کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

مشکلات و مزایای ازدواج در سن بالا

 ازدواج در سن بالا

 ازدواج در سن بالا

ازدواج در سن بالا یکی از اتفاق هایی است که امروزه در جامعه ما بسیار به چشم می خورد . مسائل زیادی از جمله مسائل اقتصادی ، تحصیلی و فرهنگی موجب افزایش ازدواج در سن بالا شده است .

برخلاف گذشته ، امروزه جوانان ترجیح می دهندتا زمانی که به امکانات رفاهی کامل دست پیدا نکرده اند ازدواج نکند درنتیجه رسیدن به این خواسته تا سنین بالا تن به ازدواج نمی دهند . این روزها بسیار از جوانان می شنویم که وقتی صحبت از ازدواج می شود بسیاری الویت های مهم تر از ازدواج را در نظر دارند که ازدواج را در مرحله اخر لیست خود قرار داده اند . معمولا داشتن تحصیلات عالیه ، داشتن کسب و کار مناسب ، رفتن به سفرهای مختلف و … از اولویت های جوانان قبل از ازدواج است .

در گذشته معمولا ازدواج و آغاز یک زندگی جدید همراه با ساده ترین امکانات اولیه یک زندگی بود و دختر و پسر با هم همراه می شدند و با کمک یکدیگر به آرزوهایشان بال و پر پرواز می دادند و سعی می کردند ازدواجشان ثمره و نتیجه ی ایده آلی داشته باشد تا وقتی به پشت سر خود نگاه کردند به روزهای قبل افتخار کنند . اما این روزها دختر و پسر ترجیح می دهند به تنهایی تمام ایده آل ها را بدست آورند و هنگامی به یکدیگر برسند که به تمام خواسته ها و آرزوهایشان رسیده باشند .

آیا ازدواج در سن بالا مضر است ؟

نکته این جا است که آیا ازدواج در سن بالا مضر است ؟ قطعا این طور نیست و به همان اندازه که می توانیم از مضرات ازدواج در سن بالا بگوییم می توانیم در رابطه با بخش های مفید این اتفاق هم صحبت کنیم و باید بسنجیم شرایط چگونه ایجاب می کند و کدامیک در آن شرایط برای ما مفید تر می باشد .

اما اینکه به طور کلی ازدواج در سن بالا بهتر است یا در سن پایین تر جای بحث و گفتوگوهای بسیاری دارد که در ادامه تمام جوانب را در نظر می گیریم به توضیح کاملی از مزایا و معایب آن می پردازیم و انتخاب و نتیجه گیری را به شما بزرگواران می سپاریم .

در واقع این تفکر در بین جوانان ما شکل گرفته است که ازدواج مانع بزرگی برای رسیدن به دیگر اهداف است و با وجود آن باید بقیه کارهای زندگی را به طور تمام و کمال کنار بگذاری ، هرچند این تفکر به طور کامل هم غلط نیست و قاعدتا ازدواج  و پذیرفتن یک نقش و مسئولیت جدید ممکن است شما را از برخی کارهایی که در گذشته داشته اید کمی دور کند اما در مقابل می تواند موفقیت های جدید دیگر و بسیاری اتفاقات جدید بهتر را برای شما فراهم کند که این امر خود نیازمند یک انتخاب درست و آگاهانه است . اما با انتخاب این مسیر دیگر نیازی نیست به ازدواج در سن بالا بیاندیشید .


بیشتر بخوانید:مشاوره تلفنی ازدواج


مشکلات ازدواج در سن بالا

مشکلات ازدواج در سن بالا

مشکلات ازدواج در سن بالا معمولا نسبت به مزایای آن پیشی گرفته و این امر موجب شده عامه مردم نگاه خوب و مثبتی به ازدواج در سن بالا نداشته باشند . همانطور که می دانید یکی از دغدغه های والدین ازدواج فرزندانشان است در نتیجه به قول معروف آروزی دیرینه پدر و مادرهای این مرز و بوم به خانه بخت رفتن فرزندشان است حال درتصور کنید که مادر های این روزها چقدر باید برای رسیدن به این آرزویشان صبور باشند . معمولا به جوانی که تا سنین بالاتری نسبت به بقیه ازدواج نمی کند واژه هایی مانند سخت گیر ، حساس و یا وسواس را نسبت می دهند و مدام او را بابت این اتفاق سرزنش می کنند و تکرار این سرزنش ها و دغدغه ها موجب سلب آرامش فرد می شود و گاها باعث می شود از روند زندگی روزمره خارج شود و درگیر این حواشی شود .

اما اینکه مشکلات ازدواج در سن بالا تا چه حد جدی است و نگرانی والدین تا چه اندازه قابل درک است نیاز به شناخت بیشتر مشکلات ازدواج در سن بالا را دارد که در زیر به آن می پردازیم .

برخی مشکلات ازدواج در سن بالا

  1. وسواس پیدا کردن در انتخاب همسر به دلیل زیادی ریز شدن در ملاک های سخت گیرانه ازدواج .
  2. ترس از ازدواج به دلیل وابستگی زیاد به زندگی مستقل .
  3. سردی در برقراری ارتباط به دلیل عبور از سنی که شورواشتیاق و جذابیت یک رابطه را خواستار بود.
  4. ترس از داشتن رابطه جنسی و سردی در رابطه که بیشتر در خانم ها دیده می شود .
  5. مشکلات باروری و اختلال در فرزند دار شدن .
  6. تفاوت سنی زیاد با فرزندان در آینده .

آنچه ذکر شد تنها بخش های اصلی مشکلات ازدواج در سن بالا می باشد و هریک از موارد ذکر شده خود دارای جزئیات زیادی است که برای آگاهی کامل و تاثیرات روانشناختی آن در زندگی فرد را باید توسط متخصصان و مشاوران قبل از ازدواج درمیان بگذارید .


بیشتر بخوانید:آیا ازدواج دائم دوام و امنیت بیشتری دارد ؟


مزایای ازدواج در سن بالا

مزایای ازدواج در سن بالا

مزایای ازدواج در سن بالا یکی از موارد مهمی است که باید ذکر گردد زیرا این موضوع به طور عمده مظلوم واقع شده و گویی ازدواج در سن بالا هیچگونه سودی برای افراد ندارد در حالی که اینگونه نیست .

یکی از مهم ترین مزایای ازدواج در سن بالا این است که دختر و پسر گرچه دیر تر از بقیه انتخاب خود را پیدا کرده اند و حالا راضی به ازدواج با فرد مورد علاقه خود شده اند اما نکته این است که هردو به انتخاب خود کاملا مسلط هستند و می دانند انتخاب آنها از همه نظر همانی است که همه ی این سال ها را فدایش کرده اند .

مزایای ازدواج در سن بالا  در دختران این است که دست از انتخاب های صرفا عاطفی کشیده اند و با عقل و منطق عشق را چاشنی ازدواج می کنند همچنین در پسران ملاک ها عقلانی تر صورت می گیرد و مطمئن هستند این ملاک ها و انتخاب ها زودگذر و کورکورانه نیستند .


بیشتر بخوانید:بهترین مرکز مشاوره ازدواج در تهران


آسیب های ازدواج در سن بالا

آسیب های ازدواج در سن بالا زمانی آشکار می شود که شما زمان را از دست داده اید و هیچ چیز نمی تواند زمان را به عقب باز گرداند و به شما فرصت های گذشته را بازگرداند .

تحقیقات نشان می دهد تعداد زیادی از افرادی که خود را قربانی موقعیت های شغلی یا اجتماعی کرده اند و ازدواج را در انتهای لیست های بلند بالایشان قرار داده اند و در سنین بالاتر ازدواج کرده اند زمانی که از آنها پرسیده شده است آیا از انتخاب این مسیر برای زندگیتان راضی هستید ؟ تعداد زیادی از آنها اظهار پشیمانی کرده اند و اگر ماشین زمان در اختیار داشتند هرگز این مسیر را برای زندگی دوباره انتخاب نمی کردند زیرا معتقد هستند در زندگی که همراه با شور و هیجان جوانی ازدواج رخ می دهد نشاط و امید و انرژی بیشتری موج می زند و زندگی سرشار از حال خوب است . درنتیجه از جمله آسیب های ازدواج در سن بالا می توان به بی انگیزگی در آینده نیز اشاره نمود .

آسیب های ازدواج در سن بالا

توصیه هایی برای ازدواج در سن بالا

توصیه هایی برای ازدواج در سن بالا برای افرادی که همچنان می خواهد همین مسیر را انتخاب کنند لازم است .

یکی از نکات مهم برای دختران این است که این را در نظر بگیرند قطعا ازدواج در سنین بالا یا حتی مجرد ماندن تا آخر عمر هزاران بار بهتر از یک انتخاب غلط از روی عجله و ترس از بالا رفتن سن می باشد . زیرا گاهی حرف ها و سرزنش های اطرافیان و حرف های نگران کننده ای که شاید روزی برسد که همین فرصت را هم دیگر نداشته باشی موجب می شود فرد انتخاب عجولانه ای داشته باشد . توصیه می شود در این مواقع از یک عامل بیرونی آگاه مانند مشاوره خانواده یا مشاوره ازدواج که می تواند خارج از محدوده ی دید شما جوانب را بسنجد و از روی منطق به شما کمک کند راهنمایی بگیرید که بهترین راهنما در اینگونه موارد مشاوران خانواده و مشاوران قبل از ازدواج هستند .

از جمله توصیه هایی برای ازدواج در سن بالا این است که حتما قبل از ازدواج چند جلسه  به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کنید زیرا ازدواج در این سنین بسیار جدی تر است و باید توسط یک فرد آگاه خصوصیات شما و همسرتان سنجیده شود تا از وسواس های فکری دور شوید و انتخاب صحیحی داشته باشید .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره آنلاین ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : Pros and Cons of Getting Married Later in Life – Kiplinger

براي مشاوره در زمينه مشکلات و مزایای ازدواج در سن بالا

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!