کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

موانع ازدواج از دیدگاه اسلام

موانع ازدواج

موانع ازدواج از دیدگاه اسلام

موانع ازدواج از دیدگاه اسلام بحثی به ظاهر ساده ولی در واقع عمیق است  ازدواج با غیر مسلمان جایز نیست یکی از موانع ازدواج از دیدگاه اسلام غیر مسلمان بودن مرد است  البته مردان میتوانند با زنان اهل کتاب ازدواج منقطع یا مدت دار نمایند که به صیغه معروف است   اگر زن وشوهر کافر باشند و یکی مسلمان شود اجازه استمرار زندگی با وی را ندارد کافر به کسی گفته میشود که اسلام و یا یکی از از اصول اسلامی را قبول نداشته باشد  یکی دیگر از موانع ازدواج از دیدگاه اسلام ازدواج با محارم میباشد مادر خواهر ، خاله ، عمه و مادربزرگها جزو محارم هستند و برای زن ، پدر،  برادر،  دایی ، عمو و پدر بزرگها  .  تا وقتی زن در عقد مرد است نمیتواند با خواهر زنش ازدواج نماید  از دیگر موانع ازدواج از دیدگاه اسلام عقد کردن زن دوم بدون اجازه زن اول میباشد

به موارد دیگر موانع ازدواج از دیدگاه اسلام که به ندرت پیش می آید ولی دانستن آنها لازم است میپردازیم  اگر مردی با خاله و یا عمه خود زنا کرده باشد ازدواج با دختر آنها حرام است  اگر مرد با زنی ازدواج کند که دختر دارد این دختر مادام العمر بر مرد محرم میشود مادر زن و مادربزرگ زن نیز محرم داماد هستند پدر شوهر و پدر بزرگان شوهر محرم هستند  یکی دیگر از موانع ازدواج از دیدگاه اسلام ازدواج با زن شوهردار است اگر مردی با زنی زنا کند تا آخر عمر به دختر او ونوه اش محرم میشود  در این بخش به بررسی موانع ثبتی ازدواج از دیدگاه اسلام پرداختیم  اما این بحث به اینجا ختم نمیشود  و نیاز به آسیب شناسی دارد چه چیزها و عواملی باعث میشود جوانان نتوانند ازدواج کنند ؟

مهمترین موانع ازدواج از دیدگاه اسلام

مهمترین موانع ازدواج از دیدگاه اسلام در مورد مردان را پی میگیریم ازدواج در اسلام امری مقدس است  درست است که طلاق آزاد وحلال است اما امریست نکوهیده  لذا مشاوره ازدواج  و مشاوره خانواده و روانشناسی از ملزومات زندگی است  در اسلام خطبه عقد بدون تعیین مهریه باطل است  مهریه برعهده مرد است و پرداخت آن واجب  . پسری که میخواهد پاکدامنی پیشه کند تصمیم میگیرد ازدواج کند .

بحث اولی که در مهمترین موانع ازدواج از دیدگاه اسلام پیش می آید مهریه است . پس از مهریه به نفقه میرسیم پسر موظف است مخارج زن را تعیین  و پرداخت کند او اکنون با خود میسنجد اگر همسرم پس از مدت کوتاهی مهرش را مطالبه کند چه ؟ پس از طلاق زن باید به مدت سه ماه عده نگاه دارد که در این مدت نیز مرد موظف به پرداخت نفقه میباشد این بحثها موانع نپران کننده ای هستند

مهمترین موانع ازدواج از دیدگاه اسلام در مورد زنان نیز بحث بر انگیز است نگرانی بانوان برای ازدواج با مرد دلخواهشان تعدد همسر است زن همیشه نگران است اگر همسرش به هر دلیل در پی ازدواج مجدد باشد تکلیف چیست ؟ یکی دیگر از مهمترین موانع ازدواج از دیدگاه اسلام برای بانوان اصل تمکین میباشد . تمکین یعنی زن بدون اجازه همسر حق بیرون رفتن از خانه را ندارد   اجازه تحصیل ندارد  نمیتواند شغلی اختیار کند  اگر مرد به مدت طولانی اورا ترک کند و با او زناشویی نداشته باشد باید تحمل کند در صورتیکه مرد میتواند به صور مختلف با زنان دیگر همبستر شود مرد حتی میتواند کنیز داشته باشد و با او همبستر شود . اینها موانعیست که یک زن را برای ازدواج نگران میکند .

از دیدگاه اسلام

چالش ها و موانع ازدواج از دیدگاه اسلام

چالش ها و موانع ازدواج از دیدگاه اسلام همان موارد نگران کننده ایست که مبتلا به جوانان است  مرد نگران تامین مادیات است چالش عظیمی در پیش رو دارد اگر همسرش به محض شروع زندگی مهرش را به اجرا بگذارد  هنگام طلاق نصف دارایتش را که بعد از ازدواج بدست آورده باید به زن بپردازد تا سه ماه بعد از ازدواج نفقه بپردازد  جهیزیه زن را به او برگرداند اگر زن شاغل نیست اجرت المثل بپردازد اگر فرزند دداشته باشند نفقه بچه ها نیز بر عهده مرد است  ترجیح میدهد ازدواج موقت کند تا به مرحله ای برسد که از نظر مادی مشکلی نداشته باشد بماند که هرچه سن ازدواج بالاتر برود تمایل به تشکیل خانواده کمتر میشود .

پسری که سنش بالا رفته و مجرد مانده است در انتخاب همسرش به وسواس مبتلا میشود انتخاب سختر میشود   بررسی چالش ها و موانع ازدواج از دیدگاه اسلام  به مجال بیشتری نیاز دارد

چالش ها و موانع ازدواج از دیدگاه اسلام در مورد بانوان هم کم نیستند  زن اگر شاغل نباشد باید به امور خانه بپردازد و نگران است که از جامعه دور بماند مرد آزادانه در جامعه کار کند و بگردد ولی او فرزند داری کند  چه بسا در جامعه برق نگاهی دل همسرش را برباید  زن در آینه تجربه میبیند که سالخورده و فرتوت شده و همسرش با زنی دیگر زندگی میکند مردی که برای دومین بار ازدواج میکند محبت ، وقت و اموالش به اشتراک گذاشته میشود اگر زن شاغل باشد هم باید به امور منزل و فرزندان برسد و هم به کار بیرون .  زن تصمیم میگیرد عاقلانه فکر کند و شرایط ازدواج را برای اطمینان سختتربگیرد شرایط ضمن عقد .. حق طلاق مهریه بالا عندالمطالبه نه عندالمساعده حق داشتن شغل حق تحصیل تعیین مبلغ بالا یرای نفقه  نتیجه پسر حتی از فکر نزدیک شدن به ازدواج هم بترسد .

موانع ازدواج

بررسی موانع ازدواج از دیدگاه اسلام

بررسی موانع ازدواج از دیدگاه اسلام نیلز به فرهنگ سازی عمیق دینی  و اجتماعی دارد  در جامعه ای که جوانان از ازدواج دوری میکنند یقینا هرج و مرج خانوادگی و لا ابالیگری حکمفرماست  فرهنگ مادی بر جامعه تسلط دارد و اعتماد و اطمینان کمتر است  در چنین جامعه ای اعتقاد و ایمان کمرنگ شده و طمع و بی ثباتی شخصیتی جایگزین آن گشته است جامعه ای که معیارش اخلاق و اعتماد است مولفه های ازدواج وتشکیل خانواده قوی هستند و در عوض بازوهای  طمع ، دزدی ، بی اعتمادی و دروغ  ضعیف میشوند بررسی موانع ازدواج از دیدگاه اسلام نیاز به مطالعه دینی ،  جامعه شناسی  و روانشناسانه دارد   ابتدا اسیب شناسی نموده و بعد به دنبال راه حل باشیم  ببینیم ایراد از اعتقادات ماست یا همگونه نبودن اعتقادات ما با تربیت فردی در خانواده

هماهنگ نبودن باورها و اعتقادات با تربیت فردی در خانواده خطر بزرگیست که جوامع را تهدید میکند بطور مثال در مکتب اسلام انفاق امریست پسندیده   وقتی برای فرزندمان چاشت میگذاریم سفارش میکنیم « خودت تنهایی بخور نده کسی دیگه بخوره» ناهمگون بودن بین اعتقاد وعمل .  پایه کمرنگ کردن اعتقادات را میگذاریم  و توقع داریم در جامعه ای که زندگی میکنیم همه پایبند اخلاق باشند  دروغ نشنویم ،  دزدی نبینیم، همه در محل کارشان کم کاری نکنند ، ایثار کنند،  انفاق کنند و همدیگر را برادر دینی بدانند .

از دیدگاه اسلام

حل موانع ازدواج از دیدگاه اسلام

حل موانع ازدواج از دیدگاه اسلام به دست خود ماست و در خانواده  .  از کوزه همان برون تراود که دراوست  ما در جامعه همان را که بکاریم درو خواهیم کرد اگر فرزندانمان را متخلق به اخلاق حسنه بار بیاوریم جامعه ای سالم خواهیم داشت به دور از بی اعتمادی . ازدواج در سن مناسب و به موقع انجام خواهد شد . در سایه فرهنگ گذشت و ایثار،  بی اعتمادی وعدم اطمینان کمرنگ خواهد شد  جوانی که در جامعه هرچه میبیند پاکی و نیکوییست راحتتر اعتماد میکند  با فراغ بال برنامه ریزی میکند و با اطمینان به ازدواج تن میدهد

 حل موانع ازدواج از دیدگاه اسلام به اینست که خود محور نباشیم  افکار کنسرواتیسم ، سترون شدن جامعه را در پی خواهد داشت . خود محور بودن نیکویی را در جامعه عقیم خواهد کرد  به خاطر داشته باشیم فرزندان ما در همین جامعه باید زندگی کنند در شهری که تمام خیابانهایش گل و لای است ناخوداگاه دامن فرزند ما نیز گل آلود خواهد شد  نگوییم در جامعه ای که هیچکس اخلاق را رعایت نمیکند فرزند ما فدا خواهد شد بگوییم من یک نهاد اجتماعی را شکل میدهم به نام خانواده  برای  آینده فرزندم جامعه ای پایه ریزی میکنم بر مبنای اخلاق  در این مدینه فاضله که من میسازم فرزند من و دیگران در صلح و آرامش زندگی خواهند کرد برای خود ارزش قایل شویم وبدانیم ما پایه گذار فرهنگ و تمدن جامعه مان هستیم به امید داشتن دنیایی آباد .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:Advice to one who does not want to get married 

نویسنده: زهره حبیبی نوده

براي مشاوره در زمينه موانع ازدواج از دیدگاه اسلام

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1399/7/11

شنبه

1399/7/12

یکشنبه

1399/7/13

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید