کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

دغدغه های ازدواج جوانان چیست؟

چالش های پیش روی جوانان برای ازدواج
4.1/5 - (10 امتیاز)

ازدواج جوانان

ازدواج جوانان بی تردید یکی از مهمترین و بنیادی ترین دغدغه های یک جامعه میتواند باشد . در واقع یکی از مسائلی است که تاثیرات آن را میتواند در عرصه های مهم یک جامعه میتوانید مشاهده کنید . بدین لحاظ ازدواج جوانان میبایست اهمیت ویژه ای در سیاست گذاری های دولت ها داشته باشد . پیمان ازدواج به دلیل مشکلات گوناگون جامعه مورد حمله قرار گرفته است . آمار طلاق اخیرا ثابت شده است . اما حقیقت روی دیگری نیز دارد از طرف دیگر آمار ازدواج نیز کاهش یافته است . این مشکلات میتواند اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و یا خانوادگی باشد . امروزه اکثرا از بروز تنش در روابط نگرانند . شاید به همین دلیل ترجیح میدهند ازدواج نکنند . یک واقیت انکار ناپذیر است که حل مشکلات ازدواج جوانان چه مقدار دشوار است .

مشکلات ازدواج جوانان

مشکلات ازدواج جوانان ابعاد گوناگونی دارد . حل این مشکلات در گرو بهره مندی از دانش روانشناسی و تجربیات بالینی فراوان است . مشکلات ازدواج در جوانان فراتر از مشکلات اقتصادی جور نبودن آنها به لحاظ شخصیتی است . عدم بینش در این مورد عواقب ناگواری در پی خواهد داشت . باید در مورد رایج ترین ناکامی ها و مشکلات ازدواج جوانان تحقیقات همه جانبه ای صورت بگیرد . مشاوره خانواده و مشاوره ازدواج میتواند در ردیف کاری مهمی برای حل مشکلات ازدواج جوانان قرار گیرد . اگر در مورد فاصله سنی در ازدواج موفق سوالی دارید برا روی لینک ایده آل ترین فاصله سنی در ازدواج کلیک کنید.

چرا جوانان ازدواج نمی کنند؟

انواع مشکلات ازدواج جوانان در جامعه

امروزه مشکلات ازدواج جوانان در جامعه میتواند شامل موارد زیر باشد :

  1. خیانت زناشویی : خیانت زناشویی یکی از مشکلات معمول در روابط است . از مشکلاتی که اعتماد را از رابطه سلب میکند .
  2. ترس از تعهد و طلاق : دختران و پسران امروزه بیشتر از عواقب از پاشیدن زنگی مشترک و مسئولیت های آن میترسند .
  3. مشکلات مالی و اقتصادی : فارق از مشکلات معیشتی و اقتصادی که در جامعه وجود دارد . در بحث هزینه ها و چگونگی تسهیم مسائل مالی بین نسل جدید اختلافات جدی وجود دارد .
  4. اختلافات اعتقادی : تا نقش مدهب و دین از نظر هر دو طرف به صورت شفاف بیان نشده ازدواج نکنید . اختلافات در مذهب و میزان پایبندی به آن یک از مشکلات ازدواج جوانان است .
  5. زوجین امروزه وارد زندگی مشترک میشوند اما اهمیتی به شناخت خصوصیات یکدیگر نمیدهند .
  6. امروزه در ازدواج جوانان اهداف مشترک در حد یک اسم تقلیل پیدا کرده است . بدون اهداف مشترک زندگی مشترک محلی از اعراب ندارد .
  7. مشکلات جنسی . یکی از مشکلات ازدواج جوانان اختلافات و یا انحرافات جنسی است . مانند خودارضایی .
  8. اهمیت پذیرش در ازدواج جوانان غیر قابل انکار است . جوانان باید بعد شناخت به این پرسش پاسخ دهند که آیا طرف مقابل را آنگونه که هست میتوانند بپذیرند .
  9. گاهی اوقات افراد توقعات متفاوتی از یک زندگی مشترک دارند . تعریف ازدواج در ذهن آنها با اختلافات عمیقی رو به روست .
  10. توقعاتی که افراد از شریک زندگی خود دارند گاها بسیار متناقض با نظر شریک زندگی اشان است .

اگر هنوز در مورد ویزگی های یک همسر خوب تردید دارید لطفا بر روی لینک ویژگی های یک همسر خوبکلیک کنید.

اصلی ترین مانع ازدواج جوانان

مشاوره ازدواج جوانان

مشاوره ازدواج جوانان با هنجارهای رو به تغییر جامعه بسیار ضروری است . یکی از فاکتور هایی که میتواند یک زندگی مشترک را تضمین کند مشاوره ازدواج جوانان است . زمانی که شما مهمترین تصمیم زندگی خود را میگیرید قطعا مشاوره امری مقتضی است . زندگی مشترک یک عمر تعهد به فردی است که در تمام زمینه ها با شما شریک است . متاسفانه در مشاوره ازدواج جوانان با زوج های خوش باوری مواجه هستیم . آنها نمیدانند در آینده با په مشکلاتی روبه رو خواهند شد . غافلگیر شدن در آینده زندگی مشترک عواقب ناخوشایندی دارد . زیرا زمانی که شما آمادگی برای کاری ندارید اصولا از پذیرش مسئولیت آن تفره خواهید رفت . سپس از یافتن راه حل نیز ناامید میشوید .

مسائل مهمی باید در ازدواج جوانان موردتوجه قرار گیرد . مشاوره ازدواج باید به کسانی که قصد تشکیل زندگی را دارند فرق بین شیفتگی و عشق حقیقی را گوشزد کند . دلبستگی بیش از حد مانع از این میشود که جوانان نسبت به تفاوت مهم این دو بینش پیدا کنند . اما واقعا شیفتگی با عشق تفاوتی دارد ؟ جواب ثبت است . اولی موقتی است و یا شاید یک جاذبه جنسی باشد . اما عشق حالت رضایت بخش روحی دارد . این حالت رضایت بخش هم ارضا کننده است و هم دوام و پایایی دارد . مشاور باید به جوانان یاد آوری کن که هنگام بروز تنش و اختلاف شیفتگی کم رنگ خواهد شد . آیا در مورد شناخت همسر مناسب اطلاعاتی دارید شما میتوانید مقاله راه های شناخت همسر مناسب برای ازدواج را مطالعه کنید.

ميزان تمايل جوانان به ازدواج و شناسايي موانع و مشکلات آن

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه دغدغه های ازدواج جوانان چیست؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه دغدغه های ازدواج جوانان چیست؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تاخیر ازدواج جوانان

تاخیر ازدواج جوانان در جامعه ما با توجه به ابعاد مشکلاتی که ذکر شد امری قابل توجیه است . تاخیر ازدواج جوانان غیر قابل انکاری از جهات مختلف برای جامعه به همراه خواهد داشت . امروزه همه درباره این صحبت میکنند که باید کاری در این مورد انجام داد . اما واقعا چاره کار کجاست ؟ بحث کرد در مورد جنبه های مثبت تشکیل زندگی مشترک خوب است . رابطه ای که بر مبنای اعتماد ، تعهد و شناخت شکل گیرد با خور ثبات به همراه میاورد . در چنین رابطه ای رضایت هر دو طرف فراهم آورده میشود و همچنین ظرفیت تحمل یکدیگر گسترش میابد . ازدواج جوانان هنگامی که با مشاوره درست همراه شود مطمئن پیش میرود . حال به این فکر کنید که اوضاه در خارج از زندگی زناشویی خوب پیش نمیرود .

بر فرض مثال یکی از شرکای زندگی کار خود را از دست بدهد یا مشکل دیگری برایش پیش بیاید . اینجا جو روانی مثبت زندگی مشترک به کمک زوجین خواهد آمد . این حالت می تواند آرامش بخش باشد و موجبات راحتی زوجین تامین گردد . در حقیقت حس تکیه کردن به فردی که شما را بی قید و شرط میپذیرد و دوست دارد . بسیار حس لذت بخشی است و از تنش های زندگی بیرون از خانواده می کاهد . با این توصیفات تاخیر ازدواج جوانان آسیب های گوناگونی دارد . ذکر تمامی آنها اینجا مقدور نبود لیکن به گوشه ای از آن اشاره گردید . ذکر جنبه های مثبت ازدواج نباید باعث شود جنبه های منفی آن به فراموشی سپرده شود . در مورد صحبت های اولیه آشناییاطلاعاتی دارید پیشنهاد ما این است مقاله سوالات آشنایی قبل از ازدواج را حتما بخوانید.

مشکلات و دغدغه های ازدواج جوانان چیست؟

انگیزه های ازدواج جوانان

انگیزه های ازدواج جوانان با اهداف آنها همپوشانی بسیاری دارد . افرادی هستند که هدف آنها صرفا تشکیل خانواده و بچه دار شدن است . شاید فرد دیگری به دنبال امنیت در رابطه ای مطمئن است . فرد دیگری ممکن است از تنها ماندن بترسد . انگیزه های ازدواج در جوانان هر چه باشد باید اولا با آگاهی کامل صورت بگیرد . دوما باید با انگیزه ها و اهداف شریک زندگی آنها همخوانی داشته باشد . همانگونه که ذکر شد یک از مشکلات ازدواج جوانان همین ناهمخوانی اهداف زوجین است .

زندگی صمیمانه با شریک زنگی اتان مستلزم اتخاذ تصمیمات مشترک است . ازدواج موفق زمانی تضمین میشود که این تصمیمات با همفکری دو طرف رابطه باشد . زوجین باید از نظرات ، دیدگاه ها ، علایق و همچنین بی میلی های شریک زنگی اشان مطلع باشند . در نظر نگرفتن همین فاکتور های ذکر شده مهمترین مانع ازدواج جوانان است . مشاوره ازدواج باید از فشارهای روانی زوجین بکاهد . فشار هایی که قابلیت این را دارد که به راحتی آرامش آنها را در هم بشکند . این فشار های روانی به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود . زیرا احساس ارزشمندی زوجین را سرکوب میکند .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواجبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

براي مشاوره در زمينه دغدغه های ازدواج جوانان چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉