کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

نکات مثبت و منفی بخشش خیانت و گذشت از خیانت همسر

چگونه باید با خیانت همسر کنار بیاییم؟ 

در دنیای امروز، مفهوم بخشیدن خیانت کاملاً بحث برانگیز است. بسیاری از افراد معتقدند که خیانت باید به طور خودکار به معنای پایان یک رابطه باشد. در واقع، این دسته از افراد بر این باورند که خیانت چنان احترام و اعتماد به رابطه را از بین میبرد که باید به معنای پایان آن باشد. در بسیاری از موارد، افراد بر سر دو راهی بخشیدن یا جدایی قرار دارند. از نظر عینی، اینکه آیا شخصی باید همسر خائن خود را ببخشد، به خود فرد و به اینکه می خواهد چه نوع رابطه ای داشته باشد، بستگی دارد.

سوال عمده ای که برای این افراد مطرح میشود این است که آیا گذشت از خیانت کار درستی است یا خیر؟ که ما در اینجا سعی میکنیم به پاسخ درستی برای این این سوال برسیم. اما قبل از پرداختن به نکات مثبت و منفی بخشیدن خیانت، ضروری است که بدانیم خیانت چه میزان برای یک رابطه مضر و آسیب زننده است.

مزایا و معایب بخشیدن خیانت

خیانت برای روابط بسیار مخرب است. بیشتر اوقات، وقتی افراد وارد زندگی مشترک میشوند، این کار را با این درک انجام میدهند که عشق، احترام متقابل و وفاداری را به یکدیگر هدیه کنند. خیانت یکی از شکل های نهایی بی احترامی در هر رابطه است. به همین ترتیب، بسیاری از افراد قادر به گذشت و بخشش آن نیستند، و البته این حق آنها است. وسوسه خیانت ممکن است به صورت آنلاین و در دنیای واقعی وجود داشته باشد، اما در نهایت، خیانت به همسر یک انتخاب است و نمی توان آن را با بهانه های مختلف توجیه کرد.

مزایای بخشیدن خیانت

صرف نظر از تصمیم نهایی، دانستن نکات مثبت بخشیدن خیانت همسر، به همان اندازه آگاهی از نکات منفی مهم است. اینکه شخصی تصمیم بگیرد مزایای آن بیشتر از موارد منفی باشد (یا بالعکس) کاملاً به خود او بستگی دارد. با این حال، هر کس شایسته است که در مورد روابط خود آگاهانه تصمیم بگیرد. پس در زمان تصمیم گیری برای بخشیدن یا عدم بخشیدن همسر خود این نکات مثبت را در نظر داشته باشید:

خودتان را از احساسات منفی آزاد خواهید کرد

توانایی کنار گذاشتن خشم و کینه مطمئناً یک نکته مثبت است که همراه با بخشش خیانت شوهر یا همسر به وجود می آید. احساس صدمه، عصبانیت یا حتی کینه پس از خیانت همسر کاملاً طبیعی است. با این حال، هنگامی که این احساسات به طور سازنده پردازش یا آزاد نمیشوند، احتمالا مشکلات بیشتری به وجود می آید. نگه داشتن احساسات منفی به درد هیچ کس نمیخورد و همیشه اوضاع را بدتر میکند. یادگیری چگونگی رها کردن و حرکت رو به جلو در زندگی یک مهارت ارزشمند است که با فراگیری آن میتوانید آرامش بیشتری را تجربه کنید.

رفع مشکلات در یک رابطه

در بسیاری از موارد، هنگامی که خیانت در یک رابطه اتفاق می افتد، این خیانت نشانه ای از وجود مشکلات اساسی در این رابطه است. البته هیچ کس شایسته خیانت نیست. اما بخشیدن خیانت همسر اجازه میدهد مشکلات ریشه ای تری در یک رابطه حل و فصل شود. پیدا کردن و رفع دلایل خیانت در رابطه، اغلب میتواند منجر به شکل گیری مشارکت بهتر و سالمتری شود. البته ذکر این نکته الزامی است که برای رفع مشکلاتی که در یک رابطه وجود دارد، هر دو طرف باید مایل باشند. یعنی یک رابطه تنها زمانی به درستی کار میکند که هر دو نفر در آن حضور فعال داشته باشند و کارهای لازم را برای حفظ رابطه انجام دهند.

مضرات بخشیدن خیانت

معایب بخشیدن خیانت شوهر یا زن بطور منظم در جامعه مطرح میشود. علی رغم اینکه برخی افراد برای کنار آمدن با خیانت در تلاش هستند اما دیگران معتقدند که خیانت گناه بزرگی است و به هیچ وجه نمیتوان از آن چشم پوشی کرد. بخشش و سکوت بعد از خیانت یک سری نکات منفی دارد و هر شخص وقتی تصمیم میگیرد چه کاری انجام دهد شایسته است از آنها آگاه باشد.

ممکن است دوباره اتفاق بیفتد

یکی از بارزترین اشکالات گذشت از خیانت این است که فرد میتواند دوباره خیانت کند. البته تکرار خیانت همیشه و در همه شرایط اتفاق نمی افتد. با این حال، وقتی کسی قادر است تعهد خود را برای وفادار ماندن به همسر و زندگیش بشکند، این چیزهای زیادی را در مورد او نشان میدهد. به خصوص اصلا بعید نیست فردی که برای اولین بار خیانت میکند، به خیانت عادت کند و این کار را باز هم تکرار کند. لذا اعتماد بعد از خیانت بسیار سخت است و بخشیدن مرد خیانتکار به راحتی میتواند به عنوان پذیرش خیانت تعبیر شود. میتوان اینطور هم عنوان کرد که هر زمان کسی ترجیح میدهد همسر خیانتکار خود را ببخشد، در معرض خطر خیانت بیشتر قرار دارد.

یادآوری خیانت و احساس بد بعد از خیانت

بازسازی رابطه بعد از خیانت کار بسیار سختی است. به نحوی که بخشیدن مرد خیانتکار یا زن خیانتکار و باقی ماندن در آن رابطه میتواند فوق العاده مضر باشد. بعد از بخشش خیانتی که در حقتان شده، همیشه با این واقعیت روبرو هستید که کسی که قول داده است به شما متعهد باشد این قول را شکست و این اصلا احساس خوبی نیست. حال هر چقدر همسرتان عذرخواهی کند و قول دهد که دیگر این کار را نمیکند یا سعی در جبران آن داشته باشد، این حقیقت با شماست که او هرگز نمیتواند اقدامات گذشته خود را پس بگیرد.

شما سزاوار رابطه ای بهتر هستید

بخشیدن زن خیانتکار یا باقی ماندن با یک مرد خائن فرصت رابطه سالم و عاشقانه با فردی را که هرگز به شما خیانت نمیکند از شما سلب میکند. واقعیت این است که افراد زیادی در این دنیا وجود دارند. امکان داشتن یک رابطه سالم و عاری از خیانت برای شما وجود دارد. گاهی اوقات، باور این نکته آسان نیست، به خصوص درباره فردی که به هر دلیلی قربانی خیانت شده است. اما یادتان باشد که گاهی اوقات، جدا شدن و ترک یک رابطه باعث میشود که فرصت های برایتان فراهم شود.

چگونه تصمیم بگیریم چه کاری انجام دهیم؟

اگر همسرتان به شما خیانت کرده است، دانستن اینکه چه کاری انجام دهید اصلا آسان نیست. اگر چه سنجیدن جوانب مثبت و منفی همچنان مفید است، اما در نهایت، شما باید تصمیمی را بگیرید که برای شما بهترین باشد. همچنین توجه به این نکته مهم است که بخشیدن زن خیانتکار یا گذشت از مرد بی وفا همیشه به این معنی نیست که آنها میخواهند در این رابطه باقی بمانند.

همانطور که تصمیم میگیرید یک متقلب را ببخشید یا خیر، مهم است که درک کنید شما برای آنچه اتفاق افتاده مقصر نیستید. بعضی اوقات، افرادی که خیانت میکنند برای غلبه بر احساس گناه بعد از رابطه، سعی میکنند شریک زندگی خود را به خاطر خیانت خود مقصر بدانند. یا ادعا کنند که اگر همسرم این کار خاص را انجام میداد یا انجام نمیداد، من خیانت نمیکردم. این یک دلیل ساختگی است و شما نباید خود را بخاطر آن سرزنش کنید. اگر چه ممکن است اشتباهاتی داشته باشید اما خیانت، انتخاب همسرتان بوده است. پس هر فرد نسبت به عملکرد خود پاسخگو است.

علاوه بر این چگونگی رفتار یک فرد بعد از خیانت و نشانه های پشیمانی بعد از خیانت را نادیده نگیرید. زیرا این نشانه ها میتوانند کار را برای شما آسان کنند. اگر همسرتان طوری رفتار میکند که از کار خود ناراحت و پشیمان است شاید بهتر باشد یک فرصت دیگر در اختیارش بگذارید.

شما مجبور نیستید بخشیدن را به تنهایی انجام دهید

مشکلات رابطه عاشقانه و زندگی مشترک به اندازه کافی پیچیده است. اضافه کردن خیانت در این ترکیب اغلب مسئله را ده برابر پیچیده تر میکند. برخی از افراد میتوانند به تنهایی از پس این مسائل برآیند. دیگران ممکن است به کمک احتیاج داشته باشند. در چنین شرایطی توانایی مشاوره گرفتن یک مهارت سودمند است که بدون شک هم محاسن کوتاه مدت و هم بلند مدت خواهد داشت. اگر به طور کامل با مسائل مربوط به روابط، خیانت یا مسئله دیگری روبرو هستید، احتمالا در معرض افسردگی بعد از خیانت و سایر مشکلات روحی قرار دارید.

پس بدون شک استفاده از مشاوره های خیانت مفید خواهد بود. کار با یک درمانگر آنلاین به شما امکان میدهد بدون توجه به اینکه کی هستید، در کجا زندگی میکنید و… مشکل خود را حل کنید. داشتن کسی برای گفتگو اغلب از نظر ذهنی و عاطفی مفید است. اگرچه کار با یک درمانگر به طور خودکار باعث از بین رفتن مشکلات شما نمیشود. همچنین تضمین نمی کند که در آینده هرگز با چالش روبرو نخواهید شد. با این حال، میتوان با اطمینان گفت که شما برای مقابله با مسائل موجود و هر موقعیتی که ممکن است در آینده پیش بیاید، مجهز هستید.

آیا بعد از خیانت میتوانید رابطه ای عادی داشته باشید؟

گاهی تنفر بعد از خیانت آنقدر زیاد است که روابط را از هم میپاشد. طبیعی است که به سختی می توان خیانت همسر را بخشید اما آیا یک فرد خائن قابل بخشش است؟

این به شخص فریب خورده بستگی دارد اما مهم است که به یاد داشته باشید بخشش یک نقطه قوت است. برای جلب اعتماد همسر بعد از خیانت تلاش و کار زیادی لازم است و گاهی ممکن است فرد احساس کند که نمیخواهد همسر خائن خود را ببخشد. در این وضعیت، حرکت به جلو دشوار است. این رابطه “به حالت عادی” برنخواهد گشت، زیرا خیانت یک تجربه آسیب زا است. بخشش شریک زندگی شما لزوما آسان نخواهد بود، اما برای نجات رابطه ارزش آن را دارد که یک شانس دوباره را امتحان کنید.

سوالات متداول

آیا بخشش خیانت همسر کار درستی است؟

این به شخص فریب خورده بستگی دارد اما مهم است که به یاد داشته باشید بخشش یک نقطه قوت است.

مضرات بخشیدن خیانت چیست؟

تکرار دوباره خیانت، از بین رفتن اعتماد و احساس درد و رنج بعد از خیانت و از بین رفتن فرصت یک زندگی بهتر و… از معایب گذشت از خیانت به حساب میایند.

فواید بخشیدن خیانت همسر کدام است؟

آزاد شدن از افکار منفی و داشتن یک شانس بیشتر برای ساختن زندگی بهتر از مزیت هایی است که گذشت از خیانت برای شما به همراه دارد.

براي مشاوره در زمينه نکات مثبت و منفی بخشش خیانت و گذشت از خیانت همسر

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور