کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

روش صحیح تربیت فرزند چیست؟

روش صحیح تربیت فرزند

روش صحیح تربیت فرزند مسئله مهمی است که تاثیر مستقیمی بر شرایط یک جامعه می گذارد . والدین با آگاهی از روش صحیح تربیت فرزند پیش از فرزند آوری آرامش خاطر بیشتری دارند و به راحتی با چالش های تربیتی فرزند خود کنار می آیند درنتیجه بهتر است والدین پیش از به دنیا آمدن فرزند خود از نحوه تربیت و روش های درست تربیتی نیزآگاه باشند . برای آگاهی از روش صحیح تربیت فرزند می توان از کتاب های روانشناسی کودک و یا مراجعه به مشاوره کودک کمک گرفت . تربیت فرزند وابسته به شرایط زیادی از جمله طرز تفکر والدین ، نوع رفتاری و خلق و خوی کودک و … است درنتیجه نمی توان یک نوع رفتاری و تربیتی با کودک را مناسب همه قرار داد و بهتر است والدین نسبت به شناختی که از کودک خود بدست می آورند روش تربیتی فرزند خود را مشخص کنند .

مشاوره تربیت کودک به دلیل شناخت کامل از علت های رفتاری کودکان با انجام تست هایی مناسب سن کودک می تواند به راحتی روش صحیح تربیت فرزند را به والدین آموزش دهد او به راحتی دلیل لجبازی های کودکانه و یا پرخاشگری های بی مورد کودک را درمیابد سپس در نحوه تربیت فرزند با والدین کم تجربه همراه می شود. درنتیجه راهنمایی از یک مشاوره اختلالات کودک کمک شایانی به والدین در تربیت فرزند می کند . تربیت کودک نه تنها در زندگی خود فرد موثر است بلکه موجب تاثیرات رفتاری او در جامعه می شود بنابراین خانواده به عنوان عضو مهمی در جامعه محلی است برای پرورش صحیح افراد تا جامعه همواره رو به بهبود باشد .مشاوره خانواده به عنوان یک راهنمای مورد اعتماد می تواند به خانواده ها در تربیت فرزندان کمک زیادی کند .

روش صحیح تربیت فرزند دختر

روش صحیح تربیت فرزند دختر نیازمند توجه ویژه به برخی مسائل است که شاید در فرزند پسر خیلی مهم و حیاتی نباشد در نتیجه لازم است پدر و مادر به تفاوت های تربیتی دختر و پسر نیز توجه داشته باشند . در روش صحیح تربیت فرزند دختر سعی کنید با او دوست و همراه باشید ، یک رفتار دوستانه و صمیمی تاثیر بسزایی در رفتار او می گذارد . همچنین فراموش نکنید در روش صحیح تربیت فرزند مهر و محبتتان را آشکارا بروز دهید زیرا ذات دختر می طلبد که همواره مورد توجه خانواده باشد پس سعی کنید که نیازهای عاطفی فرزندتان را در خانواده برطرف کنید .

نکته قابل توجهی که در روش صحیح تربیت فرزند دختر باید به یاد داشته باشید تغییرات رفتاری او در سنین مختلف است که نیازمند درک از طرف والدین است . دختر در سن نوجوانی و بلوغ حساس تر می شود و حتی ممکن است در این سنین دچار تضاد رفتاری شود در نتیجه آگاهی والدین از این سن حساس بسیار حائز اهمیت است .

روش صحیح تربیت فرزند دختر

روش صحیح تربیت فرزند پسر

روش صحیح تربیت فرزند پسر همانند تربیت دختر دارای ویژگی های خاص خود است . نکاتی وجود دارد  که شاید در حالت عادی پدر و مادر به آن بی توجه باشند ؛ از جمله مواردی که در روش صحیح تربیت فرزند پسر باید به آن توجه داشت می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  1. به فرزندتان یاد دهید که احساساتش را مدیریت کند .
  2. همدلی کردن ، خیلی مهم است که به فرزندتان بیآموزید که بتواند احساسات دیگران را به خوبی درک کند .
  3. فرزندتان را با اعتماد به نفس بالا تربیت کنید .
  4. پشتوانه فرزندتان باشید و پشتوانه دیگران بودن را کم کم به او بیاموزید .

در روش صحیح تربیت فرزند پسر مهرو محبت از اهمیت زیادی برخوردار است اما توجه داشته باشید در این امر زیاده روی نکنید و به قول معروف فرزندتان را لوس نکنید .

روش صحیح تربیت فرزندان

روش صحیح تربیت فرزندان به رعایت نکات زیادی بستگی دارد . در روش صحیح تربیت فرزندان ابتدا باید شناخت درستی از فرزندتان بدست بیآورید ، شناخت درست از فرزند موجب می شود در مواقع مختلف با اگاهی کامل بدانید باید چگونه رفتار کنید و یا کدام تنبیه برای کارهای غلط فرزندتان مناسب است.

از دیگر نکات مهم در تربیت فرزند نوع تنبیه پدر و مادر در برابر اشتباهات فرزند است . امروزه برخلاف گذشته روش اشتباه تنبیه بدنی کودکان از بین رفته زیرا این روش نه تنها هیچ پیشبردی در تربیت فرزند ندارد بلکه آثار مخربی بر روان کودک می گذارد که در آینده و بزرگسالی بیشتر خود را نشان می دهد . بهتر است تنبیه  را با توجه به رفتار شناسی کودکتان در نظر بگیرید به طور مثال یکی از تفریحات مورد علاقه اش را برای مدت کوتاهی از برنامه اتان حذف کنید .

فراموش نکنید همانطور که تنبیه در تربیت فرزندتان موثر است پاداش نیز تاثیر گذار است . بهتر است گاهی اوقات برای کار خوب و یا رفتار شایسته ای که کودکتان از خود نشان می دهد به او جایزه ای بدهید . این جایزه می تواند به دلیل ترک یک عادت اشتباه به او داده شود اما مراقب باشید که جایزه دادن هایتان تبدیل به یک عادت و بعضا باج دادن نشود . اگر فرزندتان به این اتفاق عادت کند شما بدون اینکه بخواهید به او یاد داده اید در ازای هر کاری که انجام می دهد باید پاداشی دریافت کند درنتیجه این کودک هیچگاه مسئولیت پذیر نمی شود مگر اینکه سودی برایش داشته باشد .

روش صحیح تربیت فرزند از نظر روانشناسی

روش صحیح تربیت فرزند از نظر روانشناسی نیز مشخص شده است . روانشناسان معتقدند که علت بسیاری از رفتار های انسان در بزرگسالی مربوط به کودکی است و این امر موجب می شود دوران کودکی و تربیت کودکان اهمیت بیشتری پیدا کند .

روش صحیح تربیت فرزند از نظر روانشناسی به موارد زیادی از جمله : نوع صحبت با فرزند ، نوع رفتار ، و شیوه تنبیه کودک اشاره می کند . همانطور که می دانید کودک مانند گیاهی است که به تازگی ریشه در خاک دوانده و اگر به درستی از آن مراقبت نشود و میزان نور و آب و خاکش را ندانند به راحتی پژمرده می شود و به برگ خشکی تبدیل می شود اما اگر به آن رسیدگی شود به موقع خاکش عوض شود نورش به مقدار مناسب باشد نه تنها رشد می کند بلکه آنقدر شاخ و برگ تازه می دهد که به درختی تبدیل می شود و خود جوانه های جدید می زند ، همانطور که اگر فرزندی به خوبی تربیت شود و وارد جامعه شود در آینده خود پدر یا مادر فرزندی می شود و او را به درستی تربیت می کند .

روش صحیح تربیت فرزند پسر

سوالات متداول

تربیت فرزند از منظر اسلام چگونه است ؟

همانطور که می دانید در دین اسلام نیز به تربیت فرزندان اشاره شده و این کار جز وظایف پدر و مادر درنظر گرفته شده و درواقع جز حقوقی است که اولاد  به گردن والدین دارد . باتوجه به دین اسلام والدین موظف اند که فرزند خود را با ایمان تربیت کنند و به او نیکی کردن بیاموزند .

اهمیت تربیت فرزند در خانواده چیست ؟

در خانواده ای که فرزندان به درستی تربیت می شوند شاهد آرامش بیشتری هستیم و موفقیت ها دست یافتنی تر هستند . اهمیت تربیت فرزند در خانواده به این دلیل حائز اهمیت است که خانواده اولین و بهترین محل برای پرورش افراد جامعه است درنتیجه انسان ها در خانواده مسئولیت پذیری ، همدلی و همکاری و … را می آموزند و از همین رو با تغییر روند تربیتی خانواده ها نوع فرهنگ جامعه نیز تغییر خواهد کرد .

راهکارهایی برای تربیت فرزند ؟

بهترین راهکار برای تربیت فرزند زمانی است که والدین از راه های تربیت فرزند آگاهی داشته باشند . با کودکان خود دوستانه رفتار کنید و از نصیحت کردن پرهیز کنید سعی کنید فرزندانتان را آگاهانه تربیت کنید .

روش تربیت فرزندان سرسخت و لجباز چگونه باید باشد ؟

با کودکان سرسخت و لجباز لجوجانه برخورد نکنید این کودکان از لحن دستوری تنفر دارند درنتیجه با این کار شاهد نتیجه ی عکس هستید . بهتر است با آنها هم صحبت شوید و به دنبال دلیل لجاجت او باشید .

بهترین شیوه تربیت فرزندان چیست ؟

همانطور که پیش تر گفتیم بهترین شیوه تربیت فرزندان این است که با آنها مانند یک دوست رفتار کنیم و به آنها رفتار های صحیح را بیاموزیم .

 

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه تربیت کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:How to Raise a Child (with Pictures) 

 

براي مشاوره در زمينه روش صحیح تربیت فرزند چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1399/5/24

شنبه

1399/5/25

یکشنبه

1399/5/26

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید