کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

خودباوری و اعتماد به نفس چیست ؟

خودباوری
3.3/5 - (3 امتیاز)

خودباوری و اعتماد به نفس ممکن است دو مقوله نزدیک به هم باشد اما کاملا متفاوت هستند .  کسانی هستند که خود باور هستند اما اعتماد به نفس ندارند . باور نکردنی است کسی هم ممکن است اعتماد به نفس داشته باشد اما به خود باوری نرسیده باشد . کسانی هم هستند که خودباوری و اعتماد به نفس را باهم دارند . حال باهم به چیستی خودباوری و اعتماد به نفس بیاندیشیم . ببینیم رابطه خودباوری و اعتماد به نفس چیست ؟ در موردی صحبت کنیم که خود باور هستند اما اعتماد به نفس ندارند . به کسانی اطلاق میشود که در توانایی خود شک ندارند میدانند اگر دست به کار شوند حتی بهتر از خوب انجام میدهند . بحث اینجاست که ممکن است جرات بروز ندارند . اگر قرار باشد جایی بخواهد در موردش صحبت کنند یا توضیح دهند نمیتوانند . اینگونه اشخاص اعتماد به نفس ندارند.


بیشتر بخوانید: اعتماد به نفس چیست و راه های تقویت آن


خودباوری و اعتماد به نفس

خودباوری واعتماد به نفس در کنار هم معجزه میکنند . با خودباوری و اعتماد به نفس است که مهارتهای زندگی بروز میکنند .حال در نظر بگیرید کسانی را که اعتماد به نفس دارند اما خود باور نیستند . با اعتماد به خود دست به کار میزنند اما ته دل استرس دارند . ذهن اینگونه افراد درگیر این تفکر است که اگر خراب شود … وقتی کار با موفقیت انجام میشود نفس راحتی میکشند و میگویند فکرش را هم نمیکردم . میتوان گفت اعتماد به نفس اینگونه افراد تا حدی کاذب و خطرناک است . اعتماد به نفس قوی و واقعی در کنار خودباوری به انسان قدرت تفکر با استرس کمتر میبخشد . برای تشخیص بهتر این نیروهای درونی بهتر است با مشاوران اگاه در مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی مشورت کنیم . جالب است که مشورت بامشاوران هر پروژه به ما اعتماد به نفس قوی میبخشد .


بیشتر بخوانید: عزت نفس چیست ؟ راه های افزایش اعتماد به نفس


اعتماد به نفس چیست ؟

روانشناسی خودباوری و اعتماد به نفس

روانشناسی خودباوری و اعتماد به نفس در واقع ریشه یابی بوجود آمدن این دو عامل دروجود ما است . روانشناسی خودباوری و اعتماد به نفس از چرایی و چگونگی و کم یا زیاد بودن این عوامل میگوید . در روانشناسی خودباوری و اعتماد به نفس ما از زمان واقع شدن این عوامل مطلع میشویم . روانشناسی خود باوری و اعتماد به نفس به ما کمک میکند تا به این عوامل قوت ببخشیم . داشتن اعتماد به نفس قوی به ما کمک میکند تا خود را بهتر بشناسیم . اگر اعتماد به نفس قوی نداشته باشیم ممکن است هیچگاه از توانایی های خود را مطلع نشویم ممکن است به خود باوری نرسیم . البته این دو وابسته مطلق به هم نیستند هرکسی ممکن است یک عامل را داشته و دیگری را نداشته باشد . واقعیت اینست که این دو فاکتور در کنار هم لازم و ملزوم هستند .

خود باوری یکی از کلید واژه های مهم و رایج در علم روانشناسی است . خود باوری یک مفهوم شخصی نیست بلکه در علم اقتصاد و سیاست نیز مفهومی کاربردی و موکد است . پس خودباوری میتواند مربوط به جوامع نیز باشد . مانند خودباوری ایران در زمان هخامنشیان که زبانزد دنیا شده است . خود باوری چین در استفاده از آسیب جدی اش یعنی جمعیت زیاد . چین از معضل جمعیت به عنوان یک بازوی پیروزی کارگری استفاده کرد . خود باوری کشور ژاپن پس از انقلاب صنعتی . ژاپن پس از شکست در جنگ جهانی دوم تصمیم گرفت در صنعت خود را بالا بکشد . که به انقلاب صنعتی ژاپن معروف است . مردم این کشور در کارگاهها و کارخانه ها سه شیفت کار کردند . آنها در انقلاب صنعتی با دو فاکتور خود باوری و اعتماد به نفس پیروز شدند . و صد البته  اراده .


بیشتر بخوانید: افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان دختر و پسر


خودباوری

راههای افزایش خودباوری و اعتماد به نفس

راههای افزایش خود باوری و اعتماد به نفس مانند هر مورد دیگر نیاز به کنکاش و مطالعه دارد . برای دست یافتن به راههای افزایش خودباوری و اعتماد به نفس به مشورت نیاز داریم . راههای افزایش و اعتماد به نفس از درون ما میگذرد نوع بینش ما نسبت به خود وجامعه . نگرش ما نسبت به آرمانها و حتی تابوهای جامعه مان . نسبت به ایده آلها و توقعات جامعه از شهروندانش . خودباوری و اعتماد به نفس قوی دیدگاه و باورهایمان نسبت به نکات مثبت نیست بلکه شامل ضعفها نیز میشود . کسی که ضعفهایش را میشناسد و با اعتماد به نفس قوی خودش را باور میکند . کسی که با کمبودهایش کنار می آید . کسی که میداند در کجا بسیار توانمند و در کجا ناتوان است او شخص مد نظر ماست .  میتوان گفت گامی اساسی در جهت افزایش خود باوری برداشته است .

کسی که به اعتماد به نفس قوی و خودباوری میرسد دچار تحولی عظیم در درونش میشود . او اکنون خود را شناخته ، باور کرده و دارد بسوی خود سازی پیش میرود . او به تدریج شخصی خود ساخته میشود . خودش را دوست دارد . به خودش احترام میگذارد . با تمام کمبودهایش کنار می آید و از خود به اندازه توانمندیهایش توقع دارد . در چنین شخصی استرس و هیجان کاذب کمتری دیده میشود . میداند چه میکند سردر گم نیست . موفقتر است زیرا خود را آسیب شناسی نموده است . نقاط ضعف و عطفش را میشناسد . او برای جامعه اش مفید است چون برای خود مفید است . کسی که برای خود مفید باشد قطعا برای دیگران نیز سود خواهد داشت کمترین سودش اینست که میتواند الگویی مناسب باشد . کمترین سودش اینست که سنگ بنای جامعه را که  خانواده است درست گذاشته است .


بیشتر بخوانید: اعتماد به نفس در کودکان ابتدایی


مهارتهای خودباوری و اعتماد به نفس

مهارتهای خودباوری و اعتماد به نفس بستگی زیادی به واقع بینی ما دارد واقع گرایی ما سبب میشود احساس کنیم در درون جامعه هستیم نه در حاشیه . کسی که با مهارتهای خودباوری و اعتماد به نفس پیش میرود حسادت نمیکند او خودش را فقط با تواناییها وضعفهای خودش میسنجد . او با اراده است چون اعتماد به نفس قوی دارد . کارهایش را نیمه نمیگذارد چون برای خواسته هایش احترام قائل است . او از دشواریها برای موفقیتهایش پلکان میسازد . در نظر بگیرید کسی در راهی میرود سیل آمده وراه را خراب کرده نیمه راه سنگها راه را بسته اند . کسی که خودباوراست و اعتماد به نفس قوی دارد به گونه ای عمل میکند انسان مضطرب به گونه ای دیگر . آن کهاعتماد به نفس قوی  دارد ارام سنگها را بر میدارد پل میسازد انکه مضطرب است به سنگها لگد میزند . قضاوت با شما …

کسی که به خود باوری رسیده چون میداند چه میکند چند حرکت بعدیش را پیش بینی میکند . حتی اتفاقاتی که ممکن است سد راهش شوند را حدس میزند مانند یک شطرنج باز . کسی که به خود باوری رسیده میپذیرد که اتفاقات غیر منتظره پروژه ها را با شکست مواجه میکند . او اگر موفق نشود شکست نمیخورد چون پذیرفته است . او هیچ چیز را مطلق نمیداند او وجودش را ماکتی از دنیا میداند . جمع اضداد . همانگونه که بدن و روح آدمی هماره در مسیر بالا و پایین است دنیا نیز چنین است . نه انسان مادام موفق است نه همیشه شکست خورده . او همیشه در حال آغاز است مانند آغاز روزها ، آغاز فصلها و دیگر آغازهای زیبا . عدم را میپذیرد مانند عدم بهار در زمستان ، عدم روز در شب ونبودهای دیگر …


بیشتر بخوانید: تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان


اعتماد به نفس چیست ؟

ایجاد خودباوری و اعتماد به نفس

ایجاد خود باوری و اعتماد به نفس راه زندگی مارا روشن میکند . ایجاد خودباوری و اعتماد به نفس به ما کمک میکند چشمانی داشته باشیم که به نور امید روشن است .  این عشق ما را در دیدن افقهای باز زندگی یاری میکند .  از ما انسانی رشید میسازد که به داشته هایش افتخار میکند نداشته ها را میپذیرد پس غمگین نمیشود . خودباوری و اعتماد به نفس به ما قوت میبخشد . شادمان میکند . از استرس و هیجانهای کاذبمان میکاهد و ما را در راه اهدافمان قوی میسازد . یادمان باشد ما در آینده فرزندانمان نقش داریم ما اهمیت داریم چون تاثیر گذار هستیم . ما مهم هستیم چون سنگ بنای جامعه هستیم . به امید داشتن جامعه ای پویا و سالم در سایه خودباوری و اعتماد به نفس .


بیشتر بخوانید: تقویت اعتماد به نفس در کودکان و پیشرفت تحصیلی


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خودباوری و اعتماد به نفس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  The Difference Between Self-Esteem and Self-Confidence …

نویسنده: زهره حبیبی نوده

براي مشاوره در زمينه خودباوری و اعتماد به نفس چیست ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور