کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

سوالات آشنایی قبل از ازدواج+صحبت های اولیه آشنایی

سوالات آشنایی قبل از ازدواج+صحبت های اولیه آشنایی
3/5 - (41 امتیاز)

در مورد سوالات آشنایی قبل از ازدواج یک مقاله مفصل نوشته ایم که شما می توانید آن را مطالعه کنید. اما اگر بخواهیم به طور خلاصه به آن بپردازیم دسته بندی سوالات اینگونه خواهد بود:

سوالات شخصی

این دسته از سوالات دقیقا همانند یک فرم ثبت نام می باشند که به احتمال زیاد شما همه جواب ها را حفظ هستید!

سوالات اعتقادی

در جلسه اول آشنایی به شما گفتیم که وارد مسائل جنجالی نشوید. ولی اینجا بحث کاملا متفاوت است و باید بدانید که اختلاف نظرتان چقدر است.

سوالات اجتماعی

پرسیدن نظر شخص مقابل در مورد مسائل مختلف اجتماعی به عنوان سوالات اولین جلسه آشنایی کمی بی ادبانه است و توصیه می کنم این کار را نکنید. ولی در جلسه خواستگاری لازم است نظر او را در مورد عنوان موقعیت های اجتماعی همانند ارتباط با فامیل، دوستان، همکاران و … را بدانید.

به یاد داشته باشید فرقی نمی کند که جلسه آشنایی شما یا خانواده هایتان است. مهم این است که سعی کنید در جلسه اول بیشتر روی نکات مثبت تمرکز کنید و سعی کنید روز خاطره انگیری را برای خودتان بسازید. البته این بدین معنا نیست که دروغ بگویید و یک چهره دروغین از خودتان بسازید. بلکه به این معناست که سعی کنید نقاط قوت خودتان را به خوبی نشان دهید.

همیشه باید سعی کنید که بهترین تاثیر را بگذارید ولی این موضوع ضامن گرفتن جواب مثبت نیست. ولی به قرارهای اول به چشم یک تجربه نگاه کنید هرچقدر تجربه بیشتری داشته باشید، مهارتهای شما نیز بیشتر خواهد شد.

سوالات برای آشنایی دختر و پسر

جلسه اول آشنایی کجا برویم؟

بهترین مکان برای قرار اول یک کافه آرام است. البته سینما و یا جاهای تفریحی هم گزینه بدی نیستند

چه سوالاتی در جلسه اول نپرسیم؟

سوالات شخصی و یا سوالات در مورد میزان درآمد و عقاید شخصی در جلسه اول آشنایی نباید پرسیده شوند

در جلسه اول آشنایی خانواده ها چطوری اعتماد به نفس داشته باشیم؟

حرف هایی که می خواهید در جلسه خواستگاری بگویید را قبل از خواستگاری حتما چند بار تمرین کنید تا بتوانید روان صحبت کنید. در این صورت اعتماد به نفس شما نیز بیشتر می شود.

در قسمت بالا به شما گفیتم که در جلسه اول آشنایی چه سوالاتی را نباید پرسید. حالا در جلسه اول خواستگاری قضیه کاملا متفاوت است. اگر از من بپرسید که در جلسه اول خواستگاری چی بپرسیم؟ دقیقا آن چیزهایی به شما خواهم گفت که در جلسه اول آشنایی به شما توصیه کردم نپرسید.

سوالات برای آشنایی دختر و پسر
باید و نبایدهای دیدار اول

جلسات آشنایی قبل از ازدواج

جلسه آشنایی قبل ازدواج در دو موقعیت متفاوت قابل بررسی هست. یکی جلسه آشنایی دختر و پسر و دیگری جلسه آشنایی خانواده ها. در این پست قصد داریم تا هر مورد را به طور کامل برای شما بررسی کنیم تا بتوانید دید خوبی نسبت به آشنایی قبل از ازدواج داشته باشید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه سوالات آشنایی قبل از ازدواج+صحبت های اولیه آشنایی با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

جلسه آشنایی دختر و پسر

اولین جلسه آشنایی مطمئنا بهترین جلسه نیست و همین موضوع باعث شده است که خیلی از افراد در اولین جلسه آشنایی مشکلات بزرگی داشته باشند و به حدی افتضاح باشند که یک روز خیلی بد را رقم بزنند. درست است که کلا جلسات اول به خوبی پیش نمی رود اما شما می توانید کاری کنید که این قرار بهتر باشد. باید چندین فاکتور را در این زمینه در نظر داشته باشید تا بتوانید بهترین تاثیر را در اولین جلسه آشنایی داشته باشید.

1. انتخاب مکان مناسب

در جلسه اول آشنایی با دختر باید بدانید که یک مکان مناسب انتخاب کنید. اگر نمی دانید که او از چه نوع فعالیت هایی و یا چه مکان هایی خوشش می آید بهتر است که یک مکان آرام و صمیمی را انتخاب کنید. اکثر اوقات انتخاب یک کافی شاپ می تواند بهترین انتخاب باشد. ولی به یاد داشته باشید که کافه ای مناسب انتخاب کنید و از کافه های عجیب و غریب با تم خاص دوری کنید! البته اگر آدم زرنگی باشید و از سلایق او با خبر نباشید می دانید که قرار اول اگر موقع شام باشد و یا به سینما بروید فرصت کمتری برای صحبت کردن دارید و اگر از علایق هم خبر نداشته باشید می توانید از این شرایط به عنوان یک امتیاز مثبت استفاده کنید.

2. مکالمه فعالی باید داشته باشید

طبیعی است که باز کردن سر صحبت در جلسه اول کار سختی باشد زیرا شما شخص مقابلتان را خیلی کم می شناسید و از علایق او خبر ندارید. با این حال وقتی که قرار می گذارید باید با یکدیگر صحبت کنید. حرف های اول آشنایی بسیار مهم هستند زیرا بر اساس علم روانشناسی برای افراد برداشت از شخصیت هر کس تغییر نخواهد کرد. بنابراین باید برای این سوال« برای آشنایی چه سوالاتی بپرسیم؟» سوالات خوبی داشته باشید. خوشبختانه علم روانشناسی راهکارها و نکات خیلی خوبی برای این موضوع بیان کرده است که می توانید قسمتی از آن ها را در ادامه بخوانید:

جلسات آشنایی قبل از ازدواج
سوالات مهم در جلسه اول آشنایی

3. از سوالات خیلی شخصی بپرهیزید

شما هنوز یکدیگر را به طور کامل نمی شناسید و آنقدری هم با یکدیگر راحت نیستید. پس قرار نیست که وارد خیلی از مسائل جزئی شوید. مطمئن باشید که اگر سوالات خیلی شخصی بپرسید در ذهن طرف مقابل کاملا به دور از ادب تلقی می شود. اگر می خواهید سوالی بپرسید چیزهایی بپرسید که شخص مقابل مجبور به دروغگویی نشود. به طور مثال از او شغلش را بپرسید ولی درآمدش را خیر.

4. از سوالات جنجالی دوری کنید

از نمونه سوال های اول آشنایی که نباید پرسیده شوند، سوال هایی هستند که هر شخص امکان دارد نظر و عقیده خاصی داشته باشد. بگذارید با یک مثال توضیح دهم. مثلا وقتی در مورد حقوق زنان از او سوالی می کنید ممکن است با یکدیگر هم عقیده نباشید و همین موضوع باعث می شود که از چشم او بیفتید. سوالات سیاسی و یا سوال در مورد معضلات اجتماعی در اول آشنایی هیچ جایی ندارند.

5. سوال در مورد گذشته اش

از دسته سوالات آشنایی دختر و پسر که باید پرسیده شوند سوال در مورد گذشته است. ولی به یاد داشته باشید که در این زمینه جزئيات را از او نخواهید. بهتر است که فقط سوالات کلی از او بپرسید و ورود به جزئیات را به انتخاب خودش بگذارید.

در جلسه آشنایی چگونه رفتار کنیم؟
سوالات آشنایی دختر و پسر

در جلسه آشنایی چگونه رفتار کنیم؟

خب تا به این جای کار به این سوال که در قرار اول چه سوالاتی بپرسیم پاسخ دادیم. اما همین مورد ضامن داشتن یک قرار موفق نیست و باید موارد بعدی را نیز رعایت کنید.

1. زبان بدن را هیچوقت فراموش نکنید

درست است که کلاماتی که به کار می برید بسیار مهم هستند ولی باید در نظر داشته باشید زبان بدن نیز بسیار مهم است. همانطور که با خود می اندیشید که در جلسه اول آشنایی چه سوالاتی بپرسیم باید به نحوه جواب دادنتان هم فکر کنید. فرض کنید طرف مقابل دارد از شما در مورد شغلتان سوال می کند. اگر شما خیلی ساده و سطحی بخواهید پاسخ دهید و هیچگونه علاقه ای از خودتان نشان ندهید، قاعدتا این قرار یک قرار کسل کننده خواهد بود. باید به خوبی بتوانید احساسات خودتان را بیان کنید و مطئن باشید راهی بهتر از زبان بدن برای این کار وجود ندارد.

2. هیجان داشته باشید

در قسمت های قبلی به این سوال که «درقرار اول چه سوالاتی بپرسیم؟» و چه طوری باید به سوال ها جواب دهید پاسخ دادیم. در این قسمت می خواهیم بگوییم که در مقابل جواب هایی که به شما می دهد باید چکار کنید. یک قانون در روانشناسی وجود دارد که می گوید اگر می خواهید که جذاب به نظر برسید باید به طرف مقابل نشان دهید که برای شما جذاب است. پس وقتی که سوالی از او می پرسید باید علاقه خودتان را برای شنیدن جوابش نشان دهید. در این صورت او خواهد فهمید که شما به او علاقه مند هستید و ترقیب خواهد شد که به سوالات شما جواب دهد.

3. غر نزنید!

قرار نیست در قرار اول همه چیز به خوبی پیش برود. شما باید احتمال بروز حوادث مختلف را در نظر داشته باشید. امکان دارد که در آن روز باران بگیرد و شما هیچ چتری به همراه نداشته باشید. یکی از آداب جلسه اول آشنایی این است که در مورد هر چیز غر نزنید. به جای آن سعی کنید که هر چیزی را از دید مثبت نگاه کنید. وقتی باران می بارد لذت ببرید، هیچ نیازی ندارد که از چیزی بنالید. اگر به رستوران می روید و غذای باب میل شما نیست نیازی نیست همان لحظه شکایت کنید. به جای آن به این نکته اشاره کنید که از بودن با آن شخص لذت می برید. به یاد داشته باشید اولین آشنایی برای ازدواج شما دو نفر باید با خاطرات خوب سپری شود.

درست است که هر رابطه ای به ازدواج ختم نمی شود ولی شما باید آن روی سکه را هم ببینید. یعنی احتمال ختم شدن به ازدواج نیز وجود دارد. ممکن است جلسه اول آشنایی شما، اولین آشنایی برای ازدواج باشد.

جلسه آشنایی خانواده ها قبل از خواستگاری
آداب اولین قرار ملاقات

جلسه آشنایی خانواده ها

تا به اینجا تعدادی از نکات اولین جلسه آشنایی دختر و پسر را برای شما گفتیم. اما اگر همه چیز به خوبی پیش رفت و رابطه شما جدی تر شد چه خواهید کرد؟ وقتی که رابطه بین دو نفر جدی تر می شود صحبت خانواده ها نیز به میان می آید. پس از به دست آمدن شناخت و آشنایی قبل از خواستگاری و تماس برای خواستگاری نوبت به اولین جلسه آشنایی خانواده ها می رسد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه سوالات آشنایی قبل از ازدواج+صحبت های اولیه آشنایی با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

جلسه آشنایی خانواده ها قبل از خواستگاری

اگر جلسه خواستگاری را آن جلسه ای که داماد با دست گل و شیرینی به همراه خانواده اش به خانه دختر می رود در نظر بگیریم، بعضی از خانواده ها تمایل دارند که یک جلسه آشنایی قبل از خواستگاری داشته باشند. معمولا در این جلسه فقط خانم ها شرکت می کنند و با یکدیگر صحبت هایی دارند ولی این موضوع بحث ما این جلسه نیست و ما می خواهیم در مورد جلسه اول آشنایی خواستگاری یعنی جلسه ای که آقا داماد کت و شلوار پوشیده و با دست گل و شیرینی به همراه خانواده اش به خانواده دختر می رود صحبت کنیم.

جلسه اول خواستگاری بسیار مهم است زیرا در حقیقت جلسه اول آشنایی با پسر برای خانواده دختر می باشد( شما قبلا با دختر مورد نظرتان آشنا شده اید و در جلسه پیش از خاستگاری خانواده شما با خانواده دختر دیدار داشته است). بنابراین باید بدانید رفتار و حرکات شما کاملا زیر ذره بین هست. بنابراین باید لباس مرتبی بپوشید و ظاهری آراسته داشته باشید. درست است که شما دختر مورد نظرتان را می شناسید ولی نباید با او جلوی خانواده اش راحت صحبت کنید جوری که انگار ده سال است او را می شناسید.

در جلسه آشنایی چه بگوییم؟

همانطور که بارها گفته شده است و از نظر علم روانشناسی نیز بسیار مهم است، برخورد اول می تواند ضامن گرفتن جواب مثبت باشد. اگر بخواهید از دید تکنیک های تاثیرگذاری بر روی افراد نگاه کنید متوجه خواهید شد که آدم های با اعتماد به نفس تاثیر بسزایی بر روی دیگران می گذارند. بنابراین سعی کنید که قبل از رفتن به خواستگاری حرف هایی را که می خواهید بزنید چند بار با خودتان مرور کنید. اینگونه احتمال دست پاچه شدن شما کمتر می شود و شما هم اعتماد به نفس بیشتری دارید.

رد خواستگار در جلسه آشنایی

رد خواستگار در جلسه آشنا شدن خاستگاری شاید به نظر تصمیم درستی باشد. اگر برای شما خواستگاری بیاید و در جلسه اول به شناخت نرسید، او را رد میکنید یا ادامه میدهید تا به شناخت برسید؟ رد خواستگار در جلسه آشنا شدن خاستگاری منطقی به نظر میرسد. چون که این شخص از نظر شما با معیار های شما سازگار نیست و نمیتواند با شما زندگی کند.

اگر با رعایت همه جوانب این تصمیم را گرفتید مانعی ندارد، ولی اگر هنوز به این جمع بندی نرسیدید کمی باید تامل کنید. جواب رد به خواستگار باید به صورت محترمانه صورت گیرد. خانواده خواستگار کننده هم برای خود از شخصیت و جایگاه برخوردار است. نباید این شان و منزلت خدشه دار بشود. اگر در جلسه اول و یا حتی جلسات بعدی امکان به تفاهم رسیدن است، جواب رد دادن را به تاخیر بیندازید. شاید با حرف زدن با هم بتوانید به جمع بندی بهتر برسید.

سوالات متداول

جلسه آشنایی چیست و چگونه برگزار میشود؟

جلسه خاستگاری به جلسه ایی گفته میشود، که مردو زنی که قصد ازدواج با هم را دارند، به منظور صحبت مستقیم و چگونگی مراتب هماهنگی برای ادامه دار بودند روند آشنایی با هم برگزار میکنند. زن و مرد مهمترین رکن های این جلسه هستند.

دومین جلسه آشنا شدن خاستگاری به چه صورت برگزار میشود؟

دومین جلسه خاستگاری برای تکمیل کردن اطلاعات در مورد هم است. اگر در جلسه اول خاستگاری همه چیز به خوبی پیش رفت و دو طرف از این روند و از همدیگر راضی بودند، باید برای جلسه بعد قراری بگذارند.

آیا صرف خواستگاری رفتن برای طرفین تعهد ایجاد میکند؟

خواستگاری هیچ تعهدی برای طرفین ایجاد نمیکند. یعنی هر دو طرف میتوانند از جلسه بعدی دیگر رفت و آمدی نکنند. فقط عقد دو طرف میتواند تعهد آورباشد.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستامرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه سوالات آشنایی قبل از ازدواج+صحبت های اولیه آشنایی

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- 10 نظر:

 1. گرچه اختلاف سن شما در حد عرف نیست، اما دقت کن که همه چی نسبیه
  اگر روحیه شما ، دیدگاه ، جهانبینی و سایر پارمترهای که این اختلاف سنی رو پوشش بده وجود داره ، جای نگرانی نیست
  یه زمان میبینی پسر عموت دنیای تورو درک میکنه و باهاش هماهنگه و شما هم همچنین، اما یه زمان میبینی هر کدوم عالم خاص خودتون رو دارید، یه مقدار با مشاور صحبت کنید و در نهایت رجوع کنید به خودتون که چقدر دنیای همو میفهمید.

 2. سلام دخترم با آقا پسری۳ ماه آشنا شده واقا پسر اصرار داره با مادرا آشنا بشن نمیدونم کار درستیه جدا جدا آشنا شن یا هردو مادر با هم ممنون میشم راهنمایی کنین

 3. سلام عزیزم بنظرم در دراز مدت مشکل پیش میاد چون ایشون دوبرابر سن شمارو داره فقط امروز رو در نظر نگیر هرچی سن بالاتر بره حوصله انسان کم میشه و شما در اوج شیطونی هستید باید خیلی فکر کنید

 4. سلام
  من 15سالمه و پسرعموم30سالشه من خیلی دوسش دارم الان یک ماه هست نامزدیم و امروز قراره بریم مشاوره ولی سنش زیاده اما نمیتونم اونو ول کنم میشه راهنمایی کنید لطفا.

  1. با خودت چند چندی اگه نمیخاستیش همون اول میگفتی نه نه اینکه الان ۱ماه نامزد باشی بگی نه نمیخامش…. فکر کنم تو چشم و دلت سیر نیس

  2. گرچه اختلاف سن شما در حد عرف نیست، اما دقت کن که همه چی نسبیه
   اگر روحیه شما ، دیدگاه ، جهانبینی و سایر پارمترهای که این اختلاف سنی رو پوشش بده وجود داره ، جای نگرانی نیست
   یه زمان میبینی پسر عموت دنیای تورو درک میکنه و باهاش هماهنگه و شما هم همچنین، اما یه زمان میبینی هر کدوم عالم خاص خودتون رو دارید، یه مقدار با مشاور صحبت کنید و در نهایت رجوع کنید به خودتون که چقدر دنیای همو میفهمید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉