کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

تربیت کودک شش ساله و خصوصیات این کودکان

تربیت کودک شش ساله

تربیت کودک شش ساله از مهمتریت مباحث مشاوره تربیت کودک است . همانطور که قطعاً مشاهده کرده اید در شش سالگی کودک تفاوت های چشمگیری از نظر مهارتی و توسعه فکری نسبت به پنج سالگی پیدا کرده است . کودک حالا هماهنگی بیشتری بین حرکات خود دارد و میتواند کارها را با دقت و تمرکز بسیار بالاتری انجام بدهد . مشاهده میکنید که کودک میتواند دوچرخه‌سواری کند ‌میتواند جملات بسیاری با لغات و کلمات پیچیده بسازد و حروف الفبا را یاد بگیرد ، مهارت هایی که به آن اصطلاحا مهارت های پیش دبستانی میگویند . کودک در شش سالگی میتواند اعداد را تا صد بشمرد . در شش سالگی کودک از نظر توسعه مغزی پیشرفت های چشمگیری دارد . آنها احساسات را درک میکنند و البته معنای احساسات عمیق انسانی را نیز میفهمند از این رو تربیت کودک شش ساله بسیار مهم است .


بیشتر بخوانید: روانشناسی کودک ۶ ساله


تربیت کودک شش ساله ( six year old kid`s upbringing ) و نکات تربیت این کودکان

تربیت کودک شش ساله میتواند یک امر پر چالش باشد . آنها خشمگین میشوند و معنی حسادت و نفرت را میفهمند . در عواطف و احساسات آنها تغییرات بسیاری به وجود آمده . آنها وابسته تر میشوند و عواطف آنها غلیظ تر و پررنگ تر میشود . در چنین سنی کودکان میتوانند احساسات خود را به طور کامل با شما به اشتراک بگذارند . بسیار مهم است که شما به عنوان والدین رابطه دوستانه و صمیمانه را با کودک خود حفظ کنید . کج خلقی های کودکان در این سن میتواند شما را کلافه کند اما شما نباید ناامید شوید زیرا این سن در تربیت کودک شش ساله دوره غلیان احساسات است . روابط اجتماعی کودک شش ساله بسیار گسترده‌تر شده و حالا او اجتماع انسانی را به خوبی درک میکند و ‌میتواند دوست های همسن داشته باشد . تربیت کودک شش ساله نیازمند دقت و پیگیری والدین است .


بیشتر بخوانید: مرکز مشاوره کودک تلفنی


خصوصیات این کودکان

تربیت کودک شش ساله پسر ( six year old boy`s upbringing )

تربیت کودک شش ساله پسر کمی چالش برانگیز است . کودکان پسر معمولا کمتر از دختران مطیع والدین خود هستند آنها بیشتر لجبازی میکنند و بیشتر روز خود را در بیرون از خانه سپری میکنند و روابط اجتماعی آنها گسترده است و بسیاری از معضلات اجتماعی معمولا شامل پسران میشود ، در نتیجه تربیت کودک شش ساله پسر مهمترین دوره تربیتی است که والدین با آن روبرو هستند . اعتماد به نفس در یک کودک شش ساله بسیار مهم است . اگر این کودک یک پسر باشد اعتماد به نفس برای او دو چندان مهم میشود شما باید سعی کنید که به کودک خود اعتماد به نفس را بیاموزید . از آنجا که پسران در آینده به مردهایی تبدیل میشوند که مشاغل را اداره میکنند ، باید بدانید که داشتن اعتماد به نفس برای انجام یک شغل یا تحصیل در یک رشته خاص بسیار ضروری است .


بیشتر بخوانید: مراحل تربیت کودک از بدو تولد


اهمیت تربیت کودک شش ساله پسر

شما باید سعی کنید کودک خود را تشویق کنید از خشونت بپرهیزیم سعی کنید که هرگز در جلو دیگران او را تحقیر نکنید . در اجتماعی که معمولا والدین از سواد و کلاس اجتماعی پایین تر برخورد دارند ، مشاهده میکنیم که رابطه پدرها و پسران بسیار ضعیف و خیلی خشونت آمیز است . برای تربیت کودک شش ساله پسر شما باید بدانید که او معمولا در خانه درد و دل نمیکند و از احساسات روزانه اش حرفی نمیزند . اگر شما با او رابطه خشونت آمیز داشته باشید این احساسات در وجود او نهفته میماند و تبدیل به عقده میشود . شما باید سعی کنید که به عنوان یک والد با پسر خود رابطه عمیقی برقرار کنید .  از شش سالگی او باید یاد بگیرد که مسائل روزانه خود را در خانه بگوید و راه های مقابله با معضلات را با استفاده از تجارب والدین خود بکار گیرد  .


بیشتر بخوانید: روش تربیت کودک از بدو تولد


تربیت کودک شش ساله

تربیت کودک شش ساله دختر ( six year old girl`s upbringing )

تربیت کودک شش ساله دختر و تربیت کودک شش ساله پسر شباهت ها و تفاوت های زیادی دارند . در علم روانشناسی به اثبات رسیده است که دختران رابطه عمیق و بهتری با پدر خود دارند این همچنین در مورد رابطه پسران و مادر ها نیز صدق میکند . دختران معمولا رفتار با جنس مخالف خود را از پدر خود میآموزند . در جوامع امروزی معمولا مشاهده میکنیم که پدرانی وجود دارند که بسیار حساس و متعصب هستند ، این باعث میشود که بین پدران و دختران فاصله بسیاری بیافتد . اگرچه در تربیت کودک شش ساله دختر داشتن حیا بسیار مهم است اما باید در نظر داشت که اینها را نمیتوان با تحمیل و اصرار به کودک منتقل کرد . شش سالگی برای یک دختر سنی است که بسیار احساساتی و حساس است در نتیجه رفتارهای خشونت آمیز والدین میتواند تاثیرات منفی بسیاری بر روی کودک بگذارد .


بیشتر بخوانید: تربیت کودکان لجباز و نحوه رفتار با آنها


نکات تربیت کودک شش ساله دختر

تحقیقات در سراسر جهان نشان داده است که والدین با رفتار خشونت آمیز بسیار ناکارآمد هستند و کودکان چنین والدینی ناموفق ترین و مشکل ساز ترین افراد برای اجتماع هستند و معمولا آینده خوبی را نیز ندارند . کودک میتواند تمام احساسات بد روزانه اش را با شما در میان بگذارد و به نوعی میشود گفت که احساسات کودک دچار ثبات میشود . کودکان دختر معمولا مطیع تر از کودکان پسر هستند و بیشتر روز خود را در خانه به سر میبرند ، در نتیجه والدین در روش درست تربیت کودک شش ساله دختر میتوانند بسیاری از مهارت های زندگی را در خانه به او بیاموزند . مادرها میتوانند در انجام امور خانه از او کمک بگیرند و به او وظایفی را محول کنند . این باعث میشود که مهارت های حرکتی و فکری کودک پیشرفته شده و او روحیه مسئولیت پذیری در انجام امور خانه را داشته باشد .


بیشتر بخوانید: اهمیت تربیت کودک از دیدگاه قرآن


اصول تربیت کودک شش ساله

اصول تربیت کودک شش ساله در مشاوره کودک ، مبحثی بسیار گسترده است . در چنین سنی کودکان میتوانند از محیط اطراف خود نقش پذیری داشته باشد و نقش پدر و مادر در این محیط پررنگ است . کودکان معمولاً تمام رفتارهای والدین را تقلید میکنند . در تربیت کودک شش ساله شما باید به کودک مفاهیمی همچون اخلاق ، احترام به بزرگترها ، احترام به اجتماع ، آرامش و مسائلی شبیه به این‌ها را آموزش دهید . کودک باید چنین مفاهیمی را در رفتارهای والدین خود ببیند . شما باید به کودک خود بیاموزید که هرگز ناامید نشود و تلاش را در تمام زندگی خود به کار گیرد تا بتواند به مسیر های موفقیت و پیشرفت نزدیک شود . شما باید در زندگی خود نیز والدینی بسیار تلاشگر باشید که کودک بتواند این ها را از شما یاد بگیرد شما برای یک کودک مانند یک منبع تقلید هستید .


بیشتر بخوانید: اهمیت تربیت کودک در اسلام


خصوصیات این کودکان

نکات مهم تربیت کودک

کودکان معمولاً در شش سالگی ترس از مدرسه رفتن را دارند آنها به دوران پیش دبستانی رفته و آموزش هایی را برای آماده شدن برای دوره تحصیلی مدرسه میبینند . در چنین سنی معمولا کودکان سختی هایی برای چالش تکالیف دارند . شما نباید تکالیف کودک خود را انجام دهید اما باید در انجام تکالیف او را یاری دهید و راهنمایی کنید . البته اینکه تمام وظایف را بر عهده کودک بگذارید باعث میشود که کودک نتواند از پس آنها بر بیاید . در چنین مواردی کودک سرخورده شده و اصطلاحا از تکلیف ، مدرسه و درس زده میشود . در این سن تقویت اعتماد به نفس کودک بسیار مهم است شما باید سعی کنید که اعتماد به نفس فرزند خود را تقویت کنید این کار با تشویق در جمع همسالان ، بسیار کاربردی و پر اثر است و اینها همه از اصول تربیت کودک شش ساله هستند .


بیشتر بخوانید: روش تربیت کودک از نظر روانشناسی


اهمیت تربیت کودک شش ساله

اهمیت تربیت کودک شش ساله بسیار زیاد است . شش سالگی یک سن بسیار مهم برای تربیت فرزندان است . اگر شما تربیت کودک در این سن را نادیده بگیرید ، کودک ممکن است در آینده خود و تا آخر عمر با معضلات بسیاری از طرف اجتماع و خانواده درگیر باشد . شما با توجه به مطالب گفته شده باید بسیاری از مفاهیم اخلاقی و اجتماعی را در شش سالگی به کودک خود بیاموزید . اگر در انجام این کار ناتوان هستید ما به شما مراجعه به یک مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی را پیشنهاد میکنیم .شما باید سعی کنید که کودک خود را به انجام فعالیت‌های خانگی نیز علاقه مند کنید شما باید بدانید که در انجام امور خانه معمولا مسئولیت باید به دوش تمام اعضای خانواده باشد . اهمیت تربیت کودک شش ساله در چنین مواقعی پررنگ تر است .


بیشتر بخوانید: مراحل تربیت کودک در سنین مختلف


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره تربیت کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Development Milestones for Your 6-Year-Old Child 

براي مشاوره در زمينه تربیت کودک شش ساله و خصوصیات این کودکان

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- یک نظر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1399/5/24

شنبه

1399/5/25

یکشنبه

1399/5/26

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید