کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

روانشناسی کودک دو ساله و نکاتی که باید بدانید

روانشناسی کودک دو ساله,نکات روانشناسی کودک دو ساله,

روانشناسی کودک دو ساله پر پیچ و خم و  دشوار است چرا که کودک از ثبات رفتاری بسیار کمی برخوردار است یک لحظه او خوشحال و دوستانه است لحظه ی دیگر خجالتی است و گریه می کند و اغلب بدون هیچ دلیل آشکاری رفتارهایش را تغییر میدهد . با این حال ، این تغییرات خلقی فقط بخشی از پروسه رشد اوست . این رفتار ها نشانه هایی از تغییرات احساسی هستند . تربیت کودک در هر سنی که باشد بسیار سخت و مهم میباشد .

کودک شما در حال مبارزه برای کنترل اعمال ، تحریکات ، احساسات و بدن خود است . در این سن ، کودک شما می خواهد جهان را کشف کند و به دنبال ماجراجویی باشد . در نتیجه ، او بیشتر وقت خود را صرف آزمایش محدودیت ها میکند آن هم توسط خودش ، شما و یا محیط اطرافش . متاسفانه او هنوز از مهارتهای مورد نیاز برای انجام ایمن کارها برخوردار نیست و تنها چیزی که میداند اینست که شما از او محافظت می کنید . مشاوره خانواده جهت شناخت کودک و روش های فرزندپروری به شما والدین گرامی کمک می نماید.


بیشتر بخوانید: مرکز مشاوره کودک تلفنی


نکات روانشناسی کودک دو ساله

نکات روانشناسی کودکان دو ساله میتواند شامل مباحث زیادی باشد . بطور مثال این نکته که هر الگوی اعتراضی که او در پایان یک سالگی اش یاد گرفته  احتمالا برای مدت زمان طولانی ادامه خواهد یافت . به عنوان مثال ، هنگامی که شما قصد دارید او را با یک پرستار یا مثلا خواهرتان تنها بگذارید ، او ممکن است عصبانی شود و جدایی ابدی را پیش بینی  کند . یا ممکن است گریه کند و به شما بچسبد یا گوشه گیر و خاموش شود . هر رفتاری که می کند ، سعی نکنید که او را به عقب هل داده یا مجازات کنید .

بهترین تاکتیک این است که او را قبل از اینکه ترک کنید بغل کرده و به او محبت کنید و به او از برگشت خودتان اطمینان خاطر منتقل کنید و وقتی برگشتید از او برای صبر و تحمل دوریتان تمجید و ستایش کنید . در این مورد دلسرد نباشید چرا که پروسه جدایی شما از آن تا سه سالگی بسیار ساده تر خواهد شد . آیا فرزند شما در هنگام برخورد با بستگان شما گریه میکند و احساس ناامنی دارد ؟ این برای کودکان نوپا غیر معمول نیست که چون شما همیشه در اطراف او هستید به افراد دیگر اعتماد نداشته باشد تا زمانی که محدودیت های خود را نسبت به دیگران آزمایش کند . اما با این حال ، کودک نو پا خود مایل به چیزهایی است که ممکن است خطرناک یا دشوار باشد ، زیرا او می داند که اگر او به دردسر بیفتد او را نجات خواهید داد .


بیشتر بخوانید: بهترین مرکز مشاوره کودک


مشاوره و روانشناسی کودک دو ساله,بهترین راه روانشناسی کودک دو ساله,

مشاوره و روانشناسی کودک دو ساله

مشاوره و روانشناسی کودکان دو ساله نیازمند صبر است . از آنجایی که دو ساله ها معمولا طیف وسیعی از احساسات را بیان می کنند ، برای همه چیز از لذت گرفته تا به خشم آماده باشید . با این حال، اگر فرزندتان به شدت غیر منفعل یا متوقف شده باشد یا اغلب غمگین و پرتوقع و ناراضی باشد باید با پزشک متخصص اطفال یا مشاور کودک و مشاور خانواده مشورت کنید . این می تواند نشانه هایی از افسردگی باشد ، که ناشی از نوع خاصی از استرس های پنهان یا مشکلات بیولوژیکی است . اگر پزشک شما تشخیص دهد که کودک دچار افسردگی است  احتمالا فرزند شما را به یک متخصص بهداشت روان برای مشاوره روانشناسی ارجاع خواهد داد .


بیشتر بخوانید: چگونه با کودکان بیش فعال رفتار کنیم


استقلال کودکان

بهترین راه روانشناسی کودکان دو ساله از دید مبحث مشاوره و روانشناسی کودکان دو ساله شما این است که گاها به او استقلال بدهید . شما می توانید با تشویق او به رفتارهای بهتر میزان احساس مثبتش نسبت به خودش را بالا ببرید . برای انجام این کار، فعالیت های معینی را تعیین کنید که به او اجازه می دهد تا کنجکاوی خود را کشف و اجرا کند ، اما این فعالیت را در رفتارهای خطرناک یا ضد اجتماعی اش محدود کنید مثلا جیغ زدن در عموم را ممنوع بدانید . با این دستورالعمل ، او شروع به درک استقلال می کند . او هر بار که با کودک دیگری بازی می کند ، هر بار که به تنهایی غذا میخورد ،  و یا به تنهایی راه می رود ، اعتماد به نفس زیادی پیدا میکند .

گاها به او کمک کنید تا فعالیت خود را شروع کند ، یا با کمک شما آنرا تکمیل کند . همانطور که شما هم می دانید ، او در مورد این دستاوردها و کارهای خودش احساس خوبی خواهد داشت . اعتماد به نفس او در حال افزایش است ، او همچنین یک تصویر از خود به عنوان کسی که به نوعی خود ساخته رفتار می کند در ذهنش میسازد ، راهی را که شما در آن تشویقش کرده اید ، توسعه می دهد و رفتارهای منفی محو خواهد شد و این از مهمترین نکات روانشناسی کودکان دو ساله است .


بیشتر بخوانید: مراحل تربیت کودک در سنین مختلف


روانشناسی کودک دو ساله لجباز

روانشناسی کودک دو ساله لجباز در مورد کودک لجباز و جستجوگر تاکیید میکند که در مواردی باید محیط خانه را تغییر دهید اگر كودك شما روز به روز لجبازانه تر با يك موضوع كاملا قابل لمس دست و پنجه نرم مي كند مثلا از كابينت آشپزخانه بالا می رود ، به جاي تنبيه يا مجازات كودك ، خانه را مجددا چیدمان كنيد تا امن و غیر قابل دسترس براي او باشد . بچه ها با کشف یاد می گیرند و سعی می کنند با دست زدن به ابزار این کار را بکنند و خرابکاری های خود را انجام  بدهند .

“خانه هایتان” را تغییر بدهید اما تلاش نکنید رفتارهای طبیعی یادگیری کودک را خنثی کنید . همانطور که نوزاد شما رشد می کند، مناطق جدیدی را کشف خواهید کرد که باید برای بازی او امن باشد . با توجه به روانشناسی کودک دو ساله این را درک کنید که همه اینها بخشی از ساختار محيطی اوست تا او دارای پتانسیل بیشتری برای یادگیری و بازی بدون خطر باشد . کودکان در دوران دو سالگی خشونت طلب و لجباز هستند ، اما در هر سن ممکن است لجاجت رخ دهد .


بیشتر بخوانید:  روانشناسی کودک ۶ ساله


شخصیت والدین

گاهی اوقات این بخشی از شخصیت های شما است که شما به عنوان والدین آنرا به کودک انتقال داده اید ؛ در موارد دیگر این روش صرفا یک روش برای تست مرزها و آزادی ها توسط آنهاست و گاهی اوقات کودک در حال تلاش برای بیان چیزی است که او را اذیت میکند . با آرام باقی ماندن ، گوش دادن و درک کودک و رعایت یک نمونه خوب از رفتار قابل قبول او ، یک کودک لجباز را رام کنید . در مبحث مشاوره و روانشناسی کودکان دو ساله درک نوزادان و کودکان نوپا در دو سال اول زندگی به عنوان یک دوره ” بحرانی ” در توسعه فکر و رشد کودک شناخته می شود ، مغز کودک به طور مداوم رشد می کند و یادگیری اش بیشتر میشود ، و از ذخیره اطلاعات برای بقیه عمر خود استفاده می کند.

نکات روانشناسی کودک دو ساله همانطور ک گفته شد با پیچیدگی های زیادی همراه است . روانشناسی کودکان دو ساله لجباز امری مشکل است اما گاهی رفتارهای کودک ، که ممکن است به نظر می رسد با اشتیاق و یا حتی شیطانی است ، در واقع روند طبیعی از یادگیری در مورد علت و معلول است . به عنوان مثال ، اگر عادت دارید به او فقط ” نه ” بگویید یا هر بار که کودک شما یک رفتار ناخواسته می کند به یک پاسخ همیشگی عادت کنید ممکن است کودک به سادگی رفتار را تکرار کند تا ببیند آیا واکنش شما یکسان است یا خیر . با تغییر دادن پاسخ شما به رفتارش فرزند شما متوجه خواهد شد که او همیشه نمی تواند پاسخی را که می خواهد دریافت کند و رفتارهای مختلف را امتحان می کند .

نکات روانشناسی کودک دو ساله,مشاوره و روانشناسی کودک دو ساله,

روانشناسی کودک دو ساله نافرمان

روانشناسی کودک دو ساله نافرمان امری نیازمند صبر و آرامش است . مثلا هنگامی که کودک دست همسالان خود را چنگ میزند و به شما نگاه می کند ، مهربانانه دست او را بگیرید ، در چشمانش نگاه کنید و با ملایمت بگوید : “ما چنگ نمی زنیم به آرامی لمس می کنیم . ”  همچنین می توانید با دست خود به راحتی دست هایش را لمس کنید تا تفاوت بین چنگ زدن و لمس نرم را به او نشان دهید . از همین تکنیک برای تدریس یک کودک دو ساله یا کودک نوپا استفاده کنید .

وقتی او از حد مجاز عبور می کند و مرزها را می شکند و نافرمانی میکند ناگهان متوجه تغییر رفتار شما شده و عقب نشینی میکند . در چنین حالاتی اغلب با خشم و سرخوردگی رفتار میکند . او حتی ممکن است با ضربه زدن ، گاز گرفتن یا لگد زدن نیز اعتصاب کند . در این سن ، او کنترل زیادی بر واکنش های احساسی خود ندارد ، بنابراین خشم و سرخوردگی او ناگهان در قالب گریه ، ضربه زدن یا فریاد کشیدن ظاهر میشوند . این تنها راه برای مقابله با واقعیت های دشوار زندگی در سن دو سالگی است ! او حتی ممکن است به شیوه ای عمل کند که به خودش یا دیگران آسیب برساند مثل چنگ انداختن ، این ها از نکات روانشناسی کودکان دو ساله و همه بخشی از دو ساله بودن است .


بیشتر بخوانید: روانشناسی کودک چیست ؟


بهترین راه روانشناسی کودک دو ساله,روانشناسی کودک دو ساله نافرمان,

مقابله با نافرمانی

در مبحث روانشناسی کودکان دو ساله و در قسمت روانشناسی کودکان دو ساله نافرمان برای مقابله با نافرمانی کودک این راه بسیار راحت و انجام شدنی است که توجه کودک خود را به چیزهای دیگر تغییر دهید . اگر کودک شما به سمت چیزها یا رفتارهای اشتباه کشیده میشود نام او را ذکر کنید و سپس توجه کودک خود را به سمت یک اسباب بازی یا حواس پرتی که از او لذت می برد هدایت کنید . هزاران نوع استراتژی آماده دیگر برای هدایت توجه کودک در خانه  در مبحث روانشناسی کودکان دو ساله وجود دارد . به عنوان مثال، وقتی خانه را ترک می کنید ، کتاب مورد علاقه کودک خود را یا یک اسنک برای میان وعده یا اسباب بازی کوچک کودک خود را در کیف پول خود قرار دهید .  شی در کیف پول خود را پنهان کنید تا زمانی که به آن نیاز داشته باشید .

اگر شما و فرزندتان در خانه دیگران هستید و کودک به سمت یک سیم برق هدایت می شود ، نام او را بگویید و سپس بپرسید که آیا او توپ خود را می خواهد . این حواس پرتی ممکن است توجه او را جلب کند و افکار او را منحرف کند . در روانشناسی کودکان دو ساله یکی از شایع ترین رفتارهای بد که نوزادان و کودکان نوپای دو ساله تکرار می کنند ، ضربه زدن ، چنگ زدن ، گزش دادن یا لگد زدن است . آنها این کار را انجام می دهند تا ببینند چه واکنشی انجام خواهید داد ، نه اینکه به شما و دیگران آسیب برسانند . مهم است که شما به فرزندتان آموزش دهید که چگونه با دیگران ارتباط برقرار کند . و در آخر اگر راه های گفته شده برای شما امکان پذیر نیست میتوانید به مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی نزدیک محل زندگی خود مراجعه کنید .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه روانشناسی کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:   Emotional Development: 2 Year Olds

براي مشاوره در زمينه روانشناسی کودک دو ساله و نکاتی که باید بدانید

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور