کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

آیا بعد از خیانت میشود اعتماد کرد؟!چگونه خیانت را جبران کنیم؟

بازگشت به زندگی بعد از خیانت زن

چگونه بعد از خیانت اعتماد کنیم؟

خیانت یک آفت خاموش است که روابط ما را کم کم تضعیف میکند تا اینکه منزوی، ناامید و بی اعتماد شویم. تجربه بی وفایی شریک زندگی، میتواند مانند یک حکم اعدام احساس شود و از بسیاری جهات چنین است. اما شما باید سعی کنید بفهمید که چگونه میتوانید خیانت را به یک کاتالیزور مهم برای تغییر تبدیل کنید و با ریشه یابی درد خود و یافتن درمان خیانت، وضعیت را بهبود بخشید.

اگر شما قربانی خیانت هستید حتما این سوال را در ذهن دارید که آیا با زنی که خیانت کرده میشود زندگی کرد؟ یا بر عکس آیا با مردی که خیانت کرده میشود زندگی کرد؟

این درست است بازسازی رابطه بعد از خیانت، هرگز آسان نیست، اما گاهی لازم است یک فرصت جبران در نظر بگیرید. برای این کار ابتدا بر درد قلبتان غلبه کنید و بیاموزید که چگونه فردایی بهتر را برای خود رقم بزنید و چگونه دوباره زندگی کنید.

مراحل بازگشت به زندگی بعد از خیانت زن یا مرد

ما در اینجا به شما کمک میکنیم تا یاد بگیرید اعتماد بعد از خیانت هم شکل میگیرد. همانطور که میدانید خیانت تاثیر زیادی در زندگی مشترک و رابطه عاشقانه دارد. از جمله خشم و عصبانیت نسبت به همسر، از دست رفتن اعتماد به نفس و همچنین فقدان اعتماد به همسر و…

اما دانستن این اثرات به تنهایی برای اینکه بفهمیم بعد از خیانت چه باید کرد کافی نیست. بلکه برای مقابله واقعی با خسارات ناشی از اعتماد از دست رفته، باید مراحل بهبودی و اعتماد دوباره بعد از خیانت را درک کنیم تا راهی برای بهبود رابطه پیدا کنیم. لذا مراحل بهبود بعد از خیانت را در ادامه شرح داده ایم:

 مرحله 1: انکار

اولین مرحله ارزیابی مجدد پس از از دست دادن اعتماد “انکار” است. انکار معمولاً از طریق رفتارهای اجتنابی انجام میشود. در این مرحله ما خود را گم میکنیم. در واقع ما وانمود میکنیم که این اتفاق هرگز رخ نداده است تا درد ناشی از آن را حس نکنیم. برای کسب اطلاعات در مورد راه های برخورد با خیانت شوهر کلیک کنید.

اعتماد بعد از خیانت
اعتماد دوباره بعد از خیانت

مرحله 2: شناخت و درک خیانت

برای التیام درد و بازسازی رابطه بعد از خیانت، باید واقعیت را تشخیص دهید و آن را بپذیرید. حال هر چقدر که این واقعیت تلخ و دردناک باشد. البته طبیعی است که این پذیرش کمی طول میکشد. اگر در مورد نشانه های خیانت مردان اطلاعات کاملی ندارید، کلیک کنید.

مرحله 3: احساس درد و رنج

روانشناسی بعد از خیانت عنوان میکند که هنگامی که فرصتی برای تصدیق وضعیت خود پیدا کردیم، مرحله بعدی شامل یک موج دردناک است که تحمل آن اغلب دشوار است. در حالی که این مرحله، اغلب مرحله ای است که سعی میکنیم آن را نادیده بگیریم، اما بسیار مهم است و باید مورد استقبال قرار گیرد تا راه خود را برای بازگشت به زندگی و اعتماد دوباره بعد از خیانت پیدا کنیم.

مرحله 4: خشم شروع میشود

چهارمین مرحله از روند بهبودی و کسب دوباره اعتماد بعد از خیانت، معمولاً عصبانیت و خشم است که هم نیرو آور است و هم محدود کننده. میدانیم که عصبانیت احساس خوبی نیست، اما میتواند یک کاتالیزور مهم برای بهبودی باشد. در این مرحله درگیری و درد بیشتری وجود دارد اما گذر از این مرحله برای رسیدن به پاسخ این سوال که آیا بخشیدن خیانت کار درستی است یا خیر لازم است.

مرحله 5: کنار گذاشتن توهمات

بعد از اینکه فهمیدیم باید واقعیت مربوط به وضعیت کنونی رابطه خود را بپذیریم (و در عصبانیت خود غوطه ور شدیم و برای مدتی ناراحت و افسرده ماندیم)، به نقطه ای میرسیم که توهمات خود را از بین میبریم و شروع به دیدن واقعیت ها میکنیم.

مرحله 6: تغییر

هنگامی که توهمات خود را از بین بردیم و دنیا (و شرایط خود) را همانطور که هستند پذیرفتیم، معمولاً تغییر چشمگیری را در نگرشمان تجربه میکنیم که میتواند یک چیز خوب یا یک چیز بد باشد. اگر شک خود را حفظ کرده و در گذشته سیر کنید، تغییر منفی خواهد بود. اگر روی آینده و چیزهایی که میتوانید کنترل کنید متمرکز باشید، این تغییر مثبت خواهد بود. این انتخاب با خود شما است، اما فقط زمانی میتوانید به “تغییر نگرش” برسید که درد را رها کرده و برای اعتماد بعد از خیانت به خودتان و طرف مقابل فرصت دهید. آیا میدانید چرا خیانت رخ میدهد، پیشنهاد میکنیم مقاله دلایل خیانت مردان را بخوانید.

بازسازی رابطه بعد از خیانت
جلب اعتماد همسر بعد از خیانت

برای شکل گیری دوباره اعتماد بعد از خیانت چه کار کنیم؟

همانطور که عنوان کردیم اگر واقعیت خیانت را پردازش نکنیم و به یک نگرش درست برای تغییر نرسیم، اعتماد ما به دیگران از بین میرود. بعد از اینکه یکبار خیانت ببینیم، ما دیگر نمیتوانیم به هیچکس اعتماد کنیم. همانطور که اگر بهترین دوست ما، ما را فریب دهد، فکر میکنیم همه دوستان قادر به این عمل شوم هستند. به این ترتیب، ما خود را برای یک چرخه معیوب آماده میکنیم و ذهن خود را قانع میکنیم تا باور کند خیانت چیزی است که فقط باید یاد بگیریم با آن زندگی کنیم.

 اما خیانت از هر نوعی که باشد با وجود تمام معایبی که دارد، می تواند حکمت و درس های بسیار ارزشمندی را به شما یاد دهد. و می توانیم اقدامی انجام دهیم تا روح خود را از گذشته تلخ پاک کنیم. ما میتوانیم انتخاب کنیم که به روشی عمل کنیم که باعث رشد شخصیتی ما شود.

در واقع ما میتوانیم برای همیشه در یک لحظه بد گیر کنیم یا می توانیم آن را برای همیشه پشت سر بگذاریم. فراموش نکنید در نهایت این ما هستیم که در مورد راهمان تصمیم میگیریم. اگر در چنین وضعیتی قرار دارید، مطمئنا سوالات زیادی در ذهن دارید. مثل اینکه چطور خیانت را فراموش کنیم؟ آیا بعد از خیانت میشود زندگی کرد؟ و بسیاری سوالات از این دست. در جواب باید بگویم بله؛ اما برای بازیابی اعتماد بعد از خیانت لازم است نکاتی را که در ادامه مطرح میشود، در نظر داشته باشید.

چطور خیانت را فراموش کنیم؟

زخم های خیانت را پاک کنید

زخم های خیانت میتوانند چنان در ضمیر ناخودآگاه ما غوطه ور شوند که استخراج آنها بسیار دشوار باشد. مراقبه میتواند به ریشه کن کردن اثرات افسردگی بعد از خیانت شوهر کمک کرده و روند بهبود را شروع کند. من توصیه میکنم هر روز برای چند دقیقه بی سر و صدا مدیتیشن کنید. بدین ترتیب که در محتویات مغز خود فرو بروید و خاطرات قدیمی یا الگوهای فکری را که شما را راکد نگه میدارد پاک کنید.

احساس گناه بعد از خیانت
افسردگی بعد از خیانت شوهر

ببخش

بخشش به معنای پذیرش رفتار غلط دیگران نیست؛ این به معنای جدا شدن از درد، ناامیدی و تلخی است که در درون ما دفن شده است. بخشش خیانت ما را مانند کشتی ای که از اسکله خارج میشود، آزاد میکند. وقتی که گذشته را فراموش میکنیم زندگی دریای زیبایی است که پیش روی ما قرار دارد. اما تا زمانی که نفرت یا خشم را نسبت به دیگران داشته باشیم، پیشرفت شخصی از بین میرود. پس سعی کنید نشانه های پشیمانی بعد از خیانت را در همسرتان ببینید و سعی کنید او را ببخشید.

خیانت را دور بریزید

اگر در زندگی مشترکتان شما کسی هستید که به طرف مقابل خیانت کرده اید، و الان احساس گناه بعد از خیانت به سراغتان آمده وقت آن رسیده که یک قدم مهم بردارید. شما باید به معنای واقعی کلمه خیانت را دور بریزید! مثلا میتوانید بدترین حالت خیانت خود را روی یک کاغذ بنویسید. احساسات را ثبت کنید، لحظه وحشتناک را توصیف کنید و بزرگی رویداد را برجسته کنید.

سپس، این نوشته را تا کرده و از شر آن خلاص شوید. میتوانید آن را درون سطل زباله بیندازید، آن را تکه تکه کنید یا آنرا بسوزانید. در واقع من میخواهم شما با از بین بردن جسمی که تاریک ترین احساسات شما را حفظ میکند، هرگونه اثر آسیب زا را از بین ببرید و بعد از آن به دنبال راهی برای جبران خیانت به همسر، باشید.

آهسته اعتماد کردن را آغاز کنید

مطمئنا زندگی بدون اعتماد امکان پذیر نیست. وقتی یکی از زوجین خیانت میکند، آن زندگی یا از بین میرود و یا یک احساس شک به همسر بعد از خیانت ایجاد میشود که باید کنار گذاشته شود و دوباره اعتماد کرد. اما اعتماد شما در یک روز آسیب ندیده است، بنابراین در مدت زمان کوتاهی هم نمیتوان دوباره آن را ساخت. در ابتدا ممکن است برای شما سخت باشد که به کسی اعتماد کنید، اما به آرامی و دوباره احساس اعتماد به دیگران را پیدا خواهید کرد. در این بین دلجویی بعد از خیانت را از سوی طرف مقابل جدی بگیرید و سعی کنید به آن فکر کنید.

اعتماد به خودتان را بدست آورید

آیا بعد از خیانت میشود زندگی کرد؟ میتوان گفت تا حد زیادی جواب این سوال به خود شما بستگی دارد و در درون خودتان نهفته است. زیرا اولین شخصی که باید به او اعتماد کنید خودتان هستید. اگر شما به همسرتان خیانت کرده اید، حتما میدانید جلب اعتماد همسر بعد از خیانت کار بسیار سختی است، لذا قبل از هر چیز شما باید به احساسات درونی خود اعتماد کنید.

پیوند عمیقی با توانایی های برجسته شخصی خود ایجاد کنید. هر ماه یک قول جدید به خود بدهید. به این قول وفا کنید و قدم های کوچک و روزانه بردارید تا اینکه به عادت تبدیل شود. زیرا اگر نمیتوانید به خودتان اعتماد کنید، چطور توقع بخشش بعد از خیانت دارید و انتظار دارید که همسرتان به شما اعتماد کند؟

از افرادی که به آنها اعتماد ندارید جدا شوید

یک گام مهم برای بازگشت به زندگی بعد از خیانت زن یا مرد، دوری کردن از افراد دورو و غیرقابل اعتماد است. هیچ دلیلی برای تحمل افرادی که قابل اعتمادتان نیستند، وجود ندارد. اگر احساس میکنید شخصی قابل اعتماد نیست، در زندگی به او نیازی ندارید. انتخاب افراد غیر قابل اعتماد برای روابط دوستانه، کاری و… فقط باعث میشود که به طور کلی به همه اعتماد نکنید. از کسانی که میدانید برای شما مناسب نیستند دور شوید تا احساس بد بعد از خیانت کمرنگ تر شود.

خیانت نکن

زندگی بعد از خیانت مرد یا زن ادامه میابد اگر این عبارت را به خاطر بسپارید: آن چیزی را که برای خودتان میپسندید برای دیگران هم بپسند. در واقع چه قربانی خیانت شده باشید و چه خودتان خیانت کرده اید، هرگز نباید به خیانت دیگری متوسل شوید. اگر از رابطه خود ناراضی هستید، ادامه دهید. اما آگاهانه برای ارضای نفس خود گمراه نشوید.

جبران خیانت به همسر
بخشش بعد از خیانت

آینده ای فارغ از خیانت را تصور کنید

برای جلب اعتماد همسر بعد از خیانت، خیال پردازی و تجسم آینده اشکالی ندارد. توانایی تجسم آینده ای ایده آل با وجود اشکالات فعلی یکی از زیباترین عناصر زندگی است که حتی برای دلجویی بعد از خیانت هم کاربرد دارد. شما میتوانید این اطمینان را به همسرتان بدهید که اگر یک فرصت به شما بدهد، آینده ای بهتر را خواهید داشت.

احساسات خود را کنترل کنید

بسیاری از ما میپرسند چگونه بعد از خیانت زندگی کنیم؟ اصلا مگر میشود با این درد و رنج زندگی کرد؟ اما یادتان باشد احساسات شما میتواند بهترین دوست یا بدترین دشمن شما باشد. احساسات جوهره وجودی ماست، اما وقتی به افراط و تفریط کشیده شود، میتواند زندگی ما را مسدود کند. از نظر ذهنی و حتی جسمی میتوانیم به راحتی در احساسات خود گیر کنیم. هنگامی که افسرده هستیم، در انجام کارهای روزمره خود دچار مشکل میشویم.

لذا برای اینکه به این باور برسید که زندگی بعد از خیانت زن یا مرد ادامه دارد، باید احساسات خود را کنترل کنید. اگر در مورد اتفاقی که در گذشته رخ داده وسواس داشته باشید، در آن لحظه از زمان به دام میفتید. اما اگر بتوانید منطقی فکر کنید و نیاز به حرکت رو به جلو را درک کنید، در واقع میتوانید بر احساسات خود مسلط شوید.

سوالات متداول

چگونه بعد از خیانت همسر رفتار کنیم؟

درست است که خیانت اثرات نامطلوب زیادی بر جای میگذارد اما سعی کنید زخم های خیانت را درمان کنید و دوباره اعتماد کردن را شروع کنید شاید شریک زندگیتان به یک فرصت دوباره نیاز دارد.

مراحل بهبود بعد از خیانت کدامند؟

انکار، شناخت و درک خیانت، عصبانیت و خشم، کنار گذاشتن توهمات و تغییر نگرش مراحلی است که احتمالا یک فرد در مواجهه با خیانت طی میکند.

آیا با مردی که خیانت کرده میشود زندگی کرد؟

این درست است بازسازی رابطه بعد از خیانت، هرگز آسان نیست، اما گاهی لازم است یک فرصت جبران در نظر بگیرید. برای این کار ابتدا بر درد قلبتان غلبه کنید و بیاموزید که چگونه فردایی بهتر را برای خود رقم بزنید و چگونه دوباره زندگی کنید.

مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خیانت به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

براي مشاوره در زمينه آیا بعد از خیانت میشود اعتماد کرد؟!چگونه خیانت را جبران کنیم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- 2 نظر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور