کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

خودباوری و اعتماد به نفس چیست ؟

خودباوری

خودباوری و اعتماد به نفس ممکن است دو مقوله نزدیک به هم باشد اما کاملا متفاوت هستند .  کسانی هستند که خود باور هستند اما اعتماد به نفس ندارند . باور نکردنی است کسی هم ممکن است اعتماد به نفس داشته باشد اما به خود باوری نرسیده باشد . کسانی هم هستند که خودباوری و اعتماد به نفس را باهم دارند . حال باهم به چیستی خودباوری و اعتماد به نفس بیاندیشیم . ببینیم رابطه خودباوری و اعتماد به نفس چیست ؟ در موردی صحبت کنیم که خود باور هستند اما اعتماد به نفس ندارند . به کسانی اطلاق میشود که در توانایی خود شک ندارند میدانند اگر دست به کار شوند حتی بهتر از خوب انجام میدهند . بحث اینجاست که ممکن است جرات بروز ندارند . اگر قرار باشد جایی بخواهد در موردش صحبت کنند یا توضیح دهند نمیتوانند . اینگونه اشخاص اعتماد به نفس ندارند.


بیشتر بخوانید: اعتماد به نفس چیست و راه های تقویت آن


خودباوری و اعتماد به نفس

خودباوری واعتماد به نفس در کنار هم معجزه میکنند . با خودباوری و اعتماد به نفس است که مهارتهای زندگی بروز میکنند .حال در نظر بگیرید کسانی را که اعتماد به نفس دارند اما خود باور نیستند . با اعتماد به خود دست به کار میزنند اما ته دل استرس دارند . ذهن اینگونه افراد درگیر این تفکر است که اگر خراب شود … وقتی کار با موفقیت انجام میشود نفس راحتی میکشند و میگویند فکرش را هم نمیکردم . میتوان گفت اعتماد به نفس اینگونه افراد تا حدی کاذب و خطرناک است . اعتماد به نفس قوی و واقعی در کنار خودباوری به انسان قدرت تفکر با استرس کمتر میبخشد . برای تشخیص بهتر این نیروهای درونی بهتر است با مشاوران اگاه در مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی مشورت کنیم . جالب است که مشورت بامشاوران هر پروژه به ما اعتماد به نفس قوی میبخشد .


بیشتر بخوانید: عزت نفس چیست ؟ راه های افزایش اعتماد به نفس


اعتماد به نفس چیست ؟

روانشناسی خودباوری و اعتماد به نفس

روانشناسی خودباوری و اعتماد به نفس در واقع ریشه یابی بوجود آمدن این دو عامل دروجود ما است . روانشناسی خودباوری و اعتماد به نفس از چرایی و چگونگی و کم یا زیاد بودن این عوامل میگوید . در روانشناسی خودباوری و اعتماد به نفس ما از زمان واقع شدن این عوامل مطلع میشویم . روانشناسی خود باوری و اعتماد به نفس به ما کمک میکند تا به این عوامل قوت ببخشیم . داشتن اعتماد به نفس قوی به ما کمک میکند تا خود را بهتر بشناسیم . اگر اعتماد به نفس قوی نداشته باشیم ممکن است هیچگاه از توانایی های خود را مطلع نشویم ممکن است به خود باوری نرسیم . البته این دو وابسته مطلق به هم نیستند هرکسی ممکن است یک عامل را داشته و دیگری را نداشته باشد . واقعیت اینست که این دو فاکتور در کنار هم لازم و ملزوم هستند .

خود باوری یکی از کلید واژه های مهم و رایج در علم روانشناسی است . خود باوری یک مفهوم شخصی نیست بلکه در علم اقتصاد و سیاست نیز مفهومی کاربردی و موکد است . پس خودباوری میتواند مربوط به جوامع نیز باشد . مانند خودباوری ایران در زمان هخامنشیان که زبانزد دنیا شده است . خود باوری چین در استفاده از آسیب جدی اش یعنی جمعیت زیاد . چین از معضل جمعیت به عنوان یک بازوی پیروزی کارگری استفاده کرد . خود باوری کشور ژاپن پس از انقلاب صنعتی . ژاپن پس از شکست در جنگ جهانی دوم تصمیم گرفت در صنعت خود را بالا بکشد . که به انقلاب صنعتی ژاپن معروف است . مردم این کشور در کارگاهها و کارخانه ها سه شیفت کار کردند . آنها در انقلاب صنعتی با دو فاکتور خود باوری و اعتماد به نفس پیروز شدند . و صد البته  اراده .


بیشتر بخوانید: افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان دختر و پسر


خودباوری

راههای افزایش خودباوری و اعتماد به نفس

راههای افزایش خود باوری و اعتماد به نفس مانند هر مورد دیگر نیاز به کنکاش و مطالعه دارد . برای دست یافتن به راههای افزایش خودباوری و اعتماد به نفس به مشورت نیاز داریم . راههای افزایش و اعتماد به نفس از درون ما میگذرد نوع بینش ما نسبت به خود وجامعه . نگرش ما نسبت به آرمانها و حتی تابوهای جامعه مان . نسبت به ایده آلها و توقعات جامعه از شهروندانش . خودباوری و اعتماد به نفس قوی دیدگاه و باورهایمان نسبت به نکات مثبت نیست بلکه شامل ضعفها نیز میشود . کسی که ضعفهایش را میشناسد و با اعتماد به نفس قوی خودش را باور میکند . کسی که با کمبودهایش کنار می آید . کسی که میداند در کجا بسیار توانمند و در کجا ناتوان است او شخص مد نظر ماست .  میتوان گفت گامی اساسی در جهت افزایش خود باوری برداشته است .

کسی که به اعتماد به نفس قوی و خودباوری میرسد دچار تحولی عظیم در درونش میشود . او اکنون خود را شناخته ، باور کرده و دارد بسوی خود سازی پیش میرود . او به تدریج شخصی خود ساخته میشود . خودش را دوست دارد . به خودش احترام میگذارد . با تمام کمبودهایش کنار می آید و از خود به اندازه توانمندیهایش توقع دارد . در چنین شخصی استرس و هیجان کاذب کمتری دیده میشود . میداند چه میکند سردر گم نیست . موفقتر است زیرا خود را آسیب شناسی نموده است . نقاط ضعف و عطفش را میشناسد . او برای جامعه اش مفید است چون برای خود مفید است . کسی که برای خود مفید باشد قطعا برای دیگران نیز سود خواهد داشت کمترین سودش اینست که میتواند الگویی مناسب باشد . کمترین سودش اینست که سنگ بنای جامعه را که  خانواده است درست گذاشته است .


بیشتر بخوانید: اعتماد به نفس در کودکان ابتدایی


مهارتهای خودباوری و اعتماد به نفس

مهارتهای خودباوری و اعتماد به نفس بستگی زیادی به واقع بینی ما دارد واقع گرایی ما سبب میشود احساس کنیم در درون جامعه هستیم نه در حاشیه . کسی که با مهارتهای خودباوری و اعتماد به نفس پیش میرود حسادت نمیکند او خودش را فقط با تواناییها وضعفهای خودش میسنجد . او با اراده است چون اعتماد به نفس قوی دارد . کارهایش را نیمه نمیگذارد چون برای خواسته هایش احترام قائل است . او از دشواریها برای موفقیتهایش پلکان میسازد . در نظر بگیرید کسی در راهی میرود سیل آمده وراه را خراب کرده نیمه راه سنگها راه را بسته اند . کسی که خودباوراست و اعتماد به نفس قوی دارد به گونه ای عمل میکند انسان مضطرب به گونه ای دیگر . آن کهاعتماد به نفس قوی  دارد ارام سنگها را بر میدارد پل میسازد انکه مضطرب است به سنگها لگد میزند . قضاوت با شما …

کسی که به خود باوری رسیده چون میداند چه میکند چند حرکت بعدیش را پیش بینی میکند . حتی اتفاقاتی که ممکن است سد راهش شوند را حدس میزند مانند یک شطرنج باز . کسی که به خود باوری رسیده میپذیرد که اتفاقات غیر منتظره پروژه ها را با شکست مواجه میکند . او اگر موفق نشود شکست نمیخورد چون پذیرفته است . او هیچ چیز را مطلق نمیداند او وجودش را ماکتی از دنیا میداند . جمع اضداد . همانگونه که بدن و روح آدمی هماره در مسیر بالا و پایین است دنیا نیز چنین است . نه انسان مادام موفق است نه همیشه شکست خورده . او همیشه در حال آغاز است مانند آغاز روزها ، آغاز فصلها و دیگر آغازهای زیبا . عدم را میپذیرد مانند عدم بهار در زمستان ، عدم روز در شب ونبودهای دیگر …


بیشتر بخوانید: تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان


اعتماد به نفس چیست ؟

ایجاد خودباوری و اعتماد به نفس

ایجاد خود باوری و اعتماد به نفس راه زندگی مارا روشن میکند . ایجاد خودباوری و اعتماد به نفس به ما کمک میکند چشمانی داشته باشیم که به نور امید روشن است .  این عشق ما را در دیدن افقهای باز زندگی یاری میکند .  از ما انسانی رشید میسازد که به داشته هایش افتخار میکند نداشته ها را میپذیرد پس غمگین نمیشود . خودباوری و اعتماد به نفس به ما قوت میبخشد . شادمان میکند . از استرس و هیجانهای کاذبمان میکاهد و ما را در راه اهدافمان قوی میسازد . یادمان باشد ما در آینده فرزندانمان نقش داریم ما اهمیت داریم چون تاثیر گذار هستیم . ما مهم هستیم چون سنگ بنای جامعه هستیم . به امید داشتن جامعه ای پویا و سالم در سایه خودباوری و اعتماد به نفس .


بیشتر بخوانید: تقویت اعتماد به نفس در کودکان و پیشرفت تحصیلی


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خودباوری و اعتماد به نفس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  The Difference Between Self-Esteem and Self-Confidence …

نویسنده: زهره حبیبی نوده

براي مشاوره در زمينه خودباوری و اعتماد به نفس چیست ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!