کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

اختلال دو قطبی چیست و چگونه درمان میشود؟

اختلال دو قطبی
5/5 - (1 امتیاز)

از اختلال دو قطبی به عنوان اختلال خلقی یاد میشود. اختلال دو قطبی یا افسردگی شیدایی برای خود فرد آزار دهنده است. اطرافیان نیز در تاثیر این اختلال قرار میگیرند. زمانی خوش اخلاق، نرم و باگذشت و زمانی دیگر پرخاشگر و کینه توز. خود فرد نیز از این تغییرات رفتاری بخوبی آگاه است اما در کنترل رفتارهایش ناتوان میباشد.ولی به رفتارهایش به دیده بیماری نگاه نمیکند. زمانی عاشق و شیدا و زمانی فارق و تنها. با هیجان فراوان شروع به کاری میکند اما به اتمام نرسیده اسیر این اختلال شده و کار را ترک میکند. کارهای نیمه تمام، جدایی از همسر یا معشوقه برایش عذاب آور است خود نیز دلیل این رفتارهایش را نمیداند. تصمیم میگیرد روحش را مهار کند. باز به نوع دیگری زندگی را شروع میکند و در نیمه راه دوباره افسرده و رها میشود.

اختلال دو قطبی

در صورت مشاهده چنین رفتاری حتما با مشاوره روانشناسی او را از اختلالی که دارد آگاه کنید. مشاوره خانواده آویژه پیشنهاد میکند اگر در میان افراد خانواده چنین کسی را دارید خودتان نیز از مشاوره غافل نشوید. رفتار افراد خانواده با چنین فردی باید از روی آگاهی باشد. او را درک کنند و کمک کنند راه درمان پیش بگیرد. او به دلیل اختلالات رفتاری از خواسته ها و علایق خود رنج میبرد. او فردی دو شخصیتی میشود. فردی که سردرگم رفتار ناخواسته خویش است. او دچار اختلال شخصیت شده است. او نمیداند چه چیزی را برای همیشه دوست دارد و چه چیزی را دوست ندارد. او دچار اختلال دو قطبی یا مانیا شده است.

علائم اختلال دوقطبی

علائم اختلال دو قطبی عبارتند از : رها کردن معشوقه ای که از سویدای جان دوست دارد. رها کردن هنر،  ورزش یا شغلی که با علاقه مندی فراوان شروع کرده است. از دیگر علائم اختلال دو قطبی رها کردن تحصیلات است. او در بیشتر موارد به دنبال مقصر میگردد و در چرخه رفتاری خود با مقصرهایی که در ذهنش ساخته بدخلقی و پرخاشگری میکند. از علائم اختلال دو قطبی علاقه به تنهایی است. او دوست ندارد در جمع حاضر شود. به مادر وابستگی مفرط دارد و بیشتر ترسو بار می آید. اما همین فرد ترسو زمانی هم جرئت به خرج داده و با دیگران درگیر میشود و به ضرب و شتم میپردازد. بیشتر نا امید است و حرف از خودکشی میزند. حتی اقدام به خودکشی نیز میکند. اما نا امید نباشید. این اختلال درمان دارد.


بیشتر بخوانید: چگونه از اختلال استرس پس از سانحه عبور کنیم


تعریف اختلال دو قطبی

تعریف اختلال دو قطبی ازنامگذاریش پیدا است. در تعریف اختلال دو قطبی میتوان گفت : اختلال خلقی که ثابت نیست و تغییر میکند. دیگر تعریف اختلال دو قطبی گاه افسرده بودن و گاه پرنشاط وافر بودن است که به حالت دوم مانیا گفته میشود. این اختلال به سه دوره شدید، متوسط و خفیف تقسیم میشود. در حالت شدید ممکن است دچار بهت نیز شود. در این حالت حرف نمیزند و فقط به یک نقطه خیره میماند. که با دارو وگاه بستری شدن بهبود می یابد. بطور کلی دوران زندگی این افراد به دو دوره افسردگی و یا شیدایی میگذرد. در دوران افسردگی کم تحرک و بی انرژی و در دوران شیدایی پر انرژی و پرتحرک. در دوران افسردگی تمایل به انجام هیچ کاری حتی نظافت شخصی ندارند و در دوران شیدایی شادمانه به آرزوهای دور و دراز جامه عمل میپوشانند.


بیشتر بخوانید: مرکز مشاوره آنلاین


ابتلا به اختلال دو قطبی

ابتلا به اختلال دو قطبی احتمال میرود ژنتیکی باشد. ابتلا به اختلال دو قطبی در اثر فشارهای روحی فراوان در زمان کودکی یا بارداری مادر هم ممکن است بوجود بیاید. کودکانی که دچار تعرض جنسی یا جسمی بوده اند نیز در معرض چنین بیماری هستند. با این بیماران باید مدارا کرد چون تصمیم ها و خلقشان در کنترلشان نیست. مگر مداوا شوند.

ابتلا به اختلال دو قطبی


بیشتر بخوانید:  علائم و درمان اختلال اضطرابی


نشانه های اختلال دو قطبی

نشانه های اختلال دو قطبی  او اکتیو بودن است. یعنی انرژی فراوان داشتن. ذهن آنها همیشه مشغول است. اتفاقا بسیاری از این افراد باهوش و با آگاهی فراوان هستند. از نشانه های اختلال دو قطبی گاهی نظیف و گاهی به هم ریختگی ظاهری است. آنها ممکن است خاطره ای را فراموش کنند و زمانی دیگر به یاد بیاورند. عدم تمرکز، خود بزرگ بینی و انگیزه بالا در زمان مانیا در این افراد دیده میشود. آنها ممکن است خاطراتی را تعریف کنند که هیچگاه اتفاق نیفتاده. در این صورت نباید به آنها بهتان دروغ گفتن زد. آنها هرکسی را یا بد بد میدانند یا خوب خوب. اما همین تفسیر از دیگران در زمانی دیگر ممکن است برعکس شود.

تصمیم های بلند پروازانه میگیرد و خود محور است. همین حالت اگوئیسم باعث شکست در تصمیم های بلند پروازانه اش دارد. او مغرور است. اما تمام این حالت ها در زمان افسردگی برعکس و وارونه میشود. او به شدت تلقین پذیر است و اجازه میدهد در برخی موارد دیگران به جای او فکرکنند و تصمیم بگیرند.


بیشتر بخوانید: مشاوره روانشناسی آنلاین


مشکلات اختلال دو قطبی

مشکلات اختلال دو قطبی فقر، تنها ماندن و سردرگمی است. از دیگر مشکلات اختلال دوقطبی نگرانی و پریشانی خانواده و خود برای اقدام به انتخاب است. فرد بیمار شغل ثابتی نخواهد داشت. امیدوارانه نمی اندیشد. مدام در خاطرات بد گذشته سیر میکند و نمیخواهد آنها را از ذهنش دور بریزد. برخی اوقات به شدت بد بین و کج خلق میشود. کوچکترین خاطره تنبیه زمان کودکی او را آزار میدهد و همیشه آنها را در ذهن خود مرور میکند. مهر طلب است اما چون تغییرات رفتاری شدید دارد در اطرافش دوستان کمی دیده میشوند. متکی به خود نبوده و نیاز به حمایت عاطفی و مالی دیگران دارد.

مشکلات اختلال دو قطبی


بیشتر بخوانید:  اصلی ترین روش های مقابله با استرس چیست


درمان اختلال دو قطبی

درمان اختلال دو قطبی پس از مشاوره و تشخیص نیاز به مراجعه به روانپزشک دارد. روانپزشک با تجویز داروهای تثبیت خلق به او کمک میکند تا تفسیرش از زندگی و اطرافیان یکسان شود. با داروهای آرامبخش از افسردگی او پیشگیری میکند. ممکن است بیمار نیاز به بستری شدن و مراقبت های ویژه نیز داشته باشد. روان درمانی نیز همراه با دارو درمانی ضروری است. رفتار افراد خانواده بسیار مهم است. آنها به جای طرد کردن باید او را حمایت کنند. این افراد چون دچار کم خوابی میشوند بهتر است داروهای خود را به موقع مصرف نمایند. هر گونه مصرف خودسرانه دارو ممکن است به بیماری فرد شدت ببخشد. خانواده های محترم   نیز محیط خوبی برای استراحت او فراهم نمایند تا هنگام استراحت دچار استرس و بدخوابی نشود.

بازهم تاکید میکنیم این بیماری درمان میشود. پس به جای نا امیدی او را دوست بدارید، درک و کمک کنید راه درمان را بخوبی بپیماید و از زندگی لذت ببرد. به یاد داشته باشید همه رفتار های بیمار از نظر خودش موجه و درست است. برای درمان ابتدا روانشناس و مشاور باید او را از وضعیت روحی و رفتاری آگاه نمایند تا بداند بیمار است. اگر نداند بیمار است به درمان تن نمیدهد. خوشبختانه این بیماری با دارو و روان درمانی قابل کنترل است و بیمار میتواند با مصرف دارو به زندگی عادی خود ادامه دهد.

سوالات متداول

اختلال دو قطبی در روابط جنسی نیز تاثیر دارد؟

بله اوگاهی فعالیت جنسی شدیدی دارد و گاهی در حالت خاموش به سر برده و هیچ تمایل جنسی ندارد. روابط عاطفی او نیز چنین حالتی دارد گاهی احساس نیاز شدید به ارتباط عاطفی نشان میدهد و گاهی برعکس.

آیا لازم است در محیط خانواده از بیماری با او صحبت شود؟

خیر همین قدر که افراد خانواده بدانند با او چگونه رفتار کنند کافی است. صحبت در مورد بیماری را به عهده مشاوران و روانشناسان بگذارید.

آیا این بیماری ممکن است به نسل های بعد او انتقال یابد؟

بله امکان دارد ولی حتمی نیست. ریشه ژنتیکی دارد اما هنوز ژن خاصی برای آن کشف نشده است.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره آنلاین ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : Understanding Bipolar Disorder 

براي مشاوره در زمينه اختلال دو قطبی چیست و چگونه درمان میشود؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

 

نظرات

- 2 نظر:

  1. سلام ببخشید من خیلی به همه محبت میکردم و احساس عشق عجیبی داشتم و خیلی کتابهای عرفان های شرقی رو دوست داشتم از جمله کریشنامورتی و اوشو و اکهارت توله و غیره ولی پیش ی مشاور رفتم بهم گفتن این کتابهارو نخونین و ذهن من ریخته شد بهم آخه تا قبلش وقتی حضور در لحظه کار میکردم حس میکردم احساس ماورایی دارم و میتونم به همه کمک کنم بعدش پیش یک روانپزشک رفتم که بهم گفتن اختلال دو قطبی دارین و الان دیگه تصورات ذهنیم رفته و همه چی درون ذهنم تیره و سیاه شده خواستم بدونم دوباره اون حسهام برمیگردن و اینکه تشخیص دکترم درست بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉