کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

16 راز زندگی موفقیت آمیز || چگونه زندگی موفقی داشته باشیم؟

چگونه فرد موفقی باشیم؟
2.7/5 - (3 امتیاز)

چگونه آدم موفقی باشیم؟ زندگی موفق چگونه است؟ صرف نظر از اینکه چند سال دارید، کجا زندگی می کنید یا اهداف شغلی و تحصیلی شما چیست، احتمالا هدف نهایی شما داشتن زندگی موفقیت آمیز و شاد است. موفقیت در زندگی، پیشرفت و یا دستیابی به اهداف همگی همان چیزی است که همه ما از زندگی خود انتظار داریم. تکنیک های مختلفی برای موفقیت در زندگی وجود دارد. ملاک های فرد موفق از نظر اشخاص با یکدیگر متفاوت است. برخی از افراد رسیدن به اهداف شغلی را موفقیت می دانند و برخی دیگر داشتن یک زندگی شاد و روابط سالم را موقفیت در زندگی معنا می کنند.

به هرحال، سوالی که ممکن است برای همه افراد به وجود بیاید این است که چگونه فرد موفقی باشیم؟ راز موفقیت در زندگی و ویژگی های زندگی موفق چیست؟ مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی آویژه به بررسی اصول زندگی موفق و نکته های زندگی موفق پرداخته و مقاله جامع و تخصصی زیر را نگارش کرده اند. اگر شما نیز به دنبال داشتن یک زندگی موفق هستید و یا می خواهید آدم موفق باشید، پس مطالعه این مقاله کاربردی را از دست ندهید.

زندگی موفق از دیدگاه روانشناسی

تعریف موفقیت در زندگی

موفقیت در زندگی اغلب به عنوان توانایی فرد برای رسیدن به اهداف خود در زندگی تعریف می شود. از آنجایی که تعیین اهداف برای هر شخصی منحصر به فرد و متفاوت است، آنچه که افراد به عنوان زندگی موفق در نظر می گیرند بسته به نیازها، اهداف و موقعیت آنها می تواند متفاوت باشد. زندگی موفق از دیدگاه روانشناسی به معنای چیزی بیشتر از پول، شهرت و رفاه مالی است. می توان آن را چنین معنا کرد که موفقیت یعنی از علایق خود پیروی کنید، هدفمند زندگی کنید و از لحظه های خود لذت ببرید.

شاید تعریف شما از موفقیت متفاوت باشد اما بیشتر افراد آن را هدف های تحقق یافته، شاد، ایمن، سالم و زندگی دوست داشتنی تعریف می کنند. به دلیل تفاوت در اهداف و تعریف هر فردی از موفقیت، نمی توان یک راه مشخص و تعیین شده برای رسیدن به موفقیت در زندگی تعیین کرد. ممکن است چیزی که برای شما مفید و مطابق نظرتان است برای دیگری معنا و مفهومی نداشته باشد.

16 نکته برای رسیدن به زندگی موفق

مسلما همیشه آنچه که شما می خواهید از زندگی، وجود ندارد. گاهی تحقق رویاها و آنچه که در ذهن دارید سخت و یا غیر ممکن خواهد بود. پس هیچ چیزی وجود ندارد که بتواند زندگی موفق را تضمین کند. با این حال، برخی از اصول و شرایط هستند که می توان از آنها به عنوان مسیر موفقیت در زندگی استفاده کرد. این اصول می توانند شانس شما را در داشتن یک زندگی موفق از نظر جنبه های مختلف مانند: کار، تحصیل، ازدواج و عشق و …بالا ببرند. راه زندگی موفق را باید خودتان پیدا کنید و آن را بپیمایید. حتی هنگامی که مشکلات شما زیاد شد و رعایت چهارچوب داشتن زندگی موفق برای شما سخت شد، همچنان به آن پایبند بوده و آنها را حفظ کنید. اگر به دنبال ساختن یک زندگی موفق یا فرد موفق هستید، به 16 نکته زیر توجه کنید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه 16 راز زندگی موفقیت آمیز || چگونه زندگی موفقی داشته باشیم؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

هدفمند زندگی کنید

برای اینکه به رویاهای خود برسید و فرد موفقی باشید، باید به اعمال و عملکرد خود توجه کنید. از خود بپرسید آیا کارهایی که انجام می دهم و آنگونه که رفتار می کنم مرا به آنچه که می خواهم در زندگی می رساند؟ اگر دائما بی حوصله و بی انگیزه هستید، در مورد آینده یا گذشته رویاپردازی می کنید و …. احتمالا به این دلیل است که شما احساس می کنید کارهایی که انجام می دهید شما را به هدف هایتان نزدیک نمی کند. پس سعی کنید کارهای خود را هدفمند کنید و برای رسیدن به اهداف خود برنامه ریزی کنید.

زمان خود را بیهوده تلف نکنید

سعی کنید اوقات فراغت خود را صرف کارهایی کنید که از انجام دادن آنها لذت می برید و یا برای شما مفید و موثر هستند. هرگز وقت و زمان خود را بیهوده تلف نکنید. مثلا به جای آنکه تعطیلات آخر هفته خود را در کنار تلفن همراه و یا پای تلوزیون هدر دهید، کتاب بخوانید و یا با دوستانتان قدم بزنید و پیاده روی کنید. بهره وری های خود را با مشارکت اندازه گیری کنید نه با موفقیت. لازم نیست همیشه همه فعالیت های شما برای رسیدن به اهداف باشد، اما باید حواستان باشد که باعث تلف شدن وقت شما نشود و جذاب و شادی بخش باشد. گاهی زمانی را برای استراحت و دوری از هر گونه کار و عملکردی بگذرانید. این کار می تواند به تخیل و خودآگاهی شما کمک کند.

علایق خود را شناسایی و تعیین کنید

قبل از اینکه بخواهید زندگی موفقی داشته باشید و به موفقیت برسید، باید برای خود تعریف کنید که موفقیت برای شما چیست؟ چه چیزی را موفقیت می دانید؟ به یاد داشته باشید که این کار را فقط خودتان می توانید انجام دهید و خودتان باید علایق و اهداف خود را تعیین کنید. شناسایی علایق و ارزش های خود به شما کمک می کند تا اهدافی را تعیین کنید و به زندگی خود معنا بخشید. اگر نمی توانید به تنهایی علایق خود را شناسایی کرده و زندگی موفق را برای خود معنا کنید، بهتر است از یک مشاوره فردی در این زمینه کمک بگیرید. مشاور به شما کمک می کند تا علایق خود را پیدا کرده و برای آنها دلایل خوبی داشته باشید.

موفقیت در زندگی

به اهداف خود توجه داشته باشید

حتما به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود توجه داشته باشید. سعی کنید فراتر از اهداف مالی و شغلی به هدف های دیگری نیز مانند اهداف ازدواج، زندگی زناشویی و رابطه و … فکر کنید. فهرستی از اهداف خود تهیه کرده و به آنها توجه داشته باشید. اگر هدف های خیلی بزرگی دارید، آنها را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه 16 راز زندگی موفقیت آمیز || چگونه زندگی موفقی داشته باشیم؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

به تعهدات و برنامه ریزی های خود پایبند باشید

به یاد داشته باشید که برای داشتن زندگی موفق، تنها برنامه ریزی کافی نیست. نگه داشتن تعهدات و تلاش برای رسیدن به اهداف و آنچه که برای آن برنامه ریزی کرده اید نیز مهم است. اگر به خودتان قول داده اید که کاری را انجام می دهید، پس حتما برای انجام دادن آن تلاش کنید. حرف بدون عمل اصلا ارزشی ندارد. تعهدات و برنامه های خود را بنویسید و آنها را در مکان هایی که می توانید ببینید آویزان کنید. اهداف و کارهای خود را هرازگاهی مرور کنید تا مطمئن شوید که در مسیر درست حرکت می کنید.

تحصیلات و کسب مهارت ها را فراموش نکنید

دانش و کسب مهارت ها به شما اعتبار می دهد و کمک می کند تا به حداکثر پتانسیل خود برسید. آمار نشان داده است که هرچه تحصیلات و مهارت های شما بیشتر باشد، احتمالا درآمد بیشتری خواهید داشت. هر چه بیشتر در مورد دنیایی که در آن زندگی می کنید بدانید، سوالات بیشتری خواهید داشت و برای داشتن زندگی موفق علاقه مند تر می شوید.

امور مالی خود را مدیریت کنید

سعی کنید نحوه مدیریت مالی را یاد بگیرید. یادگیری نحوه مدیریت پول باعث ثبات مالی شما در طول زمان می شود. هزینه های خود را مدیریت کنید. خرج ماهیانه خود را بسنجید و بفهمید که چه موقع و چه اندازه خرج کرده اید. این کار به شما کمک می کند تا از هزینه های بیش از حد خود جلوگیری کنید و بتوانید امور مالی خود را مدیریت کنید. مدیریت امور مالی می تواند شما را به زندگی موفق هدایت کند.

کارهای مهم را به تعویق نیندازید

یاد بگیرید که زمان خود را مدیریت کنید. به تعویق انداختن کارهای مهم تا آخرین لحظه می تواند باعث استرس بی دلیل برای شما شود. استرس می تواند احتمال سهل انگاری و اشتباه را افزایش دهد. زمان خود را به گونه ای مدیریت کنید که زمان کافی برای انجام کارها را داشته باشید. می توانید برای برنامه ریزی زمان و کارهای مهم خود از مشاوره خانواده راهنمایی بگیرید. مشاور می تواند به شما کمک کند تا برنامه مناسبی برای زندگی خود و انجام کارهایتان داشته باشید.

راز موفقیت در زندگی

از لحظات خود لذت ببرید

از لحظاتی که می گذرانید لذت ببرید. اگر دائما به فکر گذشته باشیید و یا در مورد آینده خیال پردازی کنید، لحظه حال را از دست داده اید و از موفقیت در زندگی دور شده اید. راز موفقیت در زندگی دوری از حسرت گذشته خوردن و به آینده فکر کردن است. به یاد داشته باشید که گذشته و آینده هنوز وجود ندارد و زندگی واقعی آن است که اکنون اتفاق می افتد.

مقایسه کردن زندگی خود با دیگران ممنوع

زندگی خود را هرگز با زندگی دیگران مقایسه نکنید. متاسفانه برخی از افراد، موفقیت در زندگی خود را با موفقیت در زندگی دیگران می سنجند. اگر می خواهید زندگی موفقی داشته باشید از مقایسه کردن دست بردارید. به یاد داشته باشید که زندگی هیچ کسی کامل نیست و در نهایت همه افراد با مشکلات، تعارضات و استرس های مختلفی در زندگی دست و پنجه نرم می کنند. همیشه ارزش خود را بدانید و برای خود متاسف نباشید.

بر روی داشته هایتان تمرکز کنید

نعمت ها و آنچه که بدست آورده اید را بشمارید. برروی آنها تمرکز کنید. مهم نیست که تعداد آنها کم است یا زیاد فقط آنها را با خود مرور کنید. اگر دائما روی چیزهایی که ندارید تمرکز کنید، همیشه احساس ناراحتی، بی انگیزه ای و ناامیدی خواهید داشت. در عوض، هرروز زمانی را برای قدردانی از چیزهایی که دارید، اختصاص دهید. فراتر از موارد مادی فکر کنید. از عزیزان خود نیز قدردانی کنید و خاطرات خوشی را با هم رقم بزنید. به جای ترس از آنچه که اتفاق می افتد، سعی کنید برای تجربیات جدیدی که خواهید داشت هیجان زده باشید.

مراقب سلامتی خود باشید

هنگامی که شما بدن سالمی داشته باشید مسلما ذهن و فکر سالم نیز دارید. زیرا بدن سالم از ذهن سالم پشتیبانی می کند. رژیم غذایی متعادل داشته باشید و به خوراک خود اهمیت بدهید. اطمینان حاصل کنید که کمبود مواد مغذی ندارید. علت مشکلاتی که ممکن است داشته باشید مانند: کمبود انرژی یا عدم تمرکز را بیابید. به اندازه کافی ورزش کنید. آن ورزشی که از آن لذت می برید را انتخاب کنید و برای زندگی خود انگیزه های مختلف بیابید.

از فرصت ها نهایت استفاده را ببرید

اگر فرصتی برای درخشش دارید از آن نهایت استفاده را ببرید. به یاد داشته باشید که برخی از شانس ها فقط یک بار به دست می آیند. البته این بدان معنا نیست که شما باید همیشه هر موقعیتی را بزرگ بدانید. باید از خود بپرسید آیا این کار مرا به اهداف خود در زندگی موفق نزدیک می کند؟ اگرجوابتان مثبت بود پس ارزش زمان و انرژی شما را خواهد داشت.

با افراد مثبت اندیش وقت خود را سپری کنید

اگر می خواهید در مسیر موفقیت در زندگی قدم بردارید، اطراف خود را با افراد مثبت اندیش احاطه کنید. زیرا آنها شاد، مهربان، سخاوتمند و موفق هستند. اجازه ندهید حسادت سر راه شما قرار بگیرد. موفقیت هیچکسی تهدیدی برای شما نیست. وقتی با کسی دوست می ‌شوید، از خود بپرسید که آیا آن شخص به شما احساس انگیزه، مثبت‌ اندیشی و اعتماد به نفس می‌ دهد؟ یا باعث می ‌شود احساس خستگی، سرخوردگی یا بی‌ کفایتی کنید.

تعیین مرزها

حد و مرز خود را در روابط با دیگران مشخص کنید. از نیازها و انتظارات خود به موقع و به جا دفاع کنید. نسبت به دیگران اهمیت قائل باشید اما بد رفتاری آنها را نپذیرید. به یاد داشته باشید که آدم موفق بودن به این معنا نیست که نسبت به رفتار خشونت آمیز و بی احترامی دیگران ساکت ماند. همچنین به مرزهایی که دیگران برای شما تعیین می کنند نیز احترام بگذارید. یکی از اصول زندگی موفق برقراری روابط سالم است. برای داشتن روابط سالم باید حد و مرزهای مشخصی در روابط تعیین کرد.

از داشتن اهداف بزرگ نترسید

بسیاری از افراد می ترسند که اهداف بزرگ داشته باشند. آنها سعی می کنند که زندگی خود را با اهداف کوچک و دست یافتنی سپری کنند. اما فرد موفق کسی است که رویاهایش را دنبال می کند و برای رسیدن به آنها تلاش می کند. حتی اگر سخت و دست نیافتنی باشد. تنها چیزی که او می داند این است که باید تمام تلاش خود را برای رسیدن به آن انجام دهد. بلند پروازی های بیش از اندازه اصلا خوب نیست. اما محدود کردن رویاها و آرزوهای خود به دلیل ترس از داشتن اهداف بزرگ نیز به همان اندازه برای موفقیت در زندگی مضر است. سعی کنید اهداف خود را، حتی بزرگ و سخت، دنبال کنید.

اصول زندگی موفق

سخنی از مشاوران آویژه

می توان گفت هیچ معیار و ملاک واحدی برای موفقیت وجود ندارد. نمی توان به صورت کامل و واحد به کسی گفت چگونه زندگی موفقی خواهد داشت. هر کسی متناسب با زندگی، اهداف، علایق و … می تواند موفقیت در زندگی را معنا کرده و برای رسیدن به آن تلاش کند. در این میان، راهکارها و نکته های کلی نیز وجود دارند که به افراد کمک می کنند بتوانند اهداف خود را پیدا کرده و برای رسیدن به آنها برنامه ریزی کنند. به یاد داشته باشید که برای موفقیت در زندگی باید اراده و تلاش بسیار زیادی داشته باشید و برای رسیدن به آنچه که می خواهید، از شکست و ناامیدی دوری کنید. شما با مشاهده و مطالعه سرگذشت آدم های موفق می توانید یاد بگیرید که برای رسیدن به موفقیت در زندگی باید چگونه رفتار کرد و چه عملکردی داشت.

سوالات متداول

کلید اصلی موفقیت چیست؟

برای موفقیت باید: عزت نفس خود را تقویت کنید. به خود ایمان داشته باشید. اعتماد به نفس داشته باشید. خودتان را دوست داشته باشید و نسبت به توانایی ها و زندگی خود احساس خوبی داشته باشید. بر روی نکات مثبت تمرکز کنید. همیشه انتظار بهترین نتیجه ممکن را برای کاری که انجام می دهید داشته باشید.

 

چرا در زندگی موفق نیستم؟

بد بینی و تفکرات منفی انسان ها را از موفقیت دور می کنند. اگر شما یک فرد منفی نگر و بدبین هستید، قبل از اینکه تلاش کنید، به دلیل منفی نگر بودن، موانعی را برای موفقیت خود ایجاد می کنید. به عبارت دیگر، شما خودتان را برای شکست آماده می کنید. پس سعی کنید منفی نگر بودن را از خود دور کنید و مثبت اندیش باشید.

 

براي مشاوره در زمينه 16 راز زندگی موفقیت آمیز || چگونه زندگی موفقی داشته باشیم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

نظرات

- 3 نظر:

  1. نکات بسیار خوب و آموزنده ای بود که با بکار گیری آنها موفقیت های ارزشمندی برای هر فردی می تواند رقم بخورد پیروز باشید

  2. بادرود وسپاس
    خرسند شدم ازمطالعه مقاله تان ونکته کلیدی آن تقویت اعتماد به نفس انسان /تا درود دیگر بدرود//

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉