کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

9 دلیلی که مردان متاهل خیانت می کنند!؟

دلایل خیانت

خیانت مردان متاهل می تواند دلایل زیادی داشته باشد اما ‍‍پس از تحقیقات اجتماعی متعدد 9 دلیل به عنوان دلایل اصلی خیانت مردان متاهل معرفی شده اند.

بر اساس گفته های دکتر رابرت ویس بعد از 3 دهه کار با زوج های مختلف و تحقیقات در مورد روابط جنسی و عشق، حتی مردانی که بسیار عاشق همسر و یا شریک زندگی خود هستند نیز در هنگام خیانت می توانند بسیار خلاق باشند و دلایل متعددی را برای توجیه خیانت خود به کار ببرند. او می گوید:

گاهی اوقات مردان متاهل خیانت کار برای مشاوره ‍پیش من می آیند و می گویند که عاشق همسرشان هستند و این که اعتقاد دارند کاری که می کنند خیانت محسوب نمی شود زیرا به طور حقیقی شامل روابط جنسی نمی شود!

بعضی ها هم راهی را پیدا می کنند که دیگران را مقصر بدانند مثلا می گویند من به اجبار ازدواج کردم و حق دارم که به انتخاب خودم با کسی که دوستش دارم رابطه داشته باشم یا این که این زن رئیس من در اداره هست و برای حفظ شغلم مجبور شدم و یا در بدترین حالت خواهند گفت اگر من امروز این کار را نکنم فردا زنم به من خیانت می کند!

من در جواب آن ها می گویم که من درک می کنم که زن ها نیز امکان دارد خیانت کنند ولی هیچ گاه این حق را به شما نمی دهم که چون امکان دارد زنتان خیانت کند شما نیز این کار را انجام دهید. به عنوان یک روان درمان در مدت مطالعاتم دریافتم که بیشتر مردان متاهل خیانت کار برای توجیه خیانت خود جوری وانمود می کنند که راه دیگری برای حفظ ازدواجشان نداشته اند و تنها پاسخشان به مشکلات بین خودشان و همسرشان نادیده گرفتن آن ها و رفع نیازشان در جای دیگری بوده است. من نیز با خود فکر می کنم که درست است خیانت یک گزینه است ولی تنها گزینه ممکن نیست بلکه راه های بهتری برای حل مشکلات بین یک زوج وجود دارد. با این حال در ادامه 9 تا از اساسی ترین دلایل خیانت مردان متاهل را بررسی می کنیم.

خیانت مردان متاهل (betrayed married man)

خیانت مردان متاهل موردی است که امروزه بسیار زیاد در جامعه ما به چشم میخورد و نمیتوان آن را کتمان کرد . جدا از بحث آمار و تلاش بیهوده برای اینکه  ثابت کنیم خیانت مردان متاهل بیشتر است یا زنان ، بهتر است از زاویه دیگری به این موضوع نگاه کنیم . خیانت مردان به هر دلیلی که باشد آسیب های خودش را دارد . آسیبهای ویرانگری که علاوه بر خود فرد همسری که احتمالا گناهی ندارد نیز درگیر آن خواهد شد و زندگی عادیش مختل میشود . خیانت مردان متاهل در بعضی از مواقع نیز به صورت ناخواسته و تحت تاثیر شرایطی اتفاق می‌افتد که آنها را به سمت این اتفاق هدایت میکند . در ادامه بحث بیشتر و گسترده تر به موضوع خیانت مردان متاهل و راهکارهای مشاوره خانواده در مورد آن میپردازیم .


بیشتر بخوانید: نشانه های خیانت همسر در زندگی مشترک چیست؟


دلایل روانشناسی خیانت مردان متاهل چیست؟

همانطور که میدانیم خیانت از هر یک از زوجین میتواند سر بزند. در این بخش به بروز خیانت از سمت مردان میپردازیم و عوامل و زمینه های مربوط به آن را مورد بررسی قرار میدهیم. مردان نیز مانند زنان در ابتدا بخاطر ارضای نیازهای مختلف خود ازدواج را انتخاب میکنند. اما باید توجه داشت که نیازهای مردان در زندگی مشترک مختص جنسیت خودشان است و ممکن است در بسیاری از موارد با زنان متفاوت باشند. ابتدا به برخی از نیازهای مردان که در صورت کم بود ممکن است به سمت خیانت سوق پیدا کنند اشاره میکنیم:

 • نیاز جنسی از مهمترین مواردی است که میتواند هم پایه های زندگی مشترک را بلرزاند و آن را مستحکم کند. بدن مردان در هر روز خبلیون نا اسپرم تولید میکند و در صورت سرکوب تخلیه این میل جنسی شدید قژعا از شور و شوق زندگی مشترک دوز خواهند شد.
 • نیاز به اعتماد به نفس به عنوان مدیر و گرداننده زندگی زناشویی نیز از جمله مواردی است باید مورد توجه زنان قرار گیرد. یک مرد نیاز دارد که از طریق همسر خود دائم تائید شود. زنانی که همسر خود را تحقیر میکنند باید منتظر عواقب آن از جمله خیانت همسر نیز باشند.
 • نیاز به محبت و لطافت و زنانگی از آن دسته نیازهایی در مردان است که هر مردی را مبتواند پایبند به خانه و خانواده کند. مردان معمولا به دلیل ذات جنسیت خود از محکمی و جدیت در زندگی و یک نواختی آن خسته میشوند. برای همین است که مردان در اغلب موارد از نانی که لطافت و زنانگی ندارند دور میشوند.

خیانت مردان متاهل

راهکارهای پیشگیری از خیانت مردان چیست؟

حالا به تعدادی از راهکارهای مناسب میپردازیم که بانوان در صورت انجام و رعایت آنها میتوانند خیانت و آسیب های آن را  از زندگی مشترکشان دور کنند:

 • محبت کلامی و رفتاری را هیچگاه فراموش نکنید چون مردان به شدت به آن نیاز دارند هر چند که در ظاهر این را نشان ندهند.
 • هیچگاه در جمع از شوهر خود انتقاد نکنید و او را تحقیر نکنید. بهترین شرایط برای حل مشکلات و انتقاد و پیشنهاد در حریم خصوصی و خلوت است.
 • مردان بسیار زیبایی و آراستگی چهره و اندام زنان را دوست دارند. برای حفظ محکمی رابطه زناشویی خود رفع و برآورده کردن این نیاز مردان را بسیار جدی بگیرید.
 • سعی کنید چه با استفاده از قدرت کلام و چه با رفتار خود دائم به شوهر خود بفهمانید که تو تنها مرد زندگی شما و مهترین و تاثیر گذار ترین فرد زندگی شماست و شما بی نهایت به او وفادار و علاقمند هستید.

بیشتر بخوانید: عوارض خیانت مرد به همسرش چیست؟


نشانه های خیانت مردان متاهل (the signs of betrayed by married man)

نشانه های خیانت مردان متاهل حتما باید توسط خانم ها یاد گرفته شود تا اینکه در مواقع لزوم زنان از غافلگیر شدن در مورد این موضوع جلوگیری کنند . دلیل خیانت مردان متاهل هر چیزی که باشد میتواند زندگی زناشویی زوجین را تا نابودی کامل تحت تاثیر قرار بدهد . بنابراین زنان باید نشانه های خیانت را به هر نحوی شده آموزش ببینند و آن ها را بشناسند تا بتوانند از خانواده خود محافظت لازم را داشته باشند . زنان میتوانند نشانه های خیانت مردان را با مطالعات کتابهای موجود در بازار که کم هم نیستند شناسایی کنند .مشاوره روانشناسی نیز مرجع دیگری است خانمها در این زمینه میتوانند به آن تکیه کنند . شرکت در کارگاه های آموزشی و کلاس هایی که در مورد مشاوره خیانت برگزار میشود نیز راهی است که بعضی از بانوان آن را انتخاب میکنند .


بیشتر بخوانید: علت خیانت مردان چیست؟


مردان متاهل چیست

خیانت مردان متاهل از نظر اسلام

خیانت مردان متاهل از نظر اسلام نیز مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته . اسلام در این مورد آموزه‌های متفل و بحثهای متنوعی دارد که به موضوع خیانت میپردازد . خیانت مردان از نظر اسلام امری بسیار زننده و گناه آلود است . اسلام به صورت کلی از خیانت به عنوان اتفاقی یاد میکند که در بعد کوچک خود خانواده را تحت تاثیر آماج منفی قرار میدهد . در ابعاد بزرگتر این موضوع میتواند به شکل جامعه اسلامی را تغییر دهد و به نوعی باعث افساز گسیختگی در خانواده ها و تبلیغ منفی در مورد ازدواج به ارمغان می‌آورد . خیانت از نظر اسلام مجازات های گوناگونی را در پی دارد و در در صورت اثبات این موضوع حتما با زن و مرد خیانتکار برخورد میشود .


بیشتر بخوانید: نشانه های خیانت مردان به زنان چیست ؟


اثبات خیانت مردان متاهل

اثبات خیانت مردان متاهل در زمانی که زنی متوجه میشود یا به به این موضوع شک میکند که به احساسش از طرف همسرش خیانت شدهه است از دغدغه های اصلی اوست . اثبات خیانت مردان در مرحله اول باید به گونه ای باشد که خانواده که مهمترین نهاد جامعه و دارایی زوجین است کوچکترین آسیبی نبیند . مشاوره خیانت از جمله راههایی است که میتوان در راه بررسی و قضاوت در این مورد به کمک آن محکم تر و مطمئن تر قدم برداشت .  یک مشاور سال‌های زیادی را صرف مطالعه راجع به موضوعاتی که در مورد آنها به افراد کمک میکند کرده است . بنابراین در مورد ابعاد مختلف موضوع مورد نظر شما اطلاعات کافی دارد . استفاده ازاین خدمات در ابتدا به شما کمک میکند که درمورد مشکل به وجود آمده قضاوت درستی داشته  باشید و در مرحله بعد در تصمیم گیری راجع به مشکلتان افکار شما منظم و مرتب سازماندهی شود .


بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی خیانت


عواملی که میتواند باعث بروز خیانت مردان شود

خیانت مرد به زن اتفاقی نیست که به صورت ناگهانی رخ دهد . مثلا اینکه در یک رابطه زناشویی تا امروز همه چیز خوب بوده باشد و ناگهان مرد خیانتی را مرتکب شود . خیانت مردان متاهل میتواند در ابعاد گسترده و وسیعی برسی شود که در ادامه به برخی از آنها اشاره میکنیم .

 • دور بودن زن و شوهر از هم به لحاظ جغرافیایی میتواند باعث بروز چنین اتفاقی شود .
 • گاهی به دلیل سرد مزاجی و بی میلی زن نشانه خیانت مردان دیده میشود .
 • گاهی بیماری‌های روحی و روانی داشته میتواند از دلایل خیانت مرد به زن باشد . مثلا مردی که در پی انتقام از مادرش که در گذشته به پدرش خیانت می کرده ، به همسر خود خیانت میکند . درمان خیانت زناشویی در چنیین مواردی باید با جلسات روان درمانگری برای فرد آغاز شود .
 • مشکلات و مسائل مالی نیز به راحتی میتواند موجبات خیانت را در فرد فراهم کند .

  بیشتر بخوانید: طلاق به خاطر خیانت همسر


خیانت مردان متاهل

مشاوره خیانت زناشویی

مشاوره خیانت زناشویی اولین انتخاب آگاهانه و منطقی برای زنی است که به او خیانت شده یا احساس میکند که همسرش نیازهای خود را با زن دیگری بر طرف میکند . بعضی از خانمها مخصوصا در خانواده های سنتی این مشکل را با پدر مادر خود مطرح میکنند . آنها نیز از روی احساسات بیشتر مواقع اوضاع را بدتر میکنند . اما اگر خانم خیانت دیده مشکل خود را با یک مشاور در میان بگذارد کاملا میتواند به انتخاب راه درست امیدوار باشد . مشاور به شما میگوید که میتوانید خیانت را ببخشید یا طلاق تنها چاره خیانت است . در روند مشاوره خیانت زناشویی یک روانشناس و کسی که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت میکند به شما اطلاعات مورد نیاز در جامعه امروزی از جمله حکم خیانت مرد به زن را برای شما شرح میدهد .


بیشتر بخوانید: نشانه های خیانت شوهر


خدمات روانشناسی در پیشگیری از خیانت

روانشناسی برای افرادی که قصد ازدواج دارند و می‌خواهند زندگی زناشویی خود را با اطلاعات و اشراف بر این موضوع آغاز کنند نیز آموزش ها و برنامه‌ریزی های خیلی زیادی دارد . برای مثال در برخی از کارگاه های آموزشی مربوط به مهارت زندگی روانشناسان در مورد عواقب خیانت به همسر برای حاضرین توضیحات و توصیه هایی را ارائه میکنند . در روانشناسی خیانت تمام دلایل و عوامل زمینه ساز این آسیب بزرگ اجتماعی و خانوادگی بررسی میشود . در نتیجه افرادی که قصد ازدواج دارند و به هر دلیلی زمینه های خیانت به همسر را دارند دیگر توجه خود را در مورد انجام ندادن این خطا بیشتر و بیشتر میکنند . از طرفی فردی که در ابتتدای راه ازدواج میباشد میتواند با آموزش هایی که میبیند از درصد احتمال وقوع این اتفاق بکاهد .


بیشتر بخوانید: خیانت در زندگی زناشویی چه تعریفی دارد


بعد از وقوع خیانت

گاهی به هر دلیلی در یک رابطه زناشویی شاهد خیانت هستیم . در اینجا برای مثال در نظر میگیریم که مرد به زن خیانت کرده است . سوال تکرای خانمها در این مواقع از روانشناسان یا بزرگتر ها این است که اکنون که شوهرم با زن دیگری به جز من ارتباط دارد و من متوجه این قضیه شده ام  ، باید با خیانت همسرم چه کنم ؟ . در زمان بعد از خیانت حفظ تمرکز و آرامش از طرف زن خیانت دیده هر چه قدر که سخت باشد میتواند به بهترین عکس العمل در برابر خیانت مردان منجر شود . خیانت شوهر به زن حتما نباید با جدایی همراه باشد . برخورد با مرد باید متناسب با عمق  خیانت صورت گرفته انجام شود . مثلا اگر مردی به صورت پیامکی با زنی ارتباط دارد تا موقعی که رابطه جنسی برقرار میکند شرایط بسیار متفاوتی را برای برخورد ایجاب میکند .


بیشتر بخوانید: درباره نشانه های بی میلی مرد به زن چه میدانید


خیانت مردان متاهل

خیانت از نظر اسلام

خیانت مرد به زن از نظر اسلام نیز در ابعاد مختلف بررسی شده است . اسلام در این مورد و برای پیشگیری از خیانت آموزه‌های زیادی را برای قبل از ازدواج جوانان در نظر گرفته است . اگر جوانان طبق آموزشهای اسلام به پیش بروند میتوانند زندگی زناشویی خوب و خوشی را در آینده با همسر خود تجربه کنند . دین مبین در مورد مسائلی مانند رفتار با شوهر خیانتکار ، برخورد با خیانت و راههای کشف خیانت مردان برای زنان در نظر گرفته است . در بحث مجازات در مورد خیانت نیز اسلام ابعاد و درجه های مختلفی از تنبیه را در نظر گرفته است . مجازات های درنظر گرفته شده برای افراد خیانت کار در اسلام نسبت به نوع و عمق خیانت آنها متنوع و متفاوت میباشد . اسلام رهایی از مسئله خیانت را برابر با تداوم زندگی خانواده ها میداند .


بیشتر بخوانید: در مورد روانشناسی خیانت بیشتر بدانید


مشکلات جنسی (sex problems)

همانطور که گفته شد در زندگی زناشویی هرگاه مشکلی پیش می آید به احتمال خیلی قوی هر دو طرف در بروز آن مقصر و موثر هستند . مشکلات جنسی و عدم مهارت در برقرار کردن یک رابطه جنسی با کیفیت میتواند به راحتی زمینه های خیانت را در افراد فراهم کند . گاهی افراد بالغ شده اند اما فقط از لحاظ سنی شامل این تعریف میشوند . أین مورد گاهی دیده میشود که زن و مرد حتی به سنین میانسالی نیز میرسند وحتی صاحب فرزند نیز میشوند . اما هنوز بعد از گذشت سالها هنوز دارای مهارت مسائل مربوط به رابطه جنسی نیستند و نمیتوانند نیاز خود و همسرش خود را در این موضوع مرتفع کنند . در این حالت احتمال بروز خیانت در رابطه مخصوصا از سمت مرد بسیار زیاد است . بنابراین کسب اطلاعات و مهارت در مورد این مسائل از اقداماتی است که حتما به زوجین قبل از ازدواج توصیه میشود .


بیشتر بخوانید: نشانه های خیانت زناشویی چیست ؟


اعتیاد جنسی (sex addict)

گاهی اوقات خیانت در رابطه زناشویی و تمایل مرد به برقراری رابطه فرازناشویی ربطی به مسائل و کیفیت زندگی زن و شوهر ندارد . در بعضی از موارد زن ذدررندگی به خوبی به مرد محبت میکند . وظایف همسری و مادری خون را به خوبی ایفا میکند اما مرد به خیانت روی می آورد . این اتفاق مبتواند به این دلیل باشد که مرد به رابطه جنسی اعتیاد دارد و ازین مورد گاهی خود او نیز رنج میبرد . فردی که مبتلا به اعتیاد جنسی میباشد باید گاهی دو یا چند برابر مواقع معمولی رابطه جنسی داشته باشد . بنابراین نمیتواند برای ارضای نیازهای جنسی خود تنها به زن خود اکتفا کند .

اوضاع میتواند از این بدتر نیز باشد . گاهی افراد به رابطه با زن های مختلف اعتیاد دارند . مثلا اگر در ماه با چهار زن مختلف از لحاظ ظاهری رابطه جنسی نداشته باشند بیقرار میشوند .  در این موارد مرد باید به روان درمانگر مراجعه کند تا قبل از اینکه زندگی زناشویی او از هم بپاشد از این اتفاق دیگری به عمل بیاورد .


بیشتر بخوانید: راه های تشخیص خیانت زن به شوهر


دلایل خیانت

خیانت در فضای مجازی

خیانت موضوعی است که از زمان های بسیار قدیم در بین زوجین و خانواده ها وجود داشته و اتفاق می افتاده است . اما با گذر زمان و عوض شدن شرایط به انواع مختلفی از خیانت اضافه شده است . خیانت به صورت مجازی از شایع ترین خیانت هایی است که امروزه شاهد آن هستیم . در این نوع خیانت فرد متاهل به دلیل آسانی ارتباط با افراد در فضای مجازی میتواند یک رابطه فرازناشویی را با جنس مخالف خود آغاز کند . أین دو نفر با یکدیگر. حرف میزنند ، درگیر زندگی یکدیگر میشوند ، برای هم دلسوزی میکنند و به هم وابسته میشوند . اما گاهی حتی بعد از ماه ها ارتباط یکدیگر را در فضای واقعی نمی بینند .


بیشتر بخوانید: بهترین راه برخورد با خیانت به شوهر چیست ؟


سکس اتفاقی (occasional sex)

سکس اتفاقی نیز از جمله مواردی است که هر چه جامعه به سمت فرهنگ غربی و نظام سرمایه‌داری حرکت میکند شایع تر مبشود . در این نوع سکس دو طرف نه به یکدیگر حس خاصی دارند و نه ارتباطی بین آنها است . فقط چون در آن لحظه احساس نیاز جنسی میکنند و حس خوبی از یکدیگر میگیرند این اتفاق را رقم میزنند . این اتفاقات معمولا در مهمانی های شبانه که اکثرا افراد در شرایط متعادل نیستند رخ میدهد . گاهی نیز افراد صاحب همسر و خانواده هستند و این اتفاق را به وجود می‌آورند . قطعا این مورد جزو خیانت به همسر محسوب می‌شود .


بیشتر بخوانید: نشانه های خیانت زنان به شوهر چیست؟


سوالات متداول

چرا برخی از مردان با وجود اینکه همه چیز در زندگی نرمال است خیانت میکنند؟

این مبحث را میشود از دیدگاه اخلاقی مورد بررسی قرار داد. برخی از مردان به طور کلی دائما لااوبالی گری را در دستور کار قرار میدهند. البته گاهی اوقات نیز مردان به بیماری های روانی مانند اعتیاد به رابطه جنسی مبتلا هستند که حتما باید درمان شوند.

چرا تحقیر مرد از سمت زن احتمال خیانت را افزایش میدهد؟

مردان به طور کلی دوست دارند که مورد تایید و ستایش همسر خود قرار بگیرند و این یک نیاز ذاتی در آنهاست. زمانی که زنی دائما همسر خود را تحقیر میکند و مخصوصا در جمع به او توهین میکند قطعا بعد از مدتی مرد سرخورده خواهد شد و به سمت اولیه احترام و محبت زنانه جذب خواهد شد.

آیا خیانت مردان در صورت برآورده نشدن نیاز جنسی دور از امکان است؟

خیر رفع نیاز جنسی از جمله اصلی ترین دلایل برای ازدواج در افراد است و زن و شوهر موظف هستند که این نیاز را برای یک دیگر رفع کنند. مردان تاثیر بیشتری از عدم برطرف کردن نیاز جنسی خواهند گرفت و به صورت فطری نمیتوانند بدون رابطه جنسی نشاط و سرزندگی خود را حفظ کنند و احتمالا در انتها رو به رابطه فرازناشویی خواهند آورد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خیانت به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: 8 reasons why men betray their wives 

براي مشاوره در زمينه 9 دلیلی که مردان متاهل خیانت می کنند!؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- 6 نظر:

 1. به مردی که خیانت میکنه نباید فرصتی دوباره داد چون من خودم درگیر همین موضوع هستم و همچنان همسرم بهم خیانت میکنه ولی به خاطر بچه ها م نمی تونم تصمیم بگیرم
  خیلی حس بدی هستش که همسرت با دوستت در رابطه باشه البته اون خانم هم من الله و دو تا بچه هم داره آیا شما می تونید منو راهنمایی کنید دیگه خسته شدم

  1. با سلام
   دوست عزیز حتما باید بینید چرا همسرتون توی خیانت اصرار داره . شاید خیالش از جانب شما راحته

 2. مردی که از همسرش یک سال دور هست اگر وارد رابطه با زنی شد فقط رابطه جنسی
  چطور قضاوت کنیم؟

 3. مردی رو که خیانت میکنه رو باید از زندگیت مثل یه زباله بذاری بیرون تا زندگیت بوی تعفن نگرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور