که شیطنت با بیش فعالی بسیار متفاوت است ، کودکان بیش فعال علاوه بر شیطنت ، بسیار پرتحرک ، خستگی ناپذیر و پر حرف اند و از تمرکز پایینی برخوردار هستند و نمی توانند برای مدت زمان زیادی در یک مکان بمانند درنتیجه نمی توان تمام کودکانی که شیطنت دارند را بیش فعال دانست.

تشخیص و درمان بیش فعالی در کودکان را باید به عهده مشاوران و متخصصان در حوزه روانشناسی کودک گذاشت . این تشخیص نیاز به چندین جلسه مشاوره دارد تا مشاور ابتدا از بیش فعالی کودک مطمئن شود سپس بسته به نیازاو یکی از راه های درمانی اعم از رفتار درمانی ، خوراک درمانی یا دارو درمانی انتخاب کند . تشخیص و درمان بیش فعالی در کودکان حداقل نیاز به یک دوره شش ماهه دارد و فقط با یک آزمون تشخیص آن امکان پذیر نیست و این نکته مهمی است که والدین باید از آن آگاه باشند و برای درمان فرزندشان صبوری به خرج دهند . کودکان معمولا علائم بیش فعالی را از سنین پایین تا قبل از 7 سالگی بروز می دهند .


بیشتر بخوانید: خصوصیات کودکان بیش فعال چیست ؟


بهترین سن درمان بیش فعالی در کودکان

بهترین سن درمان بیش فعالی در کودکان از نظر روانشناسان مشخص شده است . همانطور که می دانید درمان بیش فعالی در کودکان تاثیر بسزایی در زندگی آنها دارد درنتیجه هرچه سریع تر برای درمان این کودکان اقدام شود بهتر و حتی راحت تر است . بهترین سن درمان بیش فعالی در کودکان را تا قبل از 12 سالگی بهتر و موثر تر می دانند .

بهترین سن درمان بیش فعالی در کودکان

اهمیت درمان بیش فعالی در کودکان

اهمیت درمان بیش فعالی در کودکان را جدی بگیرید . با توجه به تحقیقات پسران بیشتر از دختران بیش فعال هستند اما هنوز دلیل این امر مشخص نشده است . بیش فعالی که به انواع مختلف تقسیم می شود با توجه به شرایط کودک قطعا آسیب های جدی به او می زند و همین امر اهمیت درمان بیش فعالی در کودکان را ثابت می کند . برخی از والین فکر می کنند با گذر زمان این اختلال از بین می رود و نیازی به درمان نیست درحالی که این باور کاملا غلط است و درصورت عدم درمان گاهی ممکن است این اختلال تا بزرگسالی ادامه پیدا کند .


بیشتر بخوانید: علائم بیش فعالی در کودکان نوپا چیست؟


سوالات متداول

علائم بیش فعالی در کودکان چیست ؟

 پرتحرکی ، پرحرفی لجاجت و مدام درحال حرکت بودن کودک از جمله علائم بیش فعالی در کودک است . همچنین عدم تمرکز ، ناتوانی در تحمل کلاس های درسی و .. از دیگر شواهد اختلال بیش فعالی است .

بهترین روش های درمان بیش فعالی کودکان چیست ؟

 بهترین روش های درمان بیش فعالی در کودکان توسط مشاوره کودک صورت می گیرد و باتوجه به شرایط ، روش درمان مناسب را درپیش می گیرد .

آزمون برای تشخیص کودکان بیش فعال چیست ؟

 آزمون به تنهایی روش صحیحی برای تشخیص بیش فعالی کودک نیست اما یکی از راه های تشخیص بیش فعالی است که در مطمئن شدن مشاور کمک می کند . آزمون ها با طرح سوالات مختلف در رابطه با نوع رفتار کودک در موقعیت های مختلف به نتایجی دست پیدا می کند که بیش فعالی یا عدم بیش فعالی کودک را ثابت می کند .

تفاوت کودک بیش فعال با بازیگوش چیست ؟

 کودکان بازیگوش ممکن است در یک بازه زمانی شیطنت های خاص خود را داشته باشند اما در کودکان بیش فعال تنها شاهد شیطنت های بچه گانه نیستید بلکه ناتوانی در تمرکز و پرحرفی ها و پرتحرکی های بی پایان را مدام می بینید .

مناسب ترین سن درمان بیش فعالی چیست ؟

 مناسب ترین سن درمان بیش فعالی در کودکان تا قبل از 12سالگی است و این روند درمانی هرچه سریع تر آغاز شود نتیجه بهتری گرفته می شود و کودک زودتر به زندگی عادی باز می گردد .


بیشتر بخوانید: خصوصیات بچه های بیش فعال چیست؟


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه تربیت کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:Treatment for Children with ADHD 

براي مشاوره در زمينه راه های درمان بیش فعالی در کودکان چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور