کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

کنترل خشم در خانواده|چگونه آب بر خشم های خانواده بریزیم!

کنترل خشم در خانواده|چگونه آب بر خشم های خانواده بریزیم!

خانواده از دیرباز محل امنیت و آرامش برای مردم بوده و هنوز هم هست. اگر به هر دلیلی آرامش این کانون متزلزل گردد، آرامش و آسایش افراد خانواده از بین می رود. خانواده اولین جایی است که افراد در آن رشد می کنند و به بالندگی می رسند. کودکان در خانواده چشم باز می کنند و همه ی بایدها و نبایدهای اولیه ی زندگی را در آنجا می آموزند. کودکان پیشرفت و ترقی خود را از خانواده آغاز می کنند و چنانچه ناامنی و تزلزل در خانواده وجود داشته باشد، مسلما آینده ی فرزندان نیز گاها دستخوش تغییرات غیرقابل جبرانی خواهد شد.

یکی از نابهنجاری هایی که ممکن است در خانواده ها ایجاد شود و گاه تا مدت ها باقی بماند، وجود خشم در خانواده است. وجود خشم در خانواده از نظر مشاوره خانواده  می تاند علل مختلفی داشته باشند که در زیر به چند مورد از آنها اشاره می شود.

 1. اولین حسی که می تواند باعث ایجاد خشم در فرد شود، وجود ناکامی است. زمانی که فرد دچار حس ناکامی گردد، دست به هر ترفندی می زند تا بتواند به خواسته ی درونی اش برسد و یکی از این ترفندها توسل جستن به حربه ی خشم است.
 2. عامل دیگر می تواند انتقال خشم در میان اعضای خانواده باشد. وقتی که فردی خشمگین باشد، قاعدتا این خشم را به دیگر اعضا نیز منتقل می کند. خشم اعضای خانواده کم کم به جامعه نیز انتقال پیدا می کند و اگر این خشم به درستی کنترل نشود، نتیجتا با جامعه ای خشمگین روبرو می شویم.
 3. علل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی زیادی هم برای بروز خشم در افراد اثرگذار است، که هریک از آنها خود به تنهایی زمینه ی بحث های زیادی درباره ی موضوع دارد.

مدیریت خشم در خانواده

حال سوال این است که چنانچه تنش در خانواده به وجود آمده و نهادینه شده باشد، برای کنترل و مدیریت آن چه باید کرد.

خشم به طور کلی یک پاسخ بسیار عادی و طبیعی در مقابله با یک عامل تهدید کننده ی حیاتی است. اما اگر این خشم به درستی کنترل و مدیریت نشود، آسیب های فراوانی را به روح و روان فرد و اطرافیان وارد می کند. به همین دلیل مدیریت خشم بسیار مهم است و می بایست به طور اساسی به آن پرداخت. اولین گام در مدیریت خشم ریشه یابی آن است. به طور کلی چرا خشم ایجاد می شود و منشا آن از کجاست. اگر خشم به درستی ریشه یابی و مدیریت نگردد، می تواند مشکلات دیگری نیز در خانواده ایجاد کند. اما پس از ریشه یابی خشم برای کنترل و مدیریت آن چه باید کرد؟!

مدیریت خشم در خانواده

مهارت های کنترل خشم در زندگی زناشویی

 1. اولین گام می تواند سکوت کردن در مقابل شرایط پیش آمده باشد. گرچه سکوت کردن در این شرایط می تواند بسیار سخت باشد، اما اگر در آن لحظه به خود مسلط شوید و سکوت کنید، آنگاه بهتر می توانید به خودتان و شرایط مسلط شوید و تصمیم گیری عاقلانه تری داشته باشید.
 2. کنترل زبان نیز یکی دیگر از مهارت های لازم برای کنترل خشم است. سعی کنید آنچه را که در ذهنتان می گذرد، به زبان نیاورید. با این روش بهتر می توانید اوضاع را کنترل نمایید.
 3. سعی کنید نشانه های بروز خشم را بشناسید. با شناخت این نشانه ها شدت خشم نیز تا حدی کاهش پیدا می کند.
 4. ترک موقعیت نیز یکی دیگر از راهکارهای کنترل خشم است. با ترک آن موقعیت بهتر می توانید خشم خود را کنترل نمایید.
 5. نفس عمیق و شستشوی دست و صورت نیز می تواند تا حدود زیادی به کنترل خشم کمک کند.
 6. بیان احساسات منفی خود نیز می تواند در کاهش خشم بسیار تاثیرگذار باشد.

مهارت های کنترل عصبانیت کودکان در خانواده

اگر کودکی نداند که چطور احساسات خود را کنترل نماید، قطعا با لجبازی و پرخاشگری های او مواجه خواهید شد. اگر این پرخاشگری ها نیز کنترل نگردد، موجب آزار و اذیت دیگران می گردد و نهایتا به طرد شدن او می انجامد. پس کنترل خشم در کودکان نیز بسیار حائز اهمیت است. راهکارهای متفاوتی برای کمک به کودکان در این زمینه وجود دارد و بیشترین مسئولیت آن نیز بر عهده ی پدر  و مادر است.

اولین راهکار این است که پدر و مادر در مواجهه با موقعیت های خشونت زا الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشند. فرزندان غالبا از والدین خود الگوبرداری می کنند و در کنترل احساسات و از جمله خشم نیز نگاهشان به والدین است.

مهارت های کنترل خشم در زندگی زناشویی

آموزش کنترل خشم به فرزندان

 

 1. پدر و مادر می توانند الگوهای مثبتی را برای مقابله با خشم به فرزندان خود آموزش بدهند. مثلا به او یاد بدهند که هروقت عصبانی شد صورتش را بشوید و یا مثلا لطیفه ای تعریف کند.

 2. تحسین و تشویق کودکان نیز یکی دیگر از راهکارهایی است که می تواند حتی بروز خشم در کودکان را به حداقل برساند.

 3. از کودک بخواهید بعد از فروکش کردن خشم در مورد احساسش سخن بگوید. به او حق بدهید که این حس را داشته و به دنبال مقصر نباشید. اگر نمی تواند در مورد احساسش چیزی بگوید، او را مجبور به حرف زدن  نکنید، برعکس خودتان بنشینید و از احساستان بگویید، و بعد برایش بگویید که برای کنترل خشم خودتان چه کرده اید.

 4. اگر کودک در هنگام عصبانیت وسایل را پرت می کند و یا کتک می زند، اول از همه اینکه خونسردی خود را حفظ کنید، جلویش زانو بزنید، در چشمانش نگاه کنید و با آرامش او را مجاب کنید که نباید به کسی یا چیزی آسیب بزند. اما به طور همزمان سعی کنید که احساسات او را نیز درک کنید.

 5. سعی در برقراری ارتباط صحیح و موثر با آنها داشته باشید. اجازه دهید تا خانه برای آنها به پناهگاهی امن مبدل شود که در آن بتوانند همه ی احساسات خود را بیان کرده و بروز دهند.

 6. می توانید از بازی های مختلف نیز برای آموزش کنترل خشم به فرزندان خود بهره ببرید. در مجموع هرچه زمان بیشتری را صرف تربیت صحیح کودکان نموده و فعالیت های هدفمند بییشتری در این زمینه داشته باشید، کودکان موفق تری در زمینه ی کنترل احساساتشان خواهید داشت.

آسیب های عدم کنترل خشم و عصبانیت در خانواده

 اگر خشم و عصبانیت در خانواده کنترل نشود، آسیب های غیر قابل جبرانی برای خانواده، فرزندان و نهایتا جامعه خواهد داشت. همانگونه که قبلا ذکر شد، خشم یکی از احساسات طبیعی هر موجود زنده است و به خودی خود مشکلی ایجاد نمی کند. اما اگر این خشم باعث شود که فرد کنترل رفتارهای خود را از دست بدهد، آن زمان است که این حس مشکل ساز می شود و باید برای کنترل آن تمهیداتی اندیشیده شود.  چنانچه خشم در خانواده به درستی مدیریت و کنترل نشود، آسیب های زیادی به پیکره ی خانواده وارد می شود و بعضی از آنها غیرقابل جبران خواهد بود.

آسیب های عدم کنترل خشم و عصبانیت در خانواده

انواع آسیب های تنش در خانواده

 1. یکی از آسیب هایی که خشم در پی دارد آسیب های جسمی است. اگر خشم به درستی کنترل نشود و با انسان باقی بماند می تواند باعث تخریب سلول های مغز گردد و حافظه ی فرد ضعیف گردد و در دراز مدت مغز این افراد کوچک می شود. بیماری های دیگری مثل افسردگی و مانیا نیز می تواند بر اثر وجود خشم مستمر ایجاد گردد. آریتمی، دردهای ماهیچه ای، سندروم روده ی تحریک پذیر، ورم معده و بیماری های پوستی می تواند از دیگر عوارض خشم مداوم باشد.

 2. یکی دیگر از آسیب های عدم کنترل خشم می تواند آسیب های اجتماعی برای فرد باشد. هنگامی که فردی کنترل بر روی خشمش نداشته باشد، مسلما روابطش با اطرافیان دچار مشکلاتی خواهد شد.

 3. یکی دیگر از آسیب ها می تواند صدمه زدن به دیگران باشد. هنگامی که فرد نتواند عصبانیتش را کنترل کند، ممکن است در شرایطی ناخواسته حتی دست به قتل بزند، قتلی ناخواسته و فقط از روی عصبانیت.

 4. خشم معمولا حال روحی فرد را نیز خراب می کند. فردی که مدام عصبانی می شود، مسلما کمتر می تواند شاد باشد و بخندد. اطرافیان نیز از این نوع افراد فراری هستند، از این رو کم کم به انزوا کشیده می شود.

 5. وجود خشم و عصبانیت مستمر و مداوم در خانواده که باعث نزاع و کشمکش های مداوم در خانواده می گردد می تواند تاثیرات مخرب فراوانی بر روی فرزندان داشته باشد و باعث شود که آنها خشمی فروخورده را همواره با خود داشته باشند و در بزرگسالی مشکلات زیادی را تجربه کنند. یکی از این مشکلات می تواند تجربه ی بیماری های مختلف روحی و روانی باشد.

کنترل خشم در خانواده

با توجه به مطالب عنوان شده، خشم یکی از احساسات طبیعی است که اگر  استمرار پیدا کند و کنترل نشود می تواند بسیار مخرب باشد. این خشم حتی می تواند خانواده های زیادی را از هم بپاشد و یا بنیان بسیاری از خانواده ها را متزلزل نماید. خشم اگر ادامه پیدا کند و به درستی مدیریت نشود و از بین نرود، مبدل به یک خشم فروخورده می شود و به جامعه کشیده می شود. این خشم در جامعه نیز بین افراد منتقل می شود و دیگر نمی توان جلوی آن را گرفت. از آنجایی که وجود خشم ریشه ی بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی است، پس مدیریت و درمان آن نیز باید اهمیت داشته باشد و این کنترل و مدیریت را باید از خانواده آغاز نمود و مهارت های کنترل خشم در زندگی زناشویی را فرا گرفت.

خدمات مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید.

منبع: ANGER

براي مشاوره در زمينه کنترل خشم در خانواده|چگونه آب بر خشم های خانواده بریزیم!

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.