کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

مشاوره تربیت کودک لجباز بسیار ضروری است

تربیت کودک لجباز,چگونگی تربیت کودک لجباز,
4.7/5 - (4 امتیاز)

تربیت کودک لجباز

تربیت کودک لجباز امری سخت و دشوار است و برخورد با کودکان لجباز برای والدین چالشی بسیار بزرگ است مخصوصا هنگامی که آنها  کودکان خود را به انجام دادن کارهای اساسی مانند حمام کردن ، خوردن غذا یا رفتن به رختخواب وادار میکنند . والدین به طور غریزی و ناآگاهانه با بعضی عملکرد های خود رفتارهای لجبازانه را در کودکان خود تشویق می کنند . از این رو استفاده از مشاوره کودک امری ضروری است . بچه های لجوج ، بسیار حساس به نحوه برخورد شما با خودشان هستند .

آنها به واکنش های شما نسبت به کارهایشان دقت بسیار دارند پس در تربیت کودک لجباز مراقب تن صدا ، لحن حرف زدن ، زبان بدن و لغت نامه ای باشید که از آن استفاده می کنید . در تربیت کودکان لجباز بهترین راه برای مقابله این است که به آنها نشان دهید که رفتار آنها غلط و کلافه کننده است . توجه به رفتار خوب آنها اثری بسیار بر این امر دارد برای نتیجه مطلوب به این امر دقت بسیار کنید .


بیشتر بخوانید: راه های تربیت کودکان لجباز چطور است؟


چگونگی تربیت کودک لجباز

چگونگی تربیت کودک لجباز اگرچه امری دشوار است اما با استفاده از مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی تا حد زیادی آسان میشود . تا شما بتوانید به راحتی در تربیت فرزند خود موفق باشید . بچه شما می تواند همچنان لجوج و خشمگین باشد و بگوید : ” من به رختخواب نمی روم ! ” هنگامی که این اتفاق می افتد ، آرامش خود را حفظ کنید و به آنها بگوئید ” خوب ، این یکی از انتخاب ها نبود ” . شما می توانید همان کار را تا چندین بار در صورت نیاز انجام دهید و به همان اندازه آرامش خود را حفظ کنید . به عنوان مثال ، پرسیدن از فرزندتان برای انتخاب یک لباس از کمد لباس می تواند آنها را گیج کند .

شما می توانید از طریق کم کردن گزینه های او و برداشتن دو یا سه لباس که توسط شما انتخاب شده است ، از این مشکل اجتناب کنید این یکی از هزاران راه چگونگی تربیت کودک لجباز است . بچه ها آزادی ذهن خود را دوست دارند و از باید ها و نباید ها بیزارند و دوست ندارند که به آنها گفته شود چه باید بکنند یا نکنند . مثلا به فرزند لجباز چهار ساله خود بگویید که او باید تا ساعت نه بعد از ظهر در رختخواب باشد ، و همه چیزی که از او دریافت خواهید کرد ، صدای بلند ” نه ” است . پسر پنج ساله خود را برای خرید اسباب بازی ببرید و چیزی دخترانه انتخاب کنید و خواهید دید او آن را نخواهد خواست . بچه ها مطیع همیشگی دستورات شما نیستند . پس سعی کنید به بچه ها گزینه بدهید تا از میان آنها انتخاب کنند .

مشاوره تربیت کودک لجباز,آموزش تربیت کودک لجباز,

مشاوره تربیت کودک لجباز

مشاوره تربیت کودکان لجباز مبحثی مخالف با اعمال خشونت بر روی کودک است اما گاها کودک لجباز به نوعی از تنبیه هم نیاز دارد ممکن است این سوال پیش بیاید که چگونه کودک لجباز را تنبیه یا مجازات کنیم ؟ کودکان به قوانین و نظم و انضباط نیاز دارند . بچه های شما باید بدانند که برای اعمالشان عواقب خوب یا بدی وجود خواهد داشت . اطمینان حاصل کنید که آنها کاملا از عواقب شکست قوانین آگاه هستند . پیامد ها باید فوری و صریح باشند ، با بچه ها به نحوی برخورد کنید تا بتوانند اقدامات خود را فورا به نتیجه پیوند دهند . در این امر به مقدار زیادی آرام و خلاق باشید . به یاد داشته باشید که این مطلب به این معنی نیست که کودک را مجازات کنید بلکه باعث می شود که متوجه شوند رفتار آنها اشتباه است .


بیشتر بخوانید: راه های تربیت فرزند دختر و پسر


ژنتیک و یا رفتار والدین

درمبحث چگونگی تربیت کودک لجباز به راه هایی برای مقابله با سرسختی کودک در مورد لباس پوشیدن اشاره کردیم در صورت مخالفت شدید کودک و اگر تعیین یکی از لباس های کودک برای شما مهم است و دوست دارید آن را بر تن کودک خود ببینید بخش سخت و مهم این است که تفاوت بین عزم و استبداد را بدانیم . استقلال و یا اراده قوی به عنوان یک عزم مستحکم برای انجام کاری یا عمل به نحوی خاص تعریف شده است . به عبارت ساده وقتی کودک آن لباس را رد می کند که افکار، رفتارها و اعمال خود را بدون توجه به فشار خارجی انجام دهد در غیر این صورت، تغییر می کند .

مقاومت و لجاجت در کودکان می تواند ژنتیک و یا از رفتار والدین بدست آمده باشد و گاها ممکن است که شما با رفتارتان به طور تصادفی به کودک خود آموزش داده اید که لجوج باشد . در یک عمل مقاومتی اکنون می توانید آگاهانه به کودک خود در پوشیدن لباس کمک نکنید و خواهید دید او رفتار خود را به خوبی تغییر میدهد اینها از بهترین راه های مشاوره تربیت کودکان لجباز هستند .


بیشتر بخوانید: روش های تربیت کودک نافرمان چیست؟


آموزش تربیت کودکان لجباز

آموزش تربیت کودکان لجباز نیازمند محیط زیستی بدون تنش را خانه است . کودکان از طریق مشاهده و تجربه یاد می گیرند . اگر والدینشان همیشه مدعی باشند ، آنها یاد خواهند گرفت که این را تقلید کنند . اختلافات زناشویی بین والدین می تواند منجر به ایجاد یک محیط پر تنش در خانه شود ، که بر خلق و خوی کودکان تاثیر می گذارد . بر اساس یک مطالعه، اختلافات زناشویی ممکن است منجر به برداشت اجتماعی غلط و حتی پرخاشگری و لجاجت شدید در کودکان شود . اگرچه تربیت کودکان لجباز بسیار دشوار است ، اما هنگامی که شما با یک کودک لجوج  برخورد می کنید ، می توانید لجاجت را تبدیل به آرامش و درک متقابل کنید .

شما می توانید رفتار خشونت آمیز و مهاجم کودک خود را به وسیله صحبت کردن در مورد آن مسئله آرام کنید . مثلا توضیح دهید که چگونه یک کار به درستی انجام میشود و انجام درست آن چقدر لذت بخش است .

کودک لجباز

نحوه واکنش به کودک لجباز

بچه ها وقتی غذا می خورند خیلی سرسخت و لجوج هستند . در مبحث مشاوره تربیت کودک لجباز همانطور که گفته شد  شما همیشه نمی توانید بچه خود را به گونه ای تغذیه کنید که او می خواهد . بهترین راه برای غذا خوراندن به بچه لجوج این است که اطمینان حاصل کنید فرزندتان در هنگام غذا خوردن شاد باشد . از شیوه های خلاقانه برای ارائه غذا به فرزند کوچک خود استفاده کنید . او را در میز غذا درگیر کنید ( از او بخواهید تا جدول غذا را تنظیم کند، و در چیدن غذا به شما کند و غیره) یا گاها با مقدار کمی از یک دسر خوشمزه بعد از غذا او را وسوسه کنید غذایش را تکمیل کند .

چگونگی تربیت کودک لجباز میتواند تغییری در نحوه واکنش به شما داشته باشد . به جای اینکه به آنها بگوید چه کاری انجام دهند ، با آنها همکاری کنید . از اظهاراتی مانند « بگذارید این کار را باهم انجام دهیم …» ، « چطور است ما باهم آن را امتحان کنیم … » به جای « من می خواهم که شما آنرا انجام دهید … » استفاده کنید . از فعالیت های سرگرم کننده برای تربیت کودک لجباز استفاده کنید .


بیشتر بخوانید: تربیت فرزند از دیدگاه روانشناسی و نکات مهم آن


بهتربن روش تربیت کودک لجباز

بهترین روش تربیت کودک لجباز این است که برای درک بهتر رفتار کودکی خود، سعی کنید با نگاهی فهیم به وضعیتش نگاه کنید . خودتان را در جایگاه فرزندتان بگذارید و سعی کنید تصور کنید که چه باید بکنید تا به نحوی رفتار کنید که درست باشد . هرچه بیشتر فرزندتان را بشناسید برای اینکه بتوانید با لجاجت او مقابله کنید بهتر است . حتی در حالی که به خواسته های فرزند خود توجه نمی کنید با فرزند همزیستی کنید . شما می توانید ناامیدی ، خشم و سرخوردگی فرزند خود را درک کنید و آنها را در حالی که در شرایط ناپایدار هستند حمایت کنید . در مبحث آموزش تربیت کودکان لجباز نکات تربیتی فراوانی را آموختیم اما در این مبحث چند راه تربیتی مفیدتر به شما معرفی میشود . این راه ها شامل موارد زیر است ؛

  • آرام بودن
  • احترام به کودک
  • مذاکره کردن
  • همکاری کردن
  • درک دیدگاه کودک
  • تقویت رفتار مثبت

رفتار های کودک لجباز

جیغ کشیدن یک کودک هنگامی که یکی از والدینش فریاد زده طبیعی ست ، مکالمه عادی بین یک والد و یک کودک را به یک مسابقه فریاد تبدیل نکنید . فرزند شما ممکن است پاسخ شما را به یک دعوتنامه برای مبارزه کلامی تبدیل کند . این تنها شروعی برای بدتر شدن شرایط است . وظیفه شما این است که مکالمه را به یک نتیجه گیری عملی هدایت کنید چون شما بزرگسال هستید . برای حفظ آرامشتان ، مراقبت از خود ، استفاده از مشاوره خانواده ، ورزش ، یا گوش دادن به موسیقی را انجام دهید .

به موسیقی تسکین دهنده گوش دهید، موسیقی آرام و بامفهوم را در خانه بخوانید تا حتی بچه هایتان بتوانند گوش دهند . گاها حتی موسیقی مورد علاقه ی بچه ی خود را لبخوانی کنید . به این ترتیب ، شما می توانید نتیجه مثبت خود را به دست آورید و همچنین آنها را قادر به عقب نشینی کنید . اگر می خواهید فرزندانتان به شما و تصمیمات شما احترام بگذارند ، باید به آنها احترام بگذارید . اگر شما بی احترامی را به او تحمیل کنید و بیاموزید او را به فردی مستکبر و مریض تبدیل کرده اید . در اینجا چند راه وجود دارد که با آن می توانید نسبت به رابطه خود با کودک و حفظ احترام مابین خودتان کمک کنید : دنبال همکاری با کودک باشید ، البته بر پایبندی به دستورالعمل ها اصرار نکنید .

چگونگی تربیت کودک لجباز,مشاوره تربیت کودک لجباز,

مذاکره با کوک لجباز

قوانین سازگار برای همه فرزندان خود داشته باشید و فقط به خاطر این که راحت هستید و برای راحتی خودتان این کار را نکنید . همدردی با آنها بسیار مهم است . هرگز احساسات یا ایده های کودک خود را نادیده نگیرید . اجازه دهید فرزندان شما آنچه را که می توانند برای خود انجام دهند ، تا وسوسه ای برای انجام کارها بصورت دزدکی نداشته باشند ، این نکته همچنین به آنها می گوید که به آنها اعتماد دارید . در تربیت کودک لجباز گاهی لازم است با فرزندانتان مذاکره کنید. برای بچه ها عادی است وقتی که آنها چیزی را که می خواهند دریافت نمی کنند لجاجت یا پرخاشگری کنند .

اگر می خواهید آنها به حرف گوش شما کنند ، باید بدانید چه چیزی آنها را از انجام این کار متوقف می کند . شروع کنید به پرسیدن چند سؤال از قبیل « چه چیزی باعث ناراحتی شما می شود ؟ » ، « آیا چیزی مهم است ؟ » یا « آیا چیزی را میخواهید ؟ »  . برای دریافت آنها در مورد آن صحبت کنید . مذاکرات لزوما به این معنی نیست که شما همیشه به برآوردن خواسته های کودک خود می پردازید . برای مثال، ممکن است فرزندتان مایل به خواب در ساعت تنظیم نشده باشد . به جای اصرار کردن، سعی کنید در یک ساعت مورد پذیرش متقابل بخوابید که برای هر دو شما مناسب باشد.


بیشتر بخوانید: مراحل تربیت کودک در سنین مختلف


روش های تربیتی مناسب

زمان هایی وجود دارد که شما نمی دانید که با کودکان لجوج چه کار کنید راهی برای کنترل خشم و رفتار تهاجمی کودک خود ندارید اما اگر بدون تفکر واکنش نشان دهید ، ممکن است نگرش منفی نسبت به مشکل ایجاد کنید و حتی رفتار منفی کودک خود را ناخواسته تقویت کنید . به عنوان مثال، بچه شما ممکن است در همه چیز به شما ” نه ! ” بگوید و احساس کنید بیش از حد ازین کلمه استفاده میکند .

در چنین مواقعی ، بهترین روش تربیت کودکان لجباز و تغییر پاسخ های منفی کودک شما این است که ” بله ” بازی  کنید ، یک استراتژی هوشمندانه است که توسط سوزان استیفلمن کارشناس مشاوره کودک ارائه شده است . هنگام انجام این بازی ، بچه شما باید جواب بله یا نه را به سوالات شما بدهد . سوالاتی مانند “شما عاشق بستنی هستید ؟”، “آیا دوست دارید بازی کردن با اسباب بازی های خود را انجام دهید ؟” یا “آیا می خواهید ببینید که دایناسور شما در حمام شناور است ؟ ” احتمالا در بیشتر موارد جواب ” بله ” از فرزند شما شنیده شود و کودک شما بیشتر مثبت پاسخ می دهد .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:   Childbirth Trends for Adventurous Types

براي مشاوره در زمينه مشاوره تربیت کودک لجباز بسیار ضروری است

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور