کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

تربیت کودک پنج ساله و برخورد صحیح با کودک

تربیت کودک پنج ساله

تربیت کودک پنج ساله بسیار شیرین و دوست داشتنی است . پنج سالگی دوره توسعه فکری و ذهنی و مهارتی کودکان است . در پنج سالگی کودکان از قوه ادراک بسیار بالاتری نسبت به سالهای پیشین خود برخوردارند . آن ها میتوانند صحبت های شما را حداقل تا ۸۰ درصد درک کنند . در پنج سالگی کودک به مهارت‌های بسیار بالاتری از نظر حرکتی فکری ذهنی دست پیدا میکند در نتیجه شما میتوانید با آموزش مهارت های خاص مربوط به این سن به کودک خود در داشتن یک آینده بهتر کمک کنید . این سن دوره ظهور بسیاری از مهارت‌های زبانی و حرکتی است که کودک بیش از این آنها را نداشته . در سن ۵ سالگی کودکان میتوانند از جملات بلند استفاده کنند و منظور خود را در قالب یک جمله به مخاطب خود انتقال دهند . تربیت کودک پنج ساله البته با چالش های سختی همراه است .


بیشتر بخوانید: مشاوره و روانشناسی کودک ۵ ساله


تربیت کودک پنج ساله  ( five year old child`s upbringing )

نکات مهم تربیت کودک پنج ساله: در سن ۵ سالگی کودکان به بسیاری از مهارت های حرکتی دست میابند آنها تمرکز بیشتری در انجام کارهای خود دارند مثلاً یک کودک پنج ساله میتواند بند کفش خود را ببندد یا زیپ لباس خود را بالا بکشد .  تربیت کودک پنج ساله نشان میدهد سن ۵ سالگی دقیقا همان دوره ای است که شما میتوانید به کودک مسواک زدن و رعایت بهداشت فردی را آموزش دهید . انجام بسیاری از کارهای شخصی مانند پوشاندن لباس و خورد و خوراک در این سن میتواند به کودک آموزش داده شود زیرا کودک قادر به انجام این کارها با تمرکز بیشتری نسبت به سال‌های پیشین خود است . تربیت فرزند پنج ساله با مطالعه والدین در باب مبحث مشاوره تربیت کودک تا حد زیادی آسان تر است . سعی کنید در این سن از استفاده از گوشی یا کامپیوتر و مواردی که شامل این تکنولوژی‌ها ‌میشود خودداری کنید .


بیشتر بخوانید: نکات تربیت فرزند پسر و دختر


تربیت کودک پنج ساله پسر ( five year old boy upbringing )

تربیت کودک پنج ساله پسر نیازمند صبوری فراوان است زیرا کودکان پنج ساله پسر بسیار کنجکاو ، پر سر و صدا و دردسر ساز هستند . در نتیجه شما باید سعی کنید که برای تربیت کودک پنج ساله پسر خود آرامش خود را حفظ کنید صبور باشید و والدینی باشید که از مشاجره و دعوا دوری میکنند . شما باید سعی کنید از اعمال خشونت و آزار و اذیت و تنبیه کودک بپرهیزید کودکان به این عمل شما بسیار حساس هستند . والدین معمولا از اعمالی که کودکان پنج ساله پسر آنها در خانه انجام میدهند شکایت میکنند و از کنترل کردن فرزند پسر خود بسیار خسته هستند . شما باید بدانید که تمام این اعمال کودک در نتیجه تکامل و رشد کودک در پنج  سالگی است . کودک در پنج سالگی به حد زیادی کنجکاو میشود و دوست دارد تمام اتفاقات اطراف خود را مورد تجربه قرار دهد .


بیشتر بخوانید: تربیت فرزند از نظر روانشناسی و از بدو تولد


برخورد صحیح با کودک

نکات مهم تربیت پسر پنج ساله

شما باید سعی کنید که فرزند پسر پنج ساله خود را مورد نصیحت قرار داده و صحبت کنید شما باید سعی کنید که او را از عواقب اعمالش آگاه سازید . تربیت کودک پنج ساله پسر نیاز دارد که آنها در این سن یک ورزش و یا نوعی از بازی های ورزشی را یاد بگیرند . آنها در این سن مهارت بسیار بالایی برای آموختن ورزش دارند شما باید سعی کنید کودک را از همان ابتدای یادگیری مهارتهای حرکتی به ورزش علاقه مند سازید زیرا برای سلامتی کودک بسیار مفید است . برای اینکه او با شما در مورد اتفاقات و وقایع زندگی روزمره اش صادق باشد باید سعی کنید توانایی ارتباط برقرار کردن با یک کودک پنج ساله پسر را داشته باشید و این عمل تنها با صحبت کردن با کودک شکل میگیرد . این ها همه گوشه ای از دشواری های تربیت کودک پنج ساله پسر است .


بیشتر بخوانید: تربیت فرزند پسر از بدو تولد


تربیت کودک پنج ساله دختر (five year old girl upbringing)

تربیت کودک پنج ساله دختر از تربیت کودک پنج ساله پسر به مراتب آسان تر است . کودکان دختر معمولا بازی‌های مصالحه آمیز تر و آرام تری دارند . کودکان پسر در این سن معمولاً بسیار پر سر و صدا هستند این در حالی است که کودکان دختر در سن پنج سالگی بسیار آرام‌تر و فهمیده تر از سنین قبل از این هستند . کودکان دختر معمولاً بسیار به والدین خود وابسته هستند و کمتر ‌میتوانند در محیط خارج از خانه و یا بیرون از خانه به تنهایی به سر ببرند در نتیجه آنها همیشه در نزدیکی شما هستند و کنترل کردن آنها بسیار آسان تر از کودکان پسر است . کودکان دختر معمولاً به والد پدر خود وابسته تر هستند در نتیجه پدران رابطه نزدیکتری با فرزندان دختر خود دارند . گاها مشاهده میکنید که کودکان دختر دوست دارند در بازی‌های خود با پدر خود بازی کنند .


بیشتر بخوانید: تربیت فرزند دختر از بدو تولد


تربیت کودک پنج ساله

اهمیت تربیت دختر بچه پنج ساله

تربیت کودک پنج ساله دختر به رفتار پدران وابسته است البته این به این معنی نیست که مادر در تربیت یک کودک دختر نقشی ندارد . اتفاقا کودکان دختر در طول روز بیشتر در خانه و در نزدیکی مادر به سر میبرند در نتیجه مادر الگوی بسیار قوی برای یادگیری و یا تقلید برای کودکان است . کودکان دختر در سن پنج سالگی نیازمند اسباب‌بازی‌هایی است که مخصوص دختران است . از آنجا که کودکان دختر در سن پنج سالگی وابستگی بسیار زیادی به والدین خود دارند شما به عنوان والدین وظیفه دارید که به کودک آموزش دهید که میتواند در اجتماع بیشتر حضور پیدا کند . تربیت کودک پنج ساله دختر برای والدین بسیار شیرین است اما نیازمند توجهات بسیار مخصوصا از جانب پدران است . بطور کل تربیت کودک پنج ساله نیازمند مطالعه مباحث مشاوره کودک است .


بیشتر بخوانید: مراحل تربیت کودک در سنین مختلف


 اصول تربیت کودک پنج ساله

اصول تربیت کودک پنج ساله این است که باید سعی کنید مفهوم مدرسه را به کودک خود بیاموزید کودکان معمولا از دور شدن از خانواده شان وحشت بسیاری دارند و مدرسه دقیقا میتواند اولین نقطه  روبرویی با این چالش باشد . همان طور که میدانید یک چالش بسیار بزرگ در زندگی کودکان معضل مدرسه است . مدرسه برای بسیاری از کودکان یک چالش بسیار سخت است و روبرویی با آن باعث افسردگی و ایجاد احساسات بسیار بد در یک کودک پیش دبستانی ‌میشود . شما باید در سن پنج سالگی به کودک خود اهمیت مدرسه و نوع لذت بردن از مدرسه را بیاموزید اگر کودک یک قدم از آموزش‌های مدرسه جلوتر باشد به راحتی با معضلات مدرسه دست و پنجه نرم میکند . کودکان در سن پنج سالگی ظرفیت‌های بسیاری را برای یادگیری از خود نشان ‌میدهند این وظیفه والدین است که ظرفیت‌های کودک را شکوفا کنند .


بیشتر بخوانید: روانشناسی کودک ۳ ساله و نکات مشاوره این کودکان


اهمیت تربیت کودک پنج ساله

اگرچه در سن پنج سالگی شما میتوانید یک رابطه بسیار عمیق تر با کودک خود برقرار کنید اما به طبع باهوش شدن کودک باعث میشود که کودک از چیزهایی مثل دروغ در صحبت کردن با شما استفاده کند . اصول تربیت کودک پنج ساله نشان میدهد شما باید درک کنید که دلایل دروغ ‌گفتن کودک میتواند مربوط به رفتار شما و واکنش های شما نسبت به کارهای او باشد . این دلایل دروغگویی در کودکان میتواند ترسیدن از والدین یعنی ترسیدن از توبیخ و تنبیه والدین باشد . گاه کودکان برای شانه خالی کردن از انجام یک مسئولیت میتوانند دروغ بگویند ، در نتیجه شما باید سعی کنید که مسئولیت های بسیار بزرگ و انجام نشدنی را بر عهده کودک پنج ساله خود نگذارید شما باید سعی کنید به اندازه توانایی و مهارت کودک از انتظار داشته باشید .


بیشتر بخوانید: روش تربیت کودک از نظر روانشناسی


برخورد صحیح با کودک

روش های تربیت کودک پنج ساله

روش های تربیت کودک پنج ساله بسیار زیاد هستند . کودکان در سن پنج سالگی بسیار مستعد یادگیری داستان ها و زبان های مختلف هستند شما باید سعی کنید در هنگام خواب برای کودک خود داستان های آموزنده بخوانید و سعی کنید مفاهیم اخلاقی را به وسیله این داستان‌ها به کودک خود منتقل کنید . کودکان در سن پنج سالگی دوست دارند که دنیای اطراف خود را کشف کنند . آنها به حد بسیار غیرقابل باوری کنجکاو هستند و دوست دارند بفهمند که دقیقا در اطراف آنها چه اتفاقی رخ ‌میدهد درنتیجه شما باید سعی کنید که بحث‌ها و مشاجرات خانوادگی را از دید کودکان دور نگهدارید آنها شما را میبینند و از شما یاد میگیرند و اعمال و حرکات شما و حتی حرف های شما را تقلید میکنند .


بیشتر بخوانید: راه های تربیت فرزند دختر و پسر


سخن آخر

شما به عنوان والدین وظیفه دارید که برای شکوفایی استعدادهای فرزند خود تلاش کنید . آنها نیاز دارند که شما مانند یک باغبان مراقب آنها باشید اعمال و رفتار بد آن ها را هرس کنید و به آنها اعمال خوب را ، مانند آفتاب بتابانید . اگر در این مسیر اطلاعات و تجربه کافی ندارید به طبع ما به شما مراجعه به یک مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی را پیشنهاد میکنیم . باید بدانید که تربیت کودک پنج ساله امری بسیار مهم و حائز اهمیت است زیرا شخصیت کودک در این سن شکل میگیرد و روش های تربیت کودک پنج ساله به شما کمک میکنند تا فرزندی سالم به اجتماع هدیه کنید .


بیشتر بخوانید: مراحل تربیت کودک از بدو تولد


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه تربیت کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Your 5-Year-Old | Patient Education 

براي مشاوره در زمينه تربیت کودک پنج ساله و برخورد صحیح با کودک

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور