کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

علت کم حرفی شوهر چیست؟

علت کم حرفی

شوهرم با من حرف نمیزند!

کم حرفی شوهر موردی است که در بسیاری از جلسات مشاوره خانواده زنان از آن گلایه میکنند. زبان بزرگترین و بی شک بهترین ابزار ارتباط سازی بشر است. طبیعی است که وقتی حرف زدن و ارتباط کلامی بین زن و شوهر نیز کم یا بی کیفیت شود خیلی زود تاثیر خود را در زندگی زناشویی نمایان خواهد کرد. ولی کم حرفی شوهر لزوما به معنی این نیست که مشکلی در رفتار مرد یا در کل رابطه زناشویی زوجین وجود دارد. مشاوره زناشویی آموزه های زیادی را برای زوجین در رابطه با ارتباط سازی تدوین و تهیه کرده است. در ادامه به برخی از نکات در مورد ارتباط سازی کلامی بین زوجین و اللخصوص کم حرفی شوهر صحبت میکنیم. این مسئله شاید در نگاه اول خیلی مهم به نظر نرسد اما ناآگاهی در این مورد میتواند به راحتی یک زندگی مشترک را به راحتی از بین ببرد.

علت کم حرفی شوهر چه چیزهایی میتواند باشد؟

علت کم حرفی شوهر از جمله مواردی است که مشاوران مستقیم یا غیر مستقیم در مشاوره ازدواج راجع به آن صحبت میکنند. در این قسمت به برخی از دلیل هایی که به عنوان علت کم حرفی شوهر شناخته میشود اشاره میکنیم و بعد به طور مفصل راجع به آنها توضیح میدهیم:

 • درونگرا بودن به عنوان بخشی از شخصیت شوهر میتواند علت این اتفاق باشد

 • وجود ناراحتی بین زن و شوهر گاهی باعث این اتفاق میشود که با حل نشدن جزو عادت های رابطه زن و شوهر میشود.

 • اتفاقات مقطعی میتواند باعث بروز دوره هایی در فرد شود که عواقبی مثل عدم تمایل به ارتباط گرفتن با انسان ها حتی با همسر را به دنبال داشته باشد.

 • در کم حرفی شوهر پیشنهاد میشود که هیچگاه عوامل بیرونی مثل شغل، موقعیت اجتماعی و… را از نظر دور نکنید.

برخورد با کم حرفی شوهر چگونه باید باشد؟

برخورد با کم حرفی شوهر حتما باید با توجه به مواردی اتخاذ شود که در بالا به آن پرداخته شد. برای مثال تصور کنید شوهر شما به لحاظ شخصیتی و ذاتا درونگرا باشد. در این صورت به احتمال فراوان شما در دوران آشنایی این ویژگی را در طرف مقابل خود شناخته اید. حال اگر بخاطر این موضوع شکایتی در مورد کم حرفی همسرتان داشته باشید حق با شما نیست و نمی توانید اعتراضی کنید. در واقع شما باید در اصل قبل از ازدواج کم حرفی و درونگرا بودن شوهر خود را در تصمیم ازدواج خود تاثیر می دادید. البته این به معنی آن نیست که کم حرفی شوهری که درونگراست چاره ای ندارد.

برخورد با کم حرفی شوهر دراین مورد به خصوص میتواند با  تمرین هایی که از مشاور دریافت میکنید همراه شود و کم حرفی و در کل قدرت ارتباط کلامی فرد را به سمت تعادل هدایت شود. گاهی اوقات نیز زنان با رفتارها و عکس العمل های نابجای خود در برابر اعمال و رفتار مردان باعث میشوند که شوهران کمتر با آنها حرف بزنند. برای مثال زنانی که به حرف ها و نظرات شوهر خود اهمیت نمیدهند را در نظر بگیرید که ناخودآگاه کمتر حرف زدن را به همسرانشان می آموزند.

شوهر

کم حرفی در رابطه چه عواقبی دارد؟

کم حرفی در رابطه از جمله مواردی است که اگر یک رابطه عاطفی را فرا بگیرد در اکثر موارد آن رابطه محکوم به بن بست و شکست خواهد بود. یکی از کلیدی ترین راه های سالم و پرنشاط نگه داشتن یک رابطه حفظ ارتباطات کلامی و غیر کلامی زن و مرد میباشد. وقتی زن و مرد اوقات مشترک زیادی را با یکدیگر بگذرانند ناخودآگاه کیفیت بالای رابطه را تجربه خواهند کرد. کم حرفی در رابطه با درگیر شدن زن و شوهر در فعالیت های مشترک رفته رفته حل خواهد شد. فعالیت هایی که میتواند در عین سادگی جزو بهترین فعالیت های مشترک زن و مرد باشد عبارت اند از:

 • خواندن یک کتاب مشترک و صحبت کردن راجع به موضوع آن
 • دیدن یک فیلم در کنار هم
 • تعیین یک هدف مشترک که هر دو در راه رسیدن به آن زن و مرد در کنار هم تلاش کنند

کنار آمدن با همسر کم حرف چگونه ممکن است؟

کنار آمدن با همسر کم حرف از دغدغه های اصلی زنانی است که دارای همسرانی با این ویژگی هستند میباشد. اگر بعد از بررسی موارد ذکر شده مشخص شد که این شرایط قابل تغییر نیست مثلا کم حرفی مرد ناشی از درونگرایی ذاتی مرد میباشد نوبت رفتار های سازگارانه باشرایط فرا میرسد. به نکات زیر در مورد کنار آمدن با کم حرفی همسر توجه کنید:

 • اجازه ندهید که یک کمبود از لحاظ روانی ذهن شما را پر از افکار منفی کند و بیشتر بر ویژگیهای مثبت همسرتان تمرکز کنید.

 • کم حرفی همسرتان را به عنوان یک ضعف با او مطرح نکنید.

 • سعی کنید با رفتارهای همسر کم حرف خود ارتباط بهتری برقرار کنید تا رابطه بین شما از سردی و دوری محافظت شود.

 • همسر خود را به دلیل کم حرفی و یا ضعف در برقراری ارتباط کلامی از ارتباطات و مناسبات اجتماعی به هیچ عنوان حذف نکنید. حضور در جمع ها کنار شما این اعتماد به نفس را به او میدهد که خود را به لحاظ ارتباط کلامی با اجتماع مورد نظر سازگار کند.

چه کار کنم شوهرم برام حرف بزنه؟ ( دیدگاه مشاور خانواده)

یکی از گلایه های به حق خانم ها اینه که شوهرشون وقتی میادخونه براشون تعریف نمیکنه و احساس کم توجهی بهشون دست میده و نگران میشن که شاید دوستشون نداره!!!

در پاسخ باید بگم امروزه مهارت گفتگوی دوطرفه از جمله مهارتهای مهم زندگی هست که عدم فراگیری اون باعث بروز فاصله و دلخوری بین زن و شوهر میشه
حال برای اینکه این مهارت رو یاد بگیریم باید با ویژگی های یک مرد کاملا آشنا بشیم تا شکل صحیح اون رفتاری که شوهرمون انتظار داره رو انجام بدیم و در نتیجه خواهیم دید با ما به خوبی حرف خواهد زد.

کنار آمدن با همسر کم حرف

در اینجا به برخی از این ویژگیها و رفتاریک خانم اشاره میکنم:

✅اولین نکته اینه که یک مرد هنگام ورود به خانه یه فرصت برای بازیابی خودش میخواد به همین خاطر سعی میکنه یه کنج دنجی رو پیدا کنه که کاملا سکوت محض در اون حکم فرما باشه و در واقع این همان غار تنهایی هست پس بهترین کار اینه که وقتی همسرمون وارد خونه شد بلافاصله از او نخواهیم وقایع بیرون برای ما تعریف کنه بلکه به او مهلت بدیم و فقط با رفتارهایی مثلا بهش بگیم آب خنک گذاشتم رو میز اگه خواستی بنوش یه کم خستگیت در بره یا یه کوچولو استراحت کنی من ناهار رو میکشم و … به او فرصت استفاده از غار تنهایی رو میدید و اگر این کار بکنید به سراغتون میاد وبراتون شروع به تعریف کردن خواهد کرد.

مهارت شروع ارتباط کلامی

✅نکته دیگه نحوه شروع ارتباط کلامی با شوهرتون هست که اگر شما در ابتدا از او بپرسید چه خبر؟ جوابی که خواهید گرفت اینه که میگن: سلامتی، حالا چرا این جواب رو داد دلیلش اینه که شوهر شما حس همدلی رو از شما نگرفت و احساس میکنه تو او را درک نمیکنی و درواقع شما نقش یک بازجو رو خواهی گرفت ولی اگر ابتدا با او همدلی کنید، یعنی حس او رو درک کنید مثلا اگر خسته هست بهش بگید احساس میکنم خسته ای و فکر میکنم نیازه کمی استراحت کنی و یا حالشو داری یه کم با هم حرف بزنیم؟ اونوقت خواهی دید که سخن گفتن با شما رو آغاز خواهد کرد.

✅نکته بعد اینکه چون مردان در یک لحظه به یک نکته توجه میکنند پس اگر زمانی که ما میخواهیم با شوهرمون حرف بزنیم اوبه کاری مشغول باشه نمیتونه به ما تمرکز کنه و حرف بزنه پس بهتره که از او بپرسیم اگه کاری نداری من باهات حرف بزنم یا بعد از تماشای فیلم یه کم حرف بزنیم؟

توجه به طرف مقبل بسیار مهم است

✅نکته بعد دادن اقتدار به مرد هست بیان جملاتی مثل: بهت افتخار میکنم، یه کم برام تعریف میکنی؟ وقتی حرف میزنی حس خوبی دارم، اونو تحریک میکنید که با شما حرف بزنه.

✅نکته دیگه اینه که اقایان از گفتگویی که در اون اطلاعاتی رد و بدل بشه لذت میبرندپس سعی کنید میان حرفهاتون در مورد کارهایی که انجام دادید و به نفع مسائل مالی خونه بوده مثل تخفیفی که در خرید گرفتید حرف بزنید.

✅نکته دیگه اینکه وقتی باشوهرتون حرف میزنید و یا میخوادباهاتون حرف بزنه مشغول به کاردیگه ای مثل غذا پختن و یا خیاطی و…نباشید و تمام توجهتون به او باشه

✅نکته دیگه هنگام شروع گفتگو،یک نوشیدنی ، خوردنی، و میوه بیارید و کنار همسرتون بشینید تا اون این صحنه ها رو ببینه چون حتما شنیدید مردان دوست داند محبت رو ببینند اینجوری حس خوبی به او میدید

درپایان باید بگم رعایت این نکات میتونه شوهرتون رو به یه گفتگوی صمیمی با شما ترغیب و فعال کنه

ارتباط کلامی

سوالات متداول

کم حرفی شوهر به چه دلایلی ممکن است باشد؟

درونگرا بودن، مشکلات روحی و روانی، وجود مشکل در زندگی زناشویی

کم حرفی شوهر به دلیل مشکلات زناشویی را کوتاه توضیح دهید.

گاهی مشکلات و تشنج های به وجود آمده بین زن و مرد گاهی افراد دیگر میلی به سخن گفتن با همسر ندارند.

کدام مشکل روحی و روانی در کم حرفی افراد بسیار تاثیر گذار است؟

افسردگی معمولا با عدم تمایل فرد به ارتباط گرفتن کلامی و غیر کلامی منجر میشود.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید. منبع: (  Commentaries on the Laws of England )

 

برای مشاوره در زمینه علت کم حرفی شوهر چیست؟

از مشاورین مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید!