کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

ملاک های انتخاب همسر مناسب برای مردان و زنان

در انتخاب یک همسر خوب چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟
4.2/5 - (13 امتیاز)

شاید بتوان گفت یکی از سرنوشت ساز ترین و مهم ترین انتخاب های هر شخصی در زندگی، انتخاب همسر مناسب است. وقتی شما تصمیم به ازدواج می گیرید باید بدانید شخصی که انتخاب می کنید قرار است در تمام لحظات زندگی اتان، در شادی و غم، در سلامت و بیماری، در جوانی و پیری در کنار شما باشد بنابراین باید روی انتخاب همسر حساس باشید.

مهارت های انتخاب همسر شایسته چیزهایی هستند که شما باید از دوران جوانی آن ها را تمرین کنید تا به هنگام تصمیم گیری بتوانید بهترین تصمیم ممکن را بگیرید. اگر تا به امروز بر روی این مهارت ها کار نکرده اید ما به شما پیشنهاد می کنیم برای شروع این مقاله را به صورت کامل بخوانید.

در ابتدای این مقاله ابتدا به سراغ انتخاب زن مناسب می رویم و نشانه های یک همسر مناسب را برای مردها بیان می کنیم و سپس سراغ معیارهای انتخاب همسر برای زنان می رویم.

معیارهای انتخاب همسر

ملاک های انتخاب همسر برای پسران

اول از همه به عنوان یک مرد باید بدانید که نباید به دنبال چیزی دقیقا مثل خودت باشی! باید درک کنی که زن ها متفاوت هستند. آن ها تفکر متفاوتی نسبت به ما دارند، نحوه ابراز علاقه آن ها متفاوت است، در احساسات و منطق تفاوت های بسیاری وجود دارد. بنابراین به جای این که به دنبال شخصی باشید که تماما مانند مردها است، باید شخصیت مکمل خودتان را پیدا کنید. به گمانم اصطلاح نیمه گمشده نیز از همین جا می آید.

10 معیار اشتباه در انتخاب همسر

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه ملاک های انتخاب همسر مناسب برای مردان و زنان با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

1. آیا علایق مشترکی دارید؟

درست است که گفتیم باید مکمل هم باشید و شباهت مد نظر نیست ولی باید در زمینه علایق مشترکاتی نیز داشته باشید. زیرا باید حداقل چیزی باشد که بر سر آن با یکدیگر صحبت کنید! البته نه اینکه به دنبال کسی بگردید که کاملا با شما علایق یکسانی داشته باشد زیرا تا آخر عمر نیز همچنین شخصی را پیدا نمی کنید! بلکه به قدری که وقتی کنار هم هستید حداقل بتوانید با یکدیگر سر موضوعاتی که هر دوی شما به آن ها علاقه مند هستید صحبت کنید.

2. اعتقادات مشابه

یکی از سوالاتی که معمولا در جلسات مشاوره وقتی افراد برای مشاوره انتخاب همسر مراجعه می کنند پرسیده می شود این است که آیا اعتقادات مشابهی دارید یا خیر. برخلاف علایق که حساسیت زیادی نباید بر روی آن ها به خرج بدهید باید بر روی عقاید بسیار حساس باشید زیرا شما قرار است با یکدیگر زندگی مشترکی تشکیل بدهید. بنابراین این زندگی بر روی عقاید شما شکل می گیرد. اگر از لحاظ مسائل اخلاقی و دینی در دنیای متفاوتی بزرگ شده اید بهتر است که با یکدیگر ازدواج نکنید.

معیارهای اصلی برای انتخاب همسر چیست؟

3. تفاهم در مسائل اساسی

از معیارهای مهم ازدواج می توان به تفاهم داشتن بر روی مسائل مهمی مانند مسائل مالی، ارتباط با خانواده ها و فامیل، مسائل مربوط به فرزند آوری و رابطه جنسی اشاره کرد. نباید از صحبت کردن بر سر این مسائل خجالتی باشید زیرا این موارد دقیقا همان چیزهایی هستند که زوجین به هنگام مراجعه برای مشاوره طلاق به آن ها اشاره می کنند. پس بهتر است در همان ابتدا در مورد این مسائل با همسر آینده خود صحبت کنید و از این که هر دوی شما تفکر یکسانی بر سر این مسائل دارید مطمئن شوید. اگر از این مسائل به صورت سطحی بگذرید در آینده که بخواهید بچه دار شوید به مشکل خواهید خورد. زیرا هر شخص سعی می کند که بچه اش را براساس اصول خودش تربیت کند.

4. آیا به اندازه کافی بالغ است؟

قبل از اینکه معیارهای مهم ازدواج را چک کنید باید در ابتدا ببینید آیا آن شخص به اندازه کافی بالغ هست که ازدواج کند یا خیر؟ در حقیقت باید ببینید که آیا مفهوم خانواده را متوجه می شود یا خیر؟ شما برای فهمیدن این موضوع باید رفتار خود آن شخص را در جمع خانواده اش بسنجید.

به طور معمول افرادی که درک درستی از شرایط زندگی خودشان دارند می توانند در آینده نیز خانوده موفقی تشکیل دهند. در حقیقت باید ببینید که در برابر مسائل مختلف زندگی رفتار منطقی ای دارد یا خیر. اشتباه نکنید منطقی بودن هیچ تضادی با احساساتی بودن ندارد بلکه فرق بین آدم بالغ و نابالغ زمانی معلوم می شود که آدم بالغ می تواند تشخیص دهد در چه مواقعی باید بر اساس منطق تصمیم بگیرد و در چه مواقعی باید احساسی عمل کند.

10 وضعیت مهم و خظرناک برای همسر

5. رفتارش در اجتماع چگونه است؟

در تکمیل قسمت قبل باید بگویم علاوه بر این که رفتار دختر مورد نظرتان را در خانواده اش بررسی می کنید باید رفتار او را در جامعه و میان دوستانش نیز بررسی کنید. اگر او بی ادب است یا دائما در حال غیبت کردن و حرف زدن در مورد دیگران است نشان می دهد که برای ازدواج هنوز آماده نیست. هم چنین از دخترانی که بر روی احساسات خود کنترل ندارد و در چشم برهم زدن رفتارشان تغییر می کند نیز باید دوری کنید. اینگونه افراد برای ازدواج آماده نیستند بهتر است آن ها را در کنار سایر دوستان مجردش رها کنید!

6. آیا او دختری موفق است؟

یکی از ملاک های انتخاب همسر برای پسران باید موفقیت آن دختر باشد. مطمئن باشید کسی که در هیچ زمینه ای در زندگی شخصی اش به موفقیت نرسیده است نمی تواند با شخص دیگری زندگی مشترک موفقی را تشکیل دهد. وقتی که در مورد انتخاب زن زندگی صحبت می شود شما باید در نظر داشته باشید که شخصی را باید انتخاب کنید که برای خودش در آینده اهدافی داشته باشد و باید از این موضوع مطمئن شوید که ازدواج جزو هدف های او نبوده است! بله درست است نباید به ازدواج به عنوان یک هدف نگاه کرد. زیرا در این صورت بعد از ازدواج کردن همسر شما دیگر هیچ ایده ای برای آینده ندارد و این موضوع می تواند شما را نیز بی انگیره کند.

معیارهای انتخاب همسر مناسب

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه ملاک های انتخاب همسر مناسب برای مردان و زنان با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

7. در رابطه های قبلی اش چگونه بوده است؟

شاید خیلی ها بگویند که گذشته افراد به کس دیگری ربط ندارد. ما می گوییم این حرف هم درست است و هم اشتباه! در اصل شما نیازی ندارید که به طور دقیق جزئیات رابطه همسر آینده اتان را بدانید ولی این حق را دارید تا حداقل دلیل جدایی او در رابطه قبلی اش را بدانید زیرا ممکن است که واقعا ایراد از او بوده باشد و اگر موردی باشد که امکان داشته باشد رابطه شما نیز برهم بخورد. بهتر است اصلا از ابتدا همچنین چیزی را شروع نکنید.

8. در مورد پول چه فکری می کند؟

در انتخاب همسر حتما به این نکته توجه کنید که او چه تفکری در مورد پول و مسائل مالی دارد. اگر تصور او در مورد مسائل مالی این است که می تواند به هر طریقی که دوست دارد پول را خرج کند و اهمیتی به مسائل دیگر ندهد به هیچ عنوان با این دختر ازدواج نکنید. حتی اگر در بقیه موارد واقعا نیمه گمشده شما باشد! مطمئن باشید زندگی با این شخص نتیجه ای جز یک ازدواج ناموفق و طلاق نخواهد داشت.

9. آیا عاشق شما است؟

نحوه رفتار از کلمات همیشه حقیقی تر هستند. مهم این نیست که او به شما چه چیزهایی می گوید مهم این است که او چگونه آن حرف ها را بیان می کند و چه کارهایی برای شما انجام می دهد. صحبت کردن همیشه راحت است باید ببینید حاضر است برای شما چکاری انجام دهد. آیا حاضر است در شرایط سخت مالی در کنار شما بماند؟ آیا فقط در زمان شادی در کنار شما هست و یا زمانی که غم وغصه دارید نیز پیگیر حال شما است؟ آیا وقتی مریض هستید می توانید بر روی مراقبت کردن او از شما حساب باز کنید یا خیر؟

10 آیا واقعا به نظر شما جذاب هست؟

و شاید مهم ترین معیار انتخاب همسر این باشد که آیا واقعا از نظر شما او جذاب است یا نه؟ شاید هر ویژگی ای که دنبال آن هستید رد او وجود داشته باشد ولی آن دختر اصلا در نظر شما جذاب نیست. در این صورت ازدواج کردن با این شخص اشتباه است. زیرا اولین معیاری که باعث می شود به یک نفر متمایل بشوید، جذاب بودن او در دید شما است.

ممکن است با خود بگویید علاقه در آینده ایجاد می شود و یا این که این چیزها بعدا عادی می شوند و دیگر به چشم نمی آیند. ولی این طرز فکر اشتباه است و مطمئن باشید در آینده پشیمان خواهید شد.

ملاک های انتخاب همسر کدام اند؟

معیارهای انتخاب همسر برای زنان

حالا به سراغ معیارهای روانشناسی انتخاب همسر برای دخترها می رویم.

قبل از این که به سراغ این معیارها برویم. اگر از من بپرسید که در انتخاب همسر باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ باید بگویم هیچ فرمول دقیقی برای انتخاب مرد زندگی تان وجود ندارد. شما باید تصمیم خود را براساس پایه ای از منطق و احساسات بگیرید. معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه روانشناسان برای دخترها موارد زیر را شامل می شود:

ملاک های انتخاب همسر

1. مردی قابل اتکا باشد

مهم ترین شاخصه ای که یک مرد برای ازدواج باید داشته باشد قابل اتکا بودن است. اگر شما نتوانید در لحظات سخت زندگی به مردتان تکیه کنید پس چه فایده؟

یک مرد باید هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ اجتماعی و احساسی آنقدر قابل اتکا باشد که بتوانید در هر مشکلی بر روی کمک آن حساب کنید و مطمئن باشید که در روز سختی در کنار شما خواهد بود.

معیارهای انتخاب همسر برای مردان

2. دعواهایتان نتیجه گرا است نه مخرب

دعوا کردن یک موضوع کاملا طببیعی در یک رابطه است ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که جدال هایتان بدون دلیل و بدون نتیجه نباشد. اگر با یک مرد فقط بر سر موضوعات الکی دعوا می کنید و نتیجه آن جز تخریب شخصیت و دلخوری نیست باید در رابطه خود تجدید نظر کنید.

3. برای شما ارزش قائل است

مطمئنا یکی از معیارهای یک دختر برای ازدواج باید نحوه رفتار پسر با او باشد. هرچقدر که یک پسر ارزش بیشتری برای شما قائل شود مشخص می شود که او چقدر برای ازدواج آماده است. او باید ارزش ذاتی شما را درک کند و فقط به دنبال چیزهای سطحی در شما نباشد.

معیارهای انتخاب همسر برای زنان

4. او می تواند شما را بخنداند

روحیه مثبت، خنده و شادی تاثیر بسزایی در سلامت روحی و جسمی انسان دارد. در زندگی امروزه که سطح استرس و تنش ها در جامعه بالا رفته است شما به شخصی نیاز دارید که حال شما را خوب کند. البته اشتباه نکنید وقتی می گوییم دنبال کسی باشید که شما را بخنداند منظور این نیست که فقط به یک دلقک فکر کنید که کاری جز مسخره بازی ندارد. بلکه شما باید بدانید که مردی مناسب شما است که علاوه بر جدی بودن در مواقع مورد نیاز، حس شوخ طبعی نیز داشته باشد و بتواند به شما روحیه بدهد.

عوامل موثر در انتخاب همسر

5. شنونده خوبی است

طبیعی است که به طور کلی مردان کمتر از زنان صحبت می کنند. ولی این بدان معنا نیست که آن ها به حرف های شما گوش می دهند! شما نیاز به کسی دارید که وقتی در مورد مسائل مختلف صحبت می کنید به حرف های شما با دقت گوش بدهد. شاید به نظر خیلی از مردها مسائلی که برای یک زن مهم است بی اهمیت باشد. ولی شما باید به دنبال شخصی باشید که تفاوت شما را با یک مرد درک کند و وقتی چیزی را برای او توصیف می کند بتواند شما را بفهمد.

6. به شما کمک می کند تا به موفقیت برسید

یکی از معیارهای مهم ازدواج این است که همسرتان کسی باشد که باعث پیشرفت شما شود. اگر مشغول انجام کاری هستید و یا اینکه در حال تحصیل هستید به جای این که شما را از انجام این کارها منع کند باید در کنار شما باشد و با حرف هایش به شما انگیزه بدهد. هم چنین باید در عمل نیز در کارهای مختلف به شما کمک کند تا بتوانید از پس این مشکلات بر بیایید.

7. در اولویت او هستید

هر کسی در زندگی اش اولویت بندی خاصی برای خود دارد. یکی کار برایش در اولویت قرار دارد. دیگری تفریح و …

شما باید به دنبال کسی باشید که برای او از هر چیزی مهم تر باشید. البته این بدان معنا نیست که او کار و زندگی اش را رها کند و فقط حواسش به شما باشد بلکه منظور این است اگر در شرایطی به حضور او نیاز داشتید به حدی برایش مهم باشید که در آن لحظه فقط به فکر شما باشد.

8. از لحاظ ظاهر او را بپسندید

تا به این جای کار هر مسئله ای که بیان شد فقط از لحاظ اخلاقی و رفتاری بوده است ولی یادتان باشد که یکی از معیارهای انتخاب همسر، جذابیت ظاهری او برای شما است. اولین چیزی که در برخورد اول می تواند شما را جذب کند ظاهر یک شخص است. اگر شما جذب ظاهر او شوید می توانید با او به گفتگو بپردازید و سپس به زیبایی باطن او نیز پی ببرید. دقت داشته باشید که از لحاظ ظاهری نیز باید مرد شما استانداردهای مد نظر شما را داشته باشد.

انتخاب همسر مناسب

9. در حالات روحی مختلف اولین کسی است که به ذهن شما می رسد

فرض کنید همین الان در موقعیت شغلی ای که دارید ترفیع گرفته اید. اولین کسی که با او در این مورد صحبت می کنید چه کسی است؟ مطمئنا اکثر افراد می خواهند لحظات خوب زندگی اشان را با همسرشان تقسیم کنند و اولین کسی که با او صحبت می کنند همسرشان است. ولی در مورد خبرهای بد چطور؟ معمولا خبرهای بد چیزی نیست که بخواهید افراد نزدیک خود را از آن ها با خبر کنید. اگر با آدم درستی ازدواج کرده باشید مطمئن باشید در زمانی که حال خوشی نیز ندارید به سراغ او می روید. زیرا می دانید که او از شما حمایت می کند و در این ناراحتی تنها نیستید.

10. آیا راضی هستید که اخلاق بچه اتان شبیه او شود؟

در نهایت باید بگویم که هر مادری دوست دارد فرزندش بهترین اخلاق را داشته باشد و از هر لحاظی موفق باشد. با همین استدلال می توان گفت آیا حاضر هستید که اخلاق فرزندتان شبیه به شوهرتان شود؟ اگر پاسختان مثبت است یعنی اینکه شما مرد مناسبی را برای سپری کردن بقیه عمرتان با او انتخاب کرده اید.

سوالات متداول

اگر ظاهر یک مرد را نپسندیدم ولی اخلاق بسیار مناسبی داشت با او ازدواج کنم؟

خیر زیرا شما قرار است که با این شخص در جمع های مختلف حضور پیدا کنید و باید به گونه ای باشد که وقتی در کنار او قرار می گیرید اعتماد به نفس داشته باشید

آیا هم عقیده بودن با همسر آینده ام مهم است؟

بله این موضوع بسیار مهم است که در مسائل کلی عقیدتی با همسرتان تفاهم کامل داشته باشید و طرز فکرتان در یک سمت و سو باشد

با کسی که سطح اجتماعی اش با خانواده ام متفاوت است ازدواج کنم؟

به طور کلی همانظور که گفته شده فرمول مشخصی برای انتخاب همسر وجود ندارد و نتیجه تفکر شما باید برآیند منطق و احساساتان باشد ولی شواهد نشان داده اند اگر با همسرتان در یک سطح باشید امکان موفقیت شما بیشتر خواهد بود.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره تلفنی ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید. منبع:

براي مشاوره در زمينه ملاک های انتخاب همسر مناسب برای مردان و زنان

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- 2 نظر:

  1. من نیاز به مشاوره دارم در صورتی که مجبور شدم به خواست خودم از زندگی اولم جدا بشم

    1. اینو باید برین سراغ یه وکیل که متخصص دعاوی زناشوییه نکاح و طلاق روانشناس قبل حادثس بعد حادثه دیگه تموم شده وکیل براتون کارا طلاق یا شاید شانسی بود سازشو میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉