کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

تجربه ازدواج دانشجویی موفق

تجربه ازدواج

ازدواج دانشجویی موفق

ازدواج دانشجویی موفق  ازدواجیست که با پیوند دو دانشجو آغاز میشود  ازدواج دانشجویی موفق زمانی کامل میشود که پس از چند سال این دو از ازدواجشان راضی باشند ازدواج دانشجویی موفق شامل چه مولفه هایی میشود ؟ ازدواج دانشجویی موفق بسته به موقعیت دو دانشجو دارد از نظر موقعیت اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی . دانشگاه برای آشنایی  دختر و پسر مکان خوبیست  به شرط اینکه هدف از آشنایی شناخت باشد متاسفانه در جامعه ما به محض آشنایی احساس تعلق شکل میگیرد دختر و پسری برای شناخت با هم آشنا میشو ند  ممکن است همدیگر را بپسندند و احتمال هم دارد یکی  مورد پسند دیگری  واقع نشود نباید  طرف را  متهم به بی احساسی  کنیم و نگوییم « تو با احساسات من بازی کردی » . در مرحله آشنایی باید احساسات را کنترل نمود و در این مرحله نباید تعلق خاطر  شکل بگیرد ازدواج دانشجویی موفق با کنترل ممکن میشود

ازدواج دانشجویی موفق چگونه است ؟

ازدواج دانشجویی موفق زمانی صورت میگیرد که ابتدا دورادور کسی را زیر نظر بگیریم صداقت در رفتار زمانی وجود دارد که طرف مقابل نداند ما اورا برای ازدواج در نظر گرفته ایم  پس از بررسی نحوه برخورد او با اساتید دانشجویان و افراد محیط دانشگاه مرحله تحقیق را آغاز کنیم تحقیق برای اینکه بدانیم او همطراز ما هست یانه؟ تحقیق برای اینکه بدانیم او با موقعیت اقتصادی ما میتواند سازگار باشد یا خیر ؟ تحقیق برای اینکه بدانیم در آینده خانواده هایمان در کنار هم میتوانند معاشرت خوبی داشته باشند یا خیر ؟ تحقیق در مورد اهداف او در زندگی نگاه او به زندگی انگیزه او برای ازدواج وآیا او قصد ازدواج دارد یا خیر ؟ پس از تکمیل این مراحل فرصت مناسبی است برای مشاوره ازدواج دانشجویی . تفاوت ازدواج دانشجویی موفق با ازدواج معمولی در اینست که ما علاوه بر اینکه میخواهیم ازدواج کنیم باید درس هم بخوانیم .


بیشتر بخوانید:  ازدواج های دانشجویی در چه شرایطی توصیه میشود ؟


دانشجویی موفق

 را ه های ازدواج دانشجویی موفق

راه های ازدواج دانشجویی موفق را با هم بررسی میکنیم در حالیکه سوالهای زیادی برایمان پیش می آید  آیا ما با ازدواج از اهدافمان دور نخواهیم شد ؟ آیا این ازدواج مانع درس خواندن و پیشرفت ما نخواهد شد ؟ آیا میتوانیم در کنار درس خواندن همسرداری کنیم ؟ برای طرف مقابلمان چه ؟ آیا با این ازدواج به پیشرفت او کمک خواهیم کرد یا برعکس مانع پیشرفتش خواهیم شد ؟ راه های ازدواج دانشجویی موفق را پی میگیریم  سوال دیگری پیش می آِید اگر یکی از ما  به خاطر ازدواج نتواند به تحصیلاتش ادامه دهد چه پیامدهایی خواهد داشت ؟ موقعیت اقتصادی خانواده تاثیر بسزایی بر ازدواج دانشجویی موفق دارد و راه های ازدواج دانشجویی موفق را باز میکند پدر و مادر دانشجویان  را حمایت میکنند و فرزندان با فراغ بال به تحصیلشان ادامه میدهند

راه حل های ازدواج دانشجویی موفق

در ازدواج دانشجویی دو راه پیش می آید در  اولین راه دانشجویان ما در مرحله نامزدی به سر میبرند درسشان تمام میشود و  ازدواج میکنند  راه دوم اینگونه است که از همان ابتدا میخواهند کنار هم زندگی کنند راه اول بسیار ساده تر است  خانواده از نظر مالی کمک میکنند و فرزندان ادامه تحصیل میدهند در این مرحله نیز دیده شده اختلافاتی پیش می آید مثلا چرا بدون من به فلان جا رفتی یا چرا به من نگفتی رفتی و از این قبیل …راه های ازدواج دانشجویی موفق هموارتر است چون فرصت آشنایی در محیط دانشگاه فراهم میباشد حال راه دوم که دانشجویان ما میخواهند کنار هم زندگی کنند . در این نوع مشکل نداشتن فرصت بسیار مهم است مرد خانواده فرصت ندارد بیرون از خانه کار کند . بانو فرصت کمتری برای رسیدگی به امور خانه دارد اینجاست که پای بزرگترها برای دخالت مستقیم به خانه باز میشود .


بیشتر بخوانید:  مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی چیست ؟


عوامل ازدواج دانشجویی موفق

عوامل ازدواج دانشجویی موفق بستگی به فاکتورهای بینش ،  موقعیت اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی دانشجویان دارد دانشجویی که دید باز دارد موقعیت همسرش را درک میکند  او میداند که زندگی دانشجویی با زندگی معمولی تفاوت دارد  خود را با شرایط موجود وفق میدهد اما ممکن است اندیشه ای هم باشد که بگوید اگر از عهده بر نمی آمد نباید تن به ازدواج میداد هردو ایده درست است اما مهم اینست که قبل از ازدواج با هم در این موارد به توافق برسند از دیگر عوامل ازدواج دانشجویی موفق موقعیت اجتماعی خوب است پسر و دختر دانشجویی که از طریق ادارات در دانشگاه قبول میشوند چه بهتر از این ؟ آنها شاغل هستند و وقتی تحصیلاتشان تمام شود به مدارج بالاتری دست خواهند یافت

مشکل برای دانشجویانی است که نمیدانند بعد از اتمام تحصیلات به چه حرفه ای خواهند پرداخت . انها به رشته تحصیلی خود علاقه مند هستند اما موقعیت شغلی برایشان فراهم نیست . باز دو گزینه در پیش روست یا صبر کنند در همین رشته شاغل شوند یا مدرک تحصیلی خود را کنار گذاشته و به حرفه دیگری بپردازند در این مراحل مراجعه به مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی به ما کمک میکند بهترین گزینه را انتخاب کنیم . مشاوره ازدواج به پیشنهاد خواهد داد با توجه به موقعیتمان چه راهی مناسبتر است ازدواج زود هنگام یا صبر؟ یکی دیگر از عوامل ازدواج دانشجویی موفق خانواده ها هستند . خانواده ها  از نظر فکری ، مالی ، فرهنگی و اجتماعی میتوانند کمک بزرگی زوجها کنند خانواده هایی که موقعیت زوجهای جوان را درک میکنند وحتی در کوچکترین مشکلات یاورشان هستند زوجهای موفق از خانواده برای راحتتر رسیدن به اهدافشان کمک میگیرند .


بیشتر بخوانید:  مشکلات ازدواج دانشجویی و تشکیل خانواده


تجربه ازدواج

اثرات ازدواج دانشجویی موفق

اثرات ازدواج دانشجویی موفق در اجتماع و در خانواده بسیار ملموس خواهد بود دانشجویانی که با شناخت کافی با هم ازدواج میکنند در صد رضایت بالاتری از زندگی  دارند  آنها با تفاهم با هم زندگی میکنند مشکلات را با گفتگو به هم تفهیم میکنند به دنبال بهترین راه چاره هستند ودر  محیطی آرام و دلپسند زندگی میکنند اثرات زندگی دانشجویی موفق را در اجتماع هم بخوبی میتوانیم ملاحظه کنیم داشتن روح و روان سالم باعث میشود معاشرت سالمی داشته باشیم شخص آرام ، آرامشش را به اجتماع منتقل میکند اگر شاغل است با ارباب رجوع با صبر و تحمل برخورد میکند  اگر خانه دار باشد فرزندانی آرام تربیت میکند رضایت درونی بر چهره اثر گذار است چهره یک زوج موفق همراه با لبخند است  یک ازدواج موفق شادمانی ببار می آورد این شادی از خانه به جامعه راه می یابد واینگونه سنگ بنای جامعه با موفقیت گذاشته میشود .

اثرات ازدواج دانشجویی بر جامعه

اثرات ازدواج دانشجویی موفق فقط به همان عصر بر نمیگردد بلکه در آینده جامعه نیز تاثیر گذار است  فرزندان اینده سازان جامعه هستند کودکانی که در یک خانواده موفق رشد میکنند جامعه را بهتر میسازند این موفقیت نسل به نسل انتقال می یابد فرزندان از تجربیات والدین استفاده میکنند . این تجربیات را همراه با اندوخته های خود به فرزندانشان منتقل میکنند واینجاست که نسل به نسل از یک ازدواج خوب بهره میبرند یک خانواده موفق که وقتشان به جرو بحث نمیگذرد اندیشه هایشان پویا میشود یک خانواده موفق به جای صرف اوقاتشان برای حل مشکلات پیش پا افتاده برای کسب علم صرف میشود برای ابتکار نو آوری و پویایی . هیچ چیز گرانتر از وقت نیست سرمایه ای بی بازگشت موفقترین انسانها وقتشان را ارزان نمیفروشند  به آن بها میدهند همراه با علمی که دارند ره به آسمانها میبرند و چه بسا جاودانه میشوند .


بیشتر بخوانید:  مزایای ازدواج دانشجویی را بهتر درک کنیم


دانشجویی موفق

مشاوره ازدواج دانشجویی موفق

مشاوره ازدواج دانشجویی موفق فقط به خانواده منحصر نمیشود دانشجویان میتوانند از اساتید،  دیگر دانشجویان ، مراکز مشاوره خانواده و دفاتر مشاوره دانشجویی کمک بگیرند .  مشورت با کسانی که ازدواج موفق داشته اند نیز میتواند به موفقیت ازدواج دانشجویی کمک کند . مشاوره و آسیب شناسی ازدواج های دانشجویی که موفق نبوده اند . بررسی مشکلاتی که در زندگی های دانشجویی دیگر پیش آمده هم کمک خوبیست .  مشاوره ازدواج دانشجویی موفق گامیست در جهت بهبود وضعیت ازدواج دانشجویی معمولا ازدواج دانشجویی دانشجویانی  که همسو و هم طراز هستند موفقتر است دانشجویانی هم هستند که به مدارج علمی خود بیش از اندازه متکی و مغرور هستند.  علمی که درهای ذهن و اندیشه را به روی افکار جدید میبندد نه تنها کارساز نیست بلکه مخرب است

امیدواریم دانشجویان جوان ما با اتکا به تواناییهای خود و ایمان به باورهای خود همیشه موفق باشند . زوجهای دانشجوی ما با درک متقابل و حس خوب همسویی با همسر ازدواج موفقی داشته باشند در پایان نیز یاد اور میشوم یک ازدواج دانشجویی موفق میتواند در افکار آیندگان نیز تاثیر گذار باشد .


بیشتر بخوانید: مراسم ازدواج دانشجویی ، مزایا و چالشها


خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج دانشجویی موفق به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  College Success Stories: 5 Students Like You Who Made It …

نویسنده: زهره حبیبی نوده

براي مشاوره در زمينه تجربه ازدواج دانشجویی موفق

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!