کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

درمان افسردگی

درمان افسردگی امروزه در خط مقدم مشاوره های روانشناسی در جامعه ما قرار گرفته است . هنگامی که افراد با مشکلات مختلفی روبرو می شوند . مانند از دست دادن فردی عزیز ، از دست دادن کار ، مشکلات زناشویی و یا هر نوع فقدان و مشکلی به احتمال زیاد به افسردگی مبتلا می شوند . اما باید گفت غمگینی و رنجش جزو احساسات نرمال انسان می باشند .

ما در طول عمر ، گاهی اوقات با این دست از هیجانات روبرو می شویم ولی بعد از چند روز معمولا از این حس خارج می شویم . اما باید گفت افسردگی اساسی یا اختلال افسردگی عمده ، چیز دیگری است . زمانی که ما با اختلال افسردگی مواجه هستیم شرایط به صورتی طبقه بندی می شود که نشانه هایی از قبیل غمگینی طاقت فرسا ، کمبود انرژی ، از دست دادن اشتها و فقدان علاقه به چیزهایی که قبلا برای فرد لذت بخش بوده اند ، به صورت پایایی ادامه داشته باشد .

چرا مشاوره اختلال و درمان افسردگی مهم است ؟

مشاوره اختلال افسردگی یکی از بااهمیت ترین خطوط درمان بیماری های ذهنی است . زیرا هنگامی که اختلال افسردگی بدون درمان رها شود ، می تواند به پیامدهای منفی در سلامت روان منجر شود . بی توجهی به عواقب بیماری افسردگی ، زندگی فرد را در معرض خطرپذیری بالایی قرار می دهد . خوشبختانه چندین درمان موثر برای افسردگی شناخته شده است .

گزینه هایی مانند درمان های دارویی ، درمان های رژیم غذایی ، ورزش و برنامه های شناختی . تخمین زده می شود در جهان ، حدود 300 میلیون نفر به اختلال افسردگی مبتلا باشند . این خود اهمیت مشاوره اختلال افسردگی را بازگو می کند .

انواع اختلالات افسردگی

اختلالات افسردگی انواع گوناگونی دارد . در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM5) اختلالات افسردگی شامل اختلال بی نظمی خلق اخلالگر ، اختلال افسردگی اساسی ، اختلال افسردگی مداوم ، اختلال ملال پیش از قاعدگی ، اختلال افسردگی ناشی از مواد و دارو ، اختلال افسردگی ناشی از بیماری های دیگر می شود . ویژگی مشترک تمام این اختلالات وجود غم ، پوچی ، خلق تحریک پذیر همراه با دگرگونی های فیزیولوژیکی و شناختی است .

این ویژگی ها به صورت قابل توجهی بر عملکرد فرد تاثیر می گذارند . تفاوت بین آن ها در موضوعات ، مدت ، دوره ای بودن و علل است . اختلال افسردگی اساسی شایع ترین نوع از اختلالات افسردگی است . باید گفت آن چیزی که اختلال افسردگی را به یک بیماری جدی تبدیل می کند ، این است که این بیماری به صورت مزمن و عودکننده است . بدین صورت که فرد ممکن است در دوره هایی بهبود را تجربه کند ولی بیماری دوباره بروز پیدا می کند . این حالت رفت و برگشت کننده بسیار ناتوان کننده است .

چرا مرکز مشاوره اختلال و درمان افسردگی آویژه

مرکز مشاوره اختلال افسردگی آویژه با توجه به شیوع رو به گسترش این بیماری سعی کرده است نگاه ویژه ای به مشاوره افسردگی داشته باشد . اختلال افسردگی اساسی دارای ملاک های تشخیصی ای می باشد که به چند مورد از آن ها در ذیل اشاره می کنیم . اگر شما پنج یا تعداد بیشتری از نشانه های زیر را در طول مدت 2 هفته داشته اید و از عملکرد قبلی خود فاصله گرفته اید ، می توانید از خدمات مرکز مشاوره اختلال افسردگی آویژه کمک بگیرید . این نشانه ها شامل :

 1. خلق غمگین در بخش عمده روز تقریبا هر روز ، گزارش حس غمگینی ، پوچی یا ناامیدی می تواند توسط خود فرد یا مشاهده دیگران باشد .
 2. کاهش قابل ملاحظه ، علاقه یا لذت در همه یا بخشی از فعالیت ها در طول روز .
 3. کاهش وزن قابل توجه یا افزایش وزن . کاهش اشتها یا افزایش اشتها تقریبا هر روز .
 4. بی خوابی یا پر خوابی تقریبا هر روز .
 5. سراسیمگی یا حس کرختی ، حس بی قرار بودن یا کند بودن تقریبا هر روز .
 6. خستگی یا فقدان انرژی روزانه و مداوم .
 7. احساس بی ارزش بودن یا حس گناه داشتن که نامتناسب با واقع یا موقعیت باشد و این یک نوع سرزنش کردن نامتعارف تلقی می شود .
 8. کاهش توانایی تمرکز کردن ، تردید داشتن
 9. افکار مرگ و فکر کردن در مورد خودکشی .
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.
برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری
جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری
مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

علائم و درمان افسردگی

باید توجه داشته باشید که ناراحتی های ذکر شده بالا می بایست اختلال قابل توجهی در عملکرد اجتماعی ، شغلی یا عرصه های مهم دیگر عملکرد داشته باشد . همچنین این دوره ناشی از مصرف مواد یا بیماری های فیزیولوژیکی نباید باشد . در صورتی که شما علائم ذکر شده را داشتید آن ها را جدی بگیرید . مرکز مشاوره اختلال افسردگی آویژه می تواند به صورت حضوری و غیرحضوری در این زمینه شما را یاری رساند .

مشاوره اختلال افسردگی تلفنی آویژه قصد این را دارد که مراجعین در کمترین زمان به متخصص مربوطه ارجاع داده شوند . از اهداف مهم دیگر مشاوره اختلال افسردگی تلفنی آویژه این است که بیماران به صورت مداوم با متخصص در ارتباط باشند . مزمن بودن بیماری افسردگی ایجاب می کند که حلقه ارتباطی بین درمانگر و درمانجو قطع نگردد .

مشاوره اختلال افسردگی تلفنی

مشاوره اختلال افسردگی تلفنی علاوه بر این که هزینه درمان را کاهش می دهد . درمانجو را قادر می سازد در کمترین زمان ممکن با متخصصی که قبلا با او مشاوره داشته تماس حاصل کند . باید توجه داشته باشیم که حس ناشی از سوگ را از افسردگی متمایز کنیم . در نظر گرفتن این موضوع بسیار مفید است . زمانی که شما فردی را از دست می دهید حس قالب پوچی و فقدان است . در حالی که در دوره افسردگی خلق افسرده مداوم و لذت نبردن حس قالب است .

شدت ملال و ناراحتی در سوگ از دست دادن یک نفر ظرف چند روز یا چند هفته کاهش می یابد . که این افکار مربوط به فرد متوفی است . خلق افسرده دوره افسردگی به مراتب با دوام تر است . در سوگ از دست دادن یک نفر عزت نفس به صورت کلی حفظ می شود در حالی که در افسردگی حس بی ارزشی و نفرت از خود بسیار شایع است . در کل در یک مشاوره اختلال افسردگی تلفنی می توانید اطلاعات جامع ای در مورد افسردگی و تمایز آن با بیماری های دیگر را به دست آورید .

مرکز مشاوره و درمان افسردگی

مرکز مشاوره اختلال افسردگی می بایست خدمات بلندمدت و همچنین درمان های متناسب با نوع افسردگی فرد را ارائه دهد . در مشاوره اختلال افسردگی راهکارهایی برای مراقبت از خود ارائه خواهد شد . مانند اینکه

 1. من شروع کنم که در حال حاضر در کجا قرار گرفته ام .
 2. هر روز تنفس عمیق را تمرین کنم .
 3. به صورت متفاوتی به خود و دستاوردهایم نگاه کنم .
 4. به این توجه کنم که چگونه با خودم صحبت می کنم .
 5. بودن در لحظات و ذهن آگاهی را تجربه کنم .
 6. گسترش ریلکس بودن و تنش زدایی بدن .
 7. درگیر شدن در تمام احساساتی که یک فرد تجربه می کند .
افسردگی نوجوانان

افسردگی نوجوانان چه نشانه هایی دارد؟

افسردگی نوجوانان از جمله مشکلات مهم و اساسی در حوزه روان و مشاوره خانواده میباشد. به همین خاطر شناخت آن و راه های مقابله و مهارت های زندگی و درمان افسردگی برای هر خانواده ای که فرزند نوجوان دارد مهم میگردد و ضروریی است از راهبرد های مشاوره روانشناسی بهره گیرند. نوجوانی، سن ورود به دنیای…

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉