کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

درمان لجبازی کودک 3 ساله چطور است؟

درمان لجبازی کودک 3 ساله

لجبازی کودک 3 ساله آغاز دوره جدیدی در زندگی اوست . زیرا در 3 سالگی است که کودک لجبازی رادر وجود خود کشف میکند  لجبازی کودک 3 ساله ممکن است برای او یک تفریح باشد . لجبازی کودک 3 ساله ممکن است برای او یک سلاح باشد . لجبازی کودک 3 ساله امکان دارد یک اعتراض باشد . لجبازی کودک 3 ساله ممکن است در اثر ترس و یا زور گویی شکل بگیرد . لجبازی اگر مدام و به صورت یک اختلال به کودک و اطرافیان صدمه وارد کند باید برای این کودک مشاوره گرفت .مشاوره اختلال کودک و تربیت کودک . اگر لجبازی همیشگی و مهمتر از آن خارج از کنترل شود لازم است هر چه زودترنسبت به مداوای کودک اهتمام ورزید . روانشناسی کودک راه مداوا را کوتاهتر میکند . مادرانی که از همان ابتدا به مشاوره کودک توجه دارند کمتر دچار بحران میشوند .


بیشتر بخوانید: روش تربیت کودک از نظر روانشناسی


درمان لجبازی کودک 3 ساله

درمان لجبازی کودک 3 ساله دوران طلایی دارد . با توجه به اینکه 3 سالگی زمان آغاز لجبازی و در واقع کشف لجبازی است . باید در همین دوران کنترل و مداوا شود . در این زمان است که کودک مهارت پیدا میکند از کشف تازه خود در جهت پیشبرد اهداف و رسیدن به خواسته هایش استفاده کند . درمان لجبازی کودک 3 ساله نیاز به هوشیاری دارد . اگر به کودک باج بدهیم و شکست بخوریم کودک به نقطه ضعف ما پی خواهد برد . اول باید به او بفهمانیم نمیتواند از داد زدن ، جیغ زدن و لجبازی برای رسیدن به خواسته اش استفاده کند . در مواقعی که آرام است به او پاداش دهیم . به دقت به حرفهایش گوش دهیم . درمان لجبازی کودک 3 ساله با لجبازی شما امکانپذیر نیست . با او هرگز لجبازی نکنید . با اجبار با او حرف نزنید .

مثلا با لجبازی میخواهد یک خوراکی از ما باجگیری کند . آرام و با لبخند به او بگویید « اگه با گریه نمیگفتی برات میخریدم » اگر او به گریه ادامه داد به او بگویید « الان داری گریه میکنی وگرنه الان خودم میخواستم برات بخرم »اگر به گریه اش شدت بیشتری داد بگویید« دیگه اصلا برات نمیخرم » . «حالا آروم باش و گریه نکن تابرات بخرم هر وقت هرچیزی خواستی آروم و با لبخند ازم بخواه ما با هم دوست هستیم مگه نه ؟ » او یاد میگیرد بدون لجبازی بهتر به هدفش میرسد . اما اگر لجبازی او ریشه دارتر و عمیقتر باشد نیاز به روانشناسی دارد . درمان لجبازی کودک 3 ساله با عطوفت ، توضیح مسائل و دوستانه راحتتر امکان میپذیرد .


بیشتر بخوانید: در مورد شیوه های تربیت کودک بیشتر دقت کنید


برخورد با لجبازی کودک 3 ساله

برخورد با لجبازی کودک 3 ساله باید در کمال آرامش و حوصله باشد . او ممکن است در نگهداشتن مدفوع و ادرار خود لجبازی کند . ممکن است کاری را که از او میخواهید برعکس انجام دهد . ممکن است وقتی با تلفن حرف میزنید سرو صدا کند . وقتی به کار خانه مشغول هستید از شما بخواهد با هم به پارک بروید . در تمام این مدت در برخورد با لجبازی کودک 3 ساله باید صبور بوده و با او با منطق حرف بزنید و البته با زبان کودکان . در خواسته هایش سعی کنیددر پایان گفتگویتان یک نکته شاد و امیدوارکننده بگنجانید . مثلا الان پول ندارم ولی پول که گرفتم واست میخرم . در برخورد با لجبازی کودک 3 ساله لجبازیهای اورا با خنده و شوخی بگذرانید . تا او متوجه عصبانیت شما نشود .

مثلا « ای شیطون منو میخوای ناراحت کنی ؟ » و بعد با او با شوخی وخنده بازی کنید آرام که شد « حالا اینا رو که ریختی جمع کن منم کارامو بکنم بعد باهم میریم پارک یا فردا میبرمت پارک » .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک نه ساله و چگونگی رفتار با او


درمان لجبازی کودک 3 ساله

علائم لجبازی کودک 3 ساله

علائم لجبازی کودک 3 ساله ممکن است ظاهری یا پنهان باشد . علائم لجبازی کودک 3 ساله که بارز میشود شامل پا کوبیدن بر زمین و اصرار بسیار زیاد در خواسته های خود است . او با خواسته های دیگران شدیدا مخالفت میکند . از ابزار گریه برای خواسته هایش استفاده میکند . در برخی کودکان گریه بقدری طول میکشد که به کبودی لبها می انجامد . خواسته او باید در آن واحد انجام شود وگرنه علائم لجبازی در او ظاهر میشود . توجه داشته باشید هر کودکی ممکن است لجبازی و بازیگوشی کند .  وقتی برای هر کار و هر روز لجبازی مشاهده شود معلوم میشود کودک دارای اختلال لجبازی است .

او اکنون بزرگ شدن خود را حس میکند و دوست دارد دیگران نیز متوجه باشند در غیر اینصورت ناراحت میشود ممکن است ناراحتی خود را بروز ندهد که علائم آن در دوران جوانی بروز خواهد کرد . یا به صورت لجبازی ، پرخاش و عصبانیت بروز دهد . در اینصورت باید با یک مشاوره درست از رخنه اختلال در روح و روان او جلوگیری کرد . او قصد آزردن خانواده یا کسی را ندارد ولی میخواهد از حسهای تازه اش بهره ببرد . او میخواهد تجربه کند . دست به انتخاب بزند و خودش تصمیم بگیرد . او دوست ندارد امرو نهی کنید که اسباب بازیهایش راجمع کند اومیخواهد همه چیز در اطرافش باشد . حتی از بالشها برای بازی استفاده کند .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک هشت ساله و خصوصیات اخلاقی کودک


روانشناسی لجبازی کودک 3 ساله

روانشناسی لجبازی کودک 3 ساله با تستهایی که انجام میشود راحت تر است . روانشناسان و مشاوران با تستهایی که شامل گفتگو و بازی است کودک را می آزمایند و به چالش میکشند . از درون او آگاه شده و متوجه میشوند چه چیزی برای او آزار دهنده است و چه چیزی خوشایند . روانشناسی لجبازی کودک 3 ساله مشخص میکند لجبازی او برای گرفتن امتیاز است یا یک اختلال درونی است . مهم است که بدانیم کودک به اقتضای 3 سالگی لجبازی میکند یا روح و روان او صدمه دیده است . بدانیم کودک با یافته جدید خود دارد دیگران را محک میزند یا برای جلب توجه لجبازی میکند . این کشف جدید 3 سالگی یعنی لجبازی تبدیل به یک بیماری شده یا کودک از آن هوشیارانه استفاده میکند .

3 سالگی در واقع سن گذر نامیده میشود . گذر از سن رشد . دراین سن است که دیگر میتواند جمله بگوید . احساس میکند تا حدی میتواند تصمیم بگیرد . حق انتخاب دارد . والبته مفهوم محبت را درک میکند . او دوست دارد مورد توجه باشد . با ایما و اشاره ها آشنا میشود . او کاملا متوجه است نطر شما درباره رفتارهای او چیست . حرفهای یواشکی شما را متوجه میشود . دوست دارد محور حرفها قرار بگیرد . اگر صحبتهای تلفنی شما طولانی شوند عصبانی و یا ناراحت میشود . با نظمی که دیگران برایش ایجاد کرده اند موافق نیست . دوست دارد خودش تجربه کند .در این سن شخصیت فردی شکل میگیرد . در صحبتهایش « من » بیشتر شنیده میشود . مرکز مشاوره آویژه امیدوار است شما کودکانی سالم و شاد پرورش دهید .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک شش ساله و خصوصیات این کودکان


علائم لجبازی کودک 3 ساله

سوالات متداول

آیا کودکان در 3 سالگی لجبازتر میشوند ؟

در واقع لجبازتر نمیشوند . در این سن تازه لجبازی را در وجود خود کشف میکنند . آنها لجبازی را آغاز میکنند . یعنی قبل از آن لجباز نبوده اند که اکنون بخواهند به آن شدت بدهند .

تربیت کودک 3 ساله لجباز چگونه باید باشد ؟

اولا تربیت کودک 3 ساله بسیار حساس است . سن گذر رشد اوست و شخصیت فردی او شکل میگیرد . سن علاقه مندی به استقلال در کارهایش میباشد .

بهترین راه برخورد با نافرمانی کودک در 3سالگی چیست ؟

اول آرامش بعد توضیح دوستانه . او نباید شما را در جبهه مخالف خود ببیند بلکه باید حس کند شما همراه و دوست واقعی او هستید و تمایلات و خواسته هایش را درک میکنید . ازکارهایش لذت میبرید و متوجه استقلال ، بزرگی و حق انتخاب او هستید .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک پنج ساله و برخورد صحیح با کودک


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه تربیت کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:Ten Ways To Deal With A Stubborn Child

 

براي مشاوره در زمينه درمان لجبازی کودک 3 ساله چطور است؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور