کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

نکات مثبت و منفی بخشش خیانت و گذشت از خیانت همسر

5/5 - (1 امتیاز)

چگونه باید با خیانت همسر کنار بیاییم؟ 

در دنیای امروز، مفهوم بخشیدن خیانت کاملاً بحث برانگیز است. بسیاری از افراد معتقدند که خیانت باید به طور خودکار به معنای پایان یک رابطه باشد. در واقع، این دسته از افراد بر این باورند که خیانت چنان احترام و اعتماد به رابطه را از بین میبرد که باید به معنای پایان آن باشد. در بسیاری از موارد، افراد بر سر دو راهی بخشیدن یا جدایی قرار دارند. از نظر عینی، اینکه آیا شخصی باید همسر خائن خود را ببخشد، به خود فرد و به اینکه می خواهد چه نوع رابطه ای داشته باشد، بستگی دارد.

سوال عمده ای که برای این افراد مطرح میشود این است که آیا گذشت از خیانت کار درستی است یا خیر؟ که ما در اینجا سعی میکنیم به پاسخ درستی برای این این سوال برسیم. اما قبل از پرداختن به نکات مثبت و منفی بخشیدن خیانت، ضروری است که بدانیم خیانت چه میزان برای یک رابطه مضر و آسیب زننده است.

مزایا و معایب بخشیدن خیانت

خیانت برای روابط بسیار مخرب است. بیشتر اوقات، وقتی افراد وارد زندگی مشترک میشوند، این کار را با این درک انجام میدهند که عشق، احترام متقابل و وفاداری را به یکدیگر هدیه کنند. خیانت یکی از شکل های نهایی بی احترامی در هر رابطه است. به همین ترتیب، بسیاری از افراد قادر به گذشت و بخشش آن نیستند، و البته این حق آنها است. وسوسه خیانت ممکن است به صورت آنلاین و در دنیای واقعی وجود داشته باشد، اما در نهایت، خیانت به همسر یک انتخاب است و نمی توان آن را با بهانه های مختلف توجیه کرد.

مزایای بخشیدن خیانت

صرف نظر از تصمیم نهایی، دانستن نکات مثبت بخشیدن خیانت همسر، به همان اندازه آگاهی از نکات منفی مهم است. اینکه شخصی تصمیم بگیرد مزایای آن بیشتر از موارد منفی باشد (یا بالعکس) کاملاً به خود او بستگی دارد. با این حال، هر کس شایسته است که در مورد روابط خود آگاهانه تصمیم بگیرد. پس در زمان تصمیم گیری برای بخشیدن یا عدم بخشیدن همسر خود این نکات مثبت را در نظر داشته باشید:

خودتان را از احساسات منفی آزاد خواهید کرد

توانایی کنار گذاشتن خشم و کینه مطمئناً یک نکته مثبت است که همراه با بخشش خیانت شوهر یا همسر به وجود می آید. احساس صدمه، عصبانیت یا حتی کینه پس از خیانت همسر کاملاً طبیعی است. با این حال، هنگامی که این احساسات به طور سازنده پردازش یا آزاد نمیشوند، احتمالا مشکلات بیشتری به وجود می آید. نگه داشتن احساسات منفی به درد هیچ کس نمیخورد و همیشه اوضاع را بدتر میکند. یادگیری چگونگی رها کردن و حرکت رو به جلو در زندگی یک مهارت ارزشمند است که با فراگیری آن میتوانید آرامش بیشتری را تجربه کنید.

رفع مشکلات در یک رابطه

در بسیاری از موارد، هنگامی که خیانت در یک رابطه اتفاق می افتد، این خیانت نشانه ای از وجود مشکلات اساسی در این رابطه است. البته هیچ کس شایسته خیانت نیست. اما بخشیدن خیانت همسر اجازه میدهد مشکلات ریشه ای تری در یک رابطه حل و فصل شود. پیدا کردن و رفع دلایل خیانت در رابطه، اغلب میتواند منجر به شکل گیری مشارکت بهتر و سالمتری شود. البته ذکر این نکته الزامی است که برای رفع مشکلاتی که در یک رابطه وجود دارد، هر دو طرف باید مایل باشند. یعنی یک رابطه تنها زمانی به درستی کار میکند که هر دو نفر در آن حضور فعال داشته باشند و کارهای لازم را برای حفظ رابطه انجام دهند.

مضرات بخشیدن خیانت

معایب بخشیدن خیانت شوهر یا زن بطور منظم در جامعه مطرح میشود. علی رغم اینکه برخی افراد برای کنار آمدن با خیانت در تلاش هستند اما دیگران معتقدند که خیانت گناه بزرگی است و به هیچ وجه نمیتوان از آن چشم پوشی کرد. بخشش و سکوت بعد از خیانت یک سری نکات منفی دارد و هر شخص وقتی تصمیم میگیرد چه کاری انجام دهد شایسته است از آنها آگاه باشد.

ممکن است دوباره اتفاق بیفتد

یکی از بارزترین اشکالات گذشت از خیانت این است که فرد میتواند دوباره خیانت کند. البته تکرار خیانت همیشه و در همه شرایط اتفاق نمی افتد. با این حال، وقتی کسی قادر است تعهد خود را برای وفادار ماندن به همسر و زندگیش بشکند، این چیزهای زیادی را در مورد او نشان میدهد. به خصوص اصلا بعید نیست فردی که برای اولین بار خیانت میکند، به خیانت عادت کند و این کار را باز هم تکرار کند. لذا اعتماد بعد از خیانت بسیار سخت است و بخشیدن مرد خیانتکار به راحتی میتواند به عنوان پذیرش خیانت تعبیر شود. میتوان اینطور هم عنوان کرد که هر زمان کسی ترجیح میدهد همسر خیانتکار خود را ببخشد، در معرض خطر خیانت بیشتر قرار دارد.

یادآوری خیانت و احساس بد بعد از خیانت

بازسازی رابطه بعد از خیانت کار بسیار سختی است. به نحوی که بخشیدن مرد خیانتکار یا زن خیانتکار و باقی ماندن در آن رابطه میتواند فوق العاده مضر باشد. بعد از بخشش خیانتی که در حقتان شده، همیشه با این واقعیت روبرو هستید که کسی که قول داده است به شما متعهد باشد این قول را شکست و این اصلا احساس خوبی نیست. حال هر چقدر همسرتان عذرخواهی کند و قول دهد که دیگر این کار را نمیکند یا سعی در جبران آن داشته باشد، این حقیقت با شماست که او هرگز نمیتواند اقدامات گذشته خود را پس بگیرد.

شما سزاوار رابطه ای بهتر هستید

بخشیدن زن خیانتکار یا باقی ماندن با یک مرد خائن فرصت رابطه سالم و عاشقانه با فردی را که هرگز به شما خیانت نمیکند از شما سلب میکند. واقعیت این است که افراد زیادی در این دنیا وجود دارند. امکان داشتن یک رابطه سالم و عاری از خیانت برای شما وجود دارد. گاهی اوقات، باور این نکته آسان نیست، به خصوص درباره فردی که به هر دلیلی قربانی خیانت شده است. اما یادتان باشد که گاهی اوقات، جدا شدن و ترک یک رابطه باعث میشود که فرصت های برایتان فراهم شود.

چگونه تصمیم بگیریم چه کاری انجام دهیم؟

اگر همسرتان به شما خیانت کرده است، دانستن اینکه چه کاری انجام دهید اصلا آسان نیست. اگر چه سنجیدن جوانب مثبت و منفی همچنان مفید است، اما در نهایت، شما باید تصمیمی را بگیرید که برای شما بهترین باشد. همچنین توجه به این نکته مهم است که بخشیدن زن خیانتکار یا گذشت از مرد بی وفا همیشه به این معنی نیست که آنها میخواهند در این رابطه باقی بمانند.

همانطور که تصمیم میگیرید یک متقلب را ببخشید یا خیر، مهم است که درک کنید شما برای آنچه اتفاق افتاده مقصر نیستید. بعضی اوقات، افرادی که خیانت میکنند برای غلبه بر احساس گناه بعد از رابطه، سعی میکنند شریک زندگی خود را به خاطر خیانت خود مقصر بدانند. یا ادعا کنند که اگر همسرم این کار خاص را انجام میداد یا انجام نمیداد، من خیانت نمیکردم. این یک دلیل ساختگی است و شما نباید خود را بخاطر آن سرزنش کنید. اگر چه ممکن است اشتباهاتی داشته باشید اما خیانت، انتخاب همسرتان بوده است. پس هر فرد نسبت به عملکرد خود پاسخگو است.

علاوه بر این چگونگی رفتار یک فرد بعد از خیانت و نشانه های پشیمانی بعد از خیانت را نادیده نگیرید. زیرا این نشانه ها میتوانند کار را برای شما آسان کنند. اگر همسرتان طوری رفتار میکند که از کار خود ناراحت و پشیمان است شاید بهتر باشد یک فرصت دیگر در اختیارش بگذارید.

شما مجبور نیستید بخشیدن را به تنهایی انجام دهید

مشکلات رابطه عاشقانه و زندگی مشترک به اندازه کافی پیچیده است. اضافه کردن خیانت در این ترکیب اغلب مسئله را ده برابر پیچیده تر میکند. برخی از افراد میتوانند به تنهایی از پس این مسائل برآیند. دیگران ممکن است به کمک احتیاج داشته باشند. در چنین شرایطی توانایی مشاوره گرفتن یک مهارت سودمند است که بدون شک هم محاسن کوتاه مدت و هم بلند مدت خواهد داشت. اگر به طور کامل با مسائل مربوط به روابط، خیانت یا مسئله دیگری روبرو هستید، احتمالا در معرض افسردگی بعد از خیانت و سایر مشکلات روحی قرار دارید.

پس بدون شک استفاده از مشاوره های خیانت مفید خواهد بود. کار با یک درمانگر آنلاین به شما امکان میدهد بدون توجه به اینکه کی هستید، در کجا زندگی میکنید و… مشکل خود را حل کنید. داشتن کسی برای گفتگو اغلب از نظر ذهنی و عاطفی مفید است. اگرچه کار با یک درمانگر به طور خودکار باعث از بین رفتن مشکلات شما نمیشود. همچنین تضمین نمی کند که در آینده هرگز با چالش روبرو نخواهید شد. با این حال، میتوان با اطمینان گفت که شما برای مقابله با مسائل موجود و هر موقعیتی که ممکن است در آینده پیش بیاید، مجهز هستید.

آیا بعد از خیانت میتوانید رابطه ای عادی داشته باشید؟

گاهی تنفر بعد از خیانت آنقدر زیاد است که روابط را از هم میپاشد. طبیعی است که به سختی می توان خیانت همسر را بخشید اما آیا یک فرد خائن قابل بخشش است؟

این به شخص فریب خورده بستگی دارد اما مهم است که به یاد داشته باشید بخشش یک نقطه قوت است. برای جلب اعتماد همسر بعد از خیانت تلاش و کار زیادی لازم است و گاهی ممکن است فرد احساس کند که نمیخواهد همسر خائن خود را ببخشد. در این وضعیت، حرکت به جلو دشوار است. این رابطه “به حالت عادی” برنخواهد گشت، زیرا خیانت یک تجربه آسیب زا است. بخشش شریک زندگی شما لزوما آسان نخواهد بود، اما برای نجات رابطه ارزش آن را دارد که یک شانس دوباره را امتحان کنید.

سوالات متداول

آیا بخشش خیانت همسر کار درستی است؟

این به شخص فریب خورده بستگی دارد اما مهم است که به یاد داشته باشید بخشش یک نقطه قوت است.

مضرات بخشیدن خیانت چیست؟

تکرار دوباره خیانت، از بین رفتن اعتماد و احساس درد و رنج بعد از خیانت و از بین رفتن فرصت یک زندگی بهتر و… از معایب گذشت از خیانت به حساب میایند.

فواید بخشیدن خیانت همسر کدام است؟

آزاد شدن از افکار منفی و داشتن یک شانس بیشتر برای ساختن زندگی بهتر از مزیت هایی است که گذشت از خیانت برای شما به همراه دارد.

براي مشاوره در زمينه نکات مثبت و منفی بخشش خیانت و گذشت از خیانت همسر

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- 13 نظر:

 1. من متوجه شدم همسرم دوماه پیش ب من خیانت کرده از حدود یک ماه پیش شرایطش تغییر کرده نماز مسجد توبه دعا گریه و خیلی کارای دیگه من تااالان ب روش نیاوردم ک میدونم چون که حتی بیانشم برام سخت بود الان نمیدونم بدون اینکه بهش بگم ببخشمش یا اینکه بروش بیارم و حق طلاق و غیره بگیرم ازش
  تو این مدت همه ی برنامه های گوشیشو هک کردم و دقیق تحت نظرمه خودش نمیدونه چکار کنم بنظرتون

 2. من خيانت ديدم ، بار اول بخشيدم ولي متاسفانه بعد از داشتن يك بچه ي دو ساله متوجه شدم تكرار شده و مطمعنم باز هم تكرار خواهد شد… اينه كه به فكر جدايي هستم اما با برنامه ريزي در بازه زماني يك سال… برام دعا كنيد همش به فكر بچه امم ، اگه بچه نداشتم همين الان تموم ميكردم پشت سرمم نگاه نميكردم

 3. سلام من چند روزه فهمیدم شوهرم بهم خیانت کرده البته میگه در حد پیام و صبحبت حدود ۵ ماه فقط پیام دادن حالا من متوجه شدم شوهرم به شدت پشیمانه حتی سیم کارتشو سوخت وبعدش میگه هرچی بوده تموم شده حالا لطفا کمکم کنید از این دو راهیی بیام بیرون به نظر شما ببخشم یا نه؟

 4. همسر من بی‌دلیل خیانت کرد چند بار حالا من هم به عنوان یک خدمتکار بهش نگاه میکنم تا بچه‌ها م بزرگ شن دیگه برام مهم نیست چی کار می‌کنه وقتی بیرون می‌ره بمیره یا برگرده برام مهم نیست مردنش برام انگار ی سگ ولگرد مرده

 5. بنظر منم که خیانتو تجربه کردم فرصت دادن ب زن ک واقعا پشیمونه کار درستیه چون بعدش میتونه خیلی تعغییر کنه و بیشتر از یه زن دوباره وفادار باشه..ولی حیف همیشه زنا بدون ابرو ریزی خیانت شوهرشو میبخشه
  ولی مردا ن تنها ابروی زنشونو میریزن بلکه از هرچندتاشون یکیشون زنشونو اونم بعد اینکه ابروشو میریزه و تاپای طلاق و دادگاه میره میبخشه بعدشم تا چیزی میشه بهش سر کوفت میزنه اما زن وقتی خیانت شوهرشو میبخشه حتی اگ فراموش نکنه و براش سخت باشه بخاطر زندگیش هیچوق بروی شوهرش نمیاره..کاش دنیا اینطوری نبود کاش حقوق زن و مرد یکی بود و اشتباهاشونم در یک طبقه قرار میگرفت.

  1. اره دقیقاباهاتون موافقم.من خودم خیلی ازکارای شوهرموبخشیدم امااون حتی فرصت حرف زدن نداد

 6. سلام .
  اقا چهل ساله هستم بیست ساله ازدواج کردم همسرم هرسال یک ماه الی دوماه میره شهرستان خونه پدرش . موقع رفتن هم که میشه یکی دو هفته قبلش با من همخوابی نمیکنه خیلی بهش گوشزد کردم در مورد هات بودن و اذیت شدنم اما گوشش به این حرفا بدهکار نبود یک ماه بعد از رفتنش من یک خانوم بمدت دو روز صیغه کردم که البته زیاد هم جالب نبود حتی روز دوم بین ما هیچ‌اتفاقی نیفتاد و مدت صیغه تمام شد ودیگر بدنبال هیچ برنامه ای بغیر از همسرم نبودم الان بعد از گذشت نه ماه همسرم متوجه شده و برگه صیغه رو پیدا کرده و ادعا داره که من خیانت کردم به عشق و زندگی زناشوییمون ، بنظر شما ایا بنده خیانت کردم ، و اینکه همسرم به من هرروز میگه نمیتونم ببخشمت جدا هم نمیشم البته من درک میکنم که افکار همسرم بهم ریخته باشه و وضعیت روانی نامناسبی داشته باشه و تلاش میکنم تا حالش بهتر بشه اما کاملا از من دوری میکنه و حرف نمیزنه ،ایا راهکاری برای من دارید یا خیر ایا من خیانت کردم ایا بنده باید مورد تنبیه یا شماتت قرار بگیرم

 7. توی این مقاله میگید کسی که خیانت میکنه باز هم خیانت میکنه
  شاید اینطور نباشه کسی که خیانت کرده اینقدر بعدش ضربه میخوره که میگه غلط کنم دیگه دور همچین کاری برم

  1. ایشالله خدا همه رو نجات بده انسان اشتباه میکنه ولی اگه دوباره اشتباه رو با اشتباه تکرار کنه میشه خطا کار

 8. بنظرمن کاستی های زیادی ازجانب زن باعث خیانت مردمیشه ازارهای زن وتغییر نکردنش اذیتهای بی ذلیل زن مشاجره های مداوم دلیل اصلیه خیانت مردهستش …متاسفانه ازلحاظ قانونی هم خیانت مرد توجیحه شده تازن میفهمه مردمیگه بروشکایت کن اصلا قانون میگه مردچها زن عقدی ودهها زن صیغه میتونه داشته باشه …مردان اززنان توقع بخشش دارند اما خیانت زن ونمیبخشندمردان وابروی زنشون ومیبرن جارمیزنن..امادرهرصورت هیچ زن ومردی بی دلیل بهم خیانت نمیکنندزنان خوب باشند مردان هم برای زن خوب باشند تا اتفاق نیفته خیانت ب همین راحتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور