کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

نشانه های خیانت زناشویی چیست ؟

خیانت زناشویی

خیانت زناشویی (infidelity)

خیانت زناشویی یکی از شایع ترین معضلات اجتماعی و فرهنگی این روزهای جامعه است که در صورت عدم جلوگیری از گسترده شدن آن میتواند عواقب زیادی را برای ما به ارمغان بیاورد . خیانت همسر میتواند به دلایل مختلف اتفاق بیفتد . گاهی خیانت همسر به دلیل سردی روابط بین زن و شوهر اتفاق می‌افتد . گاهی مشکلات اقتصادی باعث بروز خیانت در زندگی مشترک میشود . گاهی نیز مشکلات روحی و روانی باعث میشود که ما خیانت همسر یا نشانه های خیانت مردان یا زنان را در روابط زوجین مشاهده کنیم . در ادامه به طور مفصل و جامع و همچنین تخصصی  داد .


بیشتر بخوانید: نشانه های خیانت زنان به شوهر چیست؟


نشانه های خیانت زناشویی

نشانه های خیانت زناشویی بسته به دلیل و زمینه ای که خیانت در آن اتفاق می افتد میتواند متفاوت باشد . همیشه به این مسئله باید توجه شود که نشانه های خیانت همسر به یک باره به وجود نمی‌آیند و حتما بخاطر مشکلات و مسائل مربوط به گذشته ظاهر میشوند . نشانه های خیانت همسر  را میتوان از راههایی به خوبی شناخت و این شناخت به ما کمک میکند که از بروز خیانت در رابطه زناشویی خود جلوگیری کنیم . بهترین راه برای شناخت نشانه های خیانت همسر قطعا میتواند استفاده و بهره بردن از مشاوره روانشناسی است . مشاوره خانواده به صورت کاملا علمی و حساب شده اطلاعات لازم را در مورد این موضوع در اختیار شما قرار خواهد داد . بعضی از افراد این اشتباه را میکنند که مسائلی مانند خیانت همسر را با والدین خود در میان میگذارند که در بیشتر مواقع نتیجه عکس میدهد .

خیانت زناشویی چیست؟

خیانت همسربه هردلیلی که باشد فشار روانی زیادی برای طرف مقابل ایجاد میکند و موجب استرس و ناکامی می‌شود. درمان آسیب های ناشی از خیانت، امری ضروری و البته زمان بر است که نیازمند یاری گرفتن از خدمات مشاوره خیانت می باشد.

 • بی توجهی به رابطه
 • وابستگی
 • عدم جسارت
 • نادیده گرفتن علائم و سوءظن های بی مورد
 • ناکامی در برآورده شدن نیازهای عاطفی و عدم صمیمیت
 • عدم حمایت از خانواده
 • تهدید به جدایی
 • حل نشدن مشکلات ارتباطی

هرکدام از این عوامل به نوعی موجب خیانت می‌شود. آمار دقیقی از شیوع خیانت زناشویی در دسترس نیست. به طور کلی گفته میشود ۲۵ درصد از مردان و ۱۵ درصد از زنان حداقل یک رابطه ی فرازناشویی را تجربه کرده اند. سالیانه حدود ۳۰ درصد از زوج ها به دلیل خیانت های زناشویی به مراکز مشاوره مراجعه میکنند. درمان آسیب های ناشی از خیانت و ترمیم رابطه ی فرسوده با استفاده از روش های شناختی درمانی امکان پذیر میباشد. خیانت باعث شکسته شدن اعتماد و ارتباط ایمن بین زوجین میشود و شکسته شدن این باور موجب احساس ضعف و ناتوانی، واکنش های سوگ مانند (خشم، شوک، غم)، بدببنی به روابط عاطفی و افکار های تلافی جویانه میشود. البته این واکنش ها با جنسیت، شخصیت و سابقه ی خیانت دیدن همبستگی دارد و نوع آن در هر فردی میتواند متفاوت باشد. بروز خیانت در خانواده بر کودکان هم بی تاثیر نیست.

نشانه های

تاثیر خیانت بر کودکان چیست؟

بروز خیانت در خانواده بر کودکان هم بی تاثیر نیست. در ادامه به برخی از آسیب های خیانت که متوجه فرزندان والدین خیانتکار خواهد شد اشاره میکنیم:

 • آسیب های شدید روانی مانند افسردگی شدید یا پروش یافتن شخصیت ضد اجتماعی از جمله شایع ترین تبعات این اتفاق تلخ میباشد.
 • عدم اعتماد به جنس مخالف که به راحتی میتواند زمینه ساز رفتارها و باورهای زن ستیزانه یا مرد ستیزانه در فرزندان بشود.
 • بد بین شدن به مقوله ازدواج نیز از جمله بدترین عواقب داشتن والدین خیانتکار میباشد. وقتی فرزندان دائما از دعوا ها و بحث هایی رنج می برند که حول محور خیانت میچرخند در آینده و بزرگسالی ازدواج را به دید منفی مینگرند.
 • از جمله بدترین مسائلی که در خیانت والدین برای فرزندان بوجود می‌آید، بحث تجاوز و ابزاری نگاه کردن جنس مخالف از دید این بچه ها میباشد. وقتی این بچه ها در رابطه ای با جنس مخالف قرار میگیرند، به این دید به او نگاه میکنند که دیر با زود به آنها خیانت میکند. بنابراین آنها نیز به دنبال سوءاستفاده از طرف مقابل خواهند بود.

بیشتر بخوانید: نشانه های خیانت همسر در زندگی مشترک چیست؟


عکس العمل در برابر خیانت زناشویی

عکس العمل در برابر خیانت زناشویی باید به صورتی باشد که متناسب با موقعیت و عمق خیانت بروز کند . گاهی افراد به دلیل عدم توانایی در کنترل هیجان های منفی خود در زمان بروز خیانت  نمیتوانند عکس العمل در برابر خیانت همسر را به خوبی انجام دهند . بهترین عکس العمل در برابر خیانت همسر  این است که فرد خیانت دیده یا کسی که حدس میزند همسرش به اعتماد او خیانت کرده است میتواند مراجعه به روانشناس برای گرفتن مشاوره خیانت باشد . شاید برای فردی که به او خیانت شده است برای اولین بار باشد که این موقعیت را تجربه میکند اما این برای فردی که سالها در این زمینه مطالعه و تجربه دارد به این صورت نیست . یک مشاور با تجربه خود میتواند بهترین راهکارها و بهترین پیشنهادات را در مورد برخورد با این موضوع به ما بدهد .

خیانت زناشویی

برخورد با نشانه های خیانت زناشویی

برخورد با نشانه های خیانت زناشویی همانطور که در بالا گفته شد بهتر است توسط مشاور و روانشناس برای ما مشخص شود . چرا که او راهی را برای ما انتخاب میکند که تا حد امکان بدون ریسک و بدون آسیبهای جانبی باشد . همچنین نحوه برخورد با خیانت  و یا مثلا راههای کشف خیانت مردان را برای زنان و برعکس مشخص میکند . خیانت مرد به زن و در کل خیانت مردان متاهل حتما به خاطر وجود پیش زمینه هایی اتفاق می افتد زنان میتوانند با مشورت با روانشناس از این زمینه ها جلوگیری کنند . برخورد با نشانه های خیانت همسرباید متناسب با خیانت صورت گرفته باشد تا بتوان از عواقب منفی آن جلوگیری کرد . گاهی برخور نامتناسب با این موضوعات میتواند به خاطر یک موضوع کوچک خانواده را به کلی از بین ببرد .


بیشتر بخوانید: چگونگی برخورد با زن خیانتکار


شناخت نشانه های خیانت زناشویی

شناخت نشانه های خیانت زناشویی باید توسط زوجین آموخته شود تا بتوانند در مواقع درست این نشانه ها را تشخیص دهند و با آنها مقابله کنند . نشانه خیانت مردان باید توسط زنان کاملا بررسی شود تا بتوانند در مواقع نیاز با آنها برخورد مناسب را داشته باشند. . برای مثال دور بودن زن و شوهر از هم به عنوان موردی است که میتواند زمینه های به وجود آمدن خیانت را فراهم کند . بنابراین خانمها نباید از این مورد غافل شوند تا بتوانند از خانواده خود مراقبت کنند . در مشاوره خیانت ما یی آموزیم که چگونه خشم خود را در مواقع بروز این اتفاق کنترل کنیم تا بتوانیم بهترین تصمیم را برای مقابله با این موضوع بگیریم . شناخت نشانه های خیانت همسر باید به دقت انجام شود به این دلیل که شناخت اشتباه ممکن است در نحوه برخورد صحیح ما را به اشتباه بیندازد .


بیشتر بخوانید: بهترین راه برخورد با خیانت به شوهر چیست ؟


مشاوره خیانت (the counseling of infidelity)

مشاوره خیانت به این دلیل بیش از راه‌های دیگر در برخورد با موضوع خیانت توصیه میشود که باعث حضور یک فرد آگاه در موضوع  ارتباطات فرازناشویی میشود . زندگی زناشویی دارای اتفاقات گوناگون و مختلفی است که گاهی کنترل آنها از دست زوجین خارج میشود . در این لحظات حضور فردی که فعالیت تخصصی او در همین زمینه است میتواند کمک زیادی به حل مشکلات آنها بدون آسیب بکند . در مورد موضوع خیانت نیز زوجین به جای اینکه به والدین خود در این مورد مراجعه کنند بهتر است که به مشاور در أین حوزه روی بیاورند . یک روانشناس حاذق میتواند در مورد موضوعات مختلفی از جمله زمانی که طلاق تنها چاره خیانت است یا بهترین عکس العمل در برابر خیانت مردان و زنان  و حکم خیانت مرد به زن به افراد کمک کند . اطرافیان و والدین به دلیل احساساتی برخورد کردن با این قضیه معمولا نمیتوانند کمک شایانی به زوجین بکنند .

نشانه های

طلاق جنسی sex divorce

یکی از دلایل مهمی که به خیانت و رابطه فرازناشویی ختم میشود مشکل و عدم ارضای نیاز جنسی در رابطه زناشویی میباشد . اکثر افرادی که خیانت میکنند و نیازهای خود را با فردی به جز همسرشان برآورده میسازند از عاقبت خیانت به همسر مطلع و آگاه هستند . روانشناسی خیانت به افراد گوش زد میکند که رابطه جنسی خود و همسرشان را در کیفیت مطلوبی حفظ کنند . چون این مسئله قطعا در بروز خیانت یا عدم خیانت جنسی نقش مهمی را ایفا میکند .

مردی که از لحاظ جنسی از طرف همسرش ارضاء نشود به احتمال فراوان به سمتی هدایت میشود که از اخلاق خارج شود و به اولین پیشنهادی که در آن این قبیل نیاز ها برآورده میشود چراغ سبز نشان دهد . خانم هایی که دائم میپرسند که حالا با خیانت شوهرم چه کنم ، اگر به صورت بی تعصب و بی طرف موضوع را بررسی کنند به این نتیجه میرسند که خودشان هم در بروز این اتفاق بی تقصیر نبوده اند .


بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی خیانت


درمان خیانت زناشویی

همیشه به این صورت نیست که اگر در رابطه ای خیانت اتفاق افتاد حتما باید رابطه زن و شوهر از یکدیگر جدا شده و به زندگی مشترکشان پایان دهند . در بعضی موارد شرایطی برقرار است که امکان ترک زندگی زناشویی برای زوجین وجود ندارد . درمان خیانت زناشویی گاهی میتواند یک خانواده را از فروپاشی و فرزندان را از آوارگی و دور بودن از پدر و مادر مصون بدارد . رفتار با شوهر خیانتکار یا رفتار با زنی که از اخلاقیات و تعهدات رابطه خارج شده است ، میتواند جزو مهمترین آموزش هایی باشد که درمانگران در أین حوزه به زوجین ارائه میدهند . نحوه برخورد با خیانت نیز از دیگر مواردی است که این حوزه از روانشناسی راهکارهایی برای آن در نظر گرفته است . بنابراین به یاد داشته باید که هر خیانتی نباید باعث جدایی بین زن و شوهر شود و میتوان گاهی آسیبهای وارده به زندگی زناشویی را ترمیم کرد .

نظر اسلام در مورد خیانت

خیانت مرد به زن از نظر اسلام از جمله اعمالی است که بسیار بد دانسته میشود و باعث گسستگی و از بین رفتن خانواده که به عنوان اصلی ترین نهاد جامعه شناخته میشود خوانده شده است . اسلام برای مردان و زنانی که به رابطه و تعهدات زناشویی خود پایبند نیستند مجازات های مختلفی از جمله شلاق و سنگسار را در نظر گرفته است . این مجازات های سخت و خشن حاکی از آن است که چقدر این مسئله از دید دین مبین مهم و تاثیرگذار است . البته در کنار این جریمه ها و مجازات ها اسلام آموزش هایی را نیز برای جلوگیری از این اتفاقات برای پیروان دین حق ارائه داده است .

برای مثال از نحوه برخورد صحیح در ارتباطات عاطفی تا زمان خوب و مناسب برای رابطه جنسی گستره ای از این آموزش ها میباشد . شناسایی دلایل خیانت مرد به زن و برعکس در مورد زنان نیز از دیگر زمینه های آموزشی اسلام در این مورد است .


بیشتر بخوانید: نشانه های خیانت شوهر


خیانت زناشویی

سندرم آشیانه خالی

گاهی بعضی از زوجین در همان سال های ابتدایی زندگی مشترک به این نتیجه میرسند که زندگی زناشویی آنها اشتباه و بدون نتیجه است و بهتر است که دیگر باهم ادامه ندهند . اما همیشه گرفتن این تصمیم در اختیار و تحت کنترل زن و شوهر نیست . گاهی اوقات در زندگی که دو طرف به مشکل خورده اند فرزندانی وجود دارند که جدایی و طلاق بر زندگی آنها نیز تاثیر گذار است . در خیلی از مواقعی که زوجین دارای فرزند هستند دو نفر تصمیم به ادامه زندگی میگیرند . در این حالت طرفین از حالت زن و شوهری به تدریج دور میشوند و شکلی به مانند دو هم خانه را به خود می‌گیرند .

در آینده این رابطه وقتی که بچه ها بزرگ میشوند و مستقل از والدین زندگی را آغاز میکنند ناگهان زن و مرد میبینند که دیگر بهانه ای برای پا بند شدن در خانه ندارند . در این زمان است که جای خالی فرزندان را با نفر سوم رابطه پر میکنند .


بیشتر بخوانید: راه های تشخیص خیانت زن به شوهر


پیشگیری از وقوع خیانت

برخی از اعمال و نکات وجود دارد که با انجام دادن و رعایت آنها میتوان از وقوع خیانت در زندگی زناشویی پیشگیری کرد و یا حداقل از احتمال بروز چنین اتفاقی کاست . در ادامه به برخی از این نکات اشاره میکنیم .

 • به هیچ عنوان اجازه ندهید که قهرهای شما که بخشی از زندگی زناشویی است طولانی شود . چون ممکن است که به راحتی باعث به وجود آمدن سردی در روابط شما شود .
 • رابطه جنسی با کیفیت و منظم میتواند بسیار زیاد برای رابطه های سرد مداوا کننده ظاهر شود . هیچگاه از این نکته به سادگی عبور کنید . به جسم و قوای جنسی خود زیاد توجه کنید .
 • با یکدیگر وارد جنگ و لجبازی نشوید . گاهی لجبازی باعث میشود که زوجین به صورت کاملا ناخواسته در یک چاه بسیار مخوف به نام خیانت بیفتند .
 • همیشه به تنهایی نمی توانید از پس معضلات و مشکلات بر بیایید . کمک گرفتن از یک مشاور و متخصص در حوزه زناشویی میتواند گره گشا باشد .

  بیشتر بخوانید: درباره نشانه های بی میلی مرد به زن چه میدانید


خیانت مجازی infidelity in cyberspace

مواردی از قبیل خیانت به همسر از طریق شبکه های اجتماعی و در بستر فضای مجازی این روزها بسیار به چشم میخورد . این روزها که ما در آن زندگی میکنیم فضای مجازی بسیار به آسانتر شدن زندگی انسان کمک کرده است . شما میتوانید با زدن کلید و یا یک لمس کوچک به دریایی از اطلاعات و ارتباطات دسترسی پیدا کنید . با همه اتفاقات خوبی که برای ما توسط فضای مجازی رقم زده شده است ، بحث خیانت های زناشویی در فضای مجازی نیز به سایر عنوان ها اضافه شده است .

خیانتی که شاید خیلی دیر شناسایی شود . به این دلیل که شاید همسر ما کنار ما نشسته است و همزمان که با ما صحبت میکند در حال صحبت با یک یا چند نفر دیگر نیز باشد . به دلیل همیشه در دسترس بودن نفر سوم این خیانت ها به سرعت رابطه عاطفی بین زوجین را کم می‌کند که خیلی زود به نابودی احساسات بین زوجین می انجامد .

نشانه های

خیانت به دلیل مشکلات مالی financial problems

مشکلات اقتصادی و معیشتی امروز گریبان تعداد زیادی از زوجین و خانواده های جامعه ما را گرفته است . متاسفانه حقیقت تلخی وجود دارد که به ما میگوید خیلی از خانواده هایی که با مشکلات مالی جدی دست و پنجه نرم میکنند به مرور زمان دستخوش تغییر میشوند و رنگ خیانت را به خود میبینند . زنی که شوهرش توان اداره کردن خانواده را به هر دلیلی ندارد و میبیند که فرزندانش به شدت در فشار هستند و در معرض انواع آسیب ها قرار دارند ، قطعا از زندگی و شوهرش دلسرد میشود . او همواره به دنبال یافتن راهی است که خود و خانواده را از این رنج خلاص کند . بعد از مدتی ممکن است با اولین پیشنهادی که به او میشود و زن نفع مالی را در رابطه پیشنهاد شده بیابد خود را در برابر پول تسلیم کند و تن فروشی را به دور از چشم شوهرش تجربه کند .

سوالات متداول

برای حفظ سلامت روان کودکان در هنگام وقوع خیانت در خانواده چه باید کرد؟

 باید تا حد امکان محیط خانه را آرام و دور از تنش نگه داشت، برای بیان موضوع به کودکان باید از کمک مشاور استفاده کرد. والدین باید ارتباطشان را با کودک خود حفظ کرده و محبتشان را از او دریغ نکنند.

دلایل خیانت زناشویی چیست؟

 پنهان کاری و عدم صداقت، ارتباط عاطفی نادرست، مشکلات جنسی، عدم پذیرش مسئولیت در زندگی، عدم توانایی برقراری ارتباط و تهدید کردن های مداوم به طلاق و همینطور تجربه ی خیانت والدین ، از دلایل خیانت های زناشویی به حساب می روند.

آسیب های خیانت را چگونه میتوان جبران کرد ؟

 برای برطرف کردن آسیب های روانی دیده شده در خیانت، میتوان از مشاوره های روانشناسی کمک گرفت. اینکه بعد از مشاهده ی خیانت طلاق را انتخاب کنید یا نه به شما بستگی دارد اما  باید اول آسیب های گذشته را از روانتان پاک کنید.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره روابط عاطفی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: ۱۰ Signs Your Spouse Is Cheating

 

برای مشاوره در زمینه نشانه های خیانت زناشویی چیست ؟

از مشاورین مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید!