کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام

ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام

ازدواج فامیلی از نظر اسلام تا جایی که به انسان ضرر نرساند ممنوع نشده است . سوال اینجاست چرا اسلام ازدواج با محارم را حرام کرده است ؟ در حالیکه  در زمان های گذشته در عربستان که سرزمین ظهور اسلام است ازدواج با محارم رواج داشته است . پس ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام در جاییکه به خانواده صدمه وارد میشود ممنوع است . در جایی بطور مستقیم به ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام اشاره نشده است . اما همین حرام کردن ازدواج محارم که شامل افراد خانواده است نشان ازممنوعیت ازدواج نسبتهای نزدیک دارد . ازدواج نیز مانند هر تصمیم دیگر اگر منجر به آسیب رسیدن به بشر باشد ممنوع میشود . ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام را باید در لابلای آیات الهی جست . اسلام انسان را به تعقل ، تدبر و تفکر میخواند . ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام نیز از این قاعده مستثنی نیست .


بیشتر بخوانید: بدترین ازدواج فامیلی


ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام

ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام مانند هر ازدواجی باید موجب آرامش شود . پس بهتر است برای داشتن یک ازدواج موفق بیاندیشیم . برای داشتن آرامش به معیارهای ازدواج خود ارزش قائل شویم . با مشاوره ازدواج به زندگی خود آرامش و امنیت ببخشیم . با مشاوره قبل از ازدواج خانه هایمان را مامن عاضای خانواده کنیم . مرکز مشاوره آویژه تلاش میکند سنگ بنای جامعه که همان خانواده است در سایه مشاوره محکم بنا نهاده شود . در سایه پرورش کودکان در یک محیط امن جامعه امنیت میابد . در یک جامعه امن همه میتوانند با آرامش زندگی کنند . مرکز مشاوره آویژه برای همه آرامش درون و سلامت آرزومند است .


بیشتر بخوانید: مشکلات ازدواج فامیلی را چگونه مدیریت کنیم؟


ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام و علم

ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام و علم هیچ منافاتی باهم ندارند . چون اسلام علم را تایید میکند . پس نظر اسلام نمیتواند از نظر علم جدا باشد . پیامبر اسلام طلب علم را واجب دانسته ومیفرمایند  : « طلب العلم فریضه علی کل مسلم یعنی  طالب شدن برای  دانش بر همه مسلمانان واجب است » . این روایت نشان میدهد اسلام بر علم صحه گذاشته و آنرا تایید میکند . پس ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام وعلم یکی است . ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام وعلم را از یک منظر دیگر نیز میتوان دریافت . در قران بارها به تفکر دعوت شده ایم . تفکر در سایه عمل به نتیجه تفکر ارزش پیدا میکند . اگر بدانیم حاصل ازدواج با فامیل نسبی احتمال معلولیت فرزند میرود آیا این ازدواج از نظر اسلام و علم صحیح خواهد بود ؟ ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام و علم کاملا مطابق هم میباشد .

علم ازدواج فامیلی را تایید نمیکند لا اقل تا به امروز که انسان از نظر علمی  آنقدر پیشرفت نکرده که بتواند نسخه های ژنتیکی را دستکاری کند . شاید روزگاری علم آنقدر پیشرفت کند که آدمی بتواند بر روی فرمانهای دی ان ای تاثیر بگذارد و حاصل ازدواج فامیلی معلولیت و انتقال بیماری نباشد .


بیشتر بخوانید: انگیزه های افراد از ازدواج با فامیل چیست ؟


بهترین ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام

بهترین ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام

بهترین ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام ازدواجی است که منتهی به آرامش شود . در سوره روم آیه 21 آمده است : « و از نشانه های او اینست که همسرانی از جنس خودتان برای شما آفریده است تا در کنار آنان آرامش بیابید » . پس هدف اصلی ازدواج ایجاد امنیت و آرامش برای انسان است . بهترین ازدواج فامیلی از نظر اسلام نیز ازدواجی است که امنیت و آرامش ببار بیاورد . بهترین ازدواج از دیدگاه اسلام ازدواجی است که به تعداد مسلمانان بیافزاید . با زاد و ولد و با ازدواج . ازدواج حتی با فرد غیر مسلمان که به اسلام ایمان بیاورد و مسلمان شود . پس ازدواج با غریبه عمل کردن به دو فریضه است . اول ازدواج که حکم نیمی از دین را دارد و دوم ازدیاد مسلمان . از طریق ازدواج با غریبه و زاد و ولد .

میتوان گفت بهترین ازدواج از نظر اسلام ازدواجی است که در آن بیماری امنیت و آرامش خانواده را تهدید نکند . اعضای خانواده از نظر روحی و روانی احساس آرامش و سلامت کنند . ازدواجی که باعث رشد تفکر و تعقل باشد . همه در نهایت سلامت جسمانی و روحی بتوانند برای آینده خود مفید باشند و اهداف اسلام را در جامعه پیاده کنند . در آن به هیچکس آسیب و صدمه وارد نشود .


بیشتر بخوانید: بدترین حالت ازدواج فامیلی


ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام چگونه است ؟

در بحث ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام چگونه است ؟ میتوان گفت : اسلام علاوه براینکه به تفکر دعوت شده است و ازدواج را مایه آرامش میداند به سلامت نیز می اندیشد . وقتی از مزیت های زنبور عسل میگوید از مایعی یاد میکند  که برای شفا است . پس اسلام به تندرستی و سلامت انسان اهمیت میدهد . در سوره مبارکه نحل ایات شصت و هشت تا شصت و نوه میفرماید  : « از درون شکم آنان نوشیدنی با رنگهای مختلف خارج میشود که در آن شفایی برای مردم است » . ایا با توجه به این آیه ازدواج فامیلی که که منجر به بیماری فرزندان بیگناه میشود جایز است ؟ ازدواجی که در آن نگرانی  وجود داشته باشد . ازدواجی که در آن فرزند بیگناهی تا آخر عمر قربانی یک تصمیم اشتباه میشود . تصمیمی از روی بی مسئولیتی و بدون مشورت .

در پاسخ به سوال ازدواج فامیلی ازدیدگاه اسلام چگونه است ؟ میتو.ان پاسخ داد : ازدواج فامیلی که از نظر علمی مانعی نداشته باشد از نظر اسلام نیز مورد تایید است . اما ازدواج فامیلی که سلامت و تندرستی را به خطر می اندازد و موجب فروپاشیدن امنیت و آرامش خانواده میشود جایز نیست .  ازدواجی صحیح است که از روی تفکر باشد . در اسلام به مشورت اهمیت فراوان داده شده است . بطوریکه آنرا اجابت کردن دعوت پروردگار میداند در سوره شوری آیه سی وهشت میفرماید : « و الذین استجابو لربهم و اقامو الصلوت و امرهم شوری بینهم و مما رزقناهم ینفقون . یعنی کسانی که دعوت پروردگارشان را استجابت کرده و نماز به پا کردند و و کارهایشان را با مشورت هم انجام دادند و از آنچه روزی دادیمشان بخشیدند » . مشاوره در حد نماز گزاردن و انفاق کردن است .


بیشتر بخوانید: ازدواج فامیلی دختر خاله با پسر خاله صحیح است ؟


ازدواج فامیلی در طب اسلامی

ازدواج فامیلی در طب اسلامی چگونه است ؟

طب اسلامی یا طب سنتی  یا ایرانی هیچ راه درمانی برای بیماری های ژنتیکی ندارد . روش تصحیح جهشهای ژنی هنوز کشف نشده است و علم پزشکی و طب اسلامی فقط عوارض این بیماری را کنترل میکنند آنهم با تعویض خون و هزینه های گزاف  . پس طب سنتی نیز نمیتواند موید ازدواج فامیلی باشد .


بیشتر بخوانید: مشاوره ازدواج آنلاین


حدیثی راجع به ازدواج فامیلی ؟

از پیامبر اسلام روایت شده است که فرمودند : « با غریبه ازدواج کنید تا فرزند ضعیف بدنیا نیاورید » . همچنین از امام جعفر صادق (ع) نقل شده که فرمودند : (( با خویشاوندان نزدیک ازدواج نکنید زیرا فرزند ضعیف پدید می آید »


بیشتر بخوانید: آیا مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی را میتوان نادیده گرفت ؟


سوالات متداول

آیا ازدواج فامیلی از نگاه اسلام موانعی دارد یا خیر؟

جز از ازدواج محارم که حرام شمرده شده است در دو روایت از پیامبر اکرم و امام جعفر صادق نهی از ازدواج فامیلی به چشم میخورد به دلیل ضعف در کودکان حاصل ازازدواج فامیلی .

ازدواج فامیلی از منظر قران چگونه است ؟

در قران به ازدواج فامیلی اشاره نشده است اما به تعقل و تدبر و لزوم آرامش و امنیت خاطر در خانواده تاکید شده است . همچنین به سلامت اهمیت داده شده است . پس ازدواجی که در آن سلامت و آرامش خانواده به خطر بیوفتد جایز نیست .

ازدواج فامیلی از نگاه روایات معصومین چگونه است ؟

از منظر روایت ها ازدواج فامیلهای نسبی که منجر به پدید آمدن فرزند ضعیف میشود رد شده است . برخی صله رحم را با ازدواج فامیلی اشتباه میگیرند . صله رحم به معنای معاشرت با فامیل است . با پدر و مادر و دیگر اقوام که کاری بس نیکو است .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج فامیلی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Married Life in Islam

براي مشاوره در زمينه ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- یک نظر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1399/5/22

پنجشنبه

1399/5/23

جمعه

1399/5/24

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید