کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

مهم ترین نکاتی که در جلسه آشنایی باید توجه کنیم

مهم ترین نکاتی که در جلسه

جلسه آشنایی چیست؟ جلسه آشنایی به جلسه ایی گفته میشود، که مرد و زنی که قصد ازدواج با هم را دارند، به منظور صحبت مستقیم و چگونگی مراتب هماهنگی برای ادامه دار بودن روند آشنایی با هم، برگزار میکنند. زن و مرد مهمترین رکن های این جلسه هستند. دیگر مثل زمان گذشته نیست که خانواده بدون در نظر گرفتن این دو نفر بتوانند برای آنها تصمیمی به این مهمی بگیرند.

در مشاوره قبل از ازدواج به زوجین گفته میشود که به چه ترتیبی این جلسات را برگزار کنند. مهارت های لازم  و آمادگی  برای جلسه خواستگاری را باید قبل از برگزاری چنین جلساتی کسب نمود. این آمادگی ها را میتوان بوسیله افراد باتجربه و یا مشاوره ازدواج از مراکز معتبر کسب کرد. بعد از مرد و زن که قصد دارند با هم آشنا بشوند، این خانواده ها هستند که در اولویت بعدی قرار دارند و باید در این جلسات با هم آشنا بشوند. مشاوره خانواده نیز شما عزیزان را در این موارد مهم زندگی راهنمایی می کند.

سوالات مهم جلسه آشنایی

سوالت مهم جلسه آشنایی بسیار مهم هستند. برای جلسه آشنا شدن خانواده ها باید مقدمه چینی کنید. حرف ها و سوالاتی را از قبل آماده کنید. معمولا دختر و پسر هایی که به طریق سنتی قرار است با هم ازدواج کنند، نمیدانند که در جلسه آشنا شدن باید چه سوال هایی از هم بپرسند. این افراد در واقع نمیدانند سولات مهم جلسه آشنا شدن خاستگاری چه سوال هایی هستند. در این زمینه مشاوره خانواده راهگشای شما عزیزان هستند.

یکی از مهمترین سوالات در باره خود فرد است. یعنی از طرف مقابل باید درباره خودش پرسید. درست است که مسائل مالی هم میتواند در زندگی آینده نقش داشته باشد، ولی آگاهی داشتن از اخلاق و رفتار خود فرد به مراتب با اهمیت تر است. یکی دیگر از موارد مهم در جلسه، پرسش درباره خانواده طرف مقابل است. پرسیدن نحوه رابطه شخص با خانواده میتواند دورنمای برخورد این فرد با خانواده آینده خود هم باشد. از پرسیدن مسائلی که برای این جلسه نیست خودداری کنید و پرسش هایی مبنی بر رسم و رسومات را به جلسات بعدی موکول کنید.


بیشتر بخوانید: سوالات مراسم خواستگاری چیست؟


سوالات اولین جلسه خاستگاری

سوالات اولین جلسه خاستگاری  باید به چه صورت باشد؟ سوالات اولین جلسه خاستگاری بر طبق نظر مشاورین ازدواج باید حول محور چند موضوع باشد.

  • سرگرمی و علایق طرف مقابل را مورد ارزیابی قرار دهید.
  • عقاید و باورهای دینی را از همسرآینده تان پرس و جو کنید. شاید شما از نظر دینی انسانی مقید نباشید، اگر طرف مقابل بر خلاف شما باشد احتمالا در زندگی به مشکلاتی برخورد خواهید کرد.
  • مطمئن شوید شخص خواستگاری کننده به باورها و اصول اخلاقی پایبند است.
  • خواسته ها و توقعات را در اولین جلسه آشنا شدن در حد معقول بیان کنید.
  • چرا برای ازدواج من را انتخب کردید؟
  • اگر با هم به اختلاف برخوردید، چطور و چگونه اختلاف را حل میکنید. آیا به دیگران اجازه دخالت را میدهید؟
  • در بحث درآمد و شاغل بودن، اگر زن شاغل باشد و بیرون از منزل کار کند، مرد با این مسئله مشکلی ندارد؟ و این اجازه را به همسر میدهد که شغل خود را داشته باشد؟

آشنایی باید توجه کنیم

سوالات دومین جلسه خاستگاری

سوالات دومین جلسه آشنایی بستگی به جلسه اول آشنا شدن دارد. سوالات دومین جلسه آشنا شدن خاستگاری برای تکمیل کردن اطلاعات در مورد هم است. اگر در جلسه اول آشنا شدن همه چیز به خوبی پیش رفت و دو طرف از این روند و از همدیگر راضی بودند، باید برای جلسه بعد قراری بگذارند.

در این جلسه سوالات مشترک باید پرسیده شود میزان هماهنگی اعتقادات شما با خانواده چقدر است؟ آیا با آنها هم عقیده هستید،  یا با نظرات آنها فاصله دارید؟ وقتی که عصبانی میشوید دست به چه کاری میزنید؟ آیا برخوردی خشن دارید یا در کمال آرامش اقدام به تصمیم گیری میکنید؟ به چه میزان در زندگی اهل دروغ گفتن هستید؟ دروغ به عنوان یکی از مواردی که باعث اختلاف در زندگی میشود، اثرگذار است. وسواس یکی از آفت های زندگی است. وسواس در حد طبیعی، قابل قبول است ولی اگر از حد معمول فراتر باشد به عنوان یک بیماری شناخته شده است. آیا شخص مورد نظر وسواس فکری و عملی دارد؟


بیشتر بخوانید: معیارهای ازدواج موفق چیست؟


رد خواستگار در جلسه آشنایی

رد خواستگار در جلسه آشنا شدن خاستگاری شاید به نظر تصمیم درستی باشد. اگر برای شما خواستگاری بیاید و در جلسه اول به شناخت نرسید،  او را رد میکنید یا ادامه میدهید تا به شناخت برسید؟ رد خواستگار در جلسه آشنا شدن خاستگاری منطقی به نظر میرسد. چون که این شخص از نظر شما با معیار های شما سازگار نیست و نمیتواند با شما زندگی کند.

اگر با رعایت همه جوانب این تصمیم را گرفتید مانعی ندارد، ولی اگر هنوز به این جمع بندی نرسیدید کمی باید تامل کنید. جواب رد به خواستگار باید به صورت محترمانه صورت گیرد. خانواده خواستگار کننده هم برای خود از شخصیت و جایگاه برخوردار است. نباید این شان و منزلت خدشه دار بشود.  اگر در جلسه اول و یا حتی جلسات بعدی امکان به تفاهم رسیدن است، جواب رد دادن را به تاخیر بیندازید. شاید با حرف زدن با هم بتوانید به جمع بندی بهتر برسید.


بیشتر بخوانید: اهمیت سوالات روانشناسی ازدواج


جلسه آشنایی خانواده ها

جلسه آشنا شدن خانواده ها به چه صورت است؟ جلسه آشنا شدن خانوده ها باید قبل از جلسه اول خواستگاری باشد یا در همان جلسه اول باشد. بهتر است خانواده ها با یک واسطه با هم آشنا شوند. خاصیت این کار بوجود آمدن حس اعتماد است.

در جلسه آشنا شدن خانواده ها، دو خانواده به بیان مشترکات خود میپردازند. شریط زندگی خود رابیان میکنند و دربازه علت و علل ازدواج فرزندان تبادل نظر میکنند. خانواده به عنوان یک رکن اساسی در رشد و نمو فرد، میتواند نشان دهنده ظرفیت و پتانسیل فرد برای زندگی باشد. در جلسه آشنا شدن، خانواده میتواند موارد لازم و ضروری را از طرف مقابل سوال کند. باید توجه داشت که این موارد نباید در حد ایده آل باشند، بلکه در کف خواسته ها هم اگر بود ایرادی ندارد و با گذشت زمان شاید میزان آشنایی هم بیشتر شود.

جلسه آشنایی

آداب خواستگاری رفتن

در رسم و رسوم ایرانیان، خواستگاری یکی از کارهای نیک و پسندیده است. خواستگاری در ایران آداب و تشریفات خود را دارد، که احترام به این آیین از اهمیت بالایی برخوردار است. خانواده پسر باید قبل از خواستگاری، روز و یا حتی ساعت جلسه را با خانواده دختر هماهنگ کنند. این کار از ملزومات خواستگاری محسوب میشود و به نوعی احترام گذاشتن به خانواده دختر به شمار میرود. اگر خواستگاری بدون هماهنگی انجام شود ممکن است خانواده دختر آمادگی این کار را نداشته باشند و باعث پیش آمدن ناراحتی شود. یکی دیگر از فواید این کار میتواند این باشد که در جلسه خواستگاری تمام اعضای خانواده شرکت کنند.


بیشتر بخوانید: روانشناسی خانواده و ازدواج


نکات حقوقی خواستگاری

درخواست از هر خانمی برای ازدواج به معنی خواستگاری از او است. باید توجه داشت فقط از زنانی میتوان خواستگاری کرد که ازدواج با آنها محدودیت و ممنوعیت نداشته باشد. بر اساس ماده 1034 مدنی: از هر زنی که خالی از موانع و محدودیت های ازدواج باشد میتوان خواستگاری کرد. یکی از محدودیت ها برای خواستگاری و ارائه پیشنهاد ازدواج، ازدواج با محارم است.

ازدواج با محارم در دین اسلام حرام است، پس نمیتوان به محارم خود پیشنهاد ازدواج داد. مرد نمیتواند از محارم خود مثل خاله یا عمه، خواستگاری کند. همچنین مرد نمیتواند از خواهر همسر فعلی خود خواستگاری کند، مگر اینکه همسر خود را طلاق دهد. همچنین زنی که تازه طلاق گرفته است، اگر عده رجعی را رعایت نکرده باشدهم، نمیتوان خواستگاری کرد. عده رجعی به حدود سه ماه میگویند.  زن بعد از سپری کردن این مدت  میتواند مجدد ازدواج کند. به این نکته هم باید اشاره کرد که خواستگاری هیچ تعهدی برای طرفین ایجاد نمیکند. یعنی هر دو طرف میتوانند از جلسه بعدی دیگر رفت و آمدی نکنند. فقط عقد دو طرف میتواند تعهد آورباشد.


بیشتر بخوانید: تست مشاوره قبل از ازدواج


فرزند آوری

باید توجه داشت که یکی از عوامل ازدواج بحث فرزند آوری و بقای نسل است. اینکه مرد و زن قبل از ازدواج به تفاهم فرزند آوری برسند، مهم است.

  • میتوانید به تفاهم برسید که چند تا فرزند داشته باشید.
  • جنسیت فرزند چه باشد؟ درست است به نوعی جنسیت فرزند انتخابی نیست ولی میتوان در مورد جنسیت فرزند و اینکه دختر یا پسر باشد، حرف بزنید. همین حرف زدن در این مورد میتواند نکاتی را به همراه داشته باشد.
  • مایل هستید فاصله سنی بین فرزندان چقدر باشد؟

 آشنایی باید توجه کنیم

سوالات متداول

جلسه آشنایی چیست و چگونه برگزار میشود؟

جلسه خاستگاری به جلسه ایی گفته میشود، که مردو زنی که قصد ازدواج با هم را دارند، به منظور صحبت مستقیم و چگونگی مراتب هماهنگی برای ادامه دار بودند روند آشنایی با هم برگزار میکنند. زن و مرد مهمترین رکن های این جلسه هستند.

دومین جلسه آشنا شدن خاستگاری به چه صورت برگزار میشود؟

دومین جلسه خاستگاری برای تکمیل کردن اطلاعات در مورد هم است. اگر در جلسه اول خاستگاری همه چیز به خوبی پیش رفت و دو طرف از این روند و از همدیگر راضی بودند، باید برای جلسه بعد قراری بگذارند.

آیا صرف خواستگاری رفتن برای طرفین تعهد ایجاد میکند؟

خواستگاری هیچ تعهدی برای طرفین ایجاد نمیکند. یعنی هر دو طرف میتوانند از جلسه بعدی دیگر رفت و آمدی نکنند. فقط عقد دو طرف میتواند تعهد آورباشد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Successful Inductions – Team Management Training from …

براي مشاوره در زمينه مهم ترین نکاتی که در جلسه آشنایی باید توجه کنیم

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.