کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

چرا زن و شوهر با یکدیگر دعوا می کنند؟

چگونه دعوای زن و شوهر در زندگی مشترک را کاهش دهیم؟

برای کاهش دعوای زن و شوهر باید چه کرد؟

می گویند دعوای زن و شوهر نمک زندگی است؟ علیرغم این حرف، ما اصلا به آن اعتقادی نداریم. دعوای زن و شوهر حتی اگر ضعیف و کم اهمیت باشد ممکن است حرف هایی در آن زده شود که رابطه زناشویی را خراب کند. این درگیری و کشکمش ها هر چه بیشتر باشد دردسر ساز تر است. پس اگر فکر می کنید که قبل از ازدواج با همسرتان اختلاف نظر دارید حتما به مشاوره ازدواج مراجعه کنید و هر چه زودتر به این دعواها خاتمه دهید.

موضوع و متن دعوای زن و شوهر چیست؟

متن دعوای زن و شوهر به طور کلی به دلیل عدم درک متقابل از یکدیگر است. حالا چرا زن و شهر درک درستی از هم ندارند؟

مرد و زن دو انسان متفاوت از دو خانواده مختلفند که طبیعتا فرهنگ و خصوصیات اخلاقی و نوع تربیت آن ها متفاوت است. زمانی که بدون تحقیق و مشاوره با یکدیگر ازدواج می کنند خوب باید شاهد درگیری ها و منازعات بعدش نیز باشند. این زوج تازه بعد از ازدواج متوجه می شوند که با هم تفاهم ندارند و کارشان به مشاوره زناشویی می کشد. گاهی مشاور هم از آن ها قطع امید می کند.

اما متن دعواهای زن و شوهر چیست؟

 • اختلافات فرهنگی و دینی و اعتقادی
 • اختلاف بر سر پول و مسائل مادی ( زیاده خواهی زن یا شوهر، دعوا بر سر تامین نیازهای مالی و مدیریت اقتصاد خانه)
 • اختلاف بر سر انجام وظایف مثل تمیز کردن، شستن ظروف و خرید کردن
 • اختلاف بر سر نوع پوشش زن و مرد در اجتماع و مشکلات اختلاقی
 • اعتیاد زن یا مرد
 • سوء استفاده از نقاط ضعف هم
 • حسادت

چرا نباید در دوران بارداری مشاجره کرد؟

دعوای زن و شوهر در دوران بارداری در واقع خیانت به جنین در شکم مادر است. چطور می شود که یک زوج تا این حد بی احساس باشند و شرایط یکدیگر را درک نکنند. آیا آقایون از خطرات آن آگاهند؟ آیا می دانند که چه خطراتی متوجه جنین بی گناه می شود؟ اصلا آیا می دانستید که زنان به دلیل تغییرات هورمونی دوران بارداری بسیار شکننده و حساس می شوند و کوچکترین انرژی منفی آن ها را از پا در می آورد؟

دعوای زن و شوهر در دوران بارداری علاوه بر اینکه باعث تغییرات هورمونی در زن می شود گاهی ممکن است سبب سقط جنین نیز بشود. زیرا تمام سیستم بدن وابسته به دستگاه عصبی است. اگر این سیستم عصبی مختل شود کمترین خطری که مادر و جنین را تهدید می کند مشکلات عصبی و افسردگی های شدید و لک بینی ها و نقص سیستم ایمنی است. اگر زوجی هستید که دعوا زیاد می کنید قبل از بچه دار شدن حتما باید به مشاوره خانواده مراجعه کنید. باید اختلافات بین خود را حل کنید و بعد اقدام به بچه دار شدن کنید.


بیشتر بخوانید: راهکار های مشاوره خانواده برای مدیدریت بحران


دعوای زن و شوهر با چه راهکارهایی کاهش می یابد؟

راه های کاهش دعوای زن و شوهر چیست؟

 • کاهش دعوای زن و شوهر نیاز به از خود گذشتگی دارد.
 • به راحتی عصبی نشوید و خود را کنترل کنید.
 • از همسرتان انتظارات تخیلی نداشته باشید. او هم مثل شما یک انسان است و از فضا نیامده.
 • یکدیگر را نرنجانید و به شخصیت یکدیگر آسیب نزنید.
 • به جای جر و بحث دنبال راه حل باشید.
 • در دعواها بیشتر گوش دهید و طرف مقابل را آرام کنید نه اینکه پا به پای همسرتان داد و بیداد کنید.

چرا زن و شوهرها دعوا می کنند؟ برای حل دعوا چه کار کنیم؟

دیدگاه مشاوره خانواده:

اگر بخواهیم به علل اصلی دعوای بین زن وشوهر پردازیم قطعا عدم درک یکدیگر عامل اصلی این مساله است که آن هم ریشه درعدم شناخت صحیح یکدیگر و وجود قضاوت ناصحیح و به دنبال آن بروز رفتارهای ناپسند میشه البته عامل دیگه بروز دعوا تلاش برای تغییر دادن رفتارهای یکدیگر وشبیه شدن به همدیگر است که اینهم موجب ایجاد نفرت و فاصله بین اونا و حتی مقاومت برای این تغییرمیشه.
در زیر به چند راهکار برای کاهش و یا حل دعوای زن و شوهر اشاره می کنم:

 1. اولین و مهترین راهکار شناخت رفتار و روحیات طرف مقابل است. چرا که این مساله موجب میشه زن وشوهر از زاویه دید طرف مقابل به هم نگاه کنند و همین مساله بسیاری از سوء تفاهم ها را حل می کنه.
 2. راهکار دوم اصلاح تفکر و واگویه هایی(باخود حرف زدن وتلقین کردن به خود) است که انسان برای خود ایجاد می کند.

چندی پیش در جایی شنیدم که اگر یک نفر به خود یک واگویه منفی بده حداقل باید ۱۷ نفر به او واگویه مثبت تلقین کنند تا اثر اون از بین بره. جدا از درستی یا نادرستی این آمار آنچه که مسلم است اینه که واگویه منفی اثر منفی بر انسان میگذاره حالا در یک دعوا بلافاصله دو طرف شروع به واگویه های منفی به خود می کنند و اگر تعداد این واگویه ها زیاد شود همانند فنری که جمع شده عمل می کنه و ناخودآگاه اونا رو به جان همدیگه می اندازه پس در هنگام دعوا از تلقین واگویه های منفی به خود جلوگیری کنیم. البته برای جلوگیری از ایجاد این واگویه ها باید شیوه تفکرمان را اصلاح کنیم و برای این کار باید به تفکر منطقی برسیم و برای ایجاد یک تفکر منطقی بایدخطا های شناختی که موجب جلوگیری از این تفکرمنطقی میشوند را اصلاح کنیم.

نقش خطاهای شناختی

یکی از این خطاهای شناختی خطای همه یا هیچ است که خیلی بر روی افکار ما اثر میگذاره و اونا را غیر منطقی می کنه به عنوان مثال زن وشوهری را فرض کنید که با هم مشاجره می کنند و بلافاصله قهر میکنند. حالا اگر این دو اینگونه با خود حرف بزنند که همسرم ((هیچ وقت))من رو درک نمیکنه و یا((همیشه))میخواد منو اذیت کنه طبیعی است که با این شیوه تفکر دچار اضطراب و استرس میشه و فرد مضطرب واگویه های منفی به کار خواهد برد. ولی اگر همین شخص اینگونه با خود حرف بزنه که همسرم ((بعضی)) وقت ها منو درک نمیکنه و ((گاهی)) هم منو اذیت می کنه طبیعی است که واگویه ی که برای خود به کار میبره خیلی منفی نخواهد بود و حتی با کمی مکث احساس بدی هم نخواهیم داشت .

در واقع اصلاح این خطای شناختی موجب میشه ما حتی در دعوا هم حس کنیم همسر ما انسان بدی نیست و ویژگی های مثبت هم داره وهمین موجب میشه وقتی بخواهیم تنش بوجود اومده رو کم کنیم و پا پیش بگذاریم ،نه احساس حقارت می کنیم و نه خسته میشیم.

در دعواها هردو پا پیش بگذارند و اصلا منتظر طرف مقابل نشینید

۳- راهکار سوم که موجب کاهش دعوا و یا حل اون میشه اینه که در هنگام حرف زدن در دعوا از ضمیر جمع استفاده کنیم و در طرح مسایل ناخونشایند خودمان را هم دخیل کنیم اینجوی طرف مقابل احساس نمیکنه دارید متهمش می کنید به عنوان مثال: به جای اینکه بگید چرا با فلانی اینجور برخورد کردی بگید: کاشکی با فلانی اینجور برخورد نکرده بودیم.
و یا حتی از ضمیر ((من)) به جای ضمیر((تو))استفاده کنید. مثلا هنگام جر و بحث بگید ((من)) احساس خوبی ندارم از این رفتار و نگید ((تو)) درست رفتار نمی کنی چون باعث می شود که همسرمان نسبت به ما گارد بگیره و تنش بیشتر بشه.

۴- راهکار چهارم که مختص آقایان هست و اونا باید انجام بدهند اینه که بعد از دعوا اجازه بدیم خانممون حرف بزنه و ما فقط شنونده فعال باشیم ودقیقا شبیه آینه احساسش رو بهش انعکاس بدیم مثلا اگر میگه حالم خوب نیست. میتونیم با تغییرات در صورتمان بهش نشون بدیم که درکش می کنیم و ما هم احساس خوبی نداریم از این که احساس خوبی نداره. البته نکته مهم اینه که هرگز مشکلش رو کوچیک فرض نکنیم و حتی راهکار بهش ندیم بلکه فقط اجازه بدیم برامون حرف بزنه و انتقاد کنه اینجوی خیلی آروم میشه و تنش بعد از مدتی کاهش و دعوا حل میشه.

۵- اما راهکار پنجم که مختص خانم ها است واونا باید بدونند اینه که اجازه بدهند بعد از دعوا مردشون کمی باخودش خلوت کنه و از رفتارهایی که اون رو تحریک می کنه مثل قهر کردن یا نق زدن پرهیز کنید و حتی براش یک لیوان آب بیارید وباید جوری رفتار کنید که مرد احساس کنه مساله حل شده دراین صورت است که بعد از گذشت دقایقی احساس خوبی پیدا می کنه و حتی به سراغ شما میآد و عذرخواهی هم میکنه.

کاهش دعوای زن و شوهر به چه عواملی بستگی دارد؟

سوالات متداول

تاثیر دعوای زن و شوهر روی فرزندان چگونه است؟

دعوای زن و شوهر روی سلامت فرزندان تاثیر فاجعه باری دارد. کودکانی که والدینشان مدام در حال درگیری هستند معمولا مشکلات قلبی و استرس و اضطراب و اختلالات ادراری و بیخوابی دارند. این کودکان دچار اختلالات روانی هستند و قدرت یادگیری و ذهنی آن ها به شدت پایین می آید و علاوه بر این تا سال ها نمی توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند.

در دعوای زن و شوهر چه زمانی باید به مشاوره مراجعه کرد؟

زن و شوهر هایی که یک روز در میان با هم دعوا می کنند و این دعواها و اختلافات گاهی به کتک و درگیری کشیده می شود حتما باید به مشاوره ازدواج مراجعه کنند و هر چه زودتر برای مشکلشان راه حلی پیدا کنند زیرا اگر ادامه دار باشد حتما در آینده فاجعه بار می شود.

زن و شوهر در دعواها باید چه قوانینی را رعایت کنند؟

اگر زن و شوهر بر سر مسئله ای با هم درگیر شوند یا اختلاف نظر داشته باشند هر گز نباید پای خانواده شان را پیش بکشند. متاسفانه دیده می شوند برای سوزاندن دل یکدیگر به پدر و مادر و خانواده هم توهین می کنند. اگر در یک دعوا یک طرف برای آشتی پیش قدم شود بار دیگر باید طرف دوم این کار را بکند. سعی کنند هر چه زودتر این اختلاف را ریشه ای حل کنند. در زمان دعوا هر کس باید وظیفه خود را انجام دهد. مرد باید طبق معمول سر کار برود و زن هم باید به امور خانه رسیدگی کند. هیچگاه در دعواها گذشته را پیش نکشید و نقاط ضعفشان را بر سر یکدیگر نزنند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه چرا زن و شوهر با یکدیگر دعوا می کنند؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!