کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

۸ دلیل اصلی انتخاب همسر اشتباه

5/5 - (1 امتیاز)

ازدواج یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی هر فرد است. این تصمیم می‌تواند تأثیر عمیقی بر زندگی فرد، خانواده‌اش و حتی جامعه داشته باشد. انتخاب همسر اشتباه می‌تواند منجر به مشکلات و پیامدهای جدی شود.

انسان‌ها همواره در حال تصمیم‌گیری هستند و این تصمیمات می‌توانند تأثیر عمیقی بر زندگی آنها داشته باشند. یکی از مهم‌ترین تصمیماتی که هر فرد می‌گیرد، انتخاب همسر است. با این حال، انتخاب همسر همیشه آسان نیست. اغلب، ما تحت تأثیر احساساتی مانند تنهایی و شتابزدگی قرار می‌گیریم که می‌تواند ما را به تصمیم‌گیری‌های عجولانه‌ای سوق دهد که بعدها از آنها پشیمان می‌شویم.

در این مقاله،مشاوران مرکز مشاوره خانواده تلفنی آویژه به بررسی برخی از دلایل انتخاب همسر اشتباه پرداخته اند. در این مقاله ۸ مورد از دلایل انتخاب همسر اشتباه بیان شده است. این دلایل عبارتند از:

 • ترس از طرد شدن
 • ترس از اینکه به تنهایی توانایی انجام کارها ندارید
 • ترس از تنهایی
 • ترس از آینده شریک زندگی
 • فکر کردن اینکه یک کیس جدید بهتر خواهد بود
 • راضی نگه داشتن دیگران اولویت زندگی است
 • کور شدن
 • تجربیات گذشته

این دلایل می‌توانند منجر به تصمیم‌گیری‌های عجولانه و انتخاب‌هایی شوند که در درازمدت باعث پشیمانی و حسرت‌های زیادی می‌شوند. با درک عواقب بالقوه انتخاب همسر اشتباه، می‌توانیم تصمیمات آگاهانه‌تری در مورد روابط خود بگیریم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه ۸ دلیل اصلی انتخاب همسر اشتباه با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

ترس از طرد شدن یکی از دلایل اصلی انتخاب همسر اشتباه است. افرادی که به دنبال انتخاب یک همسر ایده آل هستند ممکن است از ارتباط عاطفی با فرد مورد علاقه خود بترسند، بنابراین ممکن است به سراغ کسی بروند که فکر می کنند کنار آمدن با او آسانتر است و احتمال کمتری وجود دارد که پیشنهاد ازدواج او را رد کند.

این کار اشتباه می تواند منجر به ناراحتی و پشیمانی طولانی مدت شود، زیرا فرد ممکن است همیشه به این فکر کند که اگر به کسی که واقعاً دوستش داشت فرصت می داد، شاید او قبول می کرد.

در اینجا چند مثال خاص در مورد اینکه چگونه ترس از طرد شدن می تواند منجر به انتخاب همسر اشتباه شود را بیان می کنیم:

ترس از طرد شدن می تونه باعث بشه که ما تصمیمات اشتباهی در مورد انتخاب همسر بگیریم.

مثلاً، ممکنه کسی که از طرد شدن می ترسه، با کسی ازدواج کنه که واقعاً باهاش سازگار نیست. این کار می تونه باعث بشه که زندگی مشترکشون سخت و پر از مشکل بشه.

ترس از طرد شدن همچنین می تونه باعث بشه که به اجبار در یک رابطه سمی بمونید. این کار می تونه باعث بشه که اون فرد از زندگی خودش لذت نبیره.

ترس از طرد شدن همچنین می تونه باعث بشه که شما احساسات واقعی خودتون رو به شریک زندگیتون نگید.

مهمه که یادمون باشه که همه افراد گاهی اوقات ترس از طرد شدن رو تجربه می کنن. با این حال، اگر این ترس باعث بشه که ما تصمیمات اشتباهی بگیریم، بهتره که به دنبال کمک حرفه ای مثل یه مشاوره خانواده خوب باشیم.

ترس از اینکه به تنهایی توانایی انجام کارها را ندارید

دومین دلیل انتخاب همسر اشتباه، ترس از عدم توانایی در انجام دادن کارها به تنهایی است. برخی افراد احساس می کنند که برای خوشحال بودن یا موفق شدن به حضور شخص دیگری در زندگی خود نیاز دارند. آنها ممکن است به این باور برسند که به تنهایی قادر به انجام کارهای مهم نیستند.

این افراد فکر می کنند برای اینکه احساس امنیت و آرامش داشته باشند، نیار دارند یک شریک زندگی در کنار آنها باشد.

این نوع تفکر ممکن است ناشی از تجربیات گذشته یا الگوهای رفتاری باشد که در دوران کودکی آموخته شده است. به عنوان مثال، افرادی که در خانواده هایی بزرگ شده اند که در آنها دلبستگی و حمایت عاطفی وجود نداشته است، ممکن است احساس ناتوانی و وابستگی بیشتری داشته باشند.

نیاز به حضور دیگران در زندگی امری طبیعی است، اما دقت کنید این نیاز نباید به اولویت اصلی در انتخاب همسر تبدیل شود. انتخاب همسر باید بر اساس عشق، احترام، تفاهم و همبستگی متقابل باشد، نه بر اساس ترس از تنهایی یا نیاز به حمایت عاطفی.

مهم است به یاد داشته باشید که هر فردی باید بتواند به تنهایی احساس خوشحالی، امنیت و آرامش داشته باشد. انتخاب همسر باید به افزایش این احساسات کمک کند، نه اینکه جایگزین آنها شود.

افراد باید یاد بگیرند که به توانایی های خود اعتماد کنند و بتوانند به تنهایی از پس کارهای زندگی شان بر بیایند. در این صورت، آنها می توانند با انتخابی آگاهانه و بر اساس عشق واقعی، همسری را انتخاب کنند را که مکمل آنها باشد و به رشد و شکوفایی آنها کمک کند.

ترس از آینده و عذاب وجدان برای شریک زندگی

ترس از تنهایی

سومین دلیل انتخاب همسر اشتباه، ترس از تنهایی است. برخی افراد به دلیل ترس از تنها ماندن، ممکن است وارد روابطی شوند که هیچ احساس عشق و دوست داشتن واقعی نسبت به طرف مقابل ندارند.

آنها فکر می کنند که هر چیزی بهتر از تنها ماندن است و این که حداقل کسی را دارند که به آنها توجه می کند.

این ترس از تنها ماندن می تواند منجر به تصمیمات عجولانه و انتخاب هایی شود که در درازمدت باعث پشیمانی و حسرت های زیادی می شوند.

در این شرایط با افرادی که ارزش ها، اهداف و شخصیت آنها با شما ابدا سازگار نیستند وارد رابطه شوند و این امر خود سر آغاز مشکلات بعدی در رابطه شماست.

برخی افراد برای فرار از تنهایی، به دنبال کسی می روند که او را دوست داشته باشد و به آنها توجه کند، حتی اگر این احساس متقابل نباشد. ادر این شرایط به راحتی فریب وعده های عشق و محبت را می خورند و وارد روابطی می شوند که در نهایت برای آنها دردناک و ناامیدکننده است.

ترس از تنهایی می تواند باعث شود که افراد عزت نفس خود را از دست بدهند و به دنبال تأیید دیگران باشند. این افراد ممکن است برای حفظ رابطه، به راحتی از خواسته ها و نیازهای خود چشم پوشی کنند و در نتیجه، به مرور زمان احساس نارضایتی و خشم کنند.

اگر ترس از تنهایی باعث شده که شما تصمیمات عجولانه ای در مورد انتخاب همسر بگیرید، بهتر است که روی عزت نفس خودتان کار کنید و یاد بگیرید که چگونه از تنهایی خود لذت ببرید. همچنین، مهم است که انتظارات خود را از روابط عاشقانه مشخص کنید و به دنبال کسی باشید که بتوانید ارزش ها، اهداف و شخصیت خود را با او به اشتراک بگذارید.

ترس از آینده و عذاب وجدان برای شریک زندگی

چهارمین دلیل انتخاب همسر اشتباه، ترس از آینده شریک زندگی است. بعضی از آدما ممکنه به خاطر اینکه می ترسند اگه رابطه رو تموم کنند شریک زندگیشون ناراحت بشه، تو رابطه ای که خوشحالشون نمیکنه بمونن. این آدما فکر میکنند که وظیفه دارن شریک زندگیشون رو خوشحال کنن، حتی اگه خودشون توی این رابطه خوشحال نباشند.

این ترس از آسیب رساندن به شریک زندگی می تواند منجر به نادیده گرفتن احساسات و نیازهای خودتان شود. این افراد ممکن است نیازهای خود را نادیده بگیرند و بر روی نیازهای شریک زندگی خود تمرکز کنند، حتی اگر این به معنای فدا کردن علایق و اهداف خودشان باشد.

این عذاب وجدان می تواند منجر به ماندن در رابطه ای شود که دیگر هیچ آینده ای برای آن وجود ندارد. شما فکر می کنید که باید در این رابطه بمانند زیرا از اینکه شریک زندگی تان بعد از شما چگونه زندگی خواهد کرد می ترسید. حتی اگر دیگر عشق و علاقه ای بین شما وجود نداشته باشد.

مهم است به یاد داشته باشید که ماندن در رابطه ای ناخوشایند به نفع هیچ کس نیست. اگر فردی در رابطه ای احساس خوشحالی و رضایت نمی کند، باید شجاعت این را داشته باشد که به آن رابطه پایان دهد. این ممکن است تصمیم سختی باشد، اما در درازمدت به نفع هر دو طرف خواهد بود.

اگر احساس می کنید که به دلیل ترس از آینده شریک زندگی خود در رابطه ای ناخوشایند گیر افتاده اید، مهم است که با یک فرد مورد اعتماد مانند مشاوره خانواده صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که عشق واقعی به معنای فدا کردن خود برای دیگری نیست، بلکه به معنای حمایت و کمک به یکدیگر برای رشد و شکوفایی است. اگر در رابطه ای احساس می کنید که رشد و شکوفایی شما محدود شده است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که به رابطه پایان دهید و به دنبال رابطه ای باشید که در آن عشق، احترام و حمایت متقابل وجود داشته باشد.

در اینجا چند مثال ساده تر از اینکه چگونه ترس از آینده شریک زندگی می تواند منجر به انتخاب همسر اشتباه شود آورده شده است:

 • فردی ممکن است با کسی ازدواج کند که واقعاً او را دوست ندارد، زیرا می ترسد اگر طلاق بگیرد، شریک زندگی سابقش چه کار خواهد کرد.
 • فردی ممکن است در رابطه ای با کسی بماند که او را خوشحال نمی کند، زیرا می ترسد اگر رابطه را تمام کند، شریک زندگیش افسرده یا حتی خودکشی کند.
 • فردی ممکن است با کسی وارد رابطه شود که او را نمی شناسد، زیرا می ترسد اگر مجرد بماند، تنهایی را تحمل نکند.

شاید یه کیس جدید بهتر باشه

بعضی از آدما تصور می کنند که اگر با فرد جدیدی آشنا شوند خوشبخت تر خواهند بود. این فکر ممکن است به این دلیل باشد که رابطه فعلی را آنها خسته کننده یا کسل کننده می پندارند. یا فکر می کنند که یه فرد جدید می تواند به آنها هیجان و شادی بیشتری تزریق کند!!!.

اما مهمه که به یاد داشته باشیم که هیچ تضمینی وجود نداره که رابطه جدید بهتر از رابطه فعلی باشه. در واقع، ممکنه حتی بدتر هم باشه.

مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد پایان دادن به یک رابطه، واقع بینانه در مورد مزایا و معایب آن فکر کنید. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که هیجان چیز خوبی است، اما نباید تنها دلیل انتخاب شریک زندگی باشد. عشق، احترام و تفاهم متقابل نیز باید وجود داشته باشد.

اینجا چند مثال از اینکه زندگی با یک فرد جدید بهتر خواهد بود می تواند منجر به انتخاب همسر اشتباه شود آورده ایم:

 • ممکن است با کسی وارد رابطه شوید که اصلاً با او سازگار نیستید، زیرا فکر می کنید که این فرد می تواند هیجان و ماجراجویی را به زندگی شما وارد کند.
 • ممکن است با کسی ازدواج کند که فقط به دلیل این انتخاب پول یا موقعیت اجتماعی او باشد، زیرا فکر می کنید که این فرد می تواند زندگی راحت تری را برای شما فراهم کند.
 • ممکن است با کسی وارد رابطه شود که فقط به این دلیل عاشق شماست، زیرا فکر می کنید که این فرد می تواند به شما کمک کند تا احساس خوشبختی کند.

مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب همسر، به دقت فکر کنید و مزایا و معایب هر رابطه ای را در نظر بگیرید. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که عشق، احترام و تفاهم متقابل، پایه های اصلی یک رابطه سالم هستند.

ترس از اینکه به تنهایی توانایی انجام کارها ندارید

راضی نگه داشتن دیگران اولویت زندگی است!!

یکی از دلایلی که افراد یک همسر اشتباه را برای زندگی انتخاب می کنند این است که می خواهند دیگران را راضی کنند. مثلا احساس می کنند که باید با کسی ازدواج کنند که والدینشان او را تأیید می کنند.

به یاد داشته باشید که شما مسئول خوشبختی دیگران نیستید. شما مسئول خوشبختی خودتان هستید. اگر به خاطر راضی کردن دیگران با کسی ازدواج می کنید، این احتمال وجود دارد که در نهایت از انتخاب خود پشیمان شوید.

اگر فکر می کنید که به دلیل تلاش برای راضی کردن دیگران ممکن ات در انتخاب همسر اشتباه کنید، مهم است که با یک مشاور ازدواج صحبت کنید. یک مشاوره قبل ازدواج می تواند به شما کمک کند تا احساسات خود را درک کنید و تصمیم درستی برای زندگی خود بگیرید.

برای جلوگیری از انتخاب همسر اشتباه، مهم است که قبل از تصمیم‌گیری در مورد ازدواج، به دقت فکر کنید و مزایا و معایب هر رابطه‌ای را در نظر بگیرید. همچنین، مهم است که به یاد داشته باشید که عشق، احترام و تفاهم متقابل، پایه‌های اصلی یک رابطه سالم هستند.

در اینجا چند نکته برای کمک به شما در انتخاب همسر مناسب آورده شده است:

 • زمان بگذارید و به خوبی با فرد مورد نظر آشنا شوید.
 • در مورد ارزش‌ها، اهداف و انتظارات خود از یک رابطه صحبت کنید.
 • با خانواده و دوستان خود مشورت کنید.
 • در صورت لزوم از مشاوره قبل از ازدواج استفاده کنید.

انتخاب همسر یک تصمیم مهم است که باید با دقت و آگاهی گرفته شود. با رعایت نکات گفته شده، می‌توانید شانس خود را برای انتخاب همسر مناسب افزایش دهید.

براي مشاوره در زمينه ۸ دلیل اصلی انتخاب همسر اشتباه

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- 2 نظر:

 1. سلام بعضی جوانان کم تجربه است وبدون شناخت طرف مقابل بااوازدواج می کنند ودرزندگی زود دچار مشکل می شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉