کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

راهکارهای درمان کودکان لجباز چیست ؟

راهکارهای درمان کودکان لجباز

کودکان لجباز معمولا در خانواده های تک فرزندی نمود پیدا میکنند . کودکان لجباز یا والدینشان عصبی هستند یا با کسانی غیر از والدین زندگی میکنند . والدین کودکان لجباز یا بی حوصله هستند یا پرخاشگر . در برخی موارد نیز کودکان لجباز احساس میکنند از آنها بیشتر میفهمند . یا در اثر بی توجهی سرپرست یا والدین با لجبازی میخواهند جلب توجه کنند . در خانه کودکان لجباز معمولا اجبار حاکم است . این اجبار ممکن است برای تایم بازی باشد یا غذا خوردن آنها . کودکان لجباز با لجبازی میخواهند با اجبار مبارزه کنند . آنهامعمولا یک حامی دارند که متاسفانه بیشتر اوقات غایب است  و در خانه حضور ندارد .آنها با اتکا به هوش خود یا فرد سوم دست به لجبازی میزنند .  بطور کلی لجبازی ریشه روانشناختی دارد و برای درمان و تشخیص باید روانشناسی کودک انجام شود .

ابتدا باید دلیل لجبازی کودک مشخص شود . مشاوره اختلال کودکان نیز برای لجبازی کودک مفید است . پس از مشاوره کودک مشخص خواهد شد شما برای قدمهای بعدی چه باید بکنید . مشاوره تربیت کودک راه های برخورد ، تشویق و تنبیه کودک را در جهت بهبود رفتار مشخص میکند . کودک ممکن است به سه دلیل لجبازی کند  اول اینکه رفتار پدر و مادر یا خواهر و برادر بزرگتر در او تاثیر گذاشته باشد یعنی با او لجبازی شده باشد و او الگو برداری کرده باشد . دوم او از درستی کارش مطمئن است و دیگران میخواهند کارش را اشتباه جلوه دهند . سوم با لجبازی ابراز مخالفت یا اعتراض میکند . یک مورد دیگر نقص در ارتباط سیناپسهای عصبی و امواج مغزی است . در اینصورت حتما باید به روانپزشک مراجعه کرد وبه دارو درمانی پرداخت .


بیشتر بخوانید: روش تربیت کودک از نظر روانشناسی


رفتار با کودکان لجباز

رفتار با کودکان لجباز حوصله و صبر فراوان میطلبد . اگر بدانید که رفتار با کودکان لجباز تا چه اندازه حساس است در رفتار خود دقت بیشتری میکردید . آیا او با لجبازی چیزی را میخواهد به شما بفهماند ؟ آیا او برای گریز از اطاعت لجبازی میکند ؟ آیا برادر و یا خواهر بزرگتر به او زور میگوید ؟ آیا با رفتار خود به او میگویید در برابر شما حقیر و ناچیز است و فقط باید از شما اطاعت کند ؟ ما برخی اوقات بدون اینکه متوجه باشیم استعدادهای کودکمان را با اجبار سرکوب میکنیم . او به ژیمیناستیک علاقه دارد اماما اعتقاد داریم برای دفاع از خود باید به ورزشهای رزمی بپردازد . او به موسیقی علاقه دارد ولی ما اورا به کلاس زبان میفرستیم . او رنگ قرمز دوست دارد ولی ما برایش لباس سبز میخریم .

در تمام کارهای او دخالت میکنیم و با رفتار خوداو را در قفسی از سلایق خود حبس میکنیم . اگر باشما چنین رفتاری شود چه خواهید کرد ؟ کمی همزاد پنداری لازم است . ازنگاه او به اطراف بنگریم . برای دید او احترام قائل شویم تا هم با اعتماد به نفس بالا زندگی کند و هم کمتر لجبازی نماید . رفتار با کودکان لجباز همدلی میطلبد . باید بدانیم چه موقع برایشان خرید کنیم . چه موقع خواسته هایشان را عملی کنیم . چه وقت تشویق و چه موقع تنبیه کنیم . تشویق به چه صورت باشد و چه تنبیهی موثر است . لازم به ذکر است تنبیه بدنی در هیچ موقعیتی توصیه نمیشود . در رفتار با کودکان لجباز باید باآنها مدارا کرد . لجبازی نکرد . وقتی ما به سه خواسته او پاسخ مثبت دهیم در چهارمین خواسته اش میتوانیم از او پوئن بگیریم . پنجمین خواسته اش را انجام ندهیم .


بیشتر بخوانید: در مورد شیوه های تربیت کودک بیشتر دقت کنید


ویژگی های کودکان لجباز

ویژگی های کودکان لجباز

ویژگی های کودکان لجباز واضح و آشکار است . آنهامعمولا برای رسیدن به خواسته هایشان از گریه کردن و داد زدن کمک میگیرند . از دیگر ویژگی های کودکان لجباز استقلال در تصمیم گیری ها است . آنها دوست دارند خودشان تصمیم بگیرند که بخوابند ، غذا بخورند و یا بازی کنند . یکی دیگر از ویژگی های کودکان لجباز اینست که آنها دوست دارند خودشان انتخاب کنند . انتخاب رنگ لباس ، انتخاب نوع بازی و سرگرمی و انتخاب دوستانشان . آنها به هر ترتیب دوست دارند به خواسته های خود برسند . اگر شما در رفتارتان هوشیار نباشید آنها را وادار به گریه کردن و داد زدن خواهید کرد . مرکز مشاوره آویژه پیشنهاد میدهد برای رفتار درست با کودک حتما مشاوره نمایید .

به کودک لجباز مطابق با علاقه مندی هایش مسئولیت بدهید . لجبازیش را مدام به او گوشزد نکنید . ازجملاتی مانند چرا اینقدر لجبازی میکنی استفاده نکنید . برخی اوقات بگذاریم لجبازیش را بکند . برخی کودکان لجباز لجبازیشان غیر ارادی و طولانی مدت است . داد زدن و گریه هایشان بقدری طولانی میشود که ممکن است لبهایشان کبود شود .  مشاوران آگاه با تشخیص به موقع شما را به روانپزشک ارجاع خواهند داد . با دارو درمانی و همزمان روان درمانی و رفتار درمانی کودک بهبود حاصل خواهد کرد .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک نه ساله و چگونگی رفتار با او


تربیت کودکان لجباز

تربیت کودکان لجباز بسیار حساس و شاید کمی دشوار است . تربیت کودکان لجباز نیاز به وقت و حوصله دارد . برای تربیت این کودکان حتما باید با یک مرکز مشاوره در ارتباط باشیم . این کودکان هوش زیادی دارند و کافیست مچ والدین را بگیرند . آنوقت کودک با هوش فراوان خود لجام امور را در دست میگیرد . او شما را وادار خواهد کرد به تمام خواسته های منطقی و غیر منطقی او پاسخ مثبت دهید . در تربیت کودک همین که شما به خواسته خود برسید کافی نیست . گمان نکنید خوب است که اورا وادار کنید به خواسته شما تن بدهد و اطاعت کند  آنهم به هر قیمتی .

کودک شمابا دیدن یک اسباب بازی اصرار دارد که آن را بخرید . برخورد شما با کودک چیست ؟ او هر چیزی را که میبیند میخواهد . آیا با لجبازی دست اورا میکشید و از محل دور میکنید ؟ آرام به او میگویید بعدا آنرا میخرید ؟ یا میگویید تازه برایت اسباب بازی خریده ام صبر کن بعدا میخرم ؟ یا میگویید فعلا پول ندارم ؟ و اگر درتمام این برخوردها بازهم حرف خودش را زد و لجبازی کرد به او چه خواهید گفت ؟


بیشتر بخوانید: تربیت کودک هشت ساله و خصوصیات اخلاقی کودک


برخورد با کودکان لجباز

برخورد با کودکان لجباز

برخورد با کودکان لجباز باید تا جاییکه ممکن است جنبه مثبت داشته باشد تا منفی . در برخورد با کودکان لجباز سعی کنیم تشویق را انتخاب کنیم تا تنبیه . کودک نباید والدین یا سرپرست خود را درجبهه مقابل ببیند . او باید والدین خود را دوستانی بداند که میخواهند به او کمک کنند . دوستانی که حرفهای اورا میفهمند . تواناییهای کودکشان را باور دارند و برای کودک وقت میگذارند و با حوصله با او برخورد میکنند . در بیشتر مواقع بگذارید رنگ لباس و یا نوع بازیش را خود انتخاب کند . به او و خواسته هایش احترام بگذارید . حتی بیشتر اوقات از انتخاب او ابراز رضایت کنید . مثلا بگویید بله رنگ قشنگی انتخاب کردی تا او شما را در کنار خود احساس کند .

محیط خانواده باید طوری باشد که کودکان احساس امنیت و آرامش کنند . حتی اگر سرپرست آنها والدینشان نباشد . باید به آنها اطمینان خاطر بدهند که همیشه همراه او هستند و صمیمانه دوستش دارند . از جر و بحث های طولانی در نزد کودکان  باید خود داری شود .  در برخورد با کودکتان هرگز پافشاری نکنید لجبازی کردن باعث تشدید لجبازی او میشود . چه بسا کودک از شما یا یکی از افراد خانواده الگو برداری کرده باشد .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک شش ساله و خصوصیات این کودکان


سوالات متداول

با کودک لجباز چگونه رفتار کنیم ؟

ابتدا به او اطمینان بدهیم که به دقت به حرفهایش گوش میدهیم . سپس از او بخواهیم دلیل لجبازیش را بگوید . با منطق دلیل خواسته هایمان را با او در میان بگذاریم . سپس از او بخواهیم او هم دلیل بیاورد . بعد سعی کنیم با هم به تفاهم برسیم .

ویژگی های کودک لجباز چیست ؟

کودک لجباز معمولا تک رو است . دیگران باید از او اطاعت کنند . اطاعت پذیر نیست . کار دیگران را قبول ندارد . به دوستانش دستور میدهد . نوبت را در بازیهایش رعایت نمیکند . باخت هایش را توجیه میکند و دلیل باختش را به گردن اطرافیان می اندازد . او همیشه برای توجیه کارهایش دنبال مقصر میگردد و پیروزیهایش را حاصل تلاش و هوش خود میداند .

چرا کودک لجبازی میکند ؟

لجبازی کودک  ریشه روانشناختی دارد . وقتی میبیند با او لجبازی میشود اوهم لجبازی میکند . یا میخواهد حرف و عملش را به کرسی بنشاند . یا بیش از حد باهوش است و هوش اطرافیانش را قبول ندارد .


بیشتر بخوانید: تربیت کودک پنج ساله و برخورد صحیح با کودک


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه تربیت کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Ten Ways To Deal With A Stubborn Child

براي مشاوره در زمينه راهکارهای درمان کودکان لجباز چیست ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور