کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

روش های تربیت فرزند در اسلام

تربیت فرزند در اسلام,اهمیت تربیت فرزند در اسلام,
4.6/5 - (15 امتیاز)

تربیت فرزند در اسلام امری بسیار مورد توجه و اساسی بوده است همه ما از این ایده، آگاه هستیم که الگو و شخصیت مرکزی در تربیت کودکان ما چقدر حائز اهمیت است .  یکی از مسائلی که ما امروزه با آن مواجه هستیم ناشی از برخورد ارزش‌های نوین و کلاسیک زندگی است . اگر ما می‌خواهیم رفتار کودکان خود را به شیوه‌ ای مثبت تحت‌ تاثیر قرار دهیم؛ باید درک متقابل و پیوند مشترک بین حال و نسل‌های قبلی وجود داشته باشد . تربیت کودک در اسلام ازین بعد قابل توجه است که تمام این نکات را به ما می آموزد . مثلا افراد سالمند همیشه احساس تنهایی یا خلوت می کنند و جوانان از سوی دیگر فرصتی برای لذت بردن از تجارب  و خاطرات گذشته  خود پیدا خواهند کرد . در زمینه تربیت فرزند، والدین گرامی می توانند از مشاوره خانواده راهنمایی بگیرند.

اما چه کسی به اندازه کافی شجاعت دارد که اولین گام را در بین دو نسل بردارد ؟ والدین برای یک چیز می‌توانند نقش مهمی را به عنوان میانجی بازی کنند. کودکانی که والدین آن‌ها به بزرگ‌ترها احترام می‌گذارند، تمایل طبیعی دارند که از پدر و مادرشان پیروی کنند . چیزی که از این جمله برداشت میشود این است که ما از قدرت آموزش کودکانمان برخورداریم و با استفاده از متون تربیت فرزندان در اسلام و مرکز مشاوره و روانشناسی می توانیم نکات بسیار مهمی را فرا بگیریم تا نسلی سالم بسازیم .

اهمیت تربیت فرزند در اسلام

اهمیت تربیت فرزند در اسلام بسیار زیاد است و احترام به فرزندان در اسلام بسیار یاد شده است و همیشه باعث ایجاد مرزهای اخلاقی برای آنها میشود . در یاددهی باید احترام، اصول اخلاقی و تواضع را به فرزندان خود بیاموزید . از نظر متون تربیت کودک در اسلام فرزندان باید آزاد باشند که صحبت کنند ، نظراتشان را بیان کنند ، رای بدهند و خودشان تصمیم بگیرند . این کار قطعا ذهن آن‌ها را بازخواهد کرد و در عین حال عزت ‌نفس فراوانی برای آن‌ها ایجاد خواهد کرد . سپس مرزها باید مورد احترام قرار بگیرند . آن‌ها باید به یاد داشته باشند که در هر زمان هر کاری که خودشان میخواهند را نمی توانند انجام بدهند .


بیشتر بخوانید: روش های تربیت کودک 2 ساله و 3ساله


تربیت فرزند در اسلام و قرآن,آموزش تربیت فرزند در اسلام,

تربیت فرزند در اسلام و قرآن

تربیت فرزندان در اسلام و قرآن میگوید که  والدین وظیفه شایسته هدایت نسل آینده را دارند . وظیفه آنها اینست که اطمینان حاصل شود که فرزندانشان آموزش صحیح دینی دارند . به این ترتیب آنها کار پیامبران را انجام می دهند که مردم را هدایت می کردند که نکته ای بسیار مهم در تربیت فرزند از نظر اسلام و قرآن است . و در این باب قرآن کریم می فرماید : ” ای کسانی که ایمان آورده اید خود و خانواده خود را از آتشی که انسان و سنگ را در خود میسوزاند حفظ کنید ” . قرآن همواره از وظیفه های والدین در قبال فرزندان یا میکند مطابق با استانداردهای در حال تغییر امروز جهان اصل تربیت کودک همگام با جامعه به نظر می رسد ضروری است .

مهم و خوب است که با جامعه قدم برداریم ، اما نه به قیمت رها کردن قومیت ملی یا عقاید مذهبی مان ، در حالی که به فرهنگ های خارجی بی اعتنایی نمی کنیم . در این باب امام علی (ع) می فرماید ؛ ” گام های خود را بر فرزندان خود تحمیل نکنید زیرا آنها در زمانی متفاوت از شما زندگی میکنند ” . نکته گفته شده نباید با مفهوم سقوط از فرهنگ خودتان اشتباه گرفته شود . زندگی کردن با استانداردهای جامعه مدرن با پیروی از شیوه زندگی غربی و وارد کردن آداب و رسوم و چشم اندازهای آنها به زندگی ما متفاوت است .


بیشتر بخوانید: مرکز مشاوره کودک تلفنی


آموزش تربیت فرزندان در اسلام

آموزش تربیت فرزندان در اسلام با آموزه های بسیار از پیامبر اکرم همراه است . این آموزه ها  نشان میدهد وجدان روشن فرزندان اجازه می دهد تا حقیقت را بیشتر از اکثر بزرگان بپذیرند . پیامبر (ص) به ما یاد می دهد که با حمایت از جوانان ، آنها را به مسیر صلح هدایت کنیم . پس بگذارید اولین قدم برای ایجاد درک بین دو نسل همین باشد و راه را برای یک رابطه صلح آمیز و صمیمانه تر که به نفع افراد سالخورده و جوانان باشد باز کنیم . ما قبلا درباره پیوند میان نسل های قبل و حال حاضر صحبت کرده ایم .

هنگامی که بزرگان با این حقیقت آشنا باشند که جوانان در زمان های متفاوت از آنها زندگی می کنند ، به دیدگاه و درک درست از فرزندان خود می رسند . به همین ترتیب، هنگامی که جوانان این واقعیت را که والدین و پدربزرگ و مادربزرگشان در یک جامعه متفاوت زندگی کرده اند درک کنند ، آنها با رویکرد عقلانی و درک بیشتر روبرو خواهند شد .


بیشتر بخوانید: روش تربیت کودک از نظر روانشناسی


احترام بین دو نسل

آنچه شما باید در نظر داشته باشید حفظ اصول اساسی ما در میان باور هایمان است ، که از طریق درک متقابل و احترام بین دو نسل بدست می آید . بر خلاف بزرگان ، کوچکترها حساسیت کمتری نسبت به مناقشات دارند و راحت تر نسبت به مسائل برخورد میکنند . به همین دلیل است که ما باید اهمیت تربیت فرزند در اسلام را در نظر بگیریم . برای پرورش استعدادهایشان آنها نیاز به شناخت و تحسین در خانه و در معرض عموم دارند. پیامبر (ص) توجه جوانان را به خود جلب کرد و تنها با احترام به آنها رفتار کرد ایشان می فرمایند : “جوانان خود را هرگز نادیده نگیرید ، زیرا آنها بسیار حساس هستند. آنها کسانی بودند که در زمانی که افراد سالخورده در حال جنگ علیه من بودند، من را حمایت کردند و سالخوردگان را با من متحد ساختند. ”


بیشتر بخوانید: تربیت کودک یک ساله و چگونگی رفتار با آنها


چگونگی تربیت فرزندان در اسلام

چگونگی تربیت فرزندان در اسلام در مباحث بالا توضیح داده شد اما باید دانست اگرچه اعتقادات مهم هستند، والدین نیز باید بخشی عملی از دین را دنبال کنند . ایمان و عمل به هم پیوسته اند. از یک سالگی، یک کودک باید تشویق شود که دعا کند، قرآن را بخواند و والدین این کار را برای بچه های کوچک انجام می دهند و منتظر می مانند تا مثلا با هم نماز بخوانند یا دعا کنند . عشق برای چنین اقداماتی در کودک هنوز توسعه نیافته است و ممکن است مجبور شود آنها را تحمل کند . بهتر است که در سن کودکی شروع به کار کنید درست زمانی که کودکان مایل به تقلید از والدین هستند و علاقه مند به دعا و نماز هستند این از راه های بسیار اثرگذار چگونگی تربیت کودک در اسلام است  .

در جامعه امروز، تاکید زیادی بر آموزش سکولار گذاشته شده است. یک کودک تحت فشار قرار گرفته است تا برای تعالی در دانشگاه ها تلاش کند . تحصیلات کالج یا دانشگاه ضروری است ، هر دو برای پسران و دختران ، اگرچه آموزش در حقیقت بسیار مهم است ، اما اهمیت آموزش مذهبی برای شخصیت متعادل نباید از یاد برده شود. دنیای امروز تولید نسل را امری مهم معرفی می کند اما در آن ارزش های اخلاقی و معنوی بسیار کم است اهمیت تربیت کودک در اسلام هم در همین مبحث مورد توجه است . دقیقا معنای آموزش دینی چیست ؟ بعضی از قسمت های ضروری آموزش دینی زیر است :

  • باور به خدا
  • اعتقاد به امامان
  • احترام به پدر و مادر
  • احترام به جامعه و تواضع
  • و …

ملاحظات تربیتی در اسلام

تربیت فرزند در اسلام اشاره دارد که اعتقاد استوار آن است که به خالق یعنی منبع تمام خوبی ها باشد . اگر کودک با اعتقاد به خدا رشد کند، او یاد می گیرد که وجدان داشته باشد و زندگی معنا دار و مسئولانه ای خواهد داشت . کودکان باید در مورد وجود خدا تعلیم ببینند و فراوانی نعمتهایی که او به ما هدیه داده  است را درک کنند . طبیعت، علم و غیره باید مورد استفاده قرار گیرد تا عظمت خالق را یادآور باشند . کودک را با کتاب ها و فیلم هایی که افراد با اعتماد به خدا و خداپرست را نشان می دهند که ایمان به آنها کمک می کند تا بر موانع و مشکلات غلبه کنند آشنا کنید . آموزش تربیت فرزندان در اسلام ازین جهت قابل تامل است که کودکان نباید تصور کنند که خداوند می خواهد انسان ها را به خاطر هر اشتباهی که می کنند ، مجازات کند .


بیشتر بخوانید: مراحل تربیت کودک از بدو تولد


چگونگی تربیت فرزند در اسلام,تربیت فرزند در اسلام,

 

تنبیه فرزندان

بعضی از والدین و مربیان در مورد مجازات خداوند به کودکان هشدار می دهند تا آنها را بترسانند . اگرچه لازم است که در مورد مجازات در زمان درست مورد بحث قرار گیرد ، اما از روانشناسی این امری اشتباه است . خداوند بسیار مهربان است ، ما را دوست دارد و مایل است که ما را راهنمایی و هدایت کند. به کودکان آموزش دهید تا خدا را دوست داشته باشند، به او اعتماد کنند .

این نگرش مثبت به کودک کمک می کند رابطه ی پایدار با خدا را ایجاد کند . کودکان باید به تدریج با مبحث مرگ و زندگی آشنا شوند . اگر چه ممکن است برای بچه های جوانتر گیج کننده باشد ، توصیه می شود که والدین از آن به طور مرتب صحبت کنند ، به خصوص به این دلیل که کودکان رشد می کنند و ذهنشان باهوش تر میشود و درکشان بالاتر می رود . مرگ در خانواده یا اجتماع می تواند به عنوان مثال مورد این استفاده قرار گیرد که همه انسان ها فانی هستند و هر یک از ما به شیوه ای می رود . بهتر است با کودک صادق باشیم .

الگو پذیری کودکان

با توجه به تربیت فرزند در اسلام لازم است که کودکان نقش پیامبران را درک کنند و برای پیامبر (ص) و امام (ع) عشق داشته باشند. این را می توان توسط خواندن داستان های زندگی پیامبران و امامان به آنها آموزش داد و به آنها ولادت ها و شهادت را با حضور در این مراسمات نشان دهیم . اهمیت تربیت فرزندان در اسلام مبحثی بسیار مهم است که با توجه به جامعه امروزی میتواند مشاوره کودک و مشاوره خانواده بسیار خوبی باشد . رفتن به مساجد یا مراکز مذهبی در این موارد به یک معامله عالی برای تربیت کودک کمک می کند . آنها شخصیت ذکر شده را به یاد می آورند و چیزی در مورد او می آموزند. این یک راه عالی برای حفظ ایمان و نشان دهنده ی اهمیت تربیت فرزند در اسلام و قرآن  است .

سوالات متداول

اهمیت تربیت فرزند در اسلام چیست؟

تربیت فرزند در اسلام جایگاه ویژه ای دارد. اسلام به عنوان یک سبک زندگی توصیه هایی برای تربیت فزرندان دارد که این اصول را برای فرزندپروری در قرآن و کلام معصومین به بهترین نحو منعکس شده است.

چرا در اسلام تربیت فرزند اهمیت دارد؟

تاکید بر تربیت فرزند به صورت صحیح در تمامی ابعاد اخلاقی و دینی اسلام به وضوح قابل مشاهده است. چرا که اسلام پایه جامعه را بر آموزش درست از سنین پایین میبیند.

روش های تربیت فرزند در اسلام چگونه است؟

در اسلام یک روش و متد ثابت برای همه توصیه نشده است. بلکه در دین مبین اسلام بر اصولی تاکید شده است که مبایست این اصول در تربیت فرزندان نمود پیدا کند. هر چند که وظایف والدین نسبت به فرزندان و بلعکس به صورت جزئی بیان شده است.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Child Discipline Methods: Permissive, Authoritative

 

براي مشاوره در زمينه روش های تربیت فرزند در اسلام

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور