کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

راهکارهای درمان کودکان لجباز چیست ؟

راهکارهای درمان کودکان لجباز

کودکان لجباز معمولا در خانواده های تک فرزندی نمود پیدا میکنند . کودکان لجباز یا والدینشان عصبی هستند یا با کسانی غیر از والدین زندگی میکنند . والدین کودکان لجباز یا بی حوصله هستند یا پرخاشگر . در برخی موارد نیز کودکان لجباز احساس میکنند از آنها بیشتر میفهمند . یا در اثر بی توجهی سرپرست یا والدین با لجبازی میخواهند جلب توجه کنند . در خانه کودکان لجباز معمولا اجبار حاکم است . این اجبار ممکن است برای تایم بازی باشد یا غذا خوردن آنها . کودکان لجباز با لجبازی میخواهند با اجبار مبارزه کنند . آنهامعمولا یک حامی دارند که متاسفانه بیشتر اوقات غایب است  و در خانه حضور ندارد .آنها با اتکا به هوش خود یا فرد سوم دست به لجبازی میزنند .  بطور کلی لجبازی ریشه روانشناختی دارد و برای درمان و تشخیص باید روانشناسی کودک انجام شود .

ابتدا باید دلیل لجبازی کودک مشخص شود . مشاوره اختلال کودکان نیز برای لجبازی کودک مفید است . پس از مشاوره کودک مشخص خواهد شد شما برای قدمهای بعدی چه باید بکنید . مشاوره تربیت کودک راه های برخورد ، تشویق و تنبیه کودک را در جهت بهبود رفتار مشخص میکند . کودک ممکن است به سه دلیل لجبازی کند  اول اینکه رفتار پدر و مادر یا خواهر و برادر بزرگتر در او تاثیر گذاشته باشد یعنی با او لجبازی شده باشد و او الگو برداری کرده باشد . دوم او از درستی کارش مطمئن است و دیگران میخواهند کارش را اشتباه جلوه دهند . سوم با لجبازی ابراز مخالفت یا اعتراض میکند . یک مورد دیگر نقص در ارتباط سیناپسهای عصبی و امواج مغزی است . در اینصورت حتما باید به روانپزشک مراجعه کرد وبه دارو درمانی پرداخت .


بیشتر بخوانید: روش تربیت کودک از نظر روانشناسی


رفتار با کودکان لجباز

رفتار با کودکان لجباز حوصله و صبر فراوان میطلبد . اگر بدانید که رفتار با کودکان لجباز تا چه اندازه حساس است در رفتار خود دقت بیشتری میکردید . آیا او با لجبازی چیزی را میخواهد به شما بفهماند ؟ آیا او برای گریز از اطاعت لجبازی میکند ؟ آیا برادر و یا خواهر بزرگتر به او زور میگوید ؟ آیا با رفتار خود به او میگویید در برابر شما حقیر و ناچیز است و فقط باید از شما اطاعت کند ؟ ما برخی اوقات بدون اینکه متوجه باشیم استعدادهای کودکمان را با اجبار سرکوب میکنیم . او به ژیمیناستیک علاقه دارد اماما اعتقاد داریم برای دفاع از خود باید به ورزشهای رزمی بپردازد . او به موسیقی علاقه دارد ولی ما اورا به کلاس زبان میفرستیم . او رنگ قرمز دوست دارد ولی ما برایش لباس سبز میخریم .

در تمام کارهای او دخالت میکنیم و با رفتار خوداو را در قفسی از سلایق خود حبس میکنیم . اگر باشما چنین رفتاری شود چه خواهید کرد ؟ کمی همزاد پنداری لازم است . ازنگاه او به اطراف بنگریم . برای دید او احترام قائل شویم تا هم با اعتماد به نفس بالا زندگی کند و هم کمتر لجبازی نماید . رفتار با کودکان لجباز همدلی میطلبد . باید بدانیم چه موقع برایشان خرید کنیم . چه موقع خواسته هایشان را عملی کنیم . چه وقت تشویق و چه موقع تنبیه کنیم . تشویق به چه صورت باشد و چه تنبیهی موثر است . لازم به ذکر است تنبیه بدنی در هیچ موقعیتی توصیه نمیشود . در رفتار با کودکان لجباز باید باآنها مدارا کرد . لجبازی نکرد . وقتی ما به سه خواسته او پاسخ مثبت دهیم در چهارمین خواسته اش میتوانیم از او پوئن بگیریم . پنجمین خواسته اش را انجام ندهیم .


بیشتر بخوانید: در مورد شیوه های تربیت کودک بیشتر دقت کنید


ویژگی های کودکان لجباز

ویژگی های کودکان لجباز

ویژگی های کودکان لجباز واضح و آشکار است . آنهامعمولا برای رسیدن به خواسته هایشان از گریه کردن و داد زدن کمک میگیرند . از دیگر ویژگی های کودکان لجباز استقلال در تصمیم گیری ها است . آنها دوست دارند خودشان تصمیم بگیرند که بخوابند ، غذا بخورند و یا بازی کنند . یکی دیگر از ویژگی های کودکان لجباز اینست که آنها دوست دارند خودشان انتخاب کنند . انتخاب رنگ لباس ، انتخاب نوع بازی و سرگرمی و انتخاب دوستانشان . آنها به هر ترتیب دوست دارند به خواسته های خود برسند . اگر شما در رفتارتان هوشیار نباشید آنها را وادار به گریه کردن و داد زدن خواهید کرد . مرکز مشاوره آویژه پیشنهاد میدهد برای رفتار درست با کودک حتما مشاوره نمایید .

به کودک لجباز مطابق با علاقه مندی هایش مسئولیت بدهید . لجبازیش را مدام به او گوشزد نکنید . ازجملاتی مانند چرا اینقدر لجبازی میکنی استفاده نکنید . برخی اوقات بگذاریم لجبازیش را بکند . برخی کودکان لجباز لجبازیشان غیر ارادی و طولانی مدت است . داد زدن و گریه هایشان بقدری طولانی میشود که ممکن است لبهایشان کبود شود .  مشاوران آگاه با تشخیص به موقع شما را به روانپزشک ارجاع خواهند داد . با دارو درمانی و همزمان روان درمانی و رفتار درمانی کودک بهبود حاصل خواهد کرد .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک نه ساله و چگونگی رفتار با او


تربیت کودکان لجباز

تربیت کودکان لجباز بسیار حساس و شاید کمی دشوار است . تربیت کودکان لجباز نیاز به وقت و حوصله دارد . برای تربیت این کودکان حتما باید با یک مرکز مشاوره در ارتباط باشیم . این کودکان هوش زیادی دارند و کافیست مچ والدین را بگیرند . آنوقت کودک با هوش فراوان خود لجام امور را در دست میگیرد . او شما را وادار خواهد کرد به تمام خواسته های منطقی و غیر منطقی او پاسخ مثبت دهید . در تربیت کودک همین که شما به خواسته خود برسید کافی نیست . گمان نکنید خوب است که اورا وادار کنید به خواسته شما تن بدهد و اطاعت کند  آنهم به هر قیمتی .

کودک شمابا دیدن یک اسباب بازی اصرار دارد که آن را بخرید . برخورد شما با کودک چیست ؟ او هر چیزی را که میبیند میخواهد . آیا با لجبازی دست اورا میکشید و از محل دور میکنید ؟ آرام به او میگویید بعدا آنرا میخرید ؟ یا میگویید تازه برایت اسباب بازی خریده ام صبر کن بعدا میخرم ؟ یا میگویید فعلا پول ندارم ؟ و اگر درتمام این برخوردها بازهم حرف خودش را زد و لجبازی کرد به او چه خواهید گفت ؟


بیشتر بخوانید: تربیت کودک هشت ساله و خصوصیات اخلاقی کودک


برخورد با کودکان لجباز

برخورد با کودکان لجباز

برخورد با کودکان لجباز باید تا جاییکه ممکن است جنبه مثبت داشته باشد تا منفی . در برخورد با کودکان لجباز سعی کنیم تشویق را انتخاب کنیم تا تنبیه . کودک نباید والدین یا سرپرست خود را درجبهه مقابل ببیند . او باید والدین خود را دوستانی بداند که میخواهند به او کمک کنند . دوستانی که حرفهای اورا میفهمند . تواناییهای کودکشان را باور دارند و برای کودک وقت میگذارند و با حوصله با او برخورد میکنند . در بیشتر مواقع بگذارید رنگ لباس و یا نوع بازیش را خود انتخاب کند . به او و خواسته هایش احترام بگذارید . حتی بیشتر اوقات از انتخاب او ابراز رضایت کنید . مثلا بگویید بله رنگ قشنگی انتخاب کردی تا او شما را در کنار خود احساس کند .

محیط خانواده باید طوری باشد که کودکان احساس امنیت و آرامش کنند . حتی اگر سرپرست آنها والدینشان نباشد . باید به آنها اطمینان خاطر بدهند که همیشه همراه او هستند و صمیمانه دوستش دارند . از جر و بحث های طولانی در نزد کودکان  باید خود داری شود .  در برخورد با کودکتان هرگز پافشاری نکنید لجبازی کردن باعث تشدید لجبازی او میشود . چه بسا کودک از شما یا یکی از افراد خانواده الگو برداری کرده باشد .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک شش ساله و خصوصیات این کودکان


سوالات متداول

با کودک لجباز چگونه رفتار کنیم ؟

ابتدا به او اطمینان بدهیم که به دقت به حرفهایش گوش میدهیم . سپس از او بخواهیم دلیل لجبازیش را بگوید . با منطق دلیل خواسته هایمان را با او در میان بگذاریم . سپس از او بخواهیم او هم دلیل بیاورد . بعد سعی کنیم با هم به تفاهم برسیم .

ویژگی های کودک لجباز چیست ؟

کودک لجباز معمولا تک رو است . دیگران باید از او اطاعت کنند . اطاعت پذیر نیست . کار دیگران را قبول ندارد . به دوستانش دستور میدهد . نوبت را در بازیهایش رعایت نمیکند . باخت هایش را توجیه میکند و دلیل باختش را به گردن اطرافیان می اندازد . او همیشه برای توجیه کارهایش دنبال مقصر میگردد و پیروزیهایش را حاصل تلاش و هوش خود میداند .

چرا کودک لجبازی میکند ؟

لجبازی کودک  ریشه روانشناختی دارد . وقتی میبیند با او لجبازی میشود اوهم لجبازی میکند . یا میخواهد حرف و عملش را به کرسی بنشاند . یا بیش از حد باهوش است و هوش اطرافیانش را قبول ندارد .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک پنج ساله و برخورد صحیح با کودک


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه تربیت کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Ten Ways To Deal With A Stubborn Child

 

برای مشاوره در زمینه راهکارهای درمان کودکان لجباز چیست ؟

از مشاورین مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید!