کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

خصوصیات و تربیت کودک سه ساله

تربیت کودک

تربیت کودک سه ساله ( three year old child upbringing )

تربیت کودک سه ساله بسیار مهم است . در سه سالگی ، فرزند شما قادر به استفاده از 3 – 5 لغت یا حتی بیشتر خواهد بود . او شروع به یادگیری نوبت در صحبت کردن میکند و ممکن است با شما یک گفتگوی کوتاه داشته باشد . فرزند شما یاد میگیرد که چگونه در مورد چیزهایی که در طول روز اتفاق افتاده صحبت کند . او میتواند یک داستان ساده ساخته شده را براساس تجربه هایش بگوید ، اما احتمالا خیلی کوتاه است . همه چیزهایی که کودک شما تا کنون آموخته است به او کمک میکند تا تفکر خود را توسعه بدهد تربیت کودک سه ساله از این رو است که بسیار مهم است . کودک شما شروع به درک مفاهیمی مانند زمان و مکان و مفاهیم متضاد میکند به عنوان مثال معنی بزرگ و کوچک و روز  شب یا دور و نزدیک .


بیشتر بخوانید:  تربیت کودک ۲ ساله دختر و پسر


نقش بازی در تربیت کودک سه ساله

بازی در تربیت کودک سه ساله بسیار مهم است ، زیرا بخشی مهم از یادگیری کودک است . کودک شما با بازی کردن با دیگران لذت خواهد برد  . هنگامی که او با شما یا سایر کودکان بازی میکند ، ممکن است متوجه شوید که فرزند شما در حال انجام بهتر کارها است . در تربیت کودک سه ساله گفتن داستان ، آواز خواندن و خواندن چیزهای سرگرم کننده حیاطی است . کودک شما احتمالا میتواند دست های خود را بشوید ، خود را در زمان حمام شستشو دهد ، خود را تغذیه کند و لباس بپوشد ، هرچند احتمالا بهتر است که لباس ها را به آنها بپوشانید و خودتان به آنها غذا بدهید ! چون او هنوز در حال یادگیری است ، بنابراین ممکن است هنوز نیاز به کمک داشته باشد .


بیشتر بخوانید:  اهمیت تربیت کودک در اسلام


کودک

تربیت کودک سه ساله دختر ( three year old girl upbringing )

تربیت کودک سه ساله دختر امری لذت بخش است . کودکان سه ساله دختر معمولا بسیار خجالتی و وابسته به مادر خود هستند شما ممکن است بارها متوجه شوید که کودک در پشت شما قایم میشود و در برخورد با دیگران بسیار خجالتی است این یک امر طبیعی در ۹۰ درصد از دختران میباشد . شما نباید انتظار داشته باشید که یک کودک نوپا ارتباط های پیچیده بزرگسالان و ارتباط های اجتماعی را درک کند یک دختر بچه معمولا از اجتماع ترس های زیادی دارد و خجالتی تر است . کودکان دختر چون در ابتدای یادگیری حرف زدن و استفاده از کلمات هستند علاقه زیادی به صحبت کردن و جیغ زدن یا فریاد زدن دارند برای تربیت کودک سه ساله دختر خود با او صحبت کنید و به او اجازه صحبت کردن بدهید .


بیشتر بخوانید:  تربیت کودک دو ساله و خصوصیات این کودکان


نکات تربیت دختر سه ساله

برای تربیت کودک سه ساله دختر شما باید سعی کنید از ابزار و وسایل و اسباب بازی های مخصوص به دختران استفاده کنید تا کودک با روحیه دخترانه خود بیشتر آشنا شود . در تربیت و برخورد با یک کودک سه ساله دختر هرگز نباید از پرخاش و خشونت استفاده کنیم کودکان دختر به طور کل در سنین مختلف حساسیت های بسیاری نسبت به برخورد والدین دارند . همیشه سعی کنید برای کودک سه ساله دختر خود از رنگ های شاد و آرامش بخش نیز استفاده کنید . شما میتوانید با استفاده از رنگ‌های صورتی به او یک روحیه شاد و همچنین آرام بدهید . استفاده بیش از حد از رنگ قرمز در لباس های کودک و اتاق کودک باعث میشود که کودک به یک موجود بسیار متشنج تبدیل شود . سعی کنید در اتاق کودک کمتر از رنگ های تند استفاده کنید .


بیشتر بخوانید:  روش تربیت کودک از نظر روانشناسی


آموزش و تربیت کودک سه ساله

آموزش و تربیت کودک سه ساله کاری نیازمند دقت است زیرا او شروع به اشاره به قسمت های بدن بر اساس آنچه انجام میدهند میکند ، اشیا را مرتب کرده و اشکال و رنگ ها را مطابقت میدهد . کودک شما مشکلات را با تلاش بر فکر کردن روی چیزها حل میکند . شما میتوانید اعتماد به نفس فرزند خود را در انجام کارهای خود با کمک به او تقویت کنید . کودک نو پا ممکن است حتی در سه سالگی برای شروع آموزش توالت آماده باشد . و شما باید از این فرصت برای آموزش او استفاده کنید و با استفاده کمتر از پوشک در مسائل اقتصادی کودک هوشمند باشید . آموزش و تربیت کودک سه ساله از سوی والدین نیازمند مطالعه در باب مشاوره تربیت کودک است .


بیشتر بخوانید:  تربیت کودک یک ساله و چگونگی رفتار با آنها


تربیت کودک

نکات مهم در تربیت کودک

کودک نوپا شما میتواند به خوبی کارهایی که به تمرکز احتیاج دارند انجام دهد و احتمالا بی تمرکز بودن او کمتر خواهد شد . کودک نوپا نیز شروع به درک اینکه چگونه رفتار او بر شما تاثیر میگذارد میکند و رفتار شما بر او تاثیر میگذارد . او  اضطراب جدایی را نداشته یا در مقیاس کمتری دارد و ممکن است هنگام ترک کردن شما ناراحت نشود . او شروع به راه رفتن و بالا رفتن از پله ها میکند ، اما بعضی اوقات از تعادل خود مطمئن نیست و بعضی کارها را دیرتر انجام میدهد . به اعمال کودک خود نگاه کنید . کودک ممکن است :

  • پرش کند .
  • سوار سه چرخه شود .
  • اشیاء را شناسایی و آنها را نامگذاری کند .
  • از یک پا و سپس پای دیگر هنگام راه رفتن به پله استفاده کند .
  • جملات طولانی تری بگوید .

    بیشتر بخوانید:  تربیت کودک ۳ ساله و چگونگی رفتار والدین


تربیت کودک سه ساله پسر ( three year old boy upbringing )

تربیت کودک سه ساله پسر قدری بیشتر از تربیت کودک سه ساله دختر با چالش برای والدین روبرو است . پسران در سه سالگی معمولا به بازی های بسیار پر سر و صدا رو میآورند . آنها ممکن است فریاد بزنند و در خانه بدوند و بسیاری از وسایل مورد علاقه شما را بشکنند . شما باید بدانید که تربیت کودک سه ساله پسر نیازمند صبر و آرامش بسیار است و استفاده از خشونت غلط ترین روش تربیتی برای کودکان در چنین سنی است . کودکان پسر نیازمند توجه و کوشش شما هستند . شما باید سعی کنید که وقت کودک سه ساله خود را پر کنید . تربیت کودک سه ساله اگرچه نیازمند مخارج بسیاری از سوی والدین است اما گاه والدین با استفاده از مشاوره کودک میتوانند راه های موثر تری بیابند .


بیشتر بخوانید:  روش های تربیت کودک ۲ ساله و ۳ساله


روش های تربیت کودک سه ساله پسر

در مبحث آموزش و تربیت کودک سه ساله ، سن سه سالگی بهترین سن برای یادگیری زبان است شما باید سعی کنید که در خانه و با کمک کتاب ها زبان های مفید و بین‌المللی را به کودک خود آموزش بدهید . چنین کارهایی باعث توسعه مغزی کودک و همچنین باعث کمک به تغییر در آینده او میشود . برای توسعه و رشد مغزی کودک خود باید استفاده از وسایل و اسباب بازیهای بسیار را امتحان کنید . شما باید به آن محیط های مختلف را برای او شبیه سازی کنید مثلا با چیدن بالش روی همدیگر برای او سنگر درست کنید و به او احساس یک بازی واقعی را بدهید چنین چیزهایی باعث توانایی های بصری بالا و همچنین بالا بردن میزان هوش فکری کودک میشود .


بیشتر بخوانید:  مراحل تربیت کودک در سنین مختلف


تربیت کودک سه ساله

تربیت کودک سه ساله پرخاشگر

تربیت کودک سه ساله پرخاشگر قدری مشکل است . کودکان نوپا در تمام اشکال و اندازه ها رشد میکنند ، اما رشد کودکان نوپا در سه سالگی به طور معمول چند مورد مشترک دارند . یکی از مهم ترین تغییرات در سنین 3 سالگی برای فرزندتان در مورد رشد عاطفی و احساسات است . کودک نوپای شما در حال گذر از بسیاری از احساسات است در حالی که همچنین در مورد احساسات دیگران را یاد میگیرد . کودکان اغلب نمیدانند چگونه کلمات را به احساسات بزرگی مانند سرخوردگی ، خشم ، خجالت ، گناه و شرمساری ربط بدهند . توانایی کودکان برای فکر کردن و تصمیم گرفتن در سه سالگی بیشتر از دو سالگی است در نتیجه کودکان یاد میگیرند که چگونه با والدین خود و تصمیمات آنها مخالفت کنند .


بیشتر بخوانید:  مشاوره تربیت کودک لجباز بسیار ضروری است


چند راهکار موثر

کودکان معمولاً در این سنین برای لباسهای خود برای اسباب‌بازی‌های خود یا حتی دیدن یک برنامه تلویزیونی مخالفت و نافرمانی و لجبازی میکنند . جواب این نافرمانی ها از سوی والدین نباید خشونت و یا حتی تنبیه باشد . پدر و مادر باید بدانند که در تربیت کودک سه ساله پرخاشگر خونسردی و آرامش خود را حفظ کنند . در واقع با برخوردهای خشن و تند از جانب شما کودک این رفتارها را ضبط میکند و یاد میگیرد که در برخورد های بعدی خشونت و خشم بیشتری را از خود بروز دهد آرامش شما میتواند به منزله یک آموزش بسیار مفید به کودک در چنین مواقعی باشد مثلاً شما میتوانید به او یاد بدهید که اگر آرامش خودش را حفظ کند و لجبازی نکند زودتر به خواسته خود از راه معقولانه دست میابد . در تربیت کودک سه ساله خود حتما از مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی کمک بگیرید .


بیشتر بخوانید:  تربیت فرزند دختر از بدو تولد


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه تربیت کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Child development (6) – two to three years 

براي مشاوره در زمينه خصوصیات و تربیت کودک سه ساله

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور