کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

چگونه به راه رفتن کودک کمک کنیم

چگونه به راه رفتن کودک
5/5 - (1 امتیاز)

راه رفتن کودک ( child walking )

راه رفتن کودک و یادگیری راه رفتن یک مرحله مهم برای هر کودک است . برای والدین کودکانی که تجربه NICU طولانی مدت داشته اند و مشکلات بهداشتی چندگانه برایشان رخ داده ، یادگیری و شروع به راه رفتن یک گام مشتاقانه در راستای نرمال بودن است . برای بسیاری از والدین ، این نقطه عطف توسعه جسمی ، پایان دادن به روزهای نوزادی و آغاز سال های کودکانه است . سوال مهم این است که کودک چه زمانی یاد میگیرد راه برود ؟ راه رفتن کودک مسئله ای بسیار مهم است که توجه به  آن بر هر پدر و مادری واجب است . تمام مسائل جسمی کودک از همین راه رفتن کودک شروع میشوند . هر گونه ناتوانی کودک نیازمند مراجعه به پزشک است .


بیشتر بخوانید:  مراحل تربیت کودک در سنین مختلف


زمان درست راه رفتن

در میان کودکان پیش دبستانی و نوزادان ، طیف گسترده ای از سنین وجود دارد که کودکان در آن به نقاط عطف مانند یادگیری راه رفتن ، سخن گفتن ، بازی کردن ، دوست یابی و امثال اینها میرسند . در نمودارهای نقاط عطف رشدی ، دستورالعمل های کلی برای کمک به والدین تقریبا زمانی است که فرزندانشان مهارت های جدید را یاد بگیرند . زمان راه رفتن کودک سالم حادثه ندیده بدون عمده مشکلات بلند مدت سلامت نوزادان نارس و با توجه به نقاط عطف رشد استاندارد ، برای خود به راه رفتن 6 تا 9 ماه است . تا زمانی که یک کودک به 9 ماه سن رسیده است ، او باید بتواند با کمک گرفتن جزئی از والدین از یک تخت یا مبل از جایش بلند شود . البته تمرکز کودک بر این کار کامل نیست و شما نباید نگران و متعجب باشید .


بیشتر بخوانید:  تربیت فرزند از نظر روانشناسی و از بدو تولد


راه رفتن کودک یک ساله ( one year old child walking )

راه رفتن کودک یک ساله طبیعی تریت حالت شروع راه رفتن کودک است . از 10 تا 12 ماه دوره ی پیشگامی کودک است . تا زمانی که کودک در  12 ماهگی خود باشد ، او باید بتواند بر روی مبلمان یا صندلی در یک موقعیت ایستاده خود را نگهدارد . او همچنین باید بتواند هنگامی که از طرف والدین به او کمک میشود با قدم های کوتاه راه برود . تمرکز او برای راه رفتن بیشتر شده اما هنوز هم به کمال خود نرسیده است و کودک در راه رفتن دچار نقص هایی است که میتواند منجر به زمین خوردنش بشوند . کمی بعد تر کودک تمرکز پیشرفته ای پیدا میکند و دیگر نیازمند کمک والدین نیست . 13 تا 18 ماهگی برای کودک دوره ای مهم است . کودکان باید تا زمانیکه به سن 18 ماهگی میرسند ، بتوانند به تنهایی ، بدون حمایت والدین گام بردارند .


بیشتر بخوانید:  نکات تربیت فرزند پسر و دختر


کمک کنیم

اهمیت تعیین سن دقیق

هنگام مقایسه نوزادان نارس با یک نمودار پیشرفت های رشدی سالم ، به یاد داشته باشید برای راه رفتن کودک یک ساله از سن درست کودک خود استفاده کنید و این به معنای سن اصلاح شده کودکان است . سن اصلاح شده یعنی اگر او در دوره زمانی درست متولد نشده باشد این تفاوت ماه تولد را برای کودک در نظر گرفته باشیم چون یک کودک که 9 ماهه است اما 2 ماه زودتر متولد شده ، سن 7 ماه را دارد . میدانیم که نوزادان نارس به طور متوسط ​​بعد از نوزادان کامل به نقطه عطف میرسند . اگر نوزاد شما زودتر متولد شود یا عوارض پزشکی شدیدتری در هنگام تولد برایش رخ بدهد ، تاخیر بیشتری خواهد داشت . این تاخیر ممکن است شامل یادگیری راه رفتن بعد از نوزادان سالم باشد . راه رفتن کودک یک ساله گاهی والدین را دچار اضطراب های شدید میکند .


بیشتر بخوانید:  تربیت فرزند از دیدگاه روانشناسی و نکات مهم آن


راه رفتن کودک بدون کمک ( child walking without help )

راه رفتن کودک بدون کمک در میانگین سن حدود 14.5 ماه برای نوزادان  سالم و برای نوزادان نارس متولد شده قبل 32 هفته و 13.5 ماه برای نوزادان کمتر از این دوره است . راه رفتن کودک بدون کمک در یک دوره خاص رخ میدهد و گاهی بطول میانجامد اما این مدت نباید خیلی بلند باشد و اگر زیاد طول بکشد نیازمند پیگیری از سوی والدین است . اگر کودک شما دارای یک یا چند عارضه زیر باشد ، ممکن است که کمی بعد از مدت زمان مورد انتظار شما راه برود :

 • زایمان قبل از 27 هفته بارداری
 • وزن تولد کمتر از 750 گرم
 • بیماری مزمن ریوی
 • تنه ضعیف عضلانی ( هیپوتونی )
 • فلج مغزی
 • بستری های مکرر
 • مراقبت های پزشکی مهم در خانه ( پشتیبانی تنفسی ، لوله های تغذیه و غیره )

  بیشتر بخوانید:  روش تربیت کودک از نظر روانشناسی


چگونه به راه رفتن کودک

راه رفتن کودک در چند ماهگی است؟

راه رفتن کودک در چند ماهگی است ؟ این سوال بسیاری از والدین است . بطور کل کودکان با نرخ رشد متفاوت بزرگ میشوند و در دوره های مختلف زندگی به مهارتهای خود میرسند . یک کودک نرمال از نه ماهگی برای راه رفتن تلاش میکند و در یک سالگی شکلی کامل از راه رفتن را به والدین ارائه میکند . در مسائل مشاوره کودک اهمیت این مبحث یعنی آموزش مهارت راه رفتن کودک بسیار زیاد است . چرا که این مسئله به نوعی نمایانگر عدم وجود نقص جسمی در چهارچوب جسم فرزند شما است . اگر شما نمودار های رشد کودکان را نمیدانید و از آن بی اطلاع هستید حتما باید با کمک گرفتن از یک مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی این نکات را بخوبی آموزش ببینید . این مسائل همانند مسائل مشاوره تربیت کودک حائز اهمیت فراوان هستند .


بیشتر بخوانید:  روش های تربیت فرزند در اسلام


اهمیت توجه والدین به راه رفتن کودک

اینکه راه رفتن کودک در چند ماهگی است  نشان میدهد نکات مهم ژنتیکی و نقایص اکتسابی بسیاری در پس راه رفتن یک کودک نهفته است که اگر به آن بی توجه باشید در آینده به سرنوشت کودک خود لطمه میزنید . در بعضی رسومات و فرهنگ ها ما مشاهده میکنیم که بعضی کودکان را قنداق میکنند اگرچه این عمل برای شکل دادن و راست نگه داشتن استخوان مهم است اما گاه نکات بهداشتی زیادی را زیر پا میگذارد که ما هنوز به موفقیت یا عدم موفقیت این عمل واقف نیستیم . اگر گاها راه رفتن یک کودک ناهمسان و نامتوازن باشد کودک میتواند دچار ضربه سر بوده باشد و این لزوما مربوط به کند بودن مسیر یادگیری راه رفتن او نمیشود . اما والدین باید بدانند که راه رفتن کودک یک ساله گاها نامتوازن است و چنین اتفاقاتی بسیار کم اتفاق میافتند و کودکان نیازمند توجه والدین هستند .


بیشتر بخوانید:  اهمیت تربیت کودک از دیدگاه قرآن


راه رفتن کودک روی پنجه

راه رفتن کودک روی پنجه به دفعات اتفاق میافتد . شما ممکن است نیاز به کمک برای راه رفتن کودک بدون کمک داشته باشید . اگر وزن کودک خود را تا سن 9 ماهگی اصلاح نکنید راه رفتنش سخت میشود . در 9 ماهگی ممکن است کودک روی پنجه راه برود و به نظر نمیرسد پاشنه هایش را پایین بیاورد در راه رفتن کودک روی پنجه شما باید عیوب راه رفتن کودک را اصلاح کنید . در سنین قبل از راه رفتن کودک روی پای شما جست و خیز میکند این مسئله باعث میشود عضلات پاهای کودک برای راه رفتن تقویت شوند . شما همچنین باید به او بیاموزید که چگونه زانوهایش را خم کند و زانوهای او را با کمک دست خود خم کنید و چنین نرمش هایی را هر روز با او تمرین کنید تا مهارت های عضلانی و حرکتی او برای ایستادن و نشستن  بهتر شوند .


بیشتر بخوانید:  اهمیت تربیت کودک در اسلام


کمک کنیم

نکات مهم تقویت توانایی راه رفتن کودک

در حدود 5 تا 6 ماهگی ، یک صندلی فنری برای کودک تهیه کنید تا به ساختن عضلات قوی در بدن او کمک کند . از خریدن مسایلی مثل واکر برای کودک اجتناب کنید . مطالعات نشان میدهد واکرها شدیدا رشد حرکتی کودک را کند کرده و عضلات کودک را در یادگیری راه رفتن تنبل میکند . برای کمک به راه رفتن کودک خود شما میتوانید از گزینه های زیر استفاده کنید :

 • انجام بازی های انگیزشی برای پیاده روی
 • کمک گرفتن از اسباب بازی های بزرگ برای راه رفتن
 • نرمش دادن کودک برای تقویت عضلات و مفاصل
 • گرفتن دستان کودک و ایستاده نگه داشتن و راه بردن او
 • نشاندن کودک روی مبل و صندلی بعد از شش ماهگی
 • تمرین راه رفتن روی پنجه و پاشنه بطور مساوی

  بیشتر بخوانید:  تربیت فرزند دختر از بدو تولد


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه تربیت کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  The Easiest Way to Teach Your Baby to Walk

براي مشاوره در زمينه چگونه به راه رفتن کودک کمک کنیم

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉