کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

در مورد روانشناسی کودکان استثنایی بیشتر بدانید

در مورد روانشناسی کودکان استثنایی

روانشناسی کودکان استثنایی

روانشناسی کودکان استثنایی  نشان داده یک کودک استثنایی ، کسی است که از لحاظ جسمی ، ذهنی و مخصوصا از رشد و توسعه طبیعی مشخص شده فاصله بسیار داشته باشد یعنی پایینتر باشد بطوری که از برنامه کلاس درس معمولی بهره مند نشود و نیاز به درمان ویژه در مدرسه مخصوص داشته باشد . کودکان استثنایی از دیدگاه مبحث روانشناسی کودکان استثنایی از انواع مختلف موارد زیر هستند :

 • کودکان با معلولیت شنوایی
 • کودکان با بیماریهای خاص
 • کودکان دارای معلولیت روانی
 • کودکان دارای معلولیت یادگیری
 • کودکان دارای نقص گفتاری

ویژگی های کودکان استثنایی

ویژگی های کودکان استثنایی با توجه به انواع معلولیت گفته شده در روانشناسی کودکان استثنایی  شامل موارد زیر است :

 1. آن ها صفات جسمی و روحی غیر معمول و متفاوت با کودکان عادی دارند .
 2. معمولا در سنین پایین علائم خود را نشان میدهند .
 3. یک کودک استثنایی از لحاظ جسمی ، ذهنی ، احساسی و اجتماعی از رشد و توسعه طبیعی بهرمند نمیشود .
 4. یک کودک استثنایی کسی است که نمیتواند از برنامه های آموزشی معمول در کلاس درس بهره مند شود .
 5. یک کودک استثنایی نیاز به اصلاح شیوه های مدرسه دارد و نیاز به نحوه تدریس خاصی در مدرسه برای توسعه حداکثر ظرفیت خود دارد .

بیشتر بدانید

نکات روانشناسی کودکان استثنایی

نکات روانشناسی کودکان استثنایی  شامل مباحث بسیاری است اما در ابتدا به توضیح مختصری از انواع کودکان استثنایی میپردازیم . با توجه به روانشناسی کودکان استثنایی و مباحث پزشکی معلولان شنوایی کودکانی هستند که مکانیسم شنوایی آسیب دیده دارند و در گفتار و زبان دچار مشکل میشوند . کودکان دارای معلولیت ممکن است از نظر شنوایی کاملا ناشنوا باشند . کودکان مبتلا به نقص بینایی کسانی هستند که دچار مشکلات بینایی هستند . بعضی میتوانند چاپ بزرگ را بخوانند ، در حالی که برخی از آنها با از دست دادن کامل بینایی از طریق روش های بصری نمیتوانند تدریس شوند . کودکان عقب مانده ذهنی کسانی هستند که دارای سطح پایین عملکرد فکری هستند . دسته های مختلفی از کودکان مبتلا به اختلالات ذهنی وجود دارند که عبارتند از :

 • عقب ماندگی ذهنی آموزشی (EMR)
 • عقب ماندگی ذهنی تمرینی (TMR)
 • عقب ماندگی کارایی ذهنی (CMR)

دیگر دسته های کودکان استثنایی

با توجه به نکات روانشناسی کودکان استثنایی کودکان دارای معلولیت یادگیری مثل سایر کودکان در عملکرد فکری هستند . آنها عقب مانده ذهنی نیستند ، نه در املا و خواندن و نوشتن نه در درک ، مشکل آنها ناشی از اختلالات مغزی ، احساسات و اختلالات رفتاری است . چنین کودکانی نیاز به تکرار و تمرین ، مدل سازی و آموزش جسمانی دارند . کودکان دارای معلولیت گفتار در صحبت و نوشتن تمایل به حذف ، تحریف ، اضافه کردن و یا جایگزین کلمات عبارات دارند ، ادای حروف آنها آرام است و یا شکاف طولانی در صحبت کردن و جملات برای آنها وجود دارد . مثل کودکان دچار لکنت زبان . کودکان با بیماریهای خاص نیاز به اقدامات احتیاطی ویژه در مدرسه و حمایت های پزشکی دارند . صرع ، مشکلات دیابتی ، آسم و کم خونی بعضی از بیماری های ویژه در این کودکان است .

در مورد روانشناسی کودکان استثنایی

مشاوره و روانشناسی کودکان استثنایی

مشاوره و روانشناسی کودکان استثنایی به ما میگوید که تمام کودکان نیازهای اساسی خاصی دارند . نیازهای این کودکان اغلب با مشکلات خاصی همراه است . نیازها و مشکلات کودکان مشابه و در عین حال متفاوت از کودکان استثنایی است . نیازها و مشکلات کودکان استثنایی نیز بستگی به جهت و میزان انحراف آنها از الگوی رشد کودکان عادی و نوع استثنایی آنها دارد . هرچند نیاز و مشکلات کودکان استثنایی با ویژگی های آنها مرتبط است ، آنها نیازمندی ها و مشکلات خاصی مانند نیاز به آموزش مناسب ، نیاز به عملکرد مستقل ، نیاز به احترام به فردیت و غیره دارند . دانش آموزانی که از لحاظ ذهنی عقب مانده اند ، کسانی هستند که دارای حداقل یادگیری تحصیلی در موضوعات مختلف در مدرسه هستند . چنین کودکان دارای مشکلات سازگاری اجتماعی هستند و نیاز به مدارس مخصوص کودکان استثنایی هستند .

مشاوره و روانشناسی کودکان استثنایی همچنین اذعان میدارد کودکان معلول مانند کودکان غیر معلول به جز اختلالات خاص خود نیازمند محبت هستند . به عنوان مثال ، یک کودک نابینا مثل هر کودک دیگر است ، به جز اینکه توانایی دیدن ندارد . از مهمترین نکات روانشناسی کودکان استثنایی این است که کودکان دارای معلولیت دارای یک حق اساسی برای زندگی و مشارکت کامل در تمامی تنظیمات و برنامه هایی هستند که به صورت طبیعی در زندگی هر فردی رخ میدهد . اما آگاهانه یا ناآگاهانه ، همه ما تمایل داریم که آنها را در مدرسه ، خانه ، محل کار و یا حتی در جامعه منزوی کنیم . در مشاوره روانشناسی برای این کودکان ما فهمیدیم که نادیده گرفتن شدن و احساس اضافی بودن ضربات روحی شدیدی را در این کودکان باعث میشود .

مطالب روانشناسی کودکان استثنایی

مطالب روانشناسی کودکان استثنایی را مختصرا در متون بالا بیان کردیم . اکنون با توجه به نکات روانشناسی کودکان استثنایی  باید بدانید که کودکان معلول دارای میل قوی برای عملکرد مستقل هستند . امروزه و در جوامع بشری ما به جای کمک به آنها برای به حداکثر رساندن فعالیت مستقل آنها در محیط عادی ، آنها را به دیگران وابسته میکنیم . شاید به همین دلیل است که بسیاری از کودکان معلول نابینا و ارتوپدی توانایی انجام مستقل کارها را ندارند . یکی از اهداف آموزش ویژه ، آموزش مهارت های خودآموزی کودکان ، مهارت های زندگی روزمره ، مهارت های حرفه ای و کمک به آنها برای مدیریت امور خود به صورت مستقل در طول بزرگسالی است . چرا که آنها انسان هایی با ظرفیت یادگیری مهارتی مخصوص به خود هستند .

با توجه به مطالب روانشناسی کودکان استثنایی مهم است که بدانید کودکان زیادی در سراسر جهان وجود دارند که از هنر ها و ظرفیت های علمی بیشتری از کودکان عادی برخوردارند . آنها را میتوانید با یک سرچ کوچک در نرم افزار گوگل گوشی همراه خود به راحتی مشاهده کنید . با توجه به روانشناسی کودکان استثنایی این کودکان بسیار حساس هستند و همنوعان ما هستند و تنها به دلیل معلولیت ذهنی یا جسمی از جامعه انسانی متفاوت نیستند . این کودکان به محبت بسیار احتیاج دارند و نیازمند پیگیری های والدین خود هستند . روانشناسی کودک نشانگر نقش مهم والدین در روحیه فرزندان استثنایی است سعی کنید نقش مهم خود را در هدف بخشی و بهتر کردن کیفیت زندگی کودک استثنایی خود فراموش نکنید .

بیشتر بدانید

تربیت و روانشناسی کودکان استثنایی

تربیت و روانشناسی کودکان استثنایی نیز امری بسیار مهم است چرا که این کودکان هم نیاز به رشد و تعالی در مسیر زندگی خود هستند . یک کودک استثنایی صرف نظر از اینکه چه معلولیتی دارد و چه چیزی را از دست داده ، شخصیت خود را دارد . او فکر میکند ، یاد میگیرد و به شیوه خود با محیط سازگار است . او توانایی زندگی بهتر و بهبود سطح عملکرد خود را در جامعه دارد .در مشاوره و روانشناسی کودکان استثنایی معلمان باید بر توانایی کودک اعتماد داشته باشند . در مدرسه ، کودکان استثنایی فرصتی برای بیان کامل خود ندارند . فردیت آنها سرکوب میشود و بارها توسط معلمان مجازات میشوند . این کودکان به توجه و محبت چندین برابر یک کودک عادی نیاز دارند .

روش های مفید

در تربیت و روانشناسی کودکان استثنایی والدین باید بتوانند خونسردی و آرامش خود را حفظ کنند و بسیار صبور باشند چرا که این کودکان نیاز به تمرین و تکرار بسیار از جانب آموزگاران و والدین خود دارند . سعی کنید در این امر از یک پرستار کودک یا یک آموزگار توانمند کمک بگیرید تا بتوانید به بقیه امور زندگی روزمره تان نیز برسید . در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مبحث روانشناسی کودکان استثنایی با یک مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی ارتباط برقرار کنید .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه روانشناسی کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Exceptional Learners – Education and Psychology of the …

براي مشاوره در زمينه در مورد روانشناسی کودکان استثنایی بیشتر بدانید

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1399/5/23

جمعه

1399/5/24

شنبه

1399/5/25

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید