کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

معیارهای انتخاب همسر از نظر قرآن چیست؟

معیار های

انتخاب همسر از نظر قرآن

انتخاب همسر از نظر قرآن بسیار مهم و حیاتی است . انتخاب همسراز نظر قرآن به منزله انتخاب کسی است که میخواهند یکدل باشند انتخاب همسر از نظر قرآن به منزله کامل شدن خود میباشد . انتخاب همسر از نظر قرآن به منزله تکمیل دین است . انتخاب همسر از نظر قرآن معیارهای خاص خود را دارد که باید به انها توجه ویژه داشت . یک فرد زمانی میتواند بگوید مسلمان است که معیارهای انتخابش با معیارهای قران همخوانی داشته باشد . چون نقش همسر در زندگی مسلمان بسیار مهم است . همسر یک زن تمام اختیارات اورا دارد  و اگر این فرد شخص مثبتی نباشد میتواند مسیر زندگی زن را تغییر دهد .

یک مرد باید همسری انتخاب کند که از عهده تربیت فرزندان و حفظحریم زندگی بتواند بر بیاید . انتخاب همسر از نظر قرآن به منزله انتخاب راه و مسیر زندگی است . بهتر است برای انتخاب همسر به خوبی بیاندیشیم . درست است که در اسلام طلاق حرام نیست اما امری نکوهیده است . پس با مشاوره و تحقیق در همان ابتدا درست انتخاب کنیم . مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی با توجه به آیات ، احادیث و روایات شما را راهنمایی خواهد کرد . یادمان باشد فرصت زندگی کم است . باید برای عمر خود احترام قایل شویم . قدر لحظه به لحظه آنرا بدانیم . ما فرصت آزمون و خطا نداریم . برای خطا نکردن و شکست نخوردن فرصت و وقت بگذاریم .


بیشتر بخوانید:نکات مهم انتخاب درست برای ازدواج چیست ؟


ملاک های انتخاب همسر از نظر قرآن

ملاک های انتخاب همسر از نظر قرآن  واضح و مبرهن است . یکی از ملاکهای انتخاب همسر از نظر قرآن مسلمان بودن او میباشد . اگر همسر یک مسلمان هم کیش ، هم آیین و هم دینش باشد خیلی از مسیرهای زندگی برایشان روشن است . بحث و اختلاف عقیده کمتر است و فرصتی را که برای توجیه هم باید بگذارند به مسايل دیگر خواهند پرداخت . رضایت پدر دختر لازم است و بهتر است رضایت والدین دو طرف جلب شود . از دیگر ملاکهای انتخاب همسر از نظر قرآن عاقل و بالغ بودن دو طرف میباشد . به این معنا که هیچکدام مجنون نبوده و به سن بلوغ هم رسیده باشند .

از نظر اسلام سن ازدواج برای دختر بالای نه سال ، برای پسر بالای پانزده سال است . این توضیح لازم است که دختر و پسر واجب نیست در این سن ازدواج کنند . از این سن بالاتر میتوانند با رضایت و صلاحدید والدین در صورت نیاز ازدواج کنند . از ملاک های انتخاب همسر ازنظر قرآن اینست که به سن ممیز رسیده باشند . دختر و پسری که ازدواج میکنند باید به سن تمیز دادن و تشخیص رسیده باشند . جوانانی که قدرت تشخیص ندارن به صلاح نیست که ازدواج کنند . جوانی ممکن است به سن بلوغ و سن ازدواج رسیده باشند اما قدرت تشخیص بد از خوب را نداشته باشند .


بیشتر بخوانید:ملاک های انتخاب همسر برای ازدواج مناسب


انتخاب همسر

معیارهای انتخاب همسر از نظر قرآن

معیارهای انتخاب همسر از نظر قرآن یکی کفو بودن زوجین میباشد . کفو بودن یعنی هم شان و همطراز بودن است . حال هم شان بودن یعنی چه ؟ اول از همه همدین و مذهب بودن است . یعنی بتوانند از نظر دینی با هم تبادل اندیشه کنند و در کنار هم زندگی کنند . دیگر هم طراز بودن مالی و اقتصادی است . یا باید هم طراز باشند یا مرد خانه بتواند برای دختر یک زندگی در حد خانواده دختر تامیین کند . مثلا اگر در خانه پدر کارهای منزل به عهده نوکر یا کلفت بوده مرد هم کارگر بگیرد . از نظر فرهنگ معاشرت با هم کفو باشند . معیار دیگر علاقه و محبت است . دو نفر باید با عشق و علاقه با هم زندگی کنند .

معیار های انتخاب همسر از نظر قرآن بسیار ظریف است . اگر پسر یا دختر از نظرعلمی ومعلومات با هم همسطح نباشند هریک در خانه احساس تنهایی میکنند . حرف همدیگر را متوجه نمیشوند . وقتشان به بی حوصلگی و بطالت میگذرد . نیاز به یک مصاحب پیدا میکنند . مصاحبی که بتوانند راجع به اطلاعات خود با او حرف بزنند . معیارهای انتخاب همسر از نظر قرآن شاید به ظاهر به نکات ریزی توجه نکرده باشد اما یک کلام آن دنیایی از معانی است . مانند همین کفو . که در ظاهر یک لغت است اما شامل تمامی نکات زندگی است . یعنی از هر لحاظ یکدیگر را درک کرده و در شان و منزلت هم باشند .


بیشتر بخوانید:چگونگی انتخاب همسر برای زندگی مشترک


از نظر قرآن

معیار انتخاب همسر از نظر قرآن چیست ؟

معیار انتخاب همسر از نظر قرآن چیست ؟ سوالیست که برای خیلیها پیش می آید . قران به انتخاب همسر خیلی تاکیید دارد . در عین حال محدودیتی قايل نشده است .  اما  برای هر یک از این محدودیت ها راه دومی نیز در نظر گرفته است . این راه دوم ها عمل به قوانین قران را ساده  کرده است . حال این سوال پیش می اید معیار انتخاب همسر از نظر قرآن چیست ؟ به محدودیت ها عمل کنیم یا راه دوم را انتخاب کنیم . در پاسخ باید گفت قران جز سعادت برای بشر نمیخواهد . اما زمانی پیش می آید که ما دچار احساسات شدید شده و هر حرف و راهی را فراموش میکنیم .بعضی اوقات احساساتمان بقدری برایمان مهم است که برای آن هر کاری میکنیم . شاید این احساسات پاک بر دشواریها غلبه کرده و راهی از سعادت باشد .

قران انسان اندیشمند را همیشه آزاد گذاشته است . اما در قران به وضوح و بارها و بارها تاکید کرده است بیاندیشید . همچنین امر به مشورت نموده است . مسلما انسانی که به احساساتش ارج مینهد و در کنار آن بسیار می اندیشد دچار اشتباه نمیشود . یا کمتر دچار اشتباه میشود . چنین انسانی از عالمان و عاقلان و دوره دیدگان مشورت میگیرند و بهترین راه را انتخاب میکنند . مشاوره ازدواج همیشه کارساز بوده وهست . اسلام مطلق گرا نیست . اختیار و اندیشه در اسلام حرف اول را میزند . انسان مسلمان خوب می اندیشد و تصمیم میگیرد . او با مشورت بهترین راه را انتخاب میکند . راه اسلام برای ازدواج راه روشن زندگی است .


بیشتر بخوانید:چگونگی انتخاب بهترین همسر برای ازدواج


چیست

اهمیت انتخاب همسر از نظر قرآن

اهمیت انتخاب همسر از نظر قرآن بقدری زیاد است که ازدواج را تکمیل نیمی از دین میداند . شما وقتی میخواهید یک شریک اقتصادی بگیرید کاملا تحقیق میکنید . مشورت میکنید و تمام جوانب آنرا میسنجید . حال همسر،  شریک یک عمر زندگیست . همسر در یک خانه با شما زندگی خواهد کرد . با تمام نقاط ضعف و عطف شما آشنا خواهد شد . او اختیار دار روح و قلب و جسم شما خواهد شد . اهمیت انتخاب همسر از نظر قرآن بدین جهت بسیار زیاد است . با ورود یک نفر به زندگی ممکن است مسیر زندگی شما تغییر پیدا کند . ازدواج در اسلام امر مقدسی است  به شرط اینکه درست بیاندیشیم و درست انتخاب کنیم . با بیتفاوتی با سرنوشت خود و دیگری بازی نکنیم . برخی اوقات ما یک تصمیم فرصت انتخاب دیگر را از دیگری میگیریم .

ممکن است با یک اشتباه با سرنوشت یک نفر بازی کنیم . ممکن است زندگی او را دگرگون نماییم . برخی اوقات پیش می اید که دختری با یک نفر میخواهد ازدواج کند فرد ثالث از او خواستگاری میکند . او شرایط را میسنجد . ممکن است مثلا از نظر مادی بهتر باشد . ازدواج میکند اما پس از چندی کار آنها به جدایی میکشد . آنجاست که میبینیم او یک شانس و یک مورد خوب را از دست داده است . در واقع فرد ثالث فرصت انتخاب را از او گرفته است . پس ما با یک تصمیم اشتباه هم به خود آسیب رسانده ایم وهم به دیگری . شاید ما برای خود بتوانیم اشتباهمان را بپذیریم اما آیا دیگری نیز به آسانی ما را خواهد بخشید ؟ آیا میتوانیم فرصتی را که از او گرفته ایم برگردانیم ؟


بیشتر بخوانید:نکاتی در مورد معیار انتخاب همسر


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه معیار های ازدواج تلفنی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Chapter Five: Criteria of Spouse Selection | Youth and … – …

براي مشاوره در زمينه معیارهای انتخاب همسر از نظر قرآن چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1399/5/24

شنبه

1399/5/25

یکشنبه

1399/5/26

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید