کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

چگونه خواب نوزاد را تنظیم کنیم ؟

چگونه خواب نوزاد را
5/5 - (1 امتیاز)

خواب نوزاد

خواب نوزاد قطعا یکی از اصلی ترین مواردی است که باید برای حفظ سلامت نوزاد توسط والدین مورد توجه قرار بگیرد . خواب نوزاد آنقدر حساس است که در تمام ابعاد زندگی نوزاد تاثیر گذار خواهد بود . اکثر افراد فکر میکنند که الگوی خواب همه نوزادان شبیه به هم هستند و همگی از یک الگوی رفتاری تبعیت میکنند . در صورتی که به هیچ وجه اینگونه نیست . هر نوزاد با تمام ویژگی های منحصر به فرد خودش پا به جهان هستی میگذارد . این موضوع در مورد خواب نوزاد نیز صدق میکند . قطعا الگوی خواب نوزاد یک خانواده با خانواده دیگر متفاوت است . برای مثال الگوی خواب نوزاد یک خانواده خواب عمیق و سنگین است و الگوی دیگری سبک و سطحی است و با کوچکترین صدا خواب نوزاد مختل میشود و او بیدار میشود . به خصوص والدین کم تجربه باید این موضوع را جدی بگیرند .

تنظیم خواب نوزاد

تنظیم خواب نوزاد در ابتدا امری محال و غیر ممکن به نظر میرسد . به این دلیل که نوزادان تا مدتی بعد از به دنیا آمدن با ساعات خواب در طول شبانه روز غریبه هستند . اکثر نوزادان در طول روز خواب هستند و در زمان تاریکی و در شب بیدار میشوند و در جهت تامین نیاز های خود مثل تغذیه ، مک زدن نوزاد در خواب و دریافت محبت از والدین شروع به علامت دادن میکنند . اما آیا راهی برای تنظیم خواب نوزاد وجود دارد ؟ . پاسخ مثبت است و والدین در ابتدا باید صبوری پیشه کنند تا مغز نوزاد و سیستم عصبی او به قدری رشد کند که بتواند از نظر خواب با شبانه روز سازگار شود . به تدریج والدین نیز با رفتار خود با کودک مثل شیر دادن به نوزاد در طول روز و با نور کافی میتوانند به روند تنظیم خواب نوزاد کمک کنند .

تنظیم کنیم ؟

میزان خواب نوزاد

میزان خواب نوزاد و مدت خوابیدن نوزاد از سوالاتی است که همواره ذهن خیلی از پدر مادر ها را به خود مشغول میکند . به خصوص والدین کم تجربه همیشه در مورد این موضوع نگران هستند . اما نگرانی در این مورد بی اساس است . به این دلیل که تنظیم خواب نوزاد در روزها و ماه های ابتدایی به گونه ای است که خواب نوزاد در اکثر ساعات شبانه روز طبیعی است . در بعضی موارد میزان خواب نوزاد به ۱۲ تا ۱۶ ساعت و در برخی نوزادان به ۱۸ ساعت در روز نیز میرسد . والدین حتی در صورت خوابیدن نوزاد خود تا ۲۰ساعت در روز نیز نباید نگران باشند . همانطور که گفته شد الگوی فردی خواب نوزادان با یکدیگر متفاوت است و نگرانی برای میزان خواب نوزاد بیهوده است . مادران توجه داشته باشند که هر دو ساعت نوزاد خود را برای شیر خوردن بیدار کنند .

ساعت خواب نوزادان

ساعت خواب نوزادان تازه متولد شده باید به قدری کافی باشد که نوزاد از همان ابتدای زندگی خود با اختلال خواب مواجه نشود . برای این کار لازم نیست والدین کودک کار خارق العاده ای انجام دهند . گاهی پدر و مادر ها به دلیل دلسوزی و مهر پدرانه و مادرانه سعی میکنند ساکت ترین و دنج ترین شرایط را برای خواب کودک خود انتخاب کنند . در صورتی که نوزادان نوزادان تازه متولد شده قدرت این را دارند که در هر مقدار نور و هر مقدار صدا و شلوغی بخوابند .

در واقع بهترین فردی که مقدار مورد نیاز ساعت خواب نوزادان را میداند خود آنها هستند . نوزادان به صورت فطری و بدون نیاز به آموزش هر زمان که نیاز به خواب داشته باشند میخوابند . برای خواب راحت کودک به یک تخت مجهز نیازی نیست . بهترین حالت برای خوابیدن یک کودک خوابیدن به پشت روی یک تشک با پارچه یا ملحفه چسبیده به آن است .

چگونه خواب نوزاد را

زمان خواب نوزادان تازه متولد شده

زمان خواب نوزاد از آن جهت خیلی مهم است که به رشد مغز او کمک زیادی میکند . پس از وظایف اصلی پدر و مادر این است که با بالا بردن اطلاعات خود در این زمینه به این روند کمک کنند . به دلیل تفاوت رفتاری در نوزادان و علائم مثبت و منفی که از خود نشان میدهند گاهی والدین کم تجربه گیج میشوند و ممکن است در رفع نیازهای کودک افراط یا تفریط کنند . بنابراین در این حالت بهترین پیشنهاد این است که والدین با مراجعه به یک مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی معتبر مشکلات خود را با یک روانشناس در میان بگذارند .

قطعا با قرار گرفتن در روند مشاوره روانشناسی والدین میتوانند تمام وظایف پدری و مادری خود را در قبال فرزندشان به نحو عالی و کامل انجام دهند . والدین با تجربه تر نیز میتوانند با مراجعه روانشناس به اشتباهات خود پی ببرند و در مورد فرزند جدید آنها را تکرار نکنند .

میزان خواب کودکان و نوزادان تازه متولد شده در مواقع مختلف

همانطور که در بالا اشاره شد مقدار ساعت خواب افراد در سنین مختلف و در واقع نیاز آنها به خواب متفاوت است . پدر و مادران باید همزمان با نگه داری از کودک دائم در تلاش باشند که به آگاهی خود در این مورد اضافه کنند . مثلا بدانند که کودک و نوزادان تازه متولد شده در سنین مختلف به چقدر خواب نیاز دارند تا بتوانند در تنظیم خواب نوزادان تازه متولد شده خود موفق تر باشند . بنابر این والدین آموزش از راه های مختلف را فراموش نکنند . فارغ از اینکه هر شخص الگوی خواب منحصر به فردی برای خود دارد در ادامه به نیاز افراد به خواب در سنین مختلف اشاره میکنیم .

 • تولد تا ۲ماهگی : ۱۰ تا ۱۸ساعت
 • ۲ماهگی تا ۱۲ماهگی : ۱۴ تا ۱۵ساعت
 • ۱۲تا ۱۸ماهگی : ۱۳ تا ۱۵ ساعت
 • ۱۸ماهگی تا ۳سالگی : ۱۲ تا ۱۴ساعت
 • ۳سال تا ۵سال : ۱۱ تا ۱۳ساعت
 • ۵ تا ۱۲ سالگی : ۹ تا ۱۱ ساعت
 • دوران نوجوانی : ۸ تا ۱۰ساعت
 • دوران بزرگسالی : ۷ تا ۹ ساعت

تنظیم کنیم ؟

اختلال خواب در نوزادان تازه متولد شده

اختلال خوابدر نوزادان ممکن است علاوه بر احوالات در لحظه نوزاد برای آینده او نیز تهدید آمیز باشد . اما خب یکی از مشکلاتی که برای فهمیدن اختلالات نوزادان هست ، این است که آنها نمیتوانند برای بیان مشکلات خود از ارتباط کلامی استفاده کنند . قطعا بهترین و مطمئن ترین راه در این مورد مشورت با یک متخصص میباشد . فردی که در رشته روانشناسی بالینی کودک فعالیت میکند . او سالهای زیادی را برای کسب تجربه در این زمینه صرف کرده است . اما از بعضی نشانه ها میتوان به احتمال خطر اختلال پی ببریم . این علائم عبارت اند از :

 • ترس های شبانه کودک که مانع از خوابیدن او میشود
 • خر و پف کردن کودک در هنگام خواب
 • پریدن از خواب به علت کابوس دیدن
 • به سختی خوابیدن کودک
 • شب اداری کودک
 • خوابیدن بیش از اندازه در طول روز
 • مشاهده پدیده خواب گردی در کودک

اختلال وحشت شبانه

اختلال وحشت شبانه در زمان خواب نوزاد اتفاق می افتد . در واقع این حالت بین خواب و بیداری روی میدهد . از نظر فراوانی این اختلال بین کودکان ۲ تا ۶ ساله نیز بسیار شایع است . این مساله هیچگاه به عنوان یک آسیب بچه ها را تهدید نمیکند ولی قطعا خاطر پدر و مادر آنها را آزرده میسازد . کودکانی که با این اختلال درگیر هستند نشانه هایی دارند . مثلا خود را به این طرف و آن طرف میزنند . نفس نفس زدن ، فریاد و جیغ کشیدن و گریه کردن در خواب نیز از دیگر نشانه های اختلال وحشت شبانه میباشد . این کودکان اجازه نمیدهند کسی حتی لمسشان کند . از طرفی جالب است بدانیم آنها خواب نمیبینند و با چشم باز خواب هستند و هیچ محرکی در پیرامون مثل صدای پدر و مادر را حس نمیکنند .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه فرمایید .

در این راستامرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره اختلال خواب و بی خوابیبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:Baby sleep patterns: how to change them

براي مشاوره در زمينه چگونه خواب نوزاد را تنظیم کنیم ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉