کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

چگونه از وسواس نجاست رها شویم؟

چگونه از وسواس نجاست رها شویم؟
3.3/5 - (10 امتیاز)

راه هی مقابله وسواس نجاست چیست ؟

وسواس نجاست به مانند سایر اختلالات وسواس، هیجان یا تکانه ای است عصبی که به شکل متوالی بر خلاف میل بیمار از شکل ناخودآگاه به صورت خودآگاه درآمده و باعث ایجاد تکانه های عصبی خاص می شود تا در او ناراحتی و اضطراب برانگیزد. در نتیجه فرد برای رهایی و کاهش این فشار عصبی اقدام به انجام عملی خاص می کند. این اعمال می تواند شامل کارهایی مثل شستشوی مکرر دست ها و پاها یا شمارش چند باره پول یا چک کردن چند باره شیر گاز قبل از خروج از منزل و غیره باشد.

در اینجا فرد دچار اختلال وسواس جبری شده است. بیمار مبتلا به این اختلال از غیر منطقی بودن وسواس هایش آگاهی دارد و این وسواس های فکری یا عملی را خود- ناهمخوان (ایگو دیس تونیک) می یابد یعنی به صورت یک رفتار ناخواسته.

تاثیرات اختلال وسواس بر روی زندگی فرد

فردی که دچار اختلال وسواس می شود زندگیش مختل می شود و از کارهای اصلی مثل تحصیل علم، پیشرفت در زندگی شغلی و خانوادگی بازمی ماند و به جای رسیدگی به امور اصلی زندگی دچار اتلاف وقت می شود. چنین فردی در برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارد و این امر سبب کاهش کیفیت زندگی اش می شود.

تاثیرات اختلال وسواس بر روی زندگی فرد
رهایی از وسواس نجاست

وسواس نجاست چیست؟

وسواس انواع مختلفی دارد و به شکل های گوناگون بروز می کند. همانطور که در فوق آمد وسواس می تواند به صورت چک کردن مدام، شمارش و شست و شو باشد. تم های وسواس معمولا در اکثر نقاط دنیا یکسان هستند. اما یکی از انواع وسواس ها که به شدت ناراحت کننده است و متاسفانه اقشار مذهبی بیشتر گرفتار آن هستند وسواس نجاست یا وسواس طهارت یا وسواس ادرار است که به نام وسواس نجسی و پاکی نیز دربین روانشناسان مشهور است. وسواس نجاست در بین افراد مسلمان بیشتر شایع است.

برای توضیح این مطلب به بررسی یک نمونه می پردازیم تا درک این موضوع راحت تر باشد. فردی را تصورکنید که دچار وسواس نجاست است. این فرد بعد از هربار که به دستشویی می رود پای خود را می شوید، چون شک می کند که آیا ادرار بر پایش ترشح شده یا نه؟ آیا پایش پاک است یا نجس است؟

این فرد برای هربار دستشویی رفتن مشکل دارد. بعد از دستشویی با شست و شوی مدام باعث اتلاف وقت و انرژی، هدر رفت آب، بیماری های احتمالی، درد سر زیاد برای اطرافیان  و گله و شکایتمندی آنان  ومشکلات فراوان دیگری روبرو می گردد تا جایی که خودش دچار اضطراب و استیصال و ناراحتی می شود. حال در برخورد با این گونه افراد چه می توان کرد و چطور می توان آنها را از شر این نوع وسواس خلاص کرد؟

چطورمی توان با وسواس نجاست کنار آمد ؟

برای رها شدن از اینگونه وسواس آزار دهنده و پیش رونده بهتر است به چند نکته توجه کنیم.

 1. اول اینکه خداوند متعال می فرماید که هیچ سختی در دین برای شما قرار نداده است. پیامبر اکرم (ص) در یک حدیث مشهور گفته است که خداوند او را با یک دین آسان برای هدایت و راهنمایی مردم فرستاده است. از این رو اگر شخصی احساس کند که برای رعایت طهارت و پاکیزگی باید خود را از تفریحات و زیباییهای دنیا محروم کند، راه را به خطا رفته است. زیرا اسلام هیچ گونه دستورالعملی برای سختی دادن به خود برای حفظ پاکی و نجسی نداده است.
 2. دوم اینکه قوانین اسلامی براساس دیدگاه عامه مردم است یعنی عموم مردم شهادت برناپاکی و نجسی آن بدهند مثلا چیزی نجس محسوب می شود که در اثر ترشح مایعات نجس ، ناپاک شود نه مواردی که ممکن است فرد براساس محاسبات ذهنی و شک و تردیدهایش احتمال بر ناپاکی بدهد.
 3. سوم گاهی اوقات افراد وسواسی کارهایی را انجام می دهند که به دنبال آن مرتکب اعمالی می شوند که حرام و ممنوع هستند مثل اسراف کردن و زیاده روی در مصرف آب، کم ارزش کردن دین، قطع رابطه با اطرافیان (برعکس توصیه اکید دین اسلام مبنی برارتباط داشتن با اقوام و خویشان یا همان صله رحم) و گاهی نیز متهم کردن دیگران به بی دینی و بی اخلاقی.
 4. چهارم اینکه کسی که از وسواس فکری رنج می برد، نباید به شک و تردیدهایش توجه کند و اگر این کار را انجام دهد، مرتکب فعل حرام شده است.از نظر اسلام و ائمه نیز وسواس یک عمل شیطانی می باشد . چنانچه در کتاب معروف چهل حدیث اثر امام خمینی آمده است : عبدالله بن سنان گوید ذکر کردم برای حضرت صادق، مردی را که مبتلا به وسواس در وضو و نماز بود و گفتم: “او مرد عاقلی است” حضرت فرمود:”چه عقلی بر اوست حال آنکه پیروی شیطان می کند.” گفتم به آن حضرت:”چگونه پیروی شیطان می کند؟”حضرت فرمود: “از او سؤال کن اینکه می آید او را چه چیز است آن، پس همانا می گوید: از عمل شیطان است .”.
 5. پنج اینکه باید مبنا براین گذاشته شود که همه چیز پاک است مگر اینکه بر ناپاکی و نجاست آن چیز یقین داشته باشیم. ما نباید به احتمالات توجه کنیم. به عنوان مثال، مواردی که می دانیم جاهایی که گاهی پاک هستند و بعضی اوقات نجس هستند مانند کف یک توالت عمومی که اغلب با آب کر شسته می شود و در بعضی مواقع هم کثیف است، مادامی که ما از نجاست و ناپاکی آن مطمئن نیستیم نباید بنا را بر ناپاکی گذاشته و از رفتن به آن بپرهیزییم.
درمان وسواس نجاست
راههای مقابله با وسواس نجاست

درمان وسواس نجاست

کسی که دچار وسواس در طهارت و پاکی و یا نجاست می شود کاملا معلوم است که از لحاظ فهم احکام شرعی دچار اشتباه شده است و در نتیجه موجب آزار و اذیت خود و دیگران می شود. متاسفانه درک نادرست از مسائل شرعی باعث بروز حالات وسواس گونه درفرد میشود که مراجعه به افراد صاحب صلاحیت و یا آموزش مسائل شرعی زیر نظر یک متخصص با تجربه به طور یقین می تواند در کاهش مشکلات فرد مبتلا، موثر باشد.

اگر با رعایت نکاتی که در بخش قبل آمد و با آموزش صحیح مسائل شرعی باز هم فرد نتوانست از وسواس خود فاصله بگیرد و افکار وسواسی در فرد تثبیت شده بود، در اینجا فرد باید به روانشناسان با تجربه و خبره فعال در حوزه وسواس مراجعه کرده و و مشاره وسواس نجاست بگیرد.

در درمان بیماری وسواس که یک اختلال مقاوم به درمان است بعد از مشاوره ها وارائه راه کارهای کلی اگر درمان انجام نشد فرد وسواسی باید حتما به روانشناس  به صورت حضوری مراجعه کند.مشاوره وسواس نجاست به صورت حضوری  شامل چندین جلسه درمانی و به کار گیری تکنیک های مختلف درمانی و ارائه  تمرین های روزانه است . لازم است عملکرد بیماران مبتلا زیر نظر متخصص چک شود تا در صورت مفید بودن تکرار و درغیر این صورت تکنیک دیگری جایگزین آن شود تا به تدریج فرد وسواسی بهبود یابد.

اگر شدت بیماری زیاد باشد در این جا چاره ای جز ارجاع بیمار به یک روانپزشک برای دارو درمانی  وجود ندارد. در این مرحله با مصرف دارو وضعیت بیمار را تا حدودی متعادل سازی می کنیم تا بتوان او را بااستفاده از فنون و تکنیک های روان درمانگری، درمان های شناختی و درمان های رفتاری معالجه و درمان کرد.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه درمان وسواس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه چگونه از وسواس نجاست رها شویم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- 20 نظر:

 1. سلام منم دوسال هست به این بیماری دچار شدم و الان بیشتر شده میرم دستشویی خودمومیشورم ودست وپاهامومیشورم ولی خوره میفته توی جونم که خودموتمیزشستم یانه بعدش میرم حموم خیلی سخته بخدا خسته شدم و دلم برای بچه هام میسوزه توروخدادعاکنیدخوب بشیم

 2. تک تک نظراتونو خوندم چقدر دلم به حاله همه ماهایی که وسواس داریم سوخت چقدر این بیماری بد و شیطانیه‌ اما متاسفانه یجوری که تا اون تشریفات خاص وسواسی رو انجام ندی آروم نمیگیری بخصوص قسمت هایی‌ که مربوط نجاسات و پاکیه هیچجوره نمیشه نادیده بگیری و هر دفعه چقدر باید اذیت بشیم نظراتو که داشتم میخوندم یعنی عملا از جلو چشمام رد شد چیزایی که میگفتین برا همه‌تون دعا می‌کنم انشاالله دست از سرمون برداره

 3. منم وسواس فکری داشتم و از مریضی ترس داشتم همش دنبال یه چی تو بدنم میگشتم تا دکتر برم بگه هیچی نیست اروم شم تا کرونا اومد و دچار وسواس شستشو شدمو الان خیلی حالم بده در روز بیشتر از صدبار دست میشورم پا میشورم دست به کتری یا قوری یا هر چی که تو خونه هست دست بزنم چهار پنج بار با صابون و وایتکس میشورم اب بپاشه از ظرفشویی رو دام یا بدنم میشورم لباس عوض میکنم تو حموم میرم چند بار شامپو میزنم دستام جدا میکنم یکی به کثیف میخوره یکی به تمیز اگر تو حموم تنم به دیوار بخوره دوباره از نو میشورم بارها دوش کف میزنم خسته شدم خسته و گریان تمام میوه ها رو با مایع میشستم الان دستگاه ازن گرفتم روز شستشو سبزیجات داستان دارم ساعت ۱۲ظهر شروع کنم تا ده شب ادامه داره باید کل خونه رو وایتکس بزنم بعدش کل کابینت. ها رو و دوش بگیرم کسی رو خونم راه نمیدم از بیروت بیام چند بار وایتکس میزنم دست و پارو و لباسم بیرون در میارم و میرم حموم داغونم داغون بخاطر اینکه حموم نرن پسرم و نوه هام دیدنم نمیان

 4. سلام. منم 37 سالمه و نزدیک 20 ساله دچار وسواس هستم.از افرادی که بچه تر هستند و تازه دچار وسواس شدند خواهش میکنم خواهش میکنم که هرچه زودتر فکری برای خوب شدن بکنند. چون هرچی این درد توی فرد ریشه کنه کندنش سختتره. از والدین هم عاجزانه میخام که با مریضی عزیزانشون کنار بیاند. میدونم سخته و کارهاشون اعصاب خورد کنه. ولی من حسشونو درک میکنم یعنی هر کسی اینجوری باشه فقط میتونه طرف مقابلو درک کنه. تو رو خدا جون هرکی دوست دارید افراد وسواسی را درک کنید و کمکشون کنید تا خوب بشند. من همه این مراحلو طی کردم و دعوای مامان و بابام با خودمو میدونم چه حسی داره. حرفای نا امید کننده نزنید بهشون. اونا خودشون در بدترین شرایطند شما تازه نمک رو زخمشون نشید. به جای این حرفا بهشون آرامش بدید کمکشون کنید. خواهش میکنم ازتون. من اصفهان هستم و دکتری میرم به اسم احسان سالمی. توی آمادگاه اصفهان مطب داره. من راضیم. خوبه خوب نیستم ولی خیلی بهترم. چند روزه تصمیم گرفتم یک دور قرآن ختم کنم به نیت خوب شدن همه وسواسیها. بیاید شما هم اینکارو بکنید. بیاید برای هم دعا کنیم که خوب بشیم. مهم نیست چقدر طول بکشه. هر کس ی دور قرآن ختم کنه به نیت خوب شدن همه وسواسیها.موفق باشید

  1. سلام امیدوارم به یاری خدا بتونید ای بیماری منحوس و مخل آرامش از جسم و جونتون کنده بشه بره مرتب و به تعداد زیاد ذکر یا احد و یا واحد تلاوت کنید

 5. سلام من ۱۴ سالمه و الان ۵ ماهی هست که دچار واسواس شدم من وقتی به دستشویی میرم خیلی زیاد اب مصرف میکنم و مدام خودمو میشورم و واسواس فکری نیز دارم مثلا
  وقتی صدا یا تصویر چیز نجس را ببینم حس میکنم خودم نجس شدم لطفا کمکم کنید ترک کنم خوانوادم خیلی از این بابت رنج میبرن

 6. سلام منم همین طور خیلی ناراحتم من در نماز و طهارت خیلی واسواس دارم

 7. عزیز دلممم🥺منم بخدا همینطور بودم اما الان یه سالیه بهتر شدم۰ نمیدونم واقعا بگم چیکار کنی من خودم خوب شدم روانشناسو اینهاهم نرفتم البته خوب نشدم چون اگه خوب شده بودم تو این سایت نبودم 😂اما خیلی بهترم خیلی خیلی بهتر

 8. سلام. منم همینطورم دیگه سیر زندگی شدم اینقد اب اسراف میکنم وباعث آزار خونوادم شدم که از مرگم میترسم میدونم خدا ازم راضی نیست ولی به خودش قسم هر کار میکنم نمی تونم رها شم از این وسواس پاک ونجسی من وسواسم خیلی شدیده دیگه کارم از پا شستن گذشته بعد از هر بار دستشویی باید برم حموم اونم حداقل یک ساعت طول میکشه خیلی هم تو حموم اذیت وخسته میشم همه راها رو رفتم از روانشناس، روانپزشک ومصرف دارو تا رفتن پیش روحانی ولی نتیجه نگرفتم اونقدر اوصاع بدی دارم وخونوادمو آزار میدم که آرزوی مرگ منو دارن بخدا آرزوم این شده که یه روز صبح از خواب پا شم ببینم معجزه شده وهیچ اثری از وسواس تو من نیست به خدا حسرت میخورم وقتی می بینم بقیه اینقد راحت زندگی میکنن وهیچ فکر آزار دهنده‌ی ای اذیتشون نمیکنه
  من 12 ساله وسواس دارم دیگه نامید نامیدم تو رو خدا برام دعا کنید نجات پیداکنم اینطوری نمیرم خیلی از مرگ میترسم 🥺🥺

  1. عزیز دلممم🥺منم بخدا همینطور بودم اما الان یه سالیه بهتر شدم۰ نمیدونم واقعا بگم چیکار کنی من خودم خوب شدم روانشناسو اینهاهم نرفتم البته خوب نشدم چون اگه خوب شده بودم تو این سایت نبودم 😂اما خیلی بهترم خیلی خیلی بهتر

  2. سلام
   منم دقیقا همینجوری ام بعد از هر بار دستشویی رفتن باید برم حموم ۲ ساعت طول میکشه😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

  3. سلام خوبید همین درد رو من هم داشتم
   ۱۰ سال وبه جایی رسیدم که واقعا خسته میشدم وخودمو میزدم که چرا این جوری میکنم و یه روز تصمیم گرفتم ول کنم و اصلا اهمیت ندم حتی عادی مثل مردم زندگی کنم واینکاررو کردم دستشویی میرفتم دستهامو میشستم میرفتم بیرون
   دیگه نمی گفتم پام نجس شد شد بزا بشورم من بریدم ور ها کردم
   شما هم از یه جا به بعد ول کن خسته شو ول کن مثل مردم عادی زندگی کن
   گوش بده حرف مو باشهه

 9. من یک سالی هس که اینطور هستم الان ۱۲ سالمه و ۱ ماه دیگه می رم توسیزده سال اون موقع میشه ۲ سال هیچ کس درک نمیکنه
  من بچه که بودم ۹ سالم که بود مادر بزرگمو مصقره میگردپ که وسواس داش همش مصقرش میکردم ازش فیلم میگرفتم خیلی دلشو میشکستم به سن تکلیف هم رسیده بودم حالا فهمیدم که دل شکستن سر ادم میاد
  همش دارم توبه میکنم که خدایا اشتباه کردم قلط کردم من بچه بودم عقلم نمیرسید ولی دیگه هیچ فایده ایی نداره من اصلا وسواس نبودم دستشویی میرفتم دستمو نمشستم تاحالا تو عمرم پامو نشسته بودم اصلا پاهام کثیف میشد می گفتم به دردک حوصله ندارم پام نجس نجس می اومدم بیرون همه اصلا تعجب میکردن حالا الان چی شدم یبار ۶ سالم بود به مامان بزرگم گفتم دستمو شستم بنظرت خونیه مامان بزرگم به یک نفر گف اونم گف که من یک زمانی دچار وسواس میشم حالا هم شدم اصلا کسی درد نمیکنه بی انصاف تر از همه بابام که بهم دعوا میکنه یکسره اصلا منتظر اون دنیا هستم مردن ترس نداره پیش خدا رفتن ترس نداره ما زمانی پیترسیم که گناه کار باشیم ولی من نمیترسم حالا چند ساله ارزوی مرگ میکنم اینده ی من به هیچ دردی نمیخوره مامانم میگه ازدواج که بکنی شوهرت از خونه میندازتت بیرون تو اصلا ادم نیستی نکه اصلا وسواس راجب همه چی ولی بیشتر وسواس این گهی که اومده تو زندیگم همه چی رو تغیر داده واقعا فکرشو نمیکردم

  1. سلام یه دکتر خوبی جستجو کن دارو بخور خوب میشی اگه هم دکتر تب سنتی خوبی بلدی برو پیشش دارو بهت بده خوب میشی و اصلا سردی نخور مخصوصا رب گوجه مرغ، گوجه …

  2. سلام. منم همینطورم دیگه سیر زندگی شدم اینقد اب اسراف میکنم وباعث آزار خونوادم شدم که از مرگم میترسم میدونم خدا ازم راضی نیست ولی به خودش قسم هر کار میکنم نمی تونم رها شم از این وسواس پاک ونجسی من وسواسم خیلی شدیده دیگه کارم از پا شستن گذشته بعد از هر بار دستشویی باید برم حموم اونم حداقل یک ساعت طول میکشه خیلی هم تو حموم اذیت وخسته میشم همه راها رو رفتم از روانشناس، روانپزشک ومصرف دارو تا رفتن پیش روحانی ولی نتیجه نگرفتم اونقدر اوصاع بدی دارم وخونوادمو آزار میدم که آرزوی مرگ منو دارن بخدا آرزوم این شده که یه روز صبح از خواب پا شم ببینم معجزه شده وهیچ اثری از وسواس تو من نیست به خدا حسرت میخورم وقتی می بینم بقیه اینقد راحت زندگی میکنن وهیچ فکر آزار دهنده‌ی ای اذیتشون نمیکنه
   من 12 ساله وسواس دارم دیگه نامید نامیدم تو رو خدا برام دعا کنید نجات پیداکنم اینطوری نمیرم خیلی از مرگ میترسم 🥺🥺

   1. سلام عزیزم تلاش کن اهمیت نده
    تا زمانی ک مطمئن به نجاست نیسی و شک داری تمیزی
    فوقش یبار پاهات و اب بزنی اگ نجس شدی

 10. من سنی ندارم وسواس خیلی بری دارم موقع دست شویی اذیت میشم حتی خشک هم نجس میدانم لباس خیلی عوض میکنم حالم اصلا خوب نیس دارم از زندگی سیر میشم خیلی حالم بده خوب نمیشم باید چکار کنم

  1. منم همین طور. خدا کمکمون کنه. من بعضی وقتا با خودم میگم آیا امام زمان این طور راضیه یا نه؟ تا چند ساعت حالم خوبه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور