کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

اختلال خواب ، درمان و عوارض آن

اختلال خواب ،
5/5 - (1 امتیاز)

اختلال خواب

اختلال خواب از موضوعاتی است که این روزها زیاد در مورد آن شنیده میشود . اختلال خواب این روز ها خیلی از انسان ها را درگیر خود کرده است . همه انسان ها با هر نژادی در هر اقلیمی و از کودک و نوجوان تا افراد کهنسال ممکن است نوعی از اختلال خواب را تجربه کنند . زمانی که زندگی عادی و روزمره شما طبق استاندارد زندگی یک انسان به دلیل خواب نامنظم و بی کیفیت مختل شود میتوان نتیجه گرفت اختلال خواب در فرد روی داده است .

حال این مسئله میتواند سطحی باشد و با خود درمانی مرتفع گردد . ابن احتمال نیز وجود دارد که اختلال خواب فرد به قدری عمیق باشد که برای درمان آن نیاز به کمک پزشک داشته باشد . اختلال خواب هم میتواند ریشه در مشکلات جسمی داشته باشد و هم میتواند ریشه در روح و روان فرد آسیب دیده داشته باشد .


بیشتر بخوانید: درمان ، دلایل و عوامل بی خوابی


درمان اختلال خواب

درمان اختلال خواب گاهی میتواند توسط خود فرد انجام شود . برای مثال فردی را در نظر بگیرید که به هر دلیل اینکه شب ها را تا صبح در فضای مجازی و اینترنت میگذراند دچار عدم تمرکز و خستگی در طول روز است . این مورد به احتمال فراوان با تغییر سبک زندگی و خواب به موقع و کافی میتواند رفع شود . اما درمان اختلال خواب گاهی به روند پیچیده تر و سخت تری نیاز دارد .

برای مثال فردی که به مواد مخدر صنعتی مثل شیشه اعتیاد دارد قطعا دچار بیداری های طولانی در شب که از عوارض مصرف شیشه است خواهد شد . قطعا فرد مرد نظر برای درمان اختلال خواب خود نیاز به پزشک دارد . فرد معتاد اول باید به یک مرکز مشاوره و روانشناسی و بعد به یک کلینیک ترک اعتیاد برای پاک سازی خود مراجعه کند . بعد از پاکسازی جسمی نوبت یک روانشناس برای ادامه درمان اختلال خواب است .

درمان و عوارض آن

دلایل اختلال خواب

دلایل اختلال خواب میتواند بسیار زیاد و متنوع باشد . اما اگر بخواهیم که از لحاظ فراوانی دلایل اختلال خواب و بیشترین عوامل به وجود آمدن این اختلال به آن نگاه کنیم میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

  • سبک زندگی افراد و عدم خواب کافی برای داشتن فعالیتی با کیفیت در طول روز از موارد گزارش شده پر تکرار است .
  • اضطراب نیز در بسیاری از مصاحبه های بالینی از طرف مراجعه کننده هایی که از عوارض بی خوابی شکایت میکنند گزارش داده میشود .
  • اعتیاد به بعضی مواد مخدر ماننده آمفتامین های گوناگون دارای عوارضی است که خواب خوب و مکفی را از بیمار میگیرد .
  • در بعضی از بیماران که داروهای مختلفی را مصرف میکنند ممکن است اختلال خواب به عنوان عوارض مصرف دارو رخ نماید . این مختل شدن خواب در افراد سالمند بیشتر از جوانان محتمل است .

گاهی نیز مشکلات جسمانی میتواند از دلایل اختلال خواب باشد .


بیشتر بخوانید:راه حل بی خوابی چیست ؟


تعریف اختلال خواب

تعریف اختلال خواب همانطور که گفتیم میتواند بسیار گسترده باشد . اما درمان اختلال خواب بسیار بستگی به تشخیص درست نوع اختلال بیمار دارد . شما میتوانید با مراجعه به پزشک مشکل اختلال خواب خود و نوع آن را بفهمید ‌و پزشک متناسب با دلیل بروز مشکل خواب در شما درمان مفید را به شما ارائه میدهد . حال ممکن است دلایل بی خوابی یا کم خوابی شما ریشه در مشکلات روحی و روانی داشته باشد . در این صورت شما باید به یک مرکز مشاوره و روانشناسیمراجعه کنید و توسط یک روانشناس ماهر در رونده یک مشاوره روانشناسیمشکل خواب خود را بررسی کنید .

تعریف اختلال خواب از نظر روانشناسی نیز مبنا و مفهوم جدا و مجزایی دارد . بعضی افراد معتقد هستند که خودشان میتوانند مشکلات و اختلالات خوابشان را حل کنند . این در صورتی است که اختلالات خواب گاهی به قدری عمیق هستند که به تخصص برای درمان نیاز دارند .

اختلال خواب ،

علل اختلال خواب و اختلال خواب چیست ؟

علل اختلال خواب را در بالا بررسی کردیم . پیدا کردن علل اختلال خواب ما برای این مهم است که در روند درمان مشکل ما بسیار کمک کننده است . اگر ما بدانیم که به چه دلیل درگیر اختلال خواب شده ایم پزشک متخصص و مربوط به این حوزه بهتر میتواند در درمان ما نتیجه مثبت بگیرد . برای مثال اگر بی خوابی و اختلال خواب ما به دلیل مصرف مواد مخدر باشد نحوه درمان ما بسیار متفاوت تر از زمانی خواهد بود که کم خوابی یا بی خوابی ما به دلیل اضطراب است .

برای اینکه بهتر و دقیق تر بدانیم که اختلال خواب چیست ؟ ، و یا از وجود بیماری و اختلال روحی خود مطمئن شویم میتوانیم از مشاوره روانشناسی کمک بگیریم . در ابتدا باید توجه کنیم که یک مرکز مشاوره و روانشناسیمطمئن پیدا کنیم . روانشناس هم دقیق به ما میگوید که اختلال در خواب چیست و هم آن را درمان میکند .‌

نارکولوپسی

نارکولوپسی یکی از معروف ترین اختلالات خواب میباشد . این اختلال معمولا در دهه دوم زندگی افراد اتفاق می افتد . نارکولوپسی با افزایش سن انسان به مرور کمتر و کمتر میشود . از علائم این عارضه میتوان به فلج خواب یا خواب آلودگی در طول روز اشاره کرد . توهم های دیداری و شنیداری در افرادی که از این عارضه رنج میبرند دیده میشود . شل شدن ناگهانی عضلات بدن نیز از نشانه های تشخیص این اختلال خواب در افراد است .

گاهی نوجوانانی که دارای این اختلال هستند را به عنوان یک فرد تنبل یا یک فرد با نشانه های افسردگی تشخیص میدهند . از این رو به خانواده ها توصیه میشود در صورت بروز علائم فوق در فرزندشان حتما او را تحت نظر متخصص قرار دهند . چرا که ممکن است با یک تشخیص اشتباه و به دنبال آن یک راه درمان اشتباه زندگی فرزند خود را در معرض آسیب های زیادی قرار دهند .


بیشتر بخوانید:چگونه خواب نوزاد را تنظیم کنیم ؟


سندروم تاخیری خواب

افرادی که از این بیماری رنج میبرند بسیار دیرتر نسبت به افراد دیگر به خواب میروند . این افراد معمولا ساعات اولیه شب را بدون خستگی و نیاز به خواب سپری میکنند . معمولا افرادی که دارای سندروم تاخیر در خواب هستند ساعت دو تا چهار صبح به خواب میروند . بنابراین فردای آن روز را تا ظهر میخوابند و این روند مدام تکرار میشود . ساعات خواب در این دسته افراد نیز متناسب با سن تغییر میکند .این بیماران معمولا بدون هیچ مشکلی و بدون وقفه خواب پیوسته ای را تجربه میکنند . درمان هایی که برای این بیماری پیشنهاد میشود نور درمانی و کرونوتراپی و یا استفاده از داروی ملاتونین میباشد .

درمان و عوارض آن

کابوس خواب

کابوس یکی از اختلالات خواب است که شاید اکثر انسان ها آن را کم یا زیاد تجربه کرده باشند . همه ما این حالت را تجربه کرده ایم که ناگاه در رخت خواب از خواب میپریم و بیدار میشویم . اما ترس واقعی بودن تصاویر نا خوشایندی که در خواب دیدیم و باعث وحشت ما شده اند را تا مدتی ما را رها نمیکند . کابوس دلایل زیادی میتواند داشته باشد که یکی از آنها اضطراب احتمالی شماست . زمانی که درگیر یک مسئله ای هستید که به شما فشار روانی وارد میکند احتمال اینکه شب در هنگام خواب کابوس به سراغتان بیاید بسیار زیاد است .

از این رو اگر احساس کردید که فشار روانی وارده بر شما زیاد است و نمیتوانید اضطراب خود را حل و فصل کنید حتما به یک مشاور و روانشناس خوب مراجعه کنید . زیرا با حل شدن مشکل شما مسئله خواب شما و کابوسها نیز خاتمه پیدا میکند .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه فرمایید .

در این راستامرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره اختلال خواب ، علت و درمان آنبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:Current Treatments for Sleep Disturbances in Individuals …

براي مشاوره در زمينه اختلال خواب ، درمان و عوارض آن

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉