کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اهمیت قدردانی از همسر چیست؟

قدردانی

چرا باید از همسر خود تشکر کنیم!

قدردانی از همسر از جمله فاکتورهایی است که میتواند بسیار زیاد در تحکیم روابط زناشویی موثر واقع شود. در جلسات مشاوره خانواده اغلب از طرف افراد اعلام میشود که؛ من تمام تلاش خود را میکنم که به همسرم بفهمانم او را دوست دارم و هر کاری انجام میدهم در جهت جلب رضایت او و خوشبختی او است اما به هیچ‌ وجه عشق من به او دیده نمیشود چون عکس العملی از او نمیبینم. شاید در نگاه اول به نظر نرسد اما قدردانی از همسر به قدری در مدیریت زندگی زناشویی مهم است که میتواند یک زندگی را از بن بست خارج کند. اهمیت این قضیه را میشود از اینجا فهمید که در مشاوره ازدواج نیز به این مسئله به اندازه قابل توجهی پرداخته شده است. در ادامه بیشتر و کامل تر به این موضوع خواهیم پرداخت و آن را از ابعاد مختلف بررسی خواهیم کرد.

چگونگی قدردانی از همسر به شکل صحیح است؟

چگونگی قدردانی از همسر بسیار حائز اهمیت می باشد. نحوه قدر دانی از هر فرد نسبت به فرد دیگر میتواند متفاوت باشد. البته این موضوع چندان هم غیر طبیعی نیست چرا که این مسئله به دلیل تفاوت های فردی است که در همه ابعاد زندگی افراد قابل لمس است. وقتی همسران میخواهند از یکدیگر قدر دانی کنند حتما باید به موارد زیادی توجه کنند که نتیجه دلخواه که همان به وجود آوردن حس ارزشمندی و خشنودی در همسر است به خوبی حاصل شود. ازجمله این موارد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • زوجین باید توجه داشته باشند که در هنگام تقدیر از یکدیگر از بزرگنمایی بیهوده دوری کنند.

  • انتخاب وقت مناسب نیز حتما باید در نحوه و چگونگی قدردانی از همسر مورد توجه قرار بگیرد.

  • در مشاوره زناشویی تاکید میشود که قدر دانی از همسر باید متعادل و همیشگی باشد.

اهمیت قدردانی از همسر در چیست؟

اهمیت قدردانی از همسر همانطور که گفته شد بسیار زیاد است و باعث تاثیرات شگرفی در رابطه زناشویی زن و مرد میشود. ازجمله این تاثیرات میشود به احساس ارزشمندی که به واسطه قدر دانی در فرد به وجود می‌آید اشاره کرد. هر مرد و زنی تمام تلاشش را برای بهبود کیفیت کمی و کیفی زندگی زناشویی خود میکند. در شرایط نرمال افراد حتی از تلاش کردن در راه خشنودی همسر هم احساس شعف و شادمانی میکنند. حالا اگر به لحاظ رفتاری و کلامی نیز تلاش افراد توسط همسرشان ارج نهاده شود آنها احساس دیده شدن و ارزشمند بودن بیشتری میکنند. از طرف دیگر اهمیت قدردانی از همسر در نزدیک شدن رابطه بین فردی زن و شوهر را نمیتوان نادیده گرفت. کسب اعتماد به نفس و یا بالا رفتن آن نیز از جمله اتفاقات و نتایجی است که بسیار قابل ملاحضه است.

اهمیت قدردانی

تشکر از زحمات همسر چگونه باید باشد؟

تشکر از زحمات همسر همانطور که در بالا گفته شد پر از فواید و مزایای گوناگون برای زندگی زناشویی است. اما زوجین حتما باید مد نظر داشته باشند که این امر نیز یک نوع مهارت است که باید به خوبی انجام شود. حال به چند نکته که در تشکر از زحمات همسر رعایت آنها لازم است اشاره میکنیم:

  • افراد باید سعی کنند تا بفهمند همسرشان بیشتر چه نوع تقدیر و تشکر را دوست دارند. برای مثال تشکر زبانی را دوست دارند یا تقدیر را در رفتار همسر مشاهده کنند.

  • زوجین حتما تقدیر و تشکر از زحمات همسر را در حضور جمع مثل جمع خانواده و دوستان را از قلم نیندازند چون تاثیرات مثبت این اتفاق را دوچندان میکند.

  • زوجین هیچگاه برای این که حال خوبی به همسرشان منتقل کنند به دروغ متوسل نشوند.

  • افراد در تقدیر و تشکر از همسر خود حتما ویژگی های شخصیتی مثل درونگرا یا برون گرا بودن او را مد نظر قرار بدهند.

بهترین تشکر از همسر کدام است؟

بهترین تشکر از همسر بسته به نوع خلق و خوی همسر میتواند متفاوت و متنوع باشد.

زوجین به یاد داشته باشند که بهترین تشکر از همسر به این معنی نیست که باید کار سخت و پیچیده ای را انجام دهند.

گاهی فقط هدیه ای کوچک و ارزان در خلوت زناشویی همراه با یک شاخه گل ساده و چند جمله محبت آمیز میتواند بسیار تاثیر گذار باشد یا یک تعریف ناگهانی در جمع میتواند بسیار موثر واقع شود. برخی از افراد احساس میکنند که اگر برای محبت به همسر خود و قدر دانی از زحمات او هزینه های گزافی را متحمل شوند و مثلا کادوهای گران قیمتی را برای او تهیه کنند این اتفاق به بهترین نحو صورت میپذیرد. اما افرادی که این تفکر را دارند سخت در اشتباه هستند. در واقع احساس ارزشمندی یک حس درونی است که بیشتر با گرفتن احساس از طرف مقابل ارتقاء پیدا می‌کند و کمتر به مادیات بستگی دارد. بیشتر زوجینی که در روند مشاوره روانشناسی و خانواده قرار میگیرند به این نکته اذعان میکنند که هدایای گاها گران قیمت تاثیر به مراتب کمتری نسبت به ابراز علاقه با کلام و محبت رفتاری دارد.

قدردانی از همسر

چگونه شوهرم را قدردان محبت هایم کنم؟ (مشاروه خانواده)

سلام یکی از گلایه های متداول خانم ها اینه که میگن احساس میکنیم شوهرمون قدردان محبت هامون نیست و چون به ما توجه نمیکنه احساس میکنم در خانه او نقش یه کلفت رو دارم!

در پاسخ باید بگم یکی از دلایل مهم اینکه خانم ها احساس میکنند مردانشون قدرنشناس هستند این است که واقعا در خیلی مواقع مرد محبت زنش رو نمیبینه البته نه اینکه مشکل بینایی داشته باشه بلکه دلایل مختلفی وجود داره که اون لحظه مرد قدرت ادراک این محبت رو نداره.

چرا مردان از زحمات همسر خود کمتر قدردانی میکنند؟

✅یکی از تفاوت های اساسی مردان با زنان تفاوت در بینایی اوناست مردان به نسبت خانمها کل بین تر هستند و دقت کمتری به جزئیات دارند یک لحظه فکر کنید اگر این مرد جزبین بود چقدر زندگی باهاش سخت میشد و دائم به همه چیز خونه گیر میداد!!!!

✅از طرفی به دلیل بزرگ تر بودن قرنیه چشم در مردان قدرت مانور چشم هاشون وقتی که به جای ثابتی نگاه میکنند کمتر است و برای دیدن کنار خود مجبور هستند سر خودشون رو بچرخانند و در اصطلاح مردان دارای دید تونلی هستند و چیزهایی رو دقت میکنند که در مسیر نگاهشون قرار میگیره برخلاف خانم ها که وقتی به جایی نگاه میکنند دامنه دیدشون از دوطرف و بالا و پایین به میزان زاویه ۴۵ درجه رو هم میبینند چون قرنیه چشمشون کوچکتره و قدرت مانور بیشتری در سفیدی چشم دارند.

✅از طرفی مردان در یک لحظه به یک چیز دقت بیشتری دارند و در درک کارهای دیگه دقت کمتری دارند مثلا اگه داره با موبایلش بازی میکنه اصلا متوجه حضور شما نمیشه.

✅از طرفی مردان به دلیل شکل تصمیم گیریشون باید منطقشون هر رفتاری رو که میخوان انجام بدهند تایید کنه مثلا دیدید اگه هوا گرم باشه حتما لباس خنک میپوشند و خیلی زیبایی لباشه مهم نیست خنکیش مهمه.

✅از طرفی ادبیاتی که به اونا اقتدار بده براشون لذتبخش است و خوششون میاد و واکنش مثبت میدن مثلا اگه احساس کنند خودشون تصمیم گیرنده هستند محکم پای کار هستند واگه کسی براشون تصمیم بگیره خیلی دل نمیدهند.

همسر

روش درست برخورد با مرد قدرنشناس

👈حالا اگه دوست داریم مرد ما محبتمون رو ببینه باید تفاوت های بالا رودرنظر بگیریم یعنی در کارهاو رفتارهامون هم کل بینی اونا هم در راستای دیدبودن اونا و هم در اون لحظه به کار دیگه ای مشغول بودن اونا و هم پاسخگوی منطقشون بودن اونا رو در نظر بگیریم.
به عنوان مثال:
اگر برای همسرتان آب خوردن میارید اگر همینجور بگذارید کنارش و برید هیچ واکنشی رو نخواهید دید

ولی اگر روبروی همسرتون قرار بگیرید(در یک لحظه به یک کار دقت کردن)
بهش بگید چقدر هوا گرم هست و چقدر یه لیوان آب خنک میچسبه (برانگیختن منطق او)
و لیوان آب رو دقیقا جلوی او و در دسترسش بگذارید(در راستای دید او قرار گرفتن)
و بهش بگیم لیوان رو بگذارم پیشت یا الان میخوری(غلبه بر کل بینی و دادن اقتدار)
اونوقت خواهید دید که به راحتی پاسخ توجه آمیز که منتظرش هستید رو دریافت خواهید کرد.

سوالات متداول

آیا قدر دانی از همسر در حضور جمع کار صحیحی است؟

بله این کار میتواند بسیار تاثیر گذار باشد ولی باید تعادل در تقدیر و تشکر رعایت شود تا تاثیر آن همیشگی باشد.

دو نمونه از تاثیرات مثبت قدردانی از همسر چیست؟

بالارفتن اعتماد به نفس و احساس ارزشمندی همسر   عمیق تر شدن وابستگی و دل بستگی بین زن و شوهر

تقدیر از همسر بهتر است زبانی باشد یا رفتاری؟

هر دو نوع تقدیر باید مورد استفاده قرار بگیرد اما حتما در این مورد باید شخصیت همسر نیز مورد توجه قرار بگیرد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید. منبع: (  Appreciating And Valuing Your Spouse  )

براي مشاوره در زمينه اهمیت قدردانی از همسر چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!