کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی چیست ؟

ازدواج با همکلاسی,مشاوره ازدواج با همکلاسی,

ازدواج با همکلاسی اتفاقی است که گاهی در دانشگاه بین همکلاسی ها می افتد . ازدواج با همکلاسی میتواند معایب زیادی داشته باشد . از طرفی فضای به وجود آمده در دانشگاه برای آشنایی قبل از ازدواج کاملا مناسب و مساعد است . مشاوره خانواده هم می تواند در این حوزه کمک کننده شما باشد. حداقل مدت دوره های آموزشی در دانشگاه دو سال است . این مدت ، زمان مناسبی است که با اکثر ویژگی های طرف مقابل آشنا شویم . ویژگی هایی که میتواند عزم ما را برای ازدواج با گزینه مورد نظر بیشتر از قبل کند . برعکس امکان دارد به این نتیجه برسیم که او فرد مناسبی برای تشکیل یک زندگی مشترک و زناشویی نیست . ازدواج با همکلاسی با همه خوبی هایی که دارد حتما باید در چهارچوب مشاوره ازدواج پیش برود . در این صورت ازدواج با هم کلاسی میتواند مطمئن تر و راحت تر به سرانجام برسد .

مشاوره ازدواج با همکلاسی

مشاوره ازدواج با همکلاسی از ملزومات ازدواج دانشجویی است . دو زوجی که در محیط دانشگاه با هم آشنا شده اند و قصد ازدواج دارند  قطعا باید به مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی بروند تا یک فرد آگاه به عنوان نفر سوم در جریان رابطه و روند ازدواجشان قرار بگیرد . آن فرد سوم باید یک روانشناس حاذق و با تجربه باشد که بتواند برای همه سوالها پاسخ مناسب داشته باشد و برای همه مشکلات راه مناسبی پیدا کند .

مشاوره ازدواج با همکلاسی به گونه ای صورت میگیرد که هم به احساسات و عواطف دو طرف توجه شود و هم اینکه تصمیمات خوبی در مورد ازدواج با همکلاسی در آن اتخاذ شود . ازدواج با همکلاسی میتواند اگر به درستی انجام شود و تمام معیارهای ازدواج در آن بررسی شود ، به یک زندگی شکوفا و پر از کامیابی  منجر شود . مشاوره ازدواج با همکلاسی دو طرف را سوا از احساسات برای ازدواج منطقی آماده میکند ‌.

مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی,مشکلات ازدواج با همکلاسی,

 

مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی

مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی را میتوان در ابعاد مختلفی بررسی کرد . از مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی میتوان به این اشاره کرد که دو طرف میتوانند در محیط کاملا عمومی و بدون دغدغه  با طرف مقابل رابطه داشته باشند و او را با معیارهای ازدواجشان  مقایسه کنند . در این صورت تقریبا کم تر چیزی میتواند بین آنها مخفی باقی بماند . از معایب ازدواج دانشجویی نیز میتوان به این اشاره کرد که این رابطه طولانی میتواند عواقب و آسیب های خاص خودش را داشته باشد . از جمله این آسیب ها میتوان به وابستگی در طول این رابطه اشاره کرد . این وابستگی به این دلیل به وجود میاید که دو طرف کنترل خود را در رها کردن احساس خود در این رابطه را از دست میدهند . پیشنهاد میشود مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی در رونده مشاوره ازدواج بررسی شود .


بیشتر بخوانید: ازدواج در دانشگاه ، مشاوره و مشکلات آن


مشکلات ازدواج با همکلاسی

مشکلات ازدواج با همکلاسی گاهی اوقات شرایط پیچیده ای را پیش روی زوج قرار میدهد . از مشکلات ازدواج  با همکلاسی  میتوان به مخالفت خانواده های سنتی اشاره کرد . خانواده های سنتی معمولا نسبت به ازدواج هایی که باعث آن آشنایی در اجتماع باشد بطور کلی جبهه گیری میکنند . آنها اعتقاد دارند که تنها ازدواجی مورد تایید و آینده دار است که به واسطه یک معرف انجام شود . مشکلات ناشی از ضعف اقتصادی که گریبان گیر بسیاری از جوانان است نیز حتما باید مورد توجه قرار بگیرد .  دانشجویی که در حال درس خواندن است معمولا کاری برای درآمدزایی ندارد . اگر هم شاغل باشد به صورت پاره وقت و با درآمد کم است . بنابراین یک جوان دانشجو ممکن است که برای مخارج زندگی مشترک سختی دو چندانی داشته باشد . ممکن است این مشکل باعث شود که خانواده دختر با ازدواج با یک فرد دانشجو موافقت نکنند .

 

خواستگاری و ازدواج با همکلاسی

خواستگاری و ازدواج با همکلاسی مقوله ای تازه و ناآشنا نیست ‌. امروزه ازدواج دانشجویی مورد قبول خیلی از دانشجوها قرار گرفته است . بعد از مدتی که افراد در یک رابطه سالم قرار بگیرند و عمق رابطه زیاد بشود امکان دارد دو طرف تصمیم به ازدواج با یکدیگر بگیرند . خواستگاری و ازدواج با همکلاسی معمولا موضوعی است که از طرف پسر مطرح میشود . سپس دختر در صورت تمایل به این ازدواج باید به فراهم ساختن زمینه های شروع زندگی مشترک کمک کند . احترام به سبک زندگی طرف مقابل نیز نباید فراموش شود . مثلا پسر باید بداند که دختری  را که به دنبال تحصیل است  نباید بعد از ازدواج محدود کند ‌‌. به احتمال زیاد آن دختر به دنبال رویاها و اهداف خود به دانشگاه آمده . یا دختر باید بداند از یک پسر دانشجو نمیتوان توقع برآورده کردن امکانات سطح بالای مالی داشته باشد .

ازدواج دانشجویی مانع پیشرفت

ازدواج اتفاق بسیار مهمی برای هر دختر و پسری است . هر فرد به احتمال زیاد تا آخر عمر تحت تاثیر این تصمیم خواهد بود . اگر فردی یک ازدواج موفق را تجربه کند قطعا در کامیابی او در زندگیش موثر است . برعکس اگر شخص در زندگی زناشویی خود شکست بخورد امکان دارد که از اهداف و آرزوهایش باز بماند . برای داشتن یک انتخاب خوب برای ازدواج به نکاتی اشاره میکنیم .

  • حتما اهداف خود را با طرف مقابل بدون تعارف و خجالت بیان کنید تا در آینده مجبور به گذشتن از اهدافتان نشوید .
  • با چشم باز و هر چه منطقی تر به این  موضوع نگاه کنید و از محدودیت های احتمالی ازدواج در دانشگاه آگاه شوید .
  •  از مشاوره خانواده و روانشناسی غافل نشوید .قرار گرفتن در کنار روانشناس در مورد مشاوره ازدواج با همکلاسی قطعا کمک زیادی در بهتر تصمیم گرفتن میکند .

مشاوره ازدواج با همکلاسی,مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی,

تا قطعی شدن موضوع آن را مطرح نکنید

این که شما فرد مورد نظر خود را برای ازدواج انتخاب کردید میتواند اتفاق بسیار خوبی باشد . احساس خوبی که به یک نفر داریم میتواند عامل مهمی در انتخاب همسر باشد . اما موضوعاتی که بین شما و گزینه مورد نظرتان برای ازدواج در جریان است را با افراد دیگر که در محیط دانشگاه شما را میشناسند در میان نگذارید . گاهی زوجین به عنوان درد دل کردن با دوستان خود رازهای مربوط به رابطه را با افراد غیر مطرح میکنند . باید دانست که افراد هر چقدر که ما را دوست دارند نمیتوانند به جای ما تصمیم بگیرند . چون آنها به قدر کافی درکی ‌از مسائل و روحیه ما ندارند . از طرفی شاید رابطه شما به هر دلیلی بهم بخورد . امکان دارد با باخبر شدن سایر دانشجوها دید آنها نسبت به شما تغییر کند . از طرفی سایر گزینه های احتمالی ازدواج شما ممکن است از دست برود .


بیشتر بخوانید: مشکلات ازدواج دانشجویی و تشکیل خانواده


کمک مشاور به ازدواج با همکلاسی

ازدواج با همکلاسی شاید آنقدرها هم که به نظر میرسد ساده  نباشد .  کمک یک فرد آگاه که راهکارهای منطقی به ما ارائه دهد میتواند بسیار موثر باشد . یک روانشناس حرفه ای میتواند زندگی زناشویی ما را تضمین کند . یک روانشناس با تجربه و علمی که دارد میتواند ابهامات را در رابطه ما برطرف کند . او میتواند معیارهای ما را از سردرگمی و آشفتگی در بیاورد . سپس آنها را در چهارچوبی مناسب و منظم قرار دهد . بعد ما میتوانیم با دید بازتری معیار ها و خواسته های خود و همسر آینده خود را با هم مقایسه کنیم و فاصله بین معیارهای یکدیگر را بسنجیم . آنوقت هر تصمیمی که بگیریم به احتمال قوی تصمیم صحیح است .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج دانشجویی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:   What are the pros and cons of dating a classmate?

 

برای مشاوره در زمینه مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی چیست ؟

از مشاورین مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید!