کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

ویژگی های یک همسر خوب چیست ؟

در ازدواج

همسر خوب

همسر خوب چگونه فردی است ؟ یک شخص باید چه خصوصیاتی داشته باشد تا یک همسر خوب تلقی شود ؟ آیا برای همسر خوب بودن ملاک ها و باید و نباید های خاصی وجود دارد ؟ و اینکه چگونه می توانیم تشخیص دهیم که مخاطب ما یک همسر خوب است یا خیر ؟ و ده ها سوال مختلف دیگر که تمامی افراد در سن ازدواج با آن ها رو برو می شوند . هر یک از این سوال ها در زندگی متاهلی نقش ویژه ای دارند . که لازم است هر شخصی با خود آگاهی کامل در جستجوی پرسش های خاص خود باشد . همسر خوب بودن منحصر به فرد است . یعنی هر شخصی برای مخاطب خود ویژگی ها و ملاک های خاصی در نظر دارد . ممکن است شخصی که در نظر شما یک همسر خوب محسوب شود ، در نظر دیگری چنین فردی نباشد .


بیشتر بخوانید:خصوصیات دختر خوب برای ازدواج


مقایسه کردن همسر با دیگران

نکته قابل توجه این است که یکی از مخرب ترین و اشتباه ترین کارها در رابطه با همسر و یا انتخاب آن مقایسه کردن است . مسئله ای که شاید بسیاری از افراد عواقب زیان آور آن را در رابطه زناشویی خود ندانند ، اینکه بخواهیم همسر و شریک زندگی‌ خود را با دیگران مقایسه کنیم و او را سرزنش کرده و یا موفقیت ها ، توانایی ها و یا حتی اخلاق و ظاهر دیگران را به او دیکته کنیم و به دیگران برتری ببخشیم از این جهت یک همسر خوب هیچ گاه باطن زندگی خود و همسرش را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نمی کند .

اما می توان گفت : به طور کلی خوب بودن و دارا بودن صفات خوب نقاط مشترکی است که بین افرادی که همسر خوب شناخته می شوند به طور تقریبی وجود دارد . کافی است این ویژگی‌ ها را شناخته و با علم و آگاهی در انتخاب شریک زندگی خود قدم بردارید . چرا که انتخاب همسر خوب کلیدی ترین و مهم ترین نکته یک زندگی‌ متاهلی می باشد . قطعا اگر در انتخاب شریک زندگی دقت و آگاهی کافی را داشته باشیم درصد عدم موفقیت در زندگی مشترک را پایین خواهیم آورد . انتخاب یک همسر خوب امری است که نیازمند کلاس های مشاوره خانواده برای یک تصمیم عاقلانه و با فکر و منطق می باشد تا بتوانیم شانس یک ازدواج موفق را بیشتر کنیم  .


بیشتر بخوانید:دلیل مقایسه همسر با دیگران چیست ؟


ویژگی های یک همسر خوب

ویژگی‌ های یک‌ همسر خوب خصوصیات متعددی است که ممکن است هر یک از این ویژگی ها در نظر افراد مختلف مهم یا بی اهمیت محسوب شود . به طور کلی می توان گفت ویژگی های یک همسر خوب در بین عموم افراد مشترک می باشد . در اینجا به پاره ای از ویژگی های یک همسر خوب می پردازیم . از دیدگاه اسلام یکی از  مهمترین ویژگی های یک همسر خوب داشتن ایمان و تقوا می باشد . روایات متعددی از پیامبر اکرم ( ص ) و امامان بزرگوار وجود دارد که در خصوص انتخاب همسر به پاکی ایمان و تقوا اشاره کرده اند ‌.

یکی دیگر از ویژگی های یک همسر خوب داشتن خانواده اصیل و شرافتمند می باشد . منظور از خانواده اصیل صرفا خانواده ثروتمند و دارای موقعیت اجتماعی نیست . چرا که هیچ یک از این دو تضمینی برای خوشبختی و یا سلامت اخلاقی یک خانواده نمی باشد . چه بسا افرادی که در خانواده‌ای با وضع اقتصادی ضعیف و کمبود های خاص بزرگ شده اند اما در بین اجتماع به عنوان یک خانواده نجیب ، متدین و با شرافت شناخته شده‌اند .

از دیگر ویژگی های یک همسر خوب انتخاب فردی عاقل ، آگاه و با تدبر می باشد . چرا که در زندگی هنجارها و پستی و بلندی های بسیاری وجود دارد که برای پیمودن این راه وجود همسری آگاه و با هوش و ذکاوت که بتواند با مدیریت و قدرت زندگی خود و افراد خانواده را با موفقیت به پیش براند بسیار ضروری است . شخصی که بتواند نیازها ، مشکلات و کم و کاستی های زندگی خانواده خود را تشخیص دهد و برای تامین آنها بهترین راه را انتخاب کند .

یک همسر

هم کفو بودن شریک زندگی

یکی دیگر از ویژگی های یک همسر خوب انتخاب فردی هم سطح و هم شان با خود و خانواده می باشد . منظور از انتخاب یک همسر که با شما و سطح خانوادگی هم کفو باشد این نیست که شما شانس و یا حق انتخاب همسری از خانواده هایی با سطح اجتماعی و وضع اقتصادی بالاتر و یا پایین تر از خانواده خود را ندارید . بلکه منظور از انتخاب همسر در حد و سطح زندگی خود به حداقل رساندن تفاوت ها و اختلافات فردی و خانوادگی می با‌شد .

برابری زن و مرد

نکته دیگر اینکه امکان برابری کامل بین زن و مرد و خانواده های زوجین پایین می باشد . اما می توان نکات مشترک را پیدا کنیم . یکی دیگر از ویژگی‌ های یک همسر خوب داشتن سلامت جسمی و روحی می باشد که اهمیت این ویژگی‌ در زندگی‌ مشترک به شدت قابل وضوح می باشد . لذا بهتر است پیش از هر اقدامی در مسیر زندگی از سلامت جسمی چه از لحاظ فیزیکی و یا اعتیاد به هر گونه مواد مخدری و سلامت اخلاقی و رفتار و شخصیت مخاطب آگاهی کافی را پیدا کنیم .


بیشتر بخوانید:معیارهای یک پسر خوب برای ازدواج


ازدواج با یک همسر خوب

ازدواج با یک همسر خوب چه تاثیری در رشد ، تعالی و سازندگی زندگی و شخصیت افراد دارد ؟ هر فردی در زندگی آرزوی ازدواج با یک همسر خوب را دارد کسی بتواند خاسته ها ، علایق و ایده آل های او را برآورده کند . ازدواج با یک همسر خوب مایه آرامش ، خوشبختی و سعادت در زندگی  برای زوجین می باشد . ازدواج با یک همسر خوب می‌تواند از لحاظ روحی بهترین انگیزه و اعتماد به نفس در زندگی باشد ازدواج با یک همسر خوب باید با شناخت ، آگاهی و بصیرت کافی انجام شود . در این صورت است که شاهد رشد و بالندگی و موفقیت در زندگی خود خواهیم بود ‌.

ما نمی گوییم که ازدواج با شناخت قطع به یقین به خوشبختی ختم خواهد شد اما اعتقاد داریم که احتمال شکست در زندگی مشترک را کم می کند . ازدواج با یک همسر خوب آرزوی هر پسر و دختری است که در سن و یا موقعیت ازدواج قرار دارند . در این زمینه بهتر است خود سرانه و صرفا از روی احساس و یا حتی منطق به تنهایی تصمیم گرفته نشود . انتخابی مناسب است که منطق و احساس به نوبه خود دخیل باشند و در کنار این دو مشورت و راهنمایی والدین ، افراد با تجربه و حتی مشاوره قبل از ازدواج می تواند کمک شایانی را در امر ازدواج در اختیار شما قرار دهد .


بیشتر بخوانید:ازدواج سالم و پایدار چگونه است ؟


همسر خوب یعنی

همسر خوب یعنی چگونه همسری ؟ شاید همه افراد برای یکبار هم که شده این سوال را از خود و یا دیگران پرسیده باشند . و قطعا جواب های مختلفی دریافت کرده اند . طبیعی است که هر شخصی با توجه به علایق ، خواسته ها ، تمایلات روحی و جسمی ، آرزوها و برنامه های زندگی خود ملاک های متفاوتی داشته باشد . اگر بخواهیم بگوییم همسر خوب یعنی چگونه شخصی باید کلیات و جزئیات را نیز در نظر بگیریم برای یک‌ همسر خوب صفات پایه ای وجود دارد و در کنار آن جزئیاتی است که برای هر شخصی به شکل متفاوتی می باشد .

به طور مثال همسر خوب یعنی فردی که بتواند بستر آرامش را برای شریک زندگی خود فراهم کند ، به خواسته ها و نیاز های روحی جسمی و جنسی طرف مقابل توجه کند ، در هر شرایطی سعی در حفظ بنیان خانواده و مدیریت آن را داشته باشد ، مسئولیت پذیر باشد و بتواند در مشکلات و بحران های زندگی وظایفش را بپذیرد و در انجام آن ها سعی خود را به کار گیرد . بتواند علاوه بر نقش یک همسر در شرایط مختلف و روزهای تلخ و شیرین زندگی مانند یک دوست شریک زندگی خود را حمایت کند و یاور ، همراه و پشتیبان او باشد .

یک همسر خوب یعنی فردی که بین کار ، خانواده ، همسر و سایر امور یک زندگی مشترک تعادل را بر قرار کند . شخصی ‌که در حد توان خود برای تامین رفاه ، آرامش و نیازهای مختلف زندگی مشترک تلاش می کند . البته طبیعی است که گاهی نمی توان توقع داشت یک فرد تمام خصوصیات و صفات خوب را داشته باشد و یا اینکه تمامی خواسته و نیاز ها بر طرف کند . چرا که هر انسانی ممکن است کاستی هایی داشته باشد .

خوب

نقش مکمل

در اینجا است که نقش مکمل باید در پی جبران و تکمیل این کمبود ها قدم بردارد . همسر خوب کسی است که اهداف و آرزهای مشترکی با شما داشته باشد و برای محقق شدن برنامه ها و آرزو های زندگی خود و همسرش تلاش کند ، برای شریک زندگی خود احترام قائل است و او را مورد حمایت ، محبت و عشق و علاقه قرار می دهد ، بین تمام روزمرگی ها و دغدغه هایش شما را منبع آرامش خود می داند و اوقات فراغت و استراحت را در کنار شما سپری می کند .

در امور زندگی خودسرانه تصمیم نمیگیرد و پیش از اقدام با شما مشورت میکند ، شما را از میزان حقوق ، مخارج زندگی و پس انداز مطلع میکند و سهیم میداند . به شما اعتماد دارد و مدام سعی در بازخواست و یا کنترل کردن اوضاع ، رفتار و امور را ندارد . وفادار است و حضور و یا عدم حضور شما در کنار او ارتباطی به این موضوع ندارد و همچنان در وفاداری به شما ثابت قدم است . و بسیاری دیگر از ویژگی های اخلاقی و رفتاری دیگر که برای هر شخصی به گونه ای اهمیت دارند .


بیشتر بخوانید:چرا باید به سالگرد ازدواج اهمیت بدهیم ؟


خصوصیات یک همسر خوب

خصوصیات یک همسر خوب چیست ؟ و چگونه می توانیم آن ها را تشخیص دهیم ؟ همانطور که گفته شد معیارها و علایق متفاوت است اما صفات خوب امر مشهودی است و هر انسانی به این ویژگی ها تمایل دارد . برای مثال از دیدگاه اسلام اولین ملاک یک همسر خوب ایمان و تقوا است حال این ویژگی ممکن است برای برخی افراد در اولویت قرار داشته باشد و برای برخی دیگر خیر . در این بخش می خواهیم جزئیات انتخاب یک همسر خوب را بیان کنیم .

برای مثال از خصوصیات یک همسر خوب این است که بتواند و بخواهد که شما را خوشحال کند . حال ممکن است این کار را با ساده ترین شکل ممکن انجام دهد و لبخند را به شما هدیه کند و یا اینکه برای شما برنامه های مفرحی را تدارک ببیند . شما را همانطور که هستید می پذیرد و از همراهی و اگر می خواهد ضعف ها و اشتباهات شما را رفع کند این کار را در کمال عشق دوستی و مودت انجام می دهد .

از دیگر خصوصیات یک همسر خوب برقراری تعادل و روابط خوب بین خانواده و همسرش می باشد . یک همسر خوب باید بتواند محبت توجه و وظایف خود را به گونه ای بین خانواده و شریک زندگیش تقسیم کند که هیچکدام خلاء ، عدم توجه و بی محبتی را در این زمینه احساس نکنند و در کمال دوستی و آرامش روابط خوبی را با همدیگر برقرار کنند .

چیست

خصوصیات رفتاری یک همسر خوب

هیچ گاه شما را نه تنها در میان جمع بلکه در خلوت دو نفره نیز تحقیر نمی کند و به شما توهین و بی حرمتی نمی کند . شما را با کسی مقایسه نمی کند و برای او بهترین همسر هستید . از وقت گذرانی ، تفریح و مهمانی رفتن با شما حس خوبی دارد و همراهی کردن شما برایش لذت بخش است . شما را در جریان امور و روزمرگی هایش قرار می دهد و برایش هم صحبت خوبی هستید . از خصوصیات یک همسر خوب این است که شریک زندگی خود را در اولویت قرار می دهد و در شرایط مختلف توجه و همراهیش را فراموش نمیکند .

در یک بیان ساده همسر خوب کسی است که بتواند رضایت ، خشنودی ، آرامش و سعادت زندگی را در حد توان خود فراهم کند . اگر در زمینه ازدواج و تشکیل زندگی مشترک شناخت و آگاهی کافی را ندارید بهتر است از راهنمایی والدین و یا مشاوره ازدواج استفاده کنید و سپس برای مهمترین بخش از زندگی خود قدم بردارید .


بیشتر بخوانید:چه چیزهایی در مورد شب اول ازدواج باید بدانیم ؟


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسیخدمات متنوعی را در زمینه مشاوره تلفنی ازدواج موفق به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : Dating Resolutions: 7 Characteristics of an Ideal Partner – …

براي مشاوره در زمينه ویژگی های یک همسر خوب چیست ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.