کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

آیا مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی را میتوان نادیده گرفت ؟

مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی,پیشگیری از مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی,

مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی

مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی مهم ترین محدودیت این نوع از ازدواج است . ابتدا باید گفت که ازدواج فامیلی چیست ؟ ازدواج فامیلی ازدواجی است که زوجین نسبت فامیلی درجه یک ، دو یا سه داشته باشند . به دیگر سخن نسبت نسبی و خونی داشته باشند . با این که به صورت قطعی نمیتوان هیچ ازدواجی را بی خطر دانست ، اما زیان ها و خطرات مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی بیش از انواع دیگر آن است . مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی دسته بندی های مختلفی دارد و خود شامل زیر شاخه های متعددی میشود . ازدواج فامیلی دارای انواع ازدواج فامیل درجه یک ، دو یا سه میباشد ، که با توجه به محدودیت هایی که ادیان و اکثر فرهنگ ها در قبال ازدواج های درجه یک و دو دارند ؛ بررسی مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی بیشتر در خصوص ازدواج های درجه سه میباشد .

امروزه عقل سلیم با توجه به شناخته شدن ضرر های احتمالی ، نادیده گرفتن مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی را برنمیتابد . با پیشرفت روز افزون علوم بشری جوامع نیازمند اطلاع رسانی در خصوص مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی میباشند .


بیشتر بخوانید: مشکلات ازدواج فامیلی را چگونه مدیریت کنیم


پیشگیری از مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی

پیشگیری از مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی نیازمند فرهنگ سازی در این خصوص است . در هر امری برخورداری از فرهنگ و اجتماعی شدن ، مهم ترین محرک و قوی ترین عامل ثبات است . بیشتر دولت ها خود ، متوجه اهمیت و ضرورت این امر شده اند و نسبت به بنای زیرساخت های فرهنگی برای پیشگیری از مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی اقدام کرده اند .

امروزه پیشرفت علم پزشکی به آدمی این اجازه را میدهد که در مقوله پیشگیری از مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی کار های ارزنده ای انجام دهد . یکی از بهترین کارها برای پیشگیری از مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی ، مراجعه به مراکز مشاوره خانواده و روانشناسی و مشاوره ازدواج است . زوجین میتوانند با مراجعه به این مراکز و بهره بردن از تخصص مشاوران ؛ از بسیاری از مشکلات پیشگیری کنند و در صورت بروز مشکل با راهکار های مقابله با آن آشنا شوند . اما همانگونه که اشاره شد ، بهترین و کارآمد ترین راه برای کاهش مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی فرهنگ سازی است . با تغییر معیارهای ازدواج در جوامع قوم گرا و آگاه سازی خانواده ها میتوان تا سرحد ریشه کن کردن این مشکلات پیش رفت .

 تشخیص مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی,هزینه آزمایش مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی,

تشخیص مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی

تشخیص مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی بر عهده پزشکان و مشاورانی است که در زمینه ژنتیک تخصص و تجربه لازم را دارا میباشند . تشخیص مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی با انجام آزمایش ها ، مصاحبه ها و پرسشنامه هایی که در این خصوص موجود است ؛ انجام میشود . آزمایش های تشخیص مشکلات ژنتیکی انواع مختلفی دارد که هزینه های متفاوتی هم دارند . آزمایش ها و مشاوره ها حتما باید توسط پزشک متخصص ژنتیک صورت گیرد . مشاوره های ژنتیک قبل و بعد از آزمایش صورت میگیرند و دارای فرآیندی کاملا جدا و مستقل هستند .

آزمایش های ژنتیک روی نمونه های کوچک خون یا بافت های خونی انجام میشوند . بهترین زمان انجام آزمایش ها و مشاوره قبل از ازدواج است اما در مراحل بعدی هم یعنی قبل از بارداری ، آزمایش و مشاوره از بروز مشکلات پیشگیری میکند . پرسشنامه ها و مصاحبه های پیرامون این مشکلات ، به بررسی زمینه ارثی بیماری های ژنتیکی در خانواده ها میپردازند .

هم اکنون تعداد بالای فارغ التحصیلان رشته های ژنتیک و مامایی در پزشکی و روانشناسی رشد و کودکان استثنایی به تشخیص مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی کمک های شایانی کرده است ، و کاهش خطرات در این حوزه را سهل الوصول نموده است .

بیماری های ناشی از مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی,مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی,

هزینه آزمایش مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی

هزینه آزمایش مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی یکی از بزرگترین موانع و محدودیت ها در این خصوص است . از آن جایی که آزمایش ژنتیک بهترین و مطمئن ترین راه برای تشخیص است ، نادیده گرفتن آن صدمات فراوانی را در پی دارد . هزینه آزمایش مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی به علت تخصص و ابزارهای پیشرفته به کار برده شده توسط آزمایشگر نسبتاً زیاد است و نرخ ثابتی ندارد . از طرفی بیشتر این نوع آزمایش ها تحت پوشش بیمه نیستند و لذا هزینه های آزمایش به صرفه نیست .

از آن جایی که این نوع آزمایش ها باید قبل از ازدواج انجام گیرند ؛ بیشتر زوجین به علت عدم استطاعت مالی از آن گریزانند ، و به آزمایش هایی چون تست اعتیاد اکتفا میکنند . تحت پوشش بیمه نبودن این موارد برای خود شرکت های بیمه گر هم هزینه های زیادی در بر دارد . زیرا با مورد آزمایش قرار نگرفتن زوجین قبل از ازدواج ، به خصوص ازدواج های فامیلی امکان به دنیا آمدن نوزادان معلول و بیمار بالا میرود ؛ و در آینده هزینه های بیشتری را به بار می آورد . در این صورت خود سازمان های بیمه کننده هم متضرر خواهند شد .

خوشبختانه یکی از موضوعاتی که امروزه مورد توجه نهادهای زیربط و دولت ها قرار گرفته است ، بحث هزینه های بالای این آزمایش هاست . امید است در آینده همه آزمایش های ژنتیک تحت پوشش بیمه قرار بگیرند ؛ تا از بروز مشکلات به نحوی جلوگیری شود .


بیشتر بخوانید: ازدواج فامیلی دختر خاله با پسر خاله صحیح است ؟


بیماری های ناشی از مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی

بیماری های ناشی از مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی به علت قرار داشتن ژن معیوب در زوجین که هم خونی آن را دوچندان میکند ، رخ میدهد . این بیماری ها شامل بیماری هایی چون انواع نابینایی ، عقب ماندگی های ذهنی ، بیماری های ارثی ، سندروم داون و … میشود . تأثیر ژنتیک به بخش های زیادی از رشد و رفتار ، شخصیت و حتی هوشبهر ؛ تأثیری پلی ژنتیک است و ژنتیک در این زمینه نقش پررنگی ایفا میکند . لذا بیماری های ناشی از مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی نه تنها جسم بلکه روان آدمی را نیز در بر میگیرند . بیماری هایی چون اسکیزوفرنی هم میتوانند از این طریق بروز کنند.

بر اساس آمار خطر ابتلا به بیماری های ژنتیکی در ازدواج های فامیلی ٢ تا ۵ برابر میگردد . علاوه بر بیماری هایی که ذکر شد که بطور مستقیم از این نوع ازدواج ها نشأت میگیرند ؛ ازدواج های فامیلی خطر بروز بیماری های زیادی نظیر دیابت ، انواع سرطان و سایر بیماری های متابولیک را افزایش میدهند . از این نظر بیماری های ژنتیکی تهدیدی جدی برای سلامت جسم و روان جوامع بشری به حساب می آیند .

پیشگیری از مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی,تشخیص مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی,

درمان مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی

درمان مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی با توجه به زمان ابتلا و نوع بیماری ، انواع مختلفی دارد . متخصصان ژنتیک در ایالات متحده امریکا و جمهوری فدرال آلمان به شیوه های جدیدی در درمان امراض ژنتیک رسیده اند . درمان مشکلات ژنتیکی در رحم مادر یعنی دوران جنینی ، یکی از این تحولات است ؛ که تا سطح آزمایشگاهی آن موفق بوده است . اما این نوع درمان هنوز بسیار جوان و نوپاست . با توجه به این که مشکلات ژنتیکی از تنوع زیادی برخوردارند ، شیوه های درمان نیز مبتنی بر آنها متنوع اند .

در مشکلاتی که در محدوده نقص ژنتیکی تعریف میشوند ، مثل نارسایی کبد یا قلب ؛ درمان ها مبتنی بر عمل های جراحی و پیوند اعضا میباشند . در بیماری هایی چون بیماری های هموفیلی درمان قطعی وجود ندارد و دارو درمانی به تعدیل حال بیمار میپردازد . متأسفانه هزینه بالای بسیاری از روش های درمان به سد بزرگی برای حل مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی بدل شده است . از طرفی بسیاری از بیماری های ژنتیک ، درمانی ندارند و این مهم و نیازمند درک خانواده ها و صبوری آنها در مواجه با این مشکلات است .

برای داشتن جامعه ای عاری از مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی چه کنیم ؟

همانگونه که در فوق ذکر شد بسیاری از بیماری های ژنتیکی ، درمانی ندارند و آن دسته هم که درمان یا تعدیل پذیرند ؛ بسیار گران هستند . لذا برای داشتن جامعه ای عاری از مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی توجه به نکات زیر ضروری است :

  • تلاش همگانی جوامع برای فرهنگ سازی در این زمینه .
  • مراجعه به آزمایشگاه و مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج .
  • تلاش مسئولان در جهت پایین آوردن هزینه های آزمایش و درمان .
  • تحت پوشش بیمه قرار گرفتن آزمایش ها و شیوه های درمانی .
  • صبر و آگاهی افزایی خانواده های درگیر با مشکلات ژنتیک .

در پایان باید خاطر نشان کرد با توجه به مسائل و مشکلات عدیده ای که در این خصوص وجود دارد ؛ بهترین درمان مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی ، تن ندادن به این نوع ازدواج ها است . اما این توصیه در سطح شعار و کمی دور از واقعیت به نظر میرسد ، پس این خود زوجین میباشند که باید در این زمینه به عقلانیت کافی برسند و در صورت ازدواج حتماً نسبت به آزمایش اقدام کنند و از مشاورانی که در این خصوص تخصص دارند بهره بگیرند . در صورت بروز مشکلات ژنتیک برای فرزندان خود ، با تکیه بر علم روزافزون بشری با درایت رفتار کنند و هراسی از آینده نداشته باشند ، که یکی از مشکلات جانبی و عوارض بیماری های ژنتیکی استرس و فشار روانی بیش از حد معمول در خانواده هاست که خود عامل بیماری ها و مشکلات بعدی هم میشود .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره و معیارهای ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:   Genetic Risks to the Mother and the Infant: Assessment

براي مشاوره در زمينه آیا مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی را میتوان نادیده گرفت ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1399/7/11

شنبه

1399/7/12

یکشنبه

1399/7/13

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید