کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

۱۰ نکته ای که برای برخورد با خیانت عاطفی حتما باید بدانید!

تشخیص خیانت عاطفی
5/5 - (1 امتیاز)

خیانت همسر می تواند یکی از بدترین مشکلات و تجربه ها در زندگی مشترک باشد. خیانت انواع مختلفی دارد. یکی از انواع خیانت، خیانت عاطفی است.

خیانت عاطفی چیست؟

وقتی صحبت از خیانت عاطفی می شود. این موضوع ممکن است برای شما اندکی گیج کننده و یا دردناک باشد. در حقیقت خیانت همیشه رابطه جنسی یا یک رابطه فیزیکی طولانی مدت با فردی به جز همسر نیست. داشتن رابطه عاطفی و احساسی با شخصی دیگر به طور مخفیانه و طولانی مدت می تواند خیانت عاطفی تلقی شود. دانستن نشانه های خیانت عاطفی می تواند به شما برای تشخیص خیانت شریک زندگیتان کمک کند.

به دلیل اهمیت آسیب های خیانت عاطفی در زندگی و عوارض احساسی آن، مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی آویژه به بررسی خیانت عاطفی، نشانه ها و دلایل خیانت احساسی آن پرداخته اند. مطالعه مقاله زیر به شما کمک می کند تا نحوه صحیح برخورد با خیانت عاطفی را یاد گرفته به طور کلی بتوانید علائم آن را تشخیص دهید. پس با ما همراه باشید.

تعریف خیانت عاطفی و ذهنی

تعریف خیانت عاطفی و ذهنی

روانشناسی خیانت عاطفی، این نوع خیانت را این گونه تعریف می کند که: خیانت عاطفی نوعی از خیانت است که در آن یکی از زوجین با شخصی غیر از شریک زندگی خود، به شدت صمیمی شده و رابطه عاطفی قوی و ارتباط طولانی مدتی را با او برقرار می کند.

فرد خیانتکار سعی می کند رابطه عاطفی خود را از همسرش مخفی نگه دارد. اما هنگامی که این رابطه آشکار شود، عدم اعتماد شریک زندگی را با خود به همراه دارد. همچنین مهم ترین عوارض خیانت احساسی و عاطفی را می توان کمرنگ شدن ارتباط عاطفی با همسر و از بین رفتن روابط سالم در زندگی مشترک دانست. یک رابطه احساسی با شخص دیگر، به اندازه خیانت جنسی می تواند برای زندگی مشترک شما ضرر داشته باشد. به یاد داشته باشید که صمیمیت همیشه مربوط به روابط جنسی و فیزیکی بین دو نفر نیست.

نگران کننده ترین آسیب رابطه عاطفی برای فردی که در یک رابطه متعهد است، این است که زمان، انرژی و تمرکز رابطه اولیه را از بین می برد.

همسرتان هنگامی که در حال ایجاد یک رابطه عاطفی و صمیمی با فرد دیگری است، دیگر نمی تواند حواسش به رابطه اش با شما باشد. به همین دلیل در نهایت رابطه شما برای همیشه آسیب می بیند. او دیگر حواسش به نیازهای مختلف شما و برآورده ساختن آنها نیست. همچنین خیانت احساسی اغلب دروازه ورود به خیانت جنسی و فیزیکی است.

نشانه های خیانت عاطفی

برای برخورد با خیانت عاطفی در ابتدا باید بتوانیم آن را تشخیص داده و متوجه شویم که آیا همسرمان به ما خیانت کرده است یا خیر؟ برای تشخیص خیانت احساسی و عاطفی بهترین راه این است که از نشانه های این نوع خیانت اطلاع داشته باشیم. اگر به همسرتان مشکوک هستید و احساس می کنید که درگیر یک رابطه عاطفی با شخص دیگری است، برخی از مهم ترین علائم رایج که نشان می دهد شریک زندگی شما ممکن است از نظر عاطفی به شما خیانت کند عبارتند از:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه ۱۰ نکته ای که برای برخورد با خیانت عاطفی حتما باید بدانید! با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

همسرتان به راحتی با دیگری صمیمی می شود

اگر همسرتان به دنبال کسب آرامش از شخصی به غیر از شما است و به راحتی با فرد دیگری برای دریافت آرامش، صمیمی می شود، مراقب باشید. این موضوع می تواند نشانه آن باشد که او دارای یک رابطه عاطفی نامناسب است. حتی اگر دریافت این آرامش از شخص دیگری به صورت غیر فیزیکی و جنسی باشد، همچنان می تواند اعتماد شریک زندگی را خدشه دار کرده و خیانت محسوب می شود. مراجعه مداوم به شخص دیگری که بخشی از رابطه متعهدانه شما محسوب نمی شود، می تواند مشکل ساز باشد و منجربه بی اعتمادی و ترس از خیانت های جنسی و … شود.

همسرتان با شخص دیگری ارتباط عمیقی دارد

پرورش و ایجاد ارتباط عمیق با فردی خارج از رابطه شما می تواند باعث شود که رابطه عاطفی بین شما و همسرتان کمرنگ شود. اگر احساس می کنید که همسرتان با فرد دیگری غیر از شما، ارتباط عاطفی عمیق تری دارد، احتمالا او به شما خیانت کرده است. برقراری ارتباط عاطفی عمیق تر از آنچه که با شریک زندگیتان دارید، خیانت عاطفی محسوب می شود.

همسرتان سعی می کند رابطه ای را از شما مخفی کند

اگر احساس می کنید که همسرتان رابطه خود را با همکارانش که هم جنس او نیستند مخفی می کند و یا به دنبال پنهان کردن رابطه خود با فرد دیگری است، ممکن است خیانت عاطفی در جریان باشد. روابطی که آشکار نیستند و فرد سعی می کند آنها را مخفی کند، می توانند نشانه واضحی از یک رابطه نامناسب باشند. حتی اگر این روابط در حد رابطه فیزیکی نباشد، همچنان می تواند نگران کننده بوده و احتمالا یک علامت خطر است.

همسرتان به طور ناگهانی رفتارش با شما تغییر می کند

اگر همسرتان تغییرات ناگهانی و شدیدی را در روابط خود با شما داشته است و از نظر عاطفی و احساسی کمرنگ شده و دیگر مانند قبل رفتار نمی کند، ممکن است خیانت عاطفی در میان باشد. به یاد داشته باشید که از دست دادن علاقه به صمیمیت فیزیکی یا وابستگی عاطفی می تواند نتیجه یک رابطه عاطفی عمیق تر باشد.

افزایش استرس و تحریک پذیری شریک زندگی

خیانت عاطفی می تواند باعث ایجاد استرس باور نکردنی در یک رابطه شود. این استرس می تواند منجر به افزایش تحریک پذیری فرد خیانتکار شود. شاید شما از عصبانیت ها و بداخلاقی های بی مورد همسر خود درمانده و گیج شده باشید. دلیل این همه پرخاشگری و بد اخلاقی می تواند خیانت عاطفی باشد. حتی ممکن است شما متوجه شوید که تحریک پذیری همسرتان بعد از گذراندن زمان با شخص سوم، بیشتر خواهد شد. مثلا هنگامی که از سرکار می آید و ساعت زیادی را با همکار جنس مخالف خود گذرانده است، بداخلاق تر از هنگامی است که آن فرد در محل کار حضور ندارد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه ۱۰ نکته ای که برای برخورد با خیانت عاطفی حتما باید بدانید! با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

همسرتان اصلا نگران خراب شدن رابطه نیست!؟

هنگامی که فردی خیانت احساسی و عاطفی می کند، کمتر از قبل به خانواده خود و همسرش اهمیت می دهد. اگر متوجه شدید که در رابطه خود با همسرتان دعوا و مشاجره، اختلاف نظر، ناامیدی، صمیمیت عاطفی کمتر و تنهایی دارید و همسرتان اصلا نگران این موضوع نبوده و برای حل مشکلات عاطفی و روابط بین شما و خودش قدمی برنمیدارد. شاید دلیل آن خیانت عاطفی باشد.

همسرتان دائم شما را با شخص دیگری مقایسه می کند

آیا شریک زندگی شما به تازگی، مدام شما را با شخص دیگری مقایسه می کند؟ اگر متوجه تغییر رفتار همسرتان شده اید و او دائم شما را با شخص دیگر مقایسه می کند، احتمالا او به شما خیانت کرده است. خیانت عاطفی می تواند باعث شود که فرد مدام ویژگی ها و خصوصیات مثبت شخص سوم را به خاطر بیاورد و ناخودآگاه آن را با همسرش مقایسه کند. مخصوصا اگر ساعت زیادی را با او گذرانده باشد.

پس اگر دائم از شما می خواهد شبیه به او باشید و یا آنگونه که او رفتار می کند، رفتار کنید. باید کمی نگران باشید. چون احتمال خیانت عاطفی همسرتان وجود دارد.

تبادل هدیه به صورت مکرر و خارج از عرف

هدیه خریدن برای کسی که هیچ تعهدی نسبت به او ندارد و یا اصلا هیچ نسبتی با هم ندارند، می تواند نشانه خیانت احساسی باشد. مبادله هدایا می تواند نشانه ای از نقض چندگانه اعتماد در یک رابطه باشد. تبادل هدیه می تواند هم نشانه خیانت فیزیکی بوده و هم نشانه خیانت عاطفی باشد. به خصوص اگر هدایا معنای احساسی و عاشقانه داشته باشند. پس بهتر است با همسر خود صحبت کنید و دلیل کادو خریدن او را جویا شوید.

مخفی کردن ارتباطات مجازی خود

پنهان کردن ارتباطاتی مانند پیامک یا تماس های خود و یا چت های فضای مجازی، تغییر رمز عبور در لپ‌ تاپ یا تلفن همراه خود، یا داشتن حالت تدافعی در صورت درخواست شما برای دیدن یک متن یا چت در گوشی تلفنش و …. می تواند نشانه بسیار مهمی از خیانت عاطفی باشد.

او ممکن است روابط عاطفی، دوستانه و یا حتی عاشقانه ای که در فضای مجازی دارد و یا پیامک هایی که به او ارسال کرده است را از شما مخفی کند و دائم بگوید تلفن همراه وسیله شخصی است.

عوارض خیانت احساسی و عاطفی

دلیل خیانت عاطفی چیست؟

چرا در برخی از روابط، یکی از زوجین به دیگری خیانت می کنند؟ دلایل خیانت عاطفی چیست؟ یکی از مهم ترین دلایلی که برای خیانت عاطفی از همسر خیانتکار می شنویم این است که می گوید همسرم مرا درک نمی کند، نمی فهمد. اما شخص دیگر مرا به گونه ای میفهمد و درک می کند که من انتظار دارم. پس در این شرایط خیانت به دلیل مشکلات بزرگتری است که در رابطه شما و همسرتان وجود داشته است. شما با مراجعه به مشاوره خیانت می توانید مشکلات روابط خود را چه در زمینه زناشویی، احساسی و … حل کنید. شما باید سعی کنید روابط عاطفی قوی با همسرتان برقرار کنید و ارتباط سالم داشته باشید.

طبق مطالعات انجام شده تنها 7 درصد از زنان و 8 درصد از مردان، صرفا به دلایل جنسی خیانت می کنند. بیش از 90 درصد مواقع، صرف نظر از جنسیت، خیانت یا به دلیل فقدان ارتباط عاطفی است یا ترکیبی از فقدان ارتباط عاطفی و جنسی است. داشتن روابط عاطفی عالی با همسر می تواند افراد را از سوق پیدا کردن به سمت خیانت باز دارد.

چگونه با خیانت عاطفی برخورد کنیم؟

مسلما مواجه با خیانت عاطفی در یک رابطه می تواند عذاب آور باشد. خیانت عاطفی می تواند باعث درد و ناراحتی زیادی شود. اما مهم این است که هنگام آشکار شدن خیانت عاطفی، نحوه صحیح برخورد با خیانت عاطفی را بلد بوده و بتوانید زندگی مشترک خود را از این چالش دردناک و آسیب زننده جدا کنید. اولین نکته ای که باید در نظر گرفت این است که آیا شما و شریک زندگیتان قصد دارید رابطه خود را ترمیم و بازسازی کنید یا خیر؟ هر دو نفر باید برای بازگرداندن روابط قبل و برقراری یک زندگی شاد و همراه با اعتماد کامل، باید سخت سعی و تلاش کنند. به یاد داشته باشید که خیانت عاطفی می تواند به اندازه خیانت فیزیکی آسیب زننده باشد و نباید آن را دست کم گرفت.

اگر شما به همسرتان خیانت عاطفی کرده اید باید:

اگر شما به همسرتان خیانت کرده اید و رابطه عاطفی عمیق و طولانی با شخص دیگری داشته اید، در ابتدا باید بپذیرید که اشتباه بزرگی کرده اید و برای جبران اشتباه خود سعی و تلاش زیادی کنید.

۱. مهم ترین گام این است که ارتباط خود را با فردی که از نظر عاطفی با او در ارتباط بوده اید، قطع کنید

۲. شما با این کار اشتباه، درد و رنج بسیار زیادی را برای شریک زندگی خود ایجاد کرده اید. پس این موضوع را درک کرده و احساس پشیمانی داشته باشید.

۳. از همسرتان عذرخواهی کنید. به او حق بدهید که شما را نبخشد. از او بخواهید که به شما بگوید باید چه کاری انجام بدهید تا او دوباره به شما اعتماد کند.

۴. با رفتار، عملکرد و گفتار خود سعی کنید به او نشان دهید که پشیمان هستید و می خواهید که جبران کنید.

۵. تلاش بیشتری کنید تا به آنها بفهمانید که برای شما خاص هستند و شما متعهد به اصلاح رابطه خود هستید.

۶. صبور باشید و یک شبه انتظار بخشش نداشته باشید. شما باید با آرامش و صبوری کاری کنید که همسرتان مجدد به شما اعتماد کند. مسلما بدست آوردن این اعتماد یک شبه امکان پذیر نیست.

۷. او را به رستوان، پارک، خرید و یا هر کجا که دوست دارد ببرید. شبی به یاد ماندنی را برنامه ریزی کنید که کاملا بر اساس چیزهایی باشد که همسرتان دوست دارد.

۸. به او نشان دهید که برایش ارزش و احترام قائل هستید و هنوز یادتان نرفته که علایق همسرتان چه چیزهایی بوده است.

۹. در صورت لزوم، بارها و بارها عذرخواهی کنید. این را در نظر بگیرید که شما اشتباه بزرگی کرده اید و برای بخشیده شدن باید تمام تلاش خود را بکنید.

۱۰. مراجعه به مشاوره خانواده و یا درمان فردی را برای درک ریشه خیانت خود در نظر بگیرید.

خیانت عاطفی چیست؟

اگر همسرتان از نظر عاطفی به شما خیانت کرده است:

اگر شما کسی هستید که مورد خیانت عاطفی قرار گرفته اید، باید تصمیم بگیرید که آیا می توانید شریک زندگی خود را ببخشید و به زندگی مشترک خود ادامه بدهید یا نه؟ سعی کنید تصمیم عجولانه نگیرید. باید به خود زمان بدهید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. اگر تصمیم گرفته اید که برای بازسازی روابط از دست رفته خود تلاش کنید و زندگی مشترک خود را بهبود ببخشید. برخی از نکات زیر می تواند به شما کمک کند تا روابط سالم و زندگی شادی داشته باشید.

۱. به یاد داشته باشید که بهبود روابط و ایجاد رابطه سالم زمان بر است. پس عجله نکنید. به خودتان و شریک زندگیتان فرصت بدهید.

۲. هرگز خودتان را مقصر خیانت عاطفی همسرتان ندانید.

۳. هرگز خود را سرزنش نکنید. حتی اگر احساس می کنید که در رابطه خود به اندازه کافی برای همسرتان وقت نگذاشته اید. همچنین او را راضی نکرده اید، خود را سزاوار خیانت و یا صدمه دیدن ندانید. به یاد داشته باشید که تحت هر شرایطی شما مقصر نبوده اید.

۴. در مورد نیازها، خواسته های خود با شریک زندگیتان صحبت کنید. سعی کنید نیازها و انتظارات خود را بیان کنید. تا او بتواند راه حل مناسبی برای آنها پیدا کند.

۵. مایل به برقراری ارتباط صادقانه با همسر خود باشید. سعی کنید به اشتباه آنها فکر نکنید و آن را از ذهن خود پاک کنید.

۶. اگر مشکلات و مسائلی بین شما و همسرتان وجود دارد، سعی کنید آنها را حل کنید.

۷. هربار که اختلاف به وجود آمد، از سرزنش کردن همسر و یاد آوری خیانت احساسی او خودداری کنید.

۸. مراجعه به مشاوره را راهی برای حل مشکلات، ایجاد روابط سالم در نظر بگیرید. مشاور می تواند به شما کمک کند تا خیانت عاطفی همسرتان را فراموش کرده و راهکارهایی برای بازسازی روابط به شما پیشنهاد بدهد.

نشانه های خیانت عاطفی

سخنی از مشاوران آویژه

حتی بهترین رابطه ها هم گاهی اوقات سختی و مشکلاتی را پشت سر می گذارند. مسلم است که خیانت عاطفی می تواند به شدت به طرف مقابل آسیب بزند. اما شما می توانید دلایل خیانت عاطفی و احساسی را در نظر گرفته و سعی کنید تتا روابط سالم و زندگی شاد گذشته را بازسازی کنید. مهم این است که دو طرف بخواهند به روزهای زیبای خود باز گردند و از زندگی در کنار یکدیگر لذت ببرند. فرد خیانتکار باید از رفتار اشتباه خود احساس پشیمانی کند و تلاش خود را برای جبران گذشته در پیش بگیرد. به یاد داشته باشید که فراموشی خیانت عاطفی و ساختن روابط عاطفی سالم؛ صبر، سخت کوشی و بخشش باورنکردنی می خواهد.

سوالات متداول

آیا برقراری رابطه عاطفی با کسی جز همسر، خیانت محسوب می شود؟

مشاوره خیانت، داشتن هرگونه رابطه عاطفی طولانی مدت با شخصی به جز همسر را نوعی خیانت می دانند. روابط عاطفی همچنین می تواند به عنوان یک دروازه عمل کند و در نهایت منجر به خیانت جنسی شود.

آیا می توانید کسی را دوست داشته باشید و از نظر عاطفی خیانت کنید؟

بله، خیانت به معنای از بین رفتن دوست داشتن نیست. شما می توانید کسشی را خیلی دوست داشته باشید، اما به او خیانت کنید.

 

براي مشاوره در زمينه ۱۰ نکته ای که برای برخورد با خیانت عاطفی حتما باید بدانید!

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉