کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

بهترین راه برخورد با لجبازی کودک ۲ساله چیست؟

علت لجبازی کودک ۲ساله

لجبازی کودک ۲ساله از جمله مسائلی است که ذهن پدر و مادرها و به خصوص والدین کم تجربه تر را به خود مشغول میکند . لجبازی کودک ۲ساله از جمله مسائلی است که در صورت تشخیص و اقدام به موقع معمولا جای نگرانی ندارد آما اگر برعکس این موضوع اتفاق بیفتد والدین حتما آسیب این خصلت را در کودک خود مشاهده خواهند کرد . لجبازی کودک ۲ساله میتواند دلایل و ریشه های مختلفی داشته باشد . مشاوره کودک میتواند در راه تشخیص و درمان لجبازی کودک ۲ساله به والدین او بهترین کمک و یاری را داشته باشد . یک اختلال و آسیب روانی مثل لجبازی کودک ۲ساله باید بعد از تشخیص علائم بالینی clinical signs تعریف شده توسط  روانشناسی کودک مورد درمان قرار بگیرد تا بتوان کودک را از خطراتی که این مسئله میتواند در آینده برای او بوجود بیاورد محافظت کرد . در ادامه بیشتر در مورد لجبازی کودک ۲ساله توضیح میدهیم .


بیشتر بخوانید: مرکز مشاوره کودک تلفنی


علت لجبازی کودک ۲ساله

علت لجبازی کودک ۲ساله شاید این باشد که کودک در این سن خود را مرجع اصلی دنیا میداند و به حد زیادی از خودشیفتگی میرسد . بنابراین بروز چنین علایمی در کودک دوساله غیر عادی نیست . البته علت لجبازی کودک ۲ساله میتواند این نیز باشد که علاوه بر خودشیفتگی  ، کودک در این سن دائم در حال شناخت و محک زدن افرادی است که با آنها زندگی میکند . علت لجبازی کودک ۲ساله هر چه که باشد والدین حتما باید مراجعه به یک متخصص بالینی کودک را در برنامه‌های ضروری خود قرار دهند .

یکی از دلایلی که میتوان به عنوان علت لجبازی کودک ۲ساله نام برد به مبحث ژنتیک برمیگردد . شاید این علت از جمله علت هایی است که کمتر توسط والدین اللخصوص پدران و مادران کم تجربه مورد توجه قرار گیرد . اما علم ثابت کرده است که اگر هر دو یا یکی از والدین لجبازی را به عنوان صفت دائمی داشته باشند کودک آنها نیز به احتمال زیاد لجباز خواهد بود . دلایل محیطی نیز نباید  در این مورد فراموش شود .


بیشتر بخوانید: اصلی ترین روش های کاهش لجبازی کودکان چیست؟


درمان لجبازی کودک ۲ساله

درمان لجبازی کودک ۲ساله قطعا امکان پذیر است و شاید آنچنان هم پیچیده نباشد . اما این امر مستلزم توجه برخی نکات است که در ادامه به آن اشاره میکنیم :

 • در اقدام برای درمان لجبازی کودک ۲ساله پدر و مادر باید نقش مکمل یکدیگر را بازی کنند . نباید هریک سیستم و اصول درمانی خود را در پیش بگیرد .
 • حتما در روند درمان لجبازی کودک ۲ساله خود اقتدار داشته باشید . در هر خانواده ای با هر اعتقاد و طرز تفکر و سبک زندگی باید قانون وجود داشته باشد تا نظم و ترتیب و شاکله خانواده حفظ شود .
 • والدین باید توجه داشته باشند که لجبازی فرزندشان قرار نیست به صورت آنی ناپدید و ریشه کن شود . پدر و مادر باید سعی در تعدیل رفتار هایی مثل لجبازی را در دستور کار قرار دهند .

درمان لجبازی کودک ۲ساله

راه های برخورد با لجبازی کودک ۲ساله

راه های برخورد با لجبازی کودک ۲ساله میتواند بنا به تشخیص هر روانشناس کودک متفاوت باشد اما در اینجا به یک نوع از بهترین راه های برخورد با لجبازی کودک ۲ساله اشاره میکنیم . والدین باید یک لیست از خصلت ها و رفتارهای مثبت کودک تهیه کنند .  این لیست میتواند هم دارای خصلت های مثبتی که کودک دارد و ما میخواهیم این خصلت ها پر رنگ تر شوند باشد و هم شامل خصلت های مثبتی که میخواهیم در آن به وجود بیاید .

در ادامه  باید یک لیست نیز از خصلت های منفی کودک نیز توسط پدر و مادر تهیه شود . حتما تعداد و نوع موارد یادداشت شده باید متناسب با سن کودک ما باشد . لیست نوشته شده را حتما طبق اهمیت اولویت بندی میکنیم . برای کودک یک پاداش انتخاب کنید و مثلا بگویید که هر چقدر در درمان لجبازی مثبت تر عمل میکند ستاره بیشتری میگیرد و در نهایت به پاداش میرسد . این مورد قطعا میتواند موثر باشد .


بیشتر بخوانید: علت پرخاشگری کودکان چیست؟


بهترین نوع تربیت برای لجبازی کودک ۲ساله

بهترین نوع تربیت برای لجبازی کودک ۲ساله باید به دقت انتخاب شود . این انتخاب باید نسبت به این کودک و البته جنسیت و خلق و خوی کودک انجام بگیرد . مثلا ممکن است محروم کردن یک کودک از چیزی که دوست دارد به مدت معین یک راهکار خوب و تاثیر گذار باشد اما برای یک کودک در مکان و موقعیت متفاوت سرخوردگی و حتی افسردگی را در پی داشته باشد . البته نباید فراموش شود که بهترین نوع تربیت برای لجبازی کودک ۲ساله حتما میتواند توسط یک مشاوره خانواده کودک به والدین پیشنهاد شود .

راه های برخورد با لجبازی کودک ۲ساله

نشانه های یک کودک لجباز

پدران و مادران حتما باید توجه داشته باشند که لجبازی نیز در علم روانشناسی جزو اختلالات محسوب می‌شود . بنابر این باید تعدادی از علائم تعریف شده را در کودک خود مشاهده کنیم تا بتوانیم احتمال دهیم که او لجباز شده است .

حداقل چهار مورد از هشت موردی که در ادامه آورده میشود برای تشخیص در این زمینه لازم است که به آنها اشاره میکنیم :

 1. این کودکان خیلی زود از کوره در میروند . آستانه تحمل در این کودکان بسیار پایین است .
 2. أین کودکان غالبا بسیار زود رنج هستند .
 3. معمولا کودکان لجباز را عصبانی میبینیم . والدین دائم حالت پرخاشگری را در کودک خود میبینند .
 4. با مراجع قدرت (والدین و بزرگترها) زیاد بحث میکنند .
 5. اصولا با هر چیزی مخالفت میکنند .
 6. از عمد دیگران را آزار میدهند و ناراحت میکنند .
 7. در مقابله با یک رفتار بد بارها و بارها از فرد مقابل انتقادات میکنند .
 8. در طی شش ماه حد اقل دو بار کودک از خود رفتار کینه توزانه از خود ابراز کرده باشد .

رفتارهای کینه توزانه کودک لجباز

در بالا به برخی از علایم بالینی اشاره شد که در تشخیص کودک لجباز حتما باید مورد توجه قرار بگیرد . کینه توزی از جمله مهمترین مشخصه های اصلی برای شناسایی لجبازی کودکان است .شاید بهتر باشد که رفتار کینه توزانه را برای درک دقیق تر والدین توضیح دهیم . کودکی که که کینه توز است اگر با شخص یا گروهی درگیری یا تنشی را تجربه کند حتما در صدد تلافی برخواهد آمد .

ممکن است که موضوع تنش به هیچ وجه قابل اعتنا نباشد اما کودک کینه توز ماه ها زمان بگذارد تا نقشه ای را فراهم کند که حرص و خشم خود را بر سر فرد یا افراد مورد نظر خالی کند . اگر این رفتار در کودک حل نشود و نهادینه شود قطعا میتواند باعث بروز رفتار های شدید تر و وسیع تر او در دوره بزرگسالی شود . بنابراین والدین در صورت دیدن نشانه های یاد شده حتما باید به یک متخصص بالینی كودک مراجعه کنند .


بیشتر بخوانید: عوارض تنبیه بدنی کودک چیست؟


بهترین نوع تربیت برای لجبازی کودک ۲ساله

زود رنج بودن کودک لجباز

زود رنج بودن کودک لجباز از جمله نشانه های بسیار آشکار او به حساب می‌آید . البته در سن ۲تا ۶سالگی که معمولا سن لجبازی  stubborn))کودکان شناخته میشود ، زود رنج بودن جزو عکس العمل های معمولی کودک به حساب بیاید اما این خصلت نباید از حد نرمال خود فراتر رفته و زندگی فردی و اجتماعی کودک مورد نظر را مختل کند یا از حد تعادل خارج کند . کودک لجباز بیش از هم سن و سال های خود از موارد کوچک و بزرگ رنجیده میشوند . برای مثال معلم کودک در مدرسه با مهربانی تذکر کوچکی به او میدهد که بیشتر تلاش کند . کودک ممکن است به قدری این موضوع را برای خود بزرگ کند که تا چند روز گریه کند و با این موضوع درگیر باشد .


بیشتر بخوانید: راه های تربیت کودک لجباز چطور است؟


سوالات متداول

چرا کودک ۲ساله لجبازی میکند ؟

لجبازی کودک ۲ساله در این دوران به دلیل خودشیفتگی بسیار زیادی است که  کودکان در این سن دارا هستند که بسیار طبیعی است .

چگونه لجبازی یک کودک ۲ساله را کاهش دهیم ؟

را های موثر زیادی در أین باب توصیه شده است که از جمله آن میتوان به استفاده از صحبت کردن با کودک یا تنبیه و تشویق اشاره کرد.

بهترین راه برخورد با لجبازی کودک ۲ساله چیست؟

هر مقدار که از او عصبانی هستیم حتما باید آرامش خود را در آن لحظه حفظ کنیم و از پرخاش به کودک خود حتما خود داری کنیم .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: Discipline for Preschoolers: Strategies and Challenges

براي مشاوره در زمينه بهترین راه برخورد با لجبازی کودک ۲ساله چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1399/7/11

شنبه

1399/7/12

یکشنبه

1399/7/13

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید