کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

روش های تقویت خلاقیت برای کودکان

خلاقیت برای کودکان
5/5 - (1 امتیاز)

خلاقیت برای کودکان

خلاقیت برای کودکان تا شش سالگی با کمک پدر ، مادر و یا مربی امکان پذیر است . خلاقیت برای کودکان در این سنین در حد کشیدن یک نقاشی است که تازه یاد بگیرند برایش بینی بکشند . یک کودک زیر شش سال از کشیدن یک ابرو که اخم کرده اتفاقی جالب است که ممکن است این نقاشی رابا شادمانی به همه نشان دهد . یعنی هرکاری که انجام دهد و معمول کارهایش نباشد میتوان در زمره خلاقیت کودک گذاشت . خلاقیت برای کودکان همین است که ما به اوطرز کشیدن آدم ایستاده آموخته ایم . او با فکر خود آدم را در حالت دیگری بکشد . پایه های خلاقیت از تفکر آدمی شروع میشود و بعدها گسترش میابد . از ساده ترین فکر تا پیچیده ترین اختراع اگر حاصل تفکر باشد خلاقیت است . تفکری که از محیط تجربه میگیرد و با ذهن به آن میپردازد .

حال با این تعریف از خلاقیت کودکان در مورد تقویت خلاقیت در کودکان و راههای پرورش آن مطالبی خدمت شما ارائه میدهیم . اولین قدم برای تقویت خلاقیت کودکان داستانگویی برای کودک است . شما میتوانید یک قصه بگویید . در اوج داستان قهرمان در حال فرار از دست روباه حیله گر به یک دره میرسد . حال از او بخواهید چاره ای بیاندیشد . یا با استفاده از ساختن کاردستی خلاقیت کودکتان را تقویت کنید . از او بخواهید چوب بستنی هایش را جمع آوری کند . حال با هم یک خانه بسازید . سپس خانه را خراب کرده و یک کشتی بسازید . حال از او بخواهید وسیله دیگری بسازد و به شما نشان دهد . یا هنگام نقاشی کشیدن از او بخواهید اگر دختر است لباس عروسکی را که کشیده تغییر دهد و اگر پسر است چراغ های ماشینش را عوض کند .


بیشتر بخوانید:روش های صحیح آموزش کودکان چیست ؟


خلاقیت برای کودکان دبستانی

خلاقیت برای کودکان دبستانی

خلاقیت برای کودکان دبستانی گامی فراتر از کودکان زیر شش سال است . کودک دبستانی با حجم وسیع تری از فعالیت ها روبروست . لباس فرم ، درس و مشق و محیط مدرسه . خلاقیت برای کودک دبستانی میتواند از فرم بستن بند کفش هایش آغاز شود . مثلا در مدل بستن بندها تغییر ایجاد کنید . تغییرات و تنوع همیشه مغز را به تنوع بیشتر دعوت میکند . از او بخواهید به جای چسباندن برچسب کنار دفترش خودش نقاشی های کوچک بکشد . در حل مسئله ها از او بپرسید میتوان از راه دیگری پاسخ داد ؟ در کلاس اولی به جای باز کردن انگشت در جمع زدن از کنار هم گذاشتن مداد رنگی ها کمک بگیریرد . در خلاقیت برای کودکان دبستانی میتواند از تئاتر سایه هم استفاده کرد . یک ملحفه سفید یک منبع نور مانند چراغ قوه و چند کارکتور بازی مانند عروسک گل و غیره .

در بحث خلاقیت برای کودکان دبستانی و تئاتر سایه میتوانید از او بخواهید داستان تاترش را خودش بگوید . اینکار قدرت تکلم او را بالا میبرد . در یک اتاق کاملا تاریک ملحفه را مانند پرده ببندید . چراغ قوه را روشن کنید و سایه عروسک و اجسام را بر روی پرده بازی دهید و از او بخواهید تئاتر را ادامه دهد . تئاتر درمانی زیر شاخه بازی درمانی علاوه بر تقویت خلاقیت در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد . در روانشناسی کودک شما به کمک کارهای او در حین بازی میتوانید به درون کودکتان ، نیازها و روحیات او پی ببرید . در یک مشاوره خانواده مشاور بعد از شنیدن پاسخ پرسش هایش به راحتی میتواند در جهت تربیت کودک شما را یاری کند .


بیشتر بخوانید:روانشناسی کودکان دبستانی چگونه است ؟


خلاقیت برای کودکان پیش دبستانی

خلاقیت برای کودکان پیش دبستانی باید همراه با بازی و خنده باشد . زیرا او تازه وادار شده قلم دردست بگیرد . قلم را بر روی کاغذ حرکت بدهد . شاید الان برای من وشما سختی اینکار خنده دار باشد ولی برای یک کودک با دستان ظریف کاری مشکل است . بخصوص که او حالا باید مسئولیت پذیری را هم تمرین کرده و تکالیفش را انجام دهد . در خلاقیت برای کودکان پیش دبستانی بازی ها تاثیر زیادی دارند . مثلا شما میتوانید از او بخواهید با لگوهای همرنگش یک برج بلند بسازد . درکنار آن با یک رنگ دیگر ماشین بسازد . سپس با چراغ قوه طلوع خورشید و سایه برج بر روی ماشین را نشان دهید . سپس چراغ را عمودی بتابانید و بپرسید سایه کجا رفت ؟ به همین ترتیب او خواهد آموخت که در کنار پدیدیه های طبیعی قشنگی زندگی میکند که قابل تفکر هستند .

خلاقیت برای کودکان پیش دبستانی

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه روش های تقویت خلاقیت برای کودکان با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

بازی های تاثیر خلاقیت برای کودکان

در بحث خلاقیت برای کودکان پیش دبستانی بازی اثر گذاری اشیا هم بازی ساده و در عین حال خوبیست . تعدادی اشیا تخت با نقش برجسته مانند سکه تهیه کنید سپس آنها را زیر کاغذ پنهان کرده و با مداد روی آنها بکشید تا کم کم مشخص شوند . به کودک بگویید اگر در نیمه کار حدس بزند چیست جایزه میگیرد . در دفعات بعدی سرعت خود را ابلا ببرید تا در سرعت بخشیدن به تفکرات او موثر واقع شوید . در مرحله بعدی میتوانید مقداری رنگ داخل یک ظرف بریزید و اثر اجسامی با شکل های مختلف را روی کاغذ به نمایش بگذارید سپس از او بخواهید با اشیایی که در دست دارد یک تابلو ترسیم کند . برای اینکار از لوله خودکار استفاده کنید یا نخ . انتهای خودکار دایره و اطراف آنرا اگر بارنگ بیامیزید و روی کاغذ بغلتانید اثرهای زیبایی خواهید داشت .

یک راه دیگر : با سیب زمینی نقشهای ستاره دایره یا مربع ایجاد کنید و به کمک رنگ تابلو ترسیم کنید .


بیشتر بخوانید:در مشاوره با کودکان چه نکاتی را باید در نظر بگیریم ؟


سن مناسب پرورش خلاقیت برای کودکان

سن مناسب پرورش خلاقیت برای کودکان به جرات میتوان گفت از همان نوزادی شروع میشود . این خلاقیت میتواند از دست و پا زدن برای جغجغه شروع میشود . شما با تغییر دادن جای جغجغه او را وادار به گرداندن سر میکنید . یا با پرت کردن توپ او شما را وادار به بازی میکند . سن مناسب برای بازی هایی که با هدف خلاقیت انجام میشود از سه سالگی است . سه سالگی شیرین که کودک از محیط از عواطف و از اطرافیان درک متفاوتی دارد . از این سن به بعد بازی های کودکانه او میتواند هدفدار باشد . در حین بازی مهارت های زندگی را بیاموزد و با اجتماع آشنا شود مثل اینکه اگر تنهایی بیرون برود ممکن است گم شود و مهمتر خلاقیت در او تقویت میشود . با چیدن پازل . با سایه بازی کودکانه که او را بخندانیم .

سن مناسب پرورش خلاقیت برای کودکان سه سالگی طلایی است که نباید آنرا از دست داد . البته نباید کودک را خسته کرد بازی های باید با خنده و ظرافت همراه باشد . پیدا کردن شکل های ساده مانند ماهی از داخل خطوط بر هم میتواند به کنجکاوی و خلاقیت کودک توان و قوت ببخشد . درست کردن ماه و ستاره و اشکال دیگر با سیب زمینی هم برای او جذاب است .


بیشتر بخوانید:بدترین سن طلاق برای کودکان


پرورش خلاقیت برای کودکان

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه روش های تقویت خلاقیت برای کودکان با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

پرورش خلاقیت برای کودکان

پرورش خلاقیت برای کودکان بستگی به این دارد که برای شما چقدر اهمیت دارد . مطالعه و پرس و جو برای تقویت خلاقیت بسیار مهم است این که شما بخواهید کودک خود را خلاق بار بیاورید . یک کودک خلاق همیشه در کلاس درس محبوب است در جامعه ممکن است یک مخترع شود . در محیط کاری طرح های جدید میدهد . در مورد سرمایه گذاری دقت ، توجه و اشراف دارد . او با استفاده از خلاقیت همیشه یک یا چند گام پیشتر از بقیه حرکت میکند . عزت نفس بالایی خواهد داشت و شما دیگر نگران معاشرت های او نخواهید بود . از کمترین امکانات بهترین استفاده هارا خواهد کرد . پرورش خلاقیت برای کودکان مانند تامین آتیه کودکان است . البته به یاد داشته باشید ایجاد موقعیت های مناسب برای پرورش ذهن هم بسیار مهم است . موقعیت های فکری و تامین مادی .

کودک اگر خلاقیت داشته باشد اما شما از تهیه کمترین امکانات برای او دریغ کنید افسرده و سرخورده خواهد شد . مشاوره کودک برای کودکانی که ممتاز هستند لازم است . شما اگر کودکی دارید که براحتی پرورش میابد یا دارای استعداد خارق العاده ایست به این بسنده نکنید و حتما برای او به کمک مشاوران راه های مناسب پرورش و پیشرفت بیابید .


بیشتر بخوانید:روانشناسی بازی کودک


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانوادهخدمات متنوعی را در زمینه مشاوره روانشناسی کودکآنلاینبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع :9 Ways to Support Your Child’s Creativity – Psych Central

براي مشاوره در زمينه روش های تقویت خلاقیت برای کودکان

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- یک نظر:

  1. ممنونم از مطالب خوبی که ارائه کردید .وسپاسگزار خواهم شد اگر منبعی هم در این راستا معرفی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉