کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

رفتار با کودک ۱۲ ساله

رفتار با کودک

روانشناسی کودک 12 ساله

روانشناسی کودک 12 ساله میگوید فرزند شما هر روز بیشتر به یک نوجوان کامل تبدیل میشود . برای تمام تغییراتی که همراه با بزرگ شدن او اعم از فیزیکی ، اجتماعی ، احساسی و شناختی به آرامی در طول یک دوره اتفاق می افتد ، میتوانید آماده باشید . فرزند شما به طور ناگهانی تبدیل به یک فرد بالغ کوچک میشود . روانشناسی کودک 12 ساله همچنان اصرار دارد که شما برای پیشرفت جسمی ، احساسی ، اجتماعی و شناختی کودک 12 ساله خود مطالعه و برنامه ریزی کنید . شما احتمالا طعم مشاجره با او را در طول سال آینده خواهید چشید . آنها احساسات ناگهانی دارند ، یک لحظه احساس پیروزی میکنند و سپس حس میکنند که در همه چیز  شکست خورده اند . برای او لحظات ناگهانی خوشبختی ، غم و اندوه به وجود خواهد آمد و پس از آن دوباره تمام خواهد شد .


بیشتر بخوانید:  مشاوره و روانشناسی کودک ۵ ساله


نکات روانشناسی کودک 12 ساله

نکات روانشناسی کودک 12 ساله اذعان میدارد که 12 سالگی همچنین ، زمانی است که بچه ها شروع به پیدا کردن مهارت های رهبری خود و شروع به درک عقاید جامعه میکنند . با اجازه شرکت در فرایندهای تصمیم گیری در خانه و حمایت از مشارکت در فعالیت های اجتماعی یا مدرسه ، او را تشویق کنید . تعادل در استقلال و رهبری با حفظ قوانین خانه و حفظ امنیت خودش مهمترین آموزش او است . نکات روانشناسی کودک 12 ساله بسیار گسترده و مهم است که در مطالب بعد به آن بیشتر میپردازیم . دوستان حالا برای او مهمتر از همیشه هستند ، اما جنس مخالف نیز از اهمیت برخوردار است .

کودک 12 ساله شما فکر میکند که مهم است که متعلق به کسی باشد ، که اغلب بدان معنی است که والدین و سایر اعضای خانواده او را از استقلال محروم میکنند ، اما در این صورت خطر فشار همسالان به وجود می آید . از نکات روانشناسی کودک 12 ساله این است که بدانید باید کانال های ارتباطی را با کودک 12 ساله خود باز کنید و همیشه برای درد دل کردن در دسترس آنها باشید . فرزند شما ممکن است شرایطی را تجربه کند که آماده روبرویی با آنها نیست یا نمیداند چگونه با آن برخورد کند ، از جمله همه چیزهایی که برایش رخ میدهد فشار همسالان همراه است و از دیگر نکات این است که در حال رشد است . با توجه به روانشناسی کودک 12 ساله ، او اکنون یک عضو آسیب پذیر اجتماع است و نیازمند راهنمایی های شما است .

کودک 12 ساله

مشاوره و روانشناسی کودک 12 ساله

مشاوره و روانشناسی کودک 12 ساله امروزه تا حد زیادی در دسترس والدین قرار گرفته است . با توجه به نکات روانشناسی کودک 12 ساله باید بدانید مغز کودک 12 ساله در حال رشد است . تفکر خلاقانه ، حل مسئله و منطق برای او همیشه ساده تر میشوند ، اما قشر پیشانی ، که نقش مهمی در کنترل ضربه و مهارت های سازمانی ایفا میکند ، هنوز نابالغ است . در 12 سالگی ، اکثر کودکان دارای مهارت قوی زبان و مهارت های ارتباطی هستند . آنها توانایی تفکر فراتر از تفکر لفظی را دارند ، و ضرب المثل ها و اصطلاحات دیگر را بخوبی یادگرفته اند . کودک 12 ساله وقت آزاد خود را صرف فعالیت هایی مانند ورزش های سازمان یافته ، بازی های ویدئویی و فعالیت های اجتماعی با دوستان خود میکند .

بسیاری از کودکان 12 ساله ، شروع به بررسی اصول اخلاقی گروه همسالان خود میکنند ، بنابراین اگر کودک 12 ساله شما اعلام کند که میخواهد شیوه زندگی جدیدی را شروع کند که استقلال یابد ، تعجب نکنید . تغییر اخلاق یک قسمت طبیعی از روند توسعه ذهنی است . با توجه به روانشناسی کودک 12 ساله فرزند شما مهارتهایی دارد که در طول سالهای نوجوانی نیاز به رشد دارند . اگر آنها مهارت های اجتماعی یا عاطفی نداشته باشند ، وقتی که وارد دبیرستان میشوند ، مبارزه شان با مسائل عاطفی ممکن است مشکل ساز باشد . بدانید که ممکن است فرزند شما نیاز به کمک بیشتری در کسب مهارت های خود داشته باشد . با آموزش ، هدایت و تمرین با یکدیگر ، حمایت های خود را به کودک خود ارائه دهید . اگر حمایت شما مفید نیست ، به دنبال مشاوره روانشناسی و روانشناسی کودک باشید .

روانشناسی کودک

روانشناسی کودک 12 ساله لجباز

روانشناسی کودک 12 ساله لجباز امری است که بسیاری از والدین باید به آن توجه کنند و در تربیت کودک 12 ساله لجباز خود از راهکارهایش استفاده مفید کنند . در کودکان 12 ساله ، لجبازی یک اتفاق شایع است چون کودک به استقلال بیشتری رسیده ؛ او احساس میکند که میتواند به تنهایی در مورد زندگی خودش تصمیم بگیرد و در این راه تنها کمک شما میتواند با مشاوره و روانشناسی کودک 12 ساله ، کودک را در مسیر درست هدایت کند . موارد زیر از دلایل لجبازی غیر طبیعی کودک در این سن است :

 • استرس خود یا خانواده
 • ناامیدی
 • فقدان روش های جایگزین برای مقابله با خشم
 • رژیم غذایی غلط
 • تقلید از دیگران و زندگی غیر واقعی آنها و یا شخصیت های تلویزیونی یا کامپیوتری
 • انرژی اضافی و بیش فعالی
 • خلق تهاجمی

( باید بدانید افزایش تهاجم اغلب در معرض شرایطی نظیر اوتیسم ، ADHD یا افسردگی است ) .

حفظ آرامش و اهمیت آن

در مشاوره و روانشناسی کودک 12 ساله مهم است که بدانید فرزند شما در این سن هنوز هم تمامی رفتارهای شما را جذب و تقلید میکند مثلا اگر وسط دعوا با او فریاد بزنید مطمئن باشید او هم فریاد زدن در مشاجره را یاد خواهد گرفت .  پس سعی کنید آینه ی تمام نمای فرزند خود باشید و رفتار صلح جویانه و با آرامش را از یاد نبرید . با توجه به روانشناسی کودک 12 ساله هنگامی که شما با کودک در مورد این که چرا رفتارش غلط بوده است صحبت میکنید او میتواند دلایل خود را شرح دهد و شما با منطق خود اشتباه او را برایش توضیح بدهید و در این مسیر به او احساس مهم بودن را منتقل کنید و اعتماد به نفس کودک تا حد چشمگیری افزایش میابد .

12 ساله

روانشناسی کودک 12 ساله نافرمان

روانشناسی کودک 12 ساله نافرمان اذعان میدارد که باید بدانید خوب است که کودک 12 ساله شما احساس عصبانیت کند اگرچه به نظر شما این ناامید کننده است ، اما تا جایی که صدمه ای به مردم نمیزند مشکل ساز نیست و این یک رو برای بروز احساسات از جانب او است . تا زمانی که این عصبانیت به نافرمانی های خطرناک تبدیل نشوند به آنها برای تخلیه خشم چنین گزینه هایی را پیشنهاد کنید :

 • دیدن یک نمایش یا فیلم
 • موسیقی با صدای بلند
 • خط خطی کردن یا نقاشی کردن احساسشان
 • بالا و پایین پریدن
 • خاطره نوشتن
 • گریه کردن
 • یک دوست را برای چت کردن یا تلفنی حرف زدن بیابد .

فرزند شما ممکن است به تنهایی نیاز داشته باشد و یا ممکن است به در آغوش کشیده شدن یا برخی از رفتار شاد و طنز گویی نیاز داشته باشد تا آنها را از ناراحتی و خشم  و لجبازی دور کنید .


بیشتر بخوانید: روانشناسی کودک ۸ ساله


با توجه به مطالب گفته شده در روانشناسی کودک 12 ساله لجباز و روانشناسی کودک 12 ساله نافرمان مهم است که بدانید کودکان همواره نیازمند توجه و محبت از سوی شما هستند آنها گاها این احتیاج خود را با رفتارهایی از قبیل نافرمانی و لجبازی بروز میدهند آنها همچنین نیاز به امکانات و استقلال مخصوص به سن خودشان هستند که از جانب شما تا حد ممکن باید به آنها داده شود خانه را به محل امن احتیاجات کودک تبدیل کنید و اجازه ندهید کودک شما ، احساس تنهایی کند و به گروه های ناسالم دوستان روی بیاورد . در روانشناسی کودک 12 ساله حتما از مرکز مشاوره و روانشناسی استفاده کنید چرا که رسیدن به اهداف شما در تربیت درست فرزندتان به تنهایی کار راحتی نیست و نیازمند کمک های متخصصان این راه است .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه روانشناسی کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  11 to 12 year old child behaviour 

براي مشاوره در زمينه رفتار با کودک ۱۲ ساله

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- 13 نظر:

 1. باسلام.
  من دختر ۱۲ ساله ای دارم که خیلی با هم ناسازگاری داریم و مدام با عصبانیت جواب میده.کارهایی که ازش میخوام رو انجام نمیده ولی هر بار که تکرار میکنم میگه باشه انجام میدم.وقتی به حرفم گوش نمیده خیلی عصبانی میشم و با هم دعوامون میشه .با وجود سه فرزند کار خونه بسیار روی من فشار میاره و همیشه مشغول کار کردن هستم و دخترم که فرزند بزرگتر هم هست اصلا قبول نداره وضعیته من رو و میگه کار تو هیچ وقت تموم نمیشه.خیلی از وضعیت زندگیم خسته شدم خودم شدم یه آدمی که دیگه تحمل خودم رو ندارم.لطفا راهنماییم کنید ممنونم

  1. با سلام
   اینطور که فرمودید اگه با برنامه ریزی و کمک شوهرتون بار روی دوشتون کمتر کنید مشکل تا حدی حل میشود.

 2. با سلام
  من خودم کودک هستم
  پدر و مادرم چیزهایی که ازشان میخواهم را نمیگذراند انجام بدهم و اصلا از حال و روز من خبر ندارند ممنون میشم چیکار کنم که همه چیز درست بشه و ارتباط با پدر و مادرم درست بشه برای مثال از انها میخواهم بتوانم در فضای مجازی فعالیت کنم و انها مثل همیشع جواب نه را میگویند یا وقتی حرفی میزنند و من جواب میدهم میگویند تو نباید جواب بدی

  1. با سلام
   توجیه والدینتون چه و چه دلیلیدارند و چه گزینه ای را پیشنهاد میدند

 3. سلام من یه پسر ۱۱ ساله دارم علاقه شدیدی داره که ببندمش به فلک و کتکش بزن من این کار رو نکردم از وقتی که ۸ سالش بود مدام اصرار بر این داشت که پاهایش را فلک کنم چیکار کنم خیلی فشار داره بهش میاد خدا خیرتون بده

  1. سلام ببخشید میگم اگه ۱۲ سالهباشه وشوق بازی کردن زیادی داشته باشی کودک به حساب میای

    1. سلام وقتتون بخیر من دختری 12 ساله ام و سر چیز های کوچیک عضاب وجدان میگیرم و فکر های بد میاد سراغم مثلا این کارو کردم اون اتفاق بخواد بیفته چی و از اینجور فکر ها و این مشکل اوایل 12 سالگی اومد سراغم واضطراب میگیرم اگ بخواد اتفاق بیفته چی اینجور چیزا ممنون میشم جواب م رو بدین ممنون از سایت خوبتون ❤

     1. سلام عزیزم
      این مشکل میشه بیشتر بازش کنی و مثال بزنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور