کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

تاثیر طلاق بر فرزند دختر + 8 راهکار برای آسیب های دختران طلاق

5/5 - (1 امتیاز)

کنار آمدن با طلاق و پذیرش آن برای اعضای هر خانواده ای مخصوصا فرزندان آسان نیست. تاثیر طلاق بر روی فرزندان دختر گاه آنقدر ناگوار است که باعث بوجود آمدن مشکلات روحی و روانی برای آنها می‌ شود.

شناخت اثرات طلاق بر روی فرزندان دختر گام بسیار موثری برای جلوگیری از بوجود آمدن مشکلات در آینده روابط آنها است. پسران و دختران معمولاً پس از طلاق واکنش‌ها و روش‌های مقابله‌ای بسیار متفاوتی دارند. به ویژه دختران که هنگام جدایی والدینشان دچار اضطراب، استرس و حتی آشفتگی عاطفی می ‌شوند. طلاق بر روی جنبه‌ های مختلف زندگی دختران مانند چالش‌های تحصیلی، روابط عاطفی و… تاثیر می‌ گذارد. مشاوران آویژه در این مقاله سعی کرده‌ اند در مورد تاثیر طلاق بر فرزندان دختر و راه های کاهش تاثیر طلاق بر فرزند دختر اطلاعات مفیدی را در اختیار شما بگذارند. اگر شما نیز نگران دختر خردسال و یا جوان خود هستید با ما همراه باشید.

تاثیر طلاق بر آینده فرزند دختر

طلاق چه تاثیری بر فرزندان دختر می گذارد؟

دکتر جان دافی می ‌گوید: واکنش ‌های دختران به طلاق والدینشان بسته به عواملی مانند دلایل طلاق ، شخصیت و سن خود دختر، متفاوت است. در این قسمت به چند مورد از تاثیرات طلاق بر فرزند دختر اشاره خواهیم خواهیم کرد:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه تاثیر طلاق بر فرزند دختر + 8 راهکار برای آسیب های دختران طلاق با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

دختر طلاق روابط اجتماعی ضعیفی دارد

هنگامی که فرزند دختر با طلاق والدین خود روبرو می شود استرس، اضطراب و نگرانی به سراغ او می آید. این استرس‌ و نگرانی‌ها برروی روابط اجتماعی او در خانه و مدرسه تاثیرات منفی خواهد گذاشت. دختر به دلیل اینکه به مسائل و روابط پدر و مادرش فکر می‌ کند و در حال تجربه تغییرات منفی در خانه است، گوشه گیر و منزوی خواهد شد.

شما باید ارتباط موثر و مفیدی با دختر خود برقرار کنید و هم خودتان و هم همسرتان دائم با او در تماس باشید. هر دو والدین باید از نظر عاطفی و … در دسترس دخترانشان باشند تا آنها کمبود محبت و روابط عاطفی را احساس نکنند.

دختر طلاق دیر اعتماد می‌ کند

طلاق می‌ تواند دنیای دختر شما را دچار مشکل کند. آینده فرزند دختر با طلاق نباید خراب شود. دختر طلاق احساس می ‌کند والدینش با طلاق گرفتن به او و زندگیش خیانت کرده اند به همین دلیل اعتماد در روابط را از دست می دهد. وقتی او احساس ‌کند خانواده اش از هم پاشیده، دیگر به راحتی به کسی مخصوصا به مردان اعتماد نمی ‎کند. او می ترسد با شکست روبرو شود و مجدد ضربه بخورد.

گاهی اوقات، فرزندان طلاق بیش از حد روی طلاق و رابطه «شکست خورده» تمرکز می ‌کنند. آنها تصور می‌ کنند که سرنوشت مشابهی برای آنها رقم خواهد خورد.

در مورد طلاق و عشق و علاقه با دخترتان صحبت کنید. از خوبی های یک رابطه عاشقانه و داشتن زندگی شاد و روابط سالم برای فرزندتان بگویید.

مشکلات تحصیلی دختر طلاق

اگر ذهن دخترتان با مشکلات طلاق در خانه درگیر شود، بر پیشرفت او در مدرسه تاثیر منفی خواهد گذاشت. شاید در امتحانات نمره خوبی کسب نکند یا علاقه او به فعالیت های کلاسی کاهش یابد و تمایلی برای شرکت در کارهای گروهی نداشته باشد.

سعی کنید فرزند دختر خود را از دعواها و بحث های بین خودتان و همسرتان دور کنید. تا او بتواند برروی مطالعه درس هایش تمرکز کند.

ذهن او را از نگرانی ها آزاد کنید. او را در درس هایش تشویق و همراهی کنید. با استفاده از جملات محبت آمیز از او حمایت کنید. این اطمینان را به دختر خود بدهید که همچنان هم پدر و هم مادر در کنارش هستند.

دختر طلاق به شدت اضطراب و استرس دارد

وقتی خانواده ای با طلاق مواجه می شود، دختران به شدت حساس می شوند. دختر طلاق آنقدر استرس و اضطراب دارد که روابط اجتماعی، رفاه تحصیلی و روابط عاطفی خود را فراموش می کند. درک احساسات و استرس های او و تشویق به برقراری ارتباط با دیگران باعث کاهش استرس و اضطراب او می شود.

دختران نسبت به احترام و ابراز محبت حساس هستند پس پدر و مادر باید مراقب باشند که ناراحتی و عصبانیتشان بر روی روابط آنها با دخترشان تاثیر نگذارد.

دختران طلاق بیشتر در معرض روابط ناسالم قرار می گیرند

دخترانی که از محبت پدر محروم اند بیشتر به دنبال این هستند که با برقراری ارتباط عاطفی با جنس مخالف این کمبود محبت را جبران کنند. آنها از نظر جنسی زودتر از بقیه همسالان خود فعال می شوند. منفی ترین آسیب طلاق بر دختران این است که برای جبران کمبود شخصیت پدر در زندگی، خود را برای هر پسری فدا کنند.

برای کاهش احتمال بوجود آمدن روابط ناسالم برای دختران طلاق، والدین باید در زمان حضور فرزندان درگیری ها و بحث هایشان را به حداقل برسانند. همچنین پدرها باید روابط عاطفی خود را با دخترشان حفظ کنند، به او محبت کنند تا دخترشان نیاز نداشته باشد محبت را از مرد دیگری گدایی کند.

تاثیر طلاق والدین بر ازدواج دختر

تاثیر طلاق بر رشد فرزند دختر از کودکی تا بزرگسالی

بسیاری از والدین دوست دارند فرزندانشان پس از طلاق تا حد امکان دوران کودکی خود را به طور طبیعی سپری کنند. والدین می توانند با درک اینکه چگونه طلاق ممکن است بر رشد دخترشان از اوایل کودکی تا نوجوانی تأثیر بگذارد به فرزندان خود کمک کنند تا با این شرایط کنار بیایند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه تاثیر طلاق بر فرزند دختر + 8 راهکار برای آسیب های دختران طلاق با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

طلاق و دوران کودکی دختران ( 3 تا 13 سالگی)

طبق مطالعات انجام شده دخترانی که در خانه شاهد دعوا و مشاجره زیاد بین والدین خود بوده اند اما در نهایت پدر و مادر آنها از هم جداشده اند، مشکلات روحی و روانی کمتری نسبت به دخترانی که همچنان در محیط پر تشنج و کشمکش بین والدین به سر می برند، دارند. بنابراین اگر والدین به دعواهایشان زیاد ادامه دهند، شاید طلاق راه حل مناسب تری باشد.

هنگامیکه دختران دلایل طلاق را نمی‌دانند، مخصوصا در سنین کمتر، فکر می‌کنند که آنها مقصر این جدایی بین والدین خود هستند. بسیاری از کودکان این احساس گناه را در طول زندگی خود به همراه دارند. به دختران خود این اطمینان را بدهید که هنوز هم می توانند روی شما و همسرتان حساب کنند تا در کنارشان باشید. وقتی بچه‌ها باور کنند که شما از آنها حمایت می ‌کنید، بهتر می ‌توانند روی بچه‌ بودن، فعالیت‌ ها و کارهای روزمره‌ شان تمرکز کنند.

اجازه دهید همسرتان اغلب با دخترش ملاقات کند، زیرا کودکان معمولاً می خواهند با هر دو والدین خود در تماس باشند.

طلاق و دوران نوجوانی و جوانی دختران (14 سالگی به بعد)

یکی از مسائلی که روی دختران نوجوان پس از طلاق تأثیر منفی می ‌گذارد «غیبت پدر» است. غیبت پدر، باعث ایجاد مشکلاتی در زمینه فعالیت های جنسی اولیه و بارداری برای دختران طلاق می‌ شود. دختران طلاق در برابر غیبت پدر بسیار آسیب پذیر هستند. از آنجایی که اکثر دختران پس از طلاق همچنان با مادر خود زندگی می‌ کنند، غیبت پدر و کمبود حضور پدر در زندگی دختر طلاق بسیار زیاد است. به همین دلیل رابطه مادر و دختر طلاق، بخش مهم و اثر گذاری از تاثیر طلاق بر روی دختران نوجوان است.

دختران نوجوان در سنی هستند که با تغییرات هورمونی همراه با بلوغ مواجه می شوند، پس هم از نظر عاطفی و هم از نظر جسمی آسیب پذیر هستند. بنابراین، دختر طلاق به طور بالقوه با خطرات بزرگی روبرو است. از این رو، او برای مقابله با اثرات طلاق برروی رفاه و امنیتش به مهارت‌های مقابله و حمایت بیشتری نیاز دارد.

مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی

راهکارهای کاهش تاثیر طلاق بر فرزند دختر

همانطور که تحقیقات نشان می دهد، طلاق احساس امنیت و رفاه دختران را تهدید می کند. بنابراین، والدین به راهکارهایی برای محافظت از دختران خود در برابر اثرات نامطلوب طلاق نیاز دارند. اگرچه هیچ فرمول جادویی برای معکوس کردن اثرات طلاق بر دختران وجود ندارد، والدین می توانند اقداماتی را برای کاهش تأثیر آن انجام دهند.

ناراحتی های خود را کنار بگذارید

وقتی با غم و اندوه خود به شیوه ای مثبت و پیشگیرانه برخورد می کنید، به فرزندتان نشان می دهید که قوی هستید و در کنار او هستید. در واقع نشان می دهید قوی تر و مؤثرتر از او و نیازهایش حمایت می کنید.

عزت نفس دخترتان را افزایش دهید

هر دو والدین باید به دختر خود بفهمانند که هنوز او برای آنها خاص و مهم است.

ازقرار دادن کودکان در میدان جنگ خودداری کنید

والدین باید از قرار دادن دختر خود در مرکز هر گونه درگیری که پیش می آید، اجتناب کنند.

به غم و اندوه و سختی طلاق اعتراف کنید

طلاق برای همه افراد دردناک است. والدین باید درد جدایی را نه تنها برای خود، بلکه برای فرزندانشان نیز توضیح دهند و به رسمیت بشناسند. این می تواند به والدین و فرزندان کمک کند تا به سمت پذیرش طلاق و ناراحتی های موجود پیش بروند.

در مورد طلاق صادق و صریح باشید

صحبت در مورد مشکلات زندگی برای کودکان کوچکتر ضروری نیست، اما پنهان کردن واقعیت های مالی و سایر چالش ها از نوجوانان به آنها کمکی نمی کند. آنها باید بدانند که شما در زندگی مشترکتان مشکل دارید تا دخترتان بتوانند شما را بهتر درک کنند.

درمورد عشق و علاقه خود نسبت به فرزندان صحبت کنید

والدین باید به دختر نوجوان خود بفهمانند که همیشه او را دوست خواهند داشت و در کنار او خواهند بود و طلاق این را تغییر نمی دهد.

برای کاهش آسیب طلاق بر دختران مشاوره بگیرید

درمانگران و مشاوران حرفه ای خانواده به شما کمک می کنند تا بتوانید فضای امن و روابط عاطفی پایداری را با دختران خود ایجاد کنید.

در مورد همسر سابق خود مثبت صحبت کنید

اگر حضانت دختر با شماست، پیش او در مورد همسرتان بدگویی نکنید. فرزند شما باید باور کند که هر یک از والدین او انسان های خوبی هستند. تمام تلاش خود را بکنید تا به او بفمانید که تفاوت ها و اختلافات پدر و مادرش ربطی به شخصیت آنها ندارد. دختر شما وقتی بداند پدر و مادرش هر دو خوب و قابل احترام هستند، به مراتب زندگی بهتری خواهد داشت.

ازدواج با دختری که فرزند طلاق است

سخنی از مشاوران آویژه

طلاق برای همه ی افراد فرایندی دردناک و ناراحت کننده است. تاثیر طلاق بر روی فرزندان به ویژه دختران از نظر عاطفی می تواند آسیب زا باشد. دخترانی که پدر و مادرشان از هم جدا شده اند برای ازدواج و تشکیل زندگی مشترک نیز مشکلاتی را خواهند داشت.

بسیاری از والدین احساس می کنند که در صورت طلاق، عواقب منفی ناشی از طلاق، فرزندانشان را برای همیشه زخمی می کند. این درست است که طلاق به شدت برای فرزندان آسیب زا است اما می توان تاثیرات آن را کاهش داد و از بوجود آمدن آسیب ها و مشکلات جلوگیری کرد. شما با کمک گرفتن از یک مشاور خانواده و یا روانشناس خوب می توانید تاثیر طلاق بر فرزندان دختر را کاهش دهید و به فرزند خود کمک کنید تا با تغییرات بوجود آمده در زندگی کنار بیاید و آنها را بپذیرد. در نهایت، هدف محافظت از دختران است تا بتوانند به بزرگسالان انعطاف‌پذیر و سالم تبدیل شوند.

سوالات متداول

طلاق برای پسرها سخت تر است یا دختران؟

یک مطالعه جدید نشان داده است که پسرانی که والدین آنها قبل از 18 سالگی طلاق گرفته اند، دو تا سه برابر بیشتر از پسرانی که والدینشان تا آن سن طلاق نگرفته اند، به طور جدی به فکر خودکشی هستند. دخترانی که والدین آنها در سن 18 سالگی طلاق گرفته اند کمتر از پسران تحت تاثیر قرار گرفته اند.

طلاق در چه سنی بیشتر روی کودک تاثیر می گذارد؟

سن دبستان (6 تا 12) مسلماً سخت ترین سن برای کودکان برای مقابله با جدایی یا طلاق والدین است.

براي مشاوره در زمينه تاثیر طلاق بر فرزند دختر + 8 راهکار برای آسیب های دختران طلاق

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- یک نظر:

  1. سلام خسته نباشید واقعا عالی بوداما من خودم بچه طلاق بودم پیش پیرزن وپیرمرد زندگی میکردم به زور شوهر کردم برای خانواده ۸ سال زندگی کردم اما حداشدم با دوتا بچه الان دختر ۱۰ ساله بود اما خیلی چیزا از من دیدپسرم ۴ ساله هیچی برو ندیدم الانم دخترم بعداز چهارسال برگشت و فقط توهین میکنه چکار کنم که کمکشون کنم هزینه‌ای زیاد مشاوره ندارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉