کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

چگونه از وسواس نجاست رها شویم؟

چگونه از وسواس نجاست رها شویم؟

راه هی مقابله وسواس نجاست چیست ؟

وسواس نجاست به مانند سایر اختلالات وسواس، هیجان یا تکانه ای است عصبی که به شکل متوالی بر خلاف میل بیمار از شکل ناخودآگاه به صورت خودآگاه درآمده و باعث ایجاد تکانه های عصبی خاص می شود تا در او ناراحتی و اضطراب برانگیزد. در نتیجه فرد برای رهایی و کاهش این فشار عصبی اقدام به انجام عملی خاص می کند. این اعمال می تواند شامل کارهایی مثل شستشوی مکرر دست ها و پاها یا شمارش چند باره پول یا چک کردن چند باره شیر گاز قبل از خروج از منزل و غیره باشد.

در اینجا فرد دچار اختلال وسواس جبری شده است. بیمار مبتلا به این اختلال از غیر منطقی بودن وسواس هایش آگاهی دارد و این وسواس های فکری یا عملی را خود- ناهمخوان (ایگو دیس تونیک) می یابد یعنی به صورت یک رفتار ناخواسته.

تاثیرات اختلال وسواس بر روی زندگی فرد

فردی که دچار اختلال وسواس می شود زندگیش مختل می شود و از کارهای اصلی مثل تحصیل علم، پیشرفت در زندگی شغلی و خانوادگی بازمی ماند و به جای رسیدگی به امور اصلی زندگی دچار اتلاف وقت می شود. چنین فردی در برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارد و این امر سبب کاهش کیفیت زندگی اش می شود.

تاثیرات اختلال وسواس بر روی زندگی فرد
رهایی از وسواس نجاست

وسواس نجاست چیست؟

وسواس انواع مختلفی دارد و به شکل های گوناگون بروز می کند. همانطور که در فوق آمد وسواس می تواند به صورت چک کردن مدام، شمارش و شست و شو باشد. تم های وسواس معمولا در اکثر نقاط دنیا یکسان هستند. اما یکی از انواع وسواس ها که به شدت ناراحت کننده است و متاسفانه اقشار مذهبی بیشتر گرفتار آن هستند وسواس نجاست یا وسواس طهارت یا وسواس ادرار است که به نام وسواس نجسی و پاکی نیز دربین روانشناسان مشهور است. وسواس نجاست در بین افراد مسلمان بیشتر شایع است.

برای توضیح این مطلب به بررسی یک نمونه می پردازیم تا درک این موضوع راحت تر باشد. فردی را تصورکنید که دچار وسواس نجاست است. این فرد بعد از هربار که به دستشویی می رود پای خود را می شوید، چون شک می کند که آیا ادرار بر پایش ترشح شده یا نه؟ آیا پایش پاک است یا نجس است؟

این فرد برای هربار دستشویی رفتن مشکل دارد. بعد از دستشویی با شست و شوی مدام باعث اتلاف وقت و انرژی، هدر رفت آب، بیماری های احتمالی، درد سر زیاد برای اطرافیان  و گله و شکایتمندی آنان  ومشکلات فراوان دیگری روبرو می گردد تا جایی که خودش دچار اضطراب و استیصال و ناراحتی می شود. حال در برخورد با این گونه افراد چه می توان کرد و چطور می توان آنها را از شر این نوع وسواس خلاص کرد؟

چطورمی توان با وسواس نجاست کنار آمد ؟

برای رها شدن از اینگونه وسواس آزار دهنده و پیش رونده بهتر است به چند نکته توجه کنیم.

 1. اول اینکه خداوند متعال می فرماید که هیچ سختی در دین برای شما قرار نداده است. پیامبر اکرم (ص) در یک حدیث مشهور گفته است که خداوند او را با یک دین آسان برای هدایت و راهنمایی مردم فرستاده است. از این رو اگر شخصی احساس کند که برای رعایت طهارت و پاکیزگی باید خود را از تفریحات و زیباییهای دنیا محروم کند، راه را به خطا رفته است. زیرا اسلام هیچ گونه دستورالعملی برای سختی دادن به خود برای حفظ پاکی و نجسی نداده است.
 2. دوم اینکه قوانین اسلامی براساس دیدگاه عامه مردم است یعنی عموم مردم شهادت برناپاکی و نجسی آن بدهند مثلا چیزی نجس محسوب می شود که در اثر ترشح مایعات نجس ، ناپاک شود نه مواردی که ممکن است فرد براساس محاسبات ذهنی و شک و تردیدهایش احتمال بر ناپاکی بدهد.
 3. سوم گاهی اوقات افراد وسواسی کارهایی را انجام می دهند که به دنبال آن مرتکب اعمالی می شوند که حرام و ممنوع هستند مثل اسراف کردن و زیاده روی در مصرف آب، کم ارزش کردن دین، قطع رابطه با اطرافیان (برعکس توصیه اکید دین اسلام مبنی برارتباط داشتن با اقوام و خویشان یا همان صله رحم) و گاهی نیز متهم کردن دیگران به بی دینی و بی اخلاقی.
 4. چهارم اینکه کسی که از وسواس فکری رنج می برد، نباید به شک و تردیدهایش توجه کند و اگر این کار را انجام دهد، مرتکب فعل حرام شده است.از نظر اسلام و ائمه نیز وسواس یک عمل شیطانی می باشد . چنانچه در کتاب معروف چهل حدیث اثر امام خمینی آمده است : عبدالله بن سنان گوید ذکر کردم برای حضرت صادق، مردی را که مبتلا به وسواس در وضو و نماز بود و گفتم: “او مرد عاقلی است” حضرت فرمود:”چه عقلی بر اوست حال آنکه پیروی شیطان می کند.” گفتم به آن حضرت:”چگونه پیروی شیطان می کند؟”حضرت فرمود: “از او سؤال کن اینکه می آید او را چه چیز است آن، پس همانا می گوید: از عمل شیطان است .”.
 5. پنج اینکه باید مبنا براین گذاشته شود که همه چیز پاک است مگر اینکه بر ناپاکی و نجاست آن چیز یقین داشته باشیم. ما نباید به احتمالات توجه کنیم. به عنوان مثال، مواردی که می دانیم جاهایی که گاهی پاک هستند و بعضی اوقات نجس هستند مانند کف یک توالت عمومی که اغلب با آب کر شسته می شود و در بعضی مواقع هم کثیف است، مادامی که ما از نجاست و ناپاکی آن مطمئن نیستیم نباید بنا را بر ناپاکی گذاشته و از رفتن به آن بپرهیزییم.
درمان وسواس نجاست
راههای مقابله با وسواس نجاست

درمان وسواس نجاست

کسی که دچار وسواس در طهارت و پاکی و یا نجاست می شود کاملا معلوم است که از لحاظ فهم احکام شرعی دچار اشتباه شده است و در نتیجه موجب آزار و اذیت خود و دیگران می شود. متاسفانه درک نادرست از مسائل شرعی باعث بروز حالات وسواس گونه درفرد میشود که مراجعه به افراد صاحب صلاحیت و یا آموزش مسائل شرعی زیر نظر یک متخصص با تجربه به طور یقین می تواند در کاهش مشکلات فرد مبتلا، موثر باشد.

اگر با رعایت نکاتی که در بخش قبل آمد و با آموزش صحیح مسائل شرعی باز هم فرد نتوانست از وسواس خود فاصله بگیرد و افکار وسواسی در فرد تثبیت شده بود، در اینجا فرد باید به روانشناسان با تجربه و خبره فعال در حوزه وسواس مراجعه کرده و و مشاره وسواس نجاست بگیرد.

در درمان بیماری وسواس که یک اختلال مقاوم به درمان است بعد از مشاوره ها وارائه راه کارهای کلی اگر درمان انجام نشد فرد وسواسی باید حتما به روانشناس  به صورت حضوری مراجعه کند.مشاوره وسواس نجاست به صورت حضوری  شامل چندین جلسه درمانی و به کار گیری تکنیک های مختلف درمانی و ارائه  تمرین های روزانه است . لازم است عملکرد بیماران مبتلا زیر نظر متخصص چک شود تا در صورت مفید بودن تکرار و درغیر این صورت تکنیک دیگری جایگزین آن شود تا به تدریج فرد وسواسی بهبود یابد.

اگر شدت بیماری زیاد باشد در این جا چاره ای جز ارجاع بیمار به یک روانپزشک برای دارو درمانی  وجود ندارد. در این مرحله با مصرف دارو وضعیت بیمار را تا حدودی متعادل سازی می کنیم تا بتوان او را بااستفاده از فنون و تکنیک های روان درمانگری، درمان های شناختی و درمان های رفتاری معالجه و درمان کرد.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه درمان وسواس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه چگونه از وسواس نجاست رها شویم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- 3 نظر:

 1. من یک سالی هس که اینطور هستم الان ۱۲ سالمه و ۱ ماه دیگه می رم توسیزده سال اون موقع میشه ۲ سال هیچ کس درک نمیکنه
  من بچه که بودم ۹ سالم که بود مادر بزرگمو مصقره میگردپ که وسواس داش همش مصقرش میکردم ازش فیلم میگرفتم خیلی دلشو میشکستم به سن تکلیف هم رسیده بودم حالا فهمیدم که دل شکستن سر ادم میاد
  همش دارم توبه میکنم که خدایا اشتباه کردم قلط کردم من بچه بودم عقلم نمیرسید ولی دیگه هیچ فایده ایی نداره من اصلا وسواس نبودم دستشویی میرفتم دستمو نمشستم تاحالا تو عمرم پامو نشسته بودم اصلا پاهام کثیف میشد می گفتم به دردک حوصله ندارم پام نجس نجس می اومدم بیرون همه اصلا تعجب میکردن حالا الان چی شدم یبار ۶ سالم بود به مامان بزرگم گفتم دستمو شستم بنظرت خونیه مامان بزرگم به یک نفر گف اونم گف که من یک زمانی دچار وسواس میشم حالا هم شدم اصلا کسی درد نمیکنه بی انصاف تر از همه بابام که بهم دعوا میکنه یکسره اصلا منتظر اون دنیا هستم مردن ترس نداره پیش خدا رفتن ترس نداره ما زمانی پیترسیم که گناه کار باشیم ولی من نمیترسم حالا چند ساله ارزوی مرگ میکنم اینده ی من به هیچ دردی نمیخوره مامانم میگه ازدواج که بکنی شوهرت از خونه میندازتت بیرون تو اصلا ادم نیستی نکه اصلا وسواس راجب همه چی ولی بیشتر وسواس این گهی که اومده تو زندیگم همه چی رو تغیر داده واقعا فکرشو نمیکردم

 2. من سنی ندارم وسواس خیلی بری دارم موقع دست شویی اذیت میشم حتی خشک هم نجس میدانم لباس خیلی عوض میکنم حالم اصلا خوب نیس دارم از زندگی سیر میشم خیلی حالم بده خوب نمیشم باید چکار کنم

  1. منم همین طور. خدا کمکمون کنه. من بعضی وقتا با خودم میگم آیا امام زمان این طور راضیه یا نه؟ تا چند ساعت حالم خوبه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور