کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

اعتماد به همسر بعد از خیانت !چگونه خیانت را جبران کنیم؟

اعتماد به همسر

اعتماد به همسر ( confidence in the wife after betrayed )

اعتماد به همسر زمانی که  خیانتی رخ داده است شاید از دید بسیاری از افراد حتی کارشناسان مشاوره ازدواج بسیار کار نادرست و اشتباهی قلمداد شود . اعتماد کردن به همسر در شرایطی که دیگر قرار نیست همه چیز مثل سابق باشد احتمالا غیر ممکن به نظر برسد . اما گاهی نیز ما باید بررسی کنیم که آیا اعتماد کردن به همسر در شرایطی که از حس خوب و اعتماد ما سوءاستفاده کرده است میتواند به نفع زندگی زناشویی و حفظ خانواده ما باشد یا نه ؟

قطعا در هر شرایطی اعتماد داشتن به همسر خیانتکار سخت است اما حتی گاهی در مشاوره خانواده نیز اعتماد کردن به همسر خیانتکار و دادن فرصت دوباره به او توصیه میشود . چرا که حفظ زندگی زناشویی گاهی به زندگی  فرزندان نیز به عنوان عناصر دیگر زندگی منجر میشود بنابراین اعتماد کردن به همسر بعد از وقوع خیانت حتما باید جزو گزینه های مورد بررسی ما برای تصمیم گیری باشد .


بیشتر بخوانید: نشانه های خیانت همسر در زندگی مشترک چیست؟


اعتماد به همسر بعد از خیانت

اعتماد به همسر بعد از خیانت همانطور که گفته شد از سخت ترین تصمیمات و کارهایی است که همسر خیانت دیده میتواند رو به روی خود ببیند . ممکن است هنوز مهر و محبت سابق در دل او باقی مانده باشد و میل به ادامه دادن زندگی با همسر خود در دلش مانده باشد . اما از طرفی اعتماد کردن به همسر بعد از خیانت دیگر نمیتواند همراه با تضمین وفاداری او آنچنان که بوده همراه باشد .

به هر حال هر چقدر که اعتماد کردن به همسر بعد از خیانت مشکل و دشوار باشد، گاهی واقعا بهترین و منطقی ترین تصمیمی است که فرد خیانت دیده میتواند اتخاذ کند . او میتواند در این راه از دانش و آگاهی و همچنین راهنمایی های ارزنده یک روانشناس در زمینه مشاوره خیانت یا مشاوره خانواده استفاده کند تا بیشتر و بهتر بتواند در روند اعتماد به همسر بعد از خیانت به پیش برود و به اهداف خود نزدیک و نزدیکتر شود .


بیشتر بخوانید: دلیل خیانت زنان متاهل چیست؟


چگونگی اعتماد به همسر بعد از خیانت

چگونگی اعتماد به همسر بعد از خیانت قطعا از سوالات و مجهولات ذهنی افرادی است که درگیر این مسئله ستند و مستقیما از این اتفاق تاثیر میگیرند .  در مورد چگونگی اعتماد کردن به همسر بعد از خیانت باید بگوییم که ما میتوانیم با رعایت نکته هایی راحت تر و بهتر بر سر تصمیمی که گرفته ایم بمانیم .در ادامه به برخی ازنکاتی که در پاسخ به چگونگی اعتماد کردن به همسر بعد از خیانت میتواند ما را یاری کنند اشاره میکنیم .

  • تلاش برای عادی سازی روابط میتواند موثر باشد .
  • اجتناب کردن از سرکوفت های دائمی برای خطایی که در گذشته از فرد سر زده
  • طوری رفتار نشود که فردی که در گذشته خیانت کرده از حالتهای پشیمانی خود به طور کامل دور شود . در رفتار بعد از بخشش خیانت همیشه سعی در برقراری تعادل داشته باشید .
  • در مورد چگونگی اعتماد کردن به همسر بعد از خیانت حتما از راهنمایی های یک مشاور کمک بگیرید .

بعد از خیانت


بیشتر بخوانید:دلیل خیانت مردان متاهل چیست؟


عجولانه در مورد خیانت تصمیم نگیرید

خیانت یکی از درد ناک ترین حوادث و اتفاقاتی می باشد که ممکن است برای یک رابطه زناشویی بیفتد. بر هیچ کسی پوشیده نیست که اگر به هر دلیلی و به هر نوعی خیانت وارد زندگی زناشویی زوجین شود آسیب های گاها جبران ناپذیری را به افراد تحمیل میکند. این مورد بسیار طبیعی است که فردی که به او خیانت شده در همان ابتدای ماجرا عکس العمل احساسی و بدون تفکر و از روی فشار های عصبی از خود نشان دهد. برای مثال همسر خیانت دیده سریعا تصمیم به جدایی و طلاق بگیرد.

شاید در نگاه اول این موضوع بسیار عادی بنظر برسد اما این همه داستان نیست. روانشناسی خیانت تاکید میکند که مجازات و تنبیه در نظر گرفته شده برای فرد خیانتکار باید هم سطح و متناسب با خیانت او باشد. یک زندگی مشترک نمیتواند به سادگی به جدایی منجر شود. ممکن است با طلاق و جدایی علاوه بر دونفر رابطه به فرزندان احتمالی آنها نیز ضربه های جبران ناپذیری وارد شود.

چه عکس العملی در برابر خیانت همسر انجام دهیم؟

بهترین کار و عکس العمل در برابر خیانت این است که فرد خیانت دیده با تمرکز و آرامش تمام ابعاد خیانت اتفاق افتاده را از جمله دلایل و شرایطی که این اتفاق افتاده و عمق خیانت صورت گرفته را بررسی کند و بعد با چشمان باز و همراه با درایت و آینده نگری تصمیم بگیرد. برای مثال تصور کنید مردی متاهل در فضای مجازی با فردی دوست شده و به دلیل سهولت در ارتباط وابستگی عاطفی برای او به وجود آمده است. ولی رابطه فرازناشویی او به همینجا ختم میشود و حتی به دیدار حضوری نیز نمی رسد. آیا مجازاتی که باید برای این فرد در نظر گرفته شود با فردی که بارها و بارها مرتکب خیانت جنسی شده است و از کار خود نیز پشیمان نیست یکسان است؟

قطعا نباید اینگونه باشد. زوجین باید توجه داشته باشند که برخی از آسیب های ناشی از خیانت قابل ترمیم است و میتوان با کمی مدیریت از فروپاشی زندگی زناشویی جلوگیری کنند. اگر خیانت صورت گرفته در همان ابتدای شکل گیری باشد یا ثابت شود که فرد خیانتکار ناخواسته این عمل را انجام داده و ارزش بخشیدن را دارد عاقلانه ترین و بهترین کار این است که به فرد فرصت دوباره داده شود و البته با احتیاط و مراقبت بیشتر به او کمک کنیم زندگی تا جای ممکن بازسازی و ترمیم شود.

اگر افراد احساس کنند که در مدیریت کردن مسئله خود ناتوان هستند بهترین کار این است که به یک روانشناس باتجربه مراجعه کنند تا با اطلاعات و آگاهی کامل توسط مشاور خود راهنمایی شوند تا بهتر و راحت تر به هدف خود که بازسازی زندگی زناشویی است، برسند.

زمان اعتماد به همسر بعد از خیانت

زمان اعتماد کردن به همسر بعد از خیانت نیز از دیگر مواردی است که افرادی که بعد از خیانت همسرشان تصمیم به ادامه زندگی و دادن فرصت دوباره به او هستند با آن درگیر هستند . قطعا اعتماد کرن به همسری که ما و احساسات و عواطف مارا نادیده گرفته است بسیار سخت و زمان بر است و نمیتواند به این زودی ها اتفاق بیفتد .

زمان اعتماد کردن به همسر بعد از خیانت آنگاه فرا میرسد که  فرد خیانتکار در طی دوران بعد از بخشش آنقدر با گفتار و رفتار خود پشیمانی از رفتار گذشته خود را ابزار میکند که اعتمادی هر چند نه به قدر گذشته در فرد خیانت دیده به وجود بیاید .گاهی افراد خیانتکار بعد از بخشیده شدن تا مدتی از اعتماد دوباره ای که به آنها شده مراقبت و پاسداری میکنند . اما بعد از گذشت مدتی به مانند قبل ممکن است از مسیر وفاداری خارج شوند . بنابراین در اعتماد کردن به صورت کامل در افراد خیانتکار باید کمی محتاط بود .


بیشتر بخوانید: دلایل اصلی خیانت چیست؟


اعتماد به همسر

دلیل اعتماد به همسر بعد از خیانت reasons confidence in the wife) after betrayed )

دلیل اعتماد به همسر بعد از خیانت أین است که گاهی خیانتی کامل اتفاق نیفتاده یا سطح خیانت به قدری نبوده که طلاق تنها چاره خیانت باشد . خیانت زن به شوهر یا خیانت مرد به زن تفاوتی ندارد ، هر خیانتی مستلزم تنبیه و مجازات است . زیرا با بروز خیانت نه تنها زوجین بلکه نهاد خانواده تحت آسیبی شدید قرار میگیرند . اما همانطور که گفته شد خیانت ها به گونه ای نبوده که ما بتوانیم به خاطر آن زندگی  زناشویی را از هم بپاشیم .

دلیل اعتماد کردن به همسر بعد از خیانت که در مواقعی از جانب مشاورانی که در زمینه مشاوره خیانت فعالیت میکنند پیشنهاد میشود این است که ما تا میتوانیم باید برای حفظ شاکله خانواده خود تلاش کنیم . اینکه ما به سرعت و با کوچترین اتفاقی در بخواهیم زندگی زناشویی و مشترک خود را از بین ببریم قطعا نمیتواند آینده خوبی را برای ما به ارمغان بیاورد .


بیشتر بخوانید:عوارض خیانت مرد به همسرش چیست؟


شکل گیری اعتماد بین زوجین

اعتماد به همسر و در کل اعتمادی که برای شروع و ادامه دادن یک زندگی مشترک لازم است باید یه مرور زمان اتفاق بیفتد و شکل بگیرد . اعتماد کردن به همسر میتواند آرامش روانی زیادی را برای فردی که متاهل است داشته باشد . اعتماد کردن به همسر فرد را از نگرانی‌های کشنده در مورد همسر که مانند ویروسی در ذهن انسان پخش میشود و آن را مغشوش  میکند محافظت میکند .

زمانی که برای زوجین حالت اعتماد کردن به همسر به وجود آمد آنگاه وقت آن میرسد که از أین فضای مطلوب و خوب حفاظت شود تا رابطه دچار آسیب های مخصوص زندگی زناشویی نشود . اعتماد به همسر میتواند پایه های زندگی زناشویی را به قدری محکم کند که بسیاری از مواقع مشکلات و موانع زندگی را که ظاهرا قابل تحمل نیستند هموار کند . از طرفی فقدان اعتماد کردن به همسر نیز میتواند به از هم پاشیده شدن زندگی زناشویی منجر شود .


بیشتر بخوانید:نشانه های خیانت مردان به زنان


بهترین تصمیم بعد از خیانت

بهترین تصمیم و اتفاقی میتواند بعد از وقوع خیانت از سمت فرد خیانت دیده سر بزند چیست ؟ بهترین تصمیم بعد از خیانت  میتواند این باشد که فرد خیانت دیده موضوع را با یک روانشناس درمیان بگذارد . بهترین تصمیم بعد از خیانت گاهی میتواند این باشد که فرد خیانتکار توسط یک روانشناس درمان شود و تخت دوره‌های مختلف روان درمانی قرار بگیرد . گاهی نیز اوضاع میتواند وخیم تر باشد و  به قدری خیانت صورت گرفته عمیق و غیر قابل بخشش باشد که فقط جدایی و طلاق مبتواند بهترین تصمیم بعد از خیانت اتفاق افتاده باشد . به هر حال افراد نباید خیلی سریع و شتاب زده با أین موضوع برخورد کنند و حتما از کمک های یک مشاور و روانشناس حرفه ای برای اتخاذ بهترین تصمیم بعد از خیانت بهره ببرند . گاهی‌اوقات افراد مدتی بعد از گرفتن تصمیماتی در این زمینه از آنها پشیمان میشوند .

چگونه خیانت را


بیشتر بخوانید:عواقب خیانت زن از لحاظ روان شناختی چیست؟


بازگشت اعتماد از دست رفته

اعتماد به همسر بعد از خیانت قطعا هیچگاه مانند گذشته امکان پذیر نخواهد بود و اگر بخواهیم خوشبینانه به این موضوع نگاه کنیم میتوانیم بگوییم بسیار سخت اتفاق خواهد افتاد . اعتماد کردن به همسر بعد از خیانت اگر همقابل بازآفرینی و بازیابی باشد صبوری دو طرف را کاملا میطلبد . اعتماد کردن به همسر بعد از خیانت باید همراه با حفظ تعادل رفتاری از سمت فردی است که خیانت دیده و آن خیانت را بخشیده است .

در دورانی که دو طرف سعی میکنند که با همکاری یکدیگر اعتماد داشتن به همسر بعد از خیانت را به هر نحوی که شده از نو بسازند ، نباید رفتار فرد خیانت دیده طوری باشد که همسر خیانتکار خیانت خود را یک امر عادی تلقی کند و قبح این موضوع برای او بشکند . از طرفی رفتار فرد خیانت دیده نباید به قدری سختگیرانه باشد که طرف مقابل به کلی از درست کردن و بهتر کردن اوضاع نا امید شود .


بیشتر بخوانید:نشانه های بی میلی زن به مرد


راهکارهای به وجود آوردن اعتماد مجدد

راجع به چگونگی اعتماد به همسر بعد از خیانت در بالا توضیح دادیم و به طور کلی به آن پرداختیم . گفتیم برای این که فرد چگونگی اعتماد به همسر بعد از خیانت را درک کند احتیاج به کمک یک مشاور دارد تا بتواند فرد را از تصمیمات هیجانی دور کند . او به فرد کمک می کند که تصمیماتی برای آینده رابطه بگیرد که احتمال جبران گذشته و آسیبهای به وجود آمده برای زندگی مشترک را بالا ببرد .

در واقع برای بیشتر افراد چگونگی اعتماد کردن به همسر بعد از خیانت یک فن آموختنی است که افراد باید بسته به نیازشان در آن مهارت پیداکنند تا بتوانند در این حوزه موفق باشند . راهکاری کمک کننده به تقویت رابطه زناشویی در این دوران نیز به زوجین ارائه میشود که میتواند بسیار برای آنها کمک کننده باشد . نباید فراموش کنیم که ساختن یک زندگی مشترک خوب و باکیفیت مهارتی میخواهد که باید به افراد آموخته شود .


بیشتر بخوانید:نشانه های خیانت زناشویی


اعتماد به همسر

انتقام بعد از بخشش

بعد از اینکه فرد خیانت دیده از خیانت اتفاق افتاده مطلع شد و پس از کشمکش های بین خود و طرف مقابل تصمیم گرفت که بنا به هر دلیلی گذشت پیشه کند و فرصتی دوباره به همسر خود بدهد . زمان اعتماد به همسر بعد از خیانت فرا میرسد . زوجینی که در أین شرایط هستند توجه کنند که هیچگاه نباید بعد از بخشش طرف مقابل به فکر انتقام و یا هر کار مشابه که باعث اغتشاش و نا آرامی در زندگی زناشویی میشود بیفتند .

زمان اعتماد به همسر بعد از خیانت نباید خیلی زود و سریع باشد . قطعا فرد خیانتکار باید بداند که امری بسیار زشت و زننده را رقم زده است . بنابراین اگر خیلی زود با فرد خیانتکار صمیمی شوید ممکن است قبح این کار برای او شکسته شود . برای مثال خیانت زن شوهردار ، خیانت مرد متاهل و در کل خیانت به همسر بسیار موضوع جدی و قابل توجهی است که میتواند بسیار آسیب زننده باشد .


بیشتر بخوانید:نشانه های خیانت زنان به شوهر


آیا بخشش بعد از خیانت کار درستی است؟

باید توجه داشت که گاهی به هیچ‌وجه خیانت صورت گرفته نمیتواند افراد عاقل و منطقی را مجاب کند که یک زندگی مشترک و رابطه زناشویی و مهمتر از آن خانواده آی که ممکن است فرزند یا فرزندانی در آن حضور داشته باشند را نابود کنند . بحث دلیل اعتماد کردن به همسر بعد از خیانت در این مواقع به میان میاید .

دلیل اعتماد کردن به همسر بعد از خیانت میتواند این باشد که باید حتما آسیب های به وجود آمده از خیانت در رابطه زناشویی در فضای خارج از شک و تردید و همراه با کمی اعتماد رفع شود . در کل اگر فرد خیانت دیده به هر نحوی قصد بخشش فرد خیانتکار را دارد باید از کینه و شک دوری کند چرا که به نفع هر دوی زوجین است که زندگی را که قصد ادامه دادن آن را دارند از نو بسازند . در این صورت امید بیشتری به بقای زندگی مشترک آنها و عدم بروز خیانت مجدد وجود دارد .


بیشتر بخوانید: درباره نشانه های بی میلی مرد به زن


خیانت در فضای مجازی  ( cyberspace)

نوعی دیگر از خیانت که این روزها شایع و پر تعداد در جامعه ما مشاهده میشود  خیانتی است که در آن زن خیانتکار یا مرد خائن کاملا میتوانند تا مدتها روابط خود را پنهان نگه دارند . نشانه های خیانت زنان و مردان در بستر فضای مجازی میتواند شبیه به هم باشد . برای مثال بعد از خیانت به شوهر زن اکثر وقت خود را صرف چت و رد و بدل کردن پیام با معشوقه مجازی خود میکند . البته خیانت زنان متاهل یک روی سکه است .

در بحث فضای مجازی نیز خیانت آقایان شایع تر از خیانت خانمها است . در مشاوره خیانت زن و مرد مفصل به این موضوع پرداخته شده است . در مشاوره خیانت همسر به صورت حرفه‌ای به روانشناسی زنان خیانتکار و نکاتی که احتمال خیانت را بالا میبرد مثل دور بودن زن و شوهر از هم ، کاملا  مفصل پرداخته میشود . مشاوره در مورد خیانت شوهر در فضای مجازی نیز این روزها به کمک زنان در این مورد آمده است .

جبران کنیم


بیشتر بخوانید:در مورد روانشناسی خیانت بیشتر بدانید


خیانت زن به شوهر از نظر اسلام

دین ما نیز آموزش هایی در باب این مساله و همچنین نکاتی برای پیگیری و درمان این آسیب به ما ارائه در میکند . از قوانین مطرح شده در این مورد میتوانبم به مهریه در صورت خیانت زن به مرد ، حکم خیانت زن شوهردار یا مجازات هاییکه برای خیانت در نظر گرفته شده است اشاره کنیم . همچنین در مورد مسائلی از جمله راههای اثبات خیانت زن ، مشاوره خیانت زناشویی ، نحوه برخورد با زن خیانتکار یا برعکس مرد خیانتکار و پاسخ به این سوال که چگونه متوجه خیانت زن شویم  در کتب مربوط به امامان و پیشوایان دین کاملا واضح و روشن پرداخته شده است .


بیشتر بخوانید:بهترین راه برخورد با خیانت به شوهر چیست ؟


سوالات متداول

وقتی فرد خیانتکار فرصت دوباره میدهیم چه کارهایی را نباید انجام دهیم؟

تا جای ممکن نباید کسی از ماجرای اتفاق افتاده مطلع شود چون ممکن است آبروی همسرمان ازبین برود. از تحقیر کردن فرد پشیمان و کسی که سعی در جبران خیانت خود دارد حتما باید پرهیز کنیم. از مراقبت از رابطه ای که در حال ترمیم است به هیچ وجه غافل نشویم.

وقتی فرد خیانتکار در تلاش برای جبران اعمال گذشته خویش است بهتر است چه کارهایی از سمت ما انجام شود؟

به فرد اعتماد به نفس بدهیم و نشان بدهیم که باور داریم او میتواند شرایط را تغییر دهد. با رفتار خود او را متوجه کنیم که ما تغییرات مثبت او را کاملا حس میکنیم.هر کمکی که از ما ساخته باشد برای ترمیم رابطه باید انجام دهیم.

آیا رابطه ای که سابقه خیانت در آن وجود دارد قابل اصلاح است؟

بله اگر شدت خیانت صورت گرفته به قدری نباشد که رابطه را به کلی از هم بپاشاند قطعا با مشورت گرفتن از فرد آگاهی مثل یک روانشناس و همیاری و هم دلی زوجین این اتفاق خواهد افتاد و رابطه از نا بودی نجات پیدا خواهد کرد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خیانت به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: …How To Reclaim Your Self-Confidence After Infidelity In 

براي مشاوره در زمينه اعتماد به همسر بعد از خیانت !چگونه خیانت را جبران کنیم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور