کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

با ۱۰ راهکار مدیریت روابط با خانواده همسر آشنا شوید

خانواده همسر

مدیریت روابط با خانواده همسر باید چگونه باشد؟

مدیریت روابط با خانواده همسر باید چگونه باشد که به یک رابطه سالم مبدل شود؟ چگونه باید رابطه بر قرار کنیم که احساس رضایت داشته باشیم؟ آیا میتوانیم با خانواده همسر خود صمیمی و بدور از مشکل باشیم؟ این رابطه باید به چه شکلی باشد که بر زندگی خصوصی ما با همسر خود تاثیر منفی نگذارد؟ ده ها سوال دیگر در ذهن افراد متاهل و یا در آستانه ازدواج است. این ها دغدغه هایی هستند که اگر به شکل سالم و سازنده مدیریت نشوند میتوانند مشکل ساز شوند. شاید ذهنیت بسیاری از افراداین است که کم کردن و یا قطع کردن رابطه با خانواده همسر راهکار این مسئله است. این در حالی است که مشاوره خانواده چنین طرحی را رد میکند. با پاک کردن صورت مسئله مشکل حل نمیشود.

ما باید یاد بگیریم همسرمان را در کنار خانواده اش بپذیریم و دوست داشته باشیم. از دیدگاه مشاوره روانشناسی همان اندازه که خودمان به وجود خانواده در زندگیمان نیازمندیم همسرمان نیز به آنها احتیاج دارد. همه ما اگر شکل صحیح برخورد با خانواده ها را یاد بگیریم میتوانیم آنها را مانند خانواده خود بپذیریم و از ارتباط با آنها لذت ببریم. وجود یک مشاوره زناشویی و زندگی مشترک میتواند راهکار های مناسبی برای بر قراری  و مدیریت روابط  با خانواده همسر را در اختیار ما بگذارد.

مدیریت روابط با خانواده همسر چه تاثیری بر زندگی شخصی زوجین دارد؟

مدیریت روابط با خانواده همسر تاثیر چشم گیری بر روابط زن و مرد با همدیگر دارد. از آنجایی که خانواده در هر زمان و سنی میتواند بهترین حامی و پشتوانه برای انسان باشد لذا نمیتوان پس از ازدواج آنها را کنار گذاشت. خانواده کانون تربیت و رشد انسان است و منشا یک همسر و زندگی سالم خانواده او هستند. ما نمیتوانیم با حذف خانواده ها زندگی کامل و سالمی داشته باشیم. بلکه باید با ایجاد یک رابطه صمیمی و سازنده تاثیرات مثبت حضور خانواده را به زندگی خود تزریق کنیم.

متاسفانه اکثر افراد فکر میکنند پس از ازدواج باید همسرشان خانواده را کنار گذاشته و تنها به او متکی شود. این باور اشتباهی است که بسیاری از زوجین دارند. لازم است بدانید همان اندازه که حضور خانواده ها ممکن است مشکلاتی را به وجود بیاورد اگر مدیریت روابط با خانواده همسر را بدانیم میتوانیم با آرامش حضور آنها را بپذیریم. یک رابطه سالم، دوستانه و از همه مهمتر محترمانه نه تنها لطمه ای به روابط زوجین و زندگی مشترک آنها وارد نمیکند، بلکه سبب ایجاد انسجام و صمیمیت کانون خانواده میشود. پس بهتر است به جای نادیده گرفتن خانواده ها شیوه درست بر قراری ارتباط با آنها را بیاموزیم.

 رفت و آمد با خانواده همسر باید تا چه میزانی باشد؟

رفت و آمد با خانواده همسر از نیاز های هر زوجی میباشد. ما در اینجا قشر خاصی را مد نظر نداریم. اما افراد در رابطه با خانواده همسر گاهی در دو گروه قرار میگیرند.

  • دسته اول افرادی که واقعا در روابط با خانواده ها دچار مشکلات شخصی با همسر خود میشوند. خانواده های نا سالمی که سبب تنش و اختلاف در زندگی شخصی میشوند. در این بین زوجین ترجیح میدهند که برای نجات کانون زندگی خود روابط را قطع کنند یا به حداقل برسانند. اگر هر دو طرف از این اقدام راضی هستند و در زندگی آرامش لازم را دارند مانعی نیست.
  • گروهی دیگر افرادی هستند‌ که به قصد آزار و یا خصومت های نابجا میخواهند همسر خود را از خانواده اش جدا کنند. افرادی که بنابر دلایل غیر منطقی، ایجاد اختلاف و ناسازگاری، بی علاقگی و احساس منفی به خانواده همسر مانع از رفت و آمد میشوند.

در مواردی میبینیم این افراد نه تنها با این کار کانون زندگی خود را مستحکم نمیکنند بلکه سبب آزار، رنجش، توهین و تحقیر، مشجاره و اختلاف با همسر خود میشوند و صمیمیت و حرمت ها را از بین میبرند. رفت و آمد با خانواده همسر باید در اعتدال باشد. با توجه به میزان صمیمیت و احساس راحتی و رضایت رابطه خود را مشخص کنید. اگر همدیگر را مانند اعضای خانواده خود پذیرفته اید اجازه دهید روابط پایدار و خوبی داشته باشید. اما اگر از رفت و آمد با آنها لذت و رضایتی ندارید. به جای قطع کلی رابطه بهتر است آن را در کمال احترام به حداقل برسانید. به طور کلی رفت و آمد با خانواده همسر بهتر است محترمانه باشد. حتی اگر‌ رابطه صمیمی بین شما نیس بگذارید حرمت ها باقی بماند.


بیشتر بخوانید: چگونه ازدواج موفقی داشته باشیم؟بیشتر بخوانید: راهکار های مشاوره تلفنی خانواده چیست؟


روابط

مدیریت روابط با خانواده همسر در دوران عقد باید به چه شکلی باشد؟

مدیریت روابط با خانواده همسر در دوران عقد به عبارتی پایه و اساس رابطه با خانواده همسر است. این شمایید که از همان اوایل جایگاه خود را در خانواده جدیدتان مشخص میکنید. اینکه در خانوداه همسر فردی محبوب و دوست داشتنی باشید یا عضوی که پذیرفته نمیشود تا حدود زیادی از اوایل رابطه یعنی دوران عقد معین میشود. شما باید یاد بگیرید رابطه ای برقرار کنید که برایتان خوشایند باشد و بر زندگی مشترکتان اثر مثبت داشته باشد. بهتر است از همان ابتدای عقد سعی کنید رفت و آمدها کنترل شده و معقول باشد. از اینکه هر روز خانه همسر خود باشید و از خود فردی عادی بسازید بپرهیزید.

اجازه بدهید خانواده همسر از دیدار شما خوشحال شوند و احترام خاصی قائل شوند. اشتباه نکنید قرار نیست شما برای آنها یک غریبه باشید و معذب باشید. کافی است رفت و آمدتان تکراری و خسته کننده نشود. سعی کنید در این رفت و آمدها روابط دوستانه و صمیمی را پیدا کنید. این صمیمیت باید حد و مرض داشته باشد تا از شما یک فرد با جایگاه خاص بسازد. در مورد خانواده ها و همسرانی که به هر دلیلی رابطه بسیار راحت و آزادی دارند بحث جدا است. اگر تیپ شخصیتی شما از این گروه نیست پس از همان ابتدا جایگاه ویژه ای برای خود بسازید. لازم نیست رابطه کم، خشک و غیر دوستانه ای داشته باشید. حتی اگر با آنها نمیجوشید سعی کنید یک رابطه کم و محترمانه داشته باشید.

حد و حدود رابطه با خانواده همسر باید به چه صورتی باشد؟

حد و حدود رابطه با خانواده همسر چیزی نیست که با رابطه با دوستان یا خانواده خود مقایسه کنیم. نباید خود را در معذورات قرار دهیم. اگر احساس میکنیم که واقعا آنها موج منفی بر زندگیمان دارند سعی کنیم در کمال منطق و رضایت با همسر خود صحبت کنیم و این رابطه را کاهش دهیم. نکته مهمی که متاسفانه به دلیل بی توجهی بسیاری از زوجین مشکل ساز میشود درک نکردن همدیگر است. اگر همسرتان تمایلی به رفت و آمد زیاد و یا موارد دیگری ندارد هیچگاه سعی نکنید با قهر، دعوا و تنش او را مجبور به همراهی کنید. این کار نه تنها باعث خوشگذرانی و درست شدن یک رابطه نمیشود، بلکه همسرتان را بیشتر زده میکند.

بگذارید همسرتان با میل و علاقه خود این رابطه را بخواهد. اگر او را به رابطه، احترام و علاقه نسبت به خانواده خود مجبور کنید نه تنها باعث موفقیت شما نمیشود؛ بلکه احساس های منفی را بیشتر در همسرتان تحریک میکند. حد و حدود رابطه با خانواده همسر هیچ قاعده و قانون خاصی ندارد اما می تواند در چهارچوب اخلاق و موازین خوبی پیش برود .هر زوجی باید قدرت مدیریت و کنترل این رابطه را داشته باشد همان اندازه که زن به حضور خانواده اش در زندگی نیاز دارد مرد نیز باید وجود آنها را در زندگی احساس کند و از حمایت آنها برخوردار باشد. قطعاً داشتن یک رابطه سالم و دوستانه میتواند بسیار بر زندگی شخصی زوجین  تاثیرات مثبتی بگذارد.

نحوه رفتار با خانواده همسر قوانین خاصی دارد ؟

نحوه رفتار با خانواده همسر هیچ قانون دقیقی ندارد. این خود زوج ها هستند که باید حد و مرزها و نوع رابطه را مشخص کنند و از آنجایی که هر زوج و خانواده ای معیارها، قوانین، اخلاق ها و رفتارهای خاص خود را دارند نمی توانیم نوع رابطه خود را با دیگران مقایسه کنیم و یا برای زندگی دیگران باید و نبایدهای تعیین کنیم. هیچ گاه سعی نکنید برای روابط با همسر و یا خانواده او مانند کسی رفتار کنید. بلکه سعی کنید در زندگی الگوی خاص و صحیح خود را داشته باشید. شما در مرحله اول باید سعی کنید خلقیات، رفتارها، عقاید و  نوع شخصیت  همسر و خانواده اش را  بشناسید.

اگر بتوانید به درک درستی از این موارد برسید، می‌توانید  تفاوت ها و تفاهم های میان خود و آنها را  بفهمید. اگر ما بدانیم با خانواده همسر خود چه سنخیت ها و یا تناقض هایی داریم  قطعاً می توانیم  تا حدودی به رابطه ای که باید داشته باشیم دست بیابیم. نحوه رفتار با خانواده همسر به عوامل بسیاری بستگی دارد. در مواردی می‌بینیم که خود همسر نیز  تمایل چندانی به برقراری این رابطه ندارد و یا برعکس  زوج هایی که هم دیگر را مجبور به این کار می کند. این یک عمل اشتباه است و نمیتوان انتظار یک نتیجه خوب را داشت. به طور کلی توصیه ما این است که در رابطه با خانواده همسر تفاوت ها و تفاهم ها را بشناسیم و سعی کنیم در برقراری رفت و آمدها از این نقاط اختلاف نظر دوری کنیم و بیشتر از تفاهم ها استفاده کنیم.

مدیریت

سوالات متداول

آیا رابطه با خانواده همسر میتواند مفید باشد؟

قطعا وجود خانواده ها میتواند برای زوجین یک حامی و پشتوانه محکم باشد. از لحاظ مادی و معنوی به ما کمک کنند. در حل مسائل و مشکلات زندگی بهترین راهنما و دلسوز برای زوجین باشند.

آیا در صورت نداشتن تفاهم با خانواده همسر قطع رابطه درست است؟

به طور کل قطع رابطه راهکار مناسبی نیست. زیرا همین امر خود سبب بروز مشکلاتی در زندگی با همسر میشود. بهتر است رابطه خود را کم و محترمانه و با حد و مرز خاص خود پیش ببریم.

برقراری رابطه اجباری با خانواده همسر چه پیامدهایی دارد؟

اگر همسر خود را به رابطه و رفت و آمد مجبور کنیم نه تنها باعث بر قراری صلح و دوستی نمیشود. بلکه خصومت ها و بد بینی ها را افزایش میدهیم. رابطه ای درست و سازنده است که با میل و علاقه خود شخص باشد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید. منبع: ( Good family relationships: tips & ideas )

 

برای مشاوره در زمینه با ۱۰ راهکار مدیریت روابط با خانواده همسر آشنا شوید

از مشاورین مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید!