کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

اختلال خواب در کودکان

اختلال خواب
4.2/5 - (8 امتیاز)

اختلال خواب در کودکان

اختلال خواب در کودکان از جمله مواردی است که در خیلی از کودکان دیده میشود . اختلال خواب در کودکان باعث بروز مشکلات زیادی در کودکان میشود که برخی از والدین را بسیار نگران میکند . این نگرانی زمانی زیاد میشود که پدر و مادر ها جوان و کم تجربه تر هستند . البته عدم آگاهی کافی در این مورد نیز میتواند باعث ترس های بی مورد و گاهی تصمیمات اشتباه در باره حل این مساله میشود .

اختلال خواب در کودکان باید توسط متخصصین این امر بررسی شود تا بتوان با توجه به علائم و نشانه ها درمان درست را تشخیص داد . اگر ما اختلال خواب کودکان خود را جدی نگیریم یا بدون آگاهی با این موضوع برخورد کنیم ممکن است ناخواسته به کودکمان آسیب بزنیم . گاهی اوقات اگر اختلال خواب در کودکان در همان دوران خردسالی درمان نشود آنها را در آینده با عواقب دشوار تری رو به رو میکند .


بیشتر بخوانید:درمان ، دلایل و عوامل بی خوابی


درمان اختلال خواب در کودکان

درمان اختلال خواب در کودکان همانطور که در بالا اشاره کردیم از دغدغه های مهم والدین دارای کودک مبتلا به این نوع مشکلات است . به والدین عزیز پیشنهاد میشود که در ابتدا و حتی قبل از بچه دار شدن اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرند . این اطلاعات درباره درمان اختلال خواب در کودکان به این دلیل مهم است که اکثر کودکان درگیر این اختلالات در دوره های مختلف رشدی خواهند بود . باور غلطی مبنی بر این که همه کودکان رفتار و ویژگیهای یکسانی دارند در بین بعضی از والدین وجود دارد . در حالی که چنین نیست و هر کودک شخصیت منحصر به فردی دارد .

یعنی هر نوزادی ممکن است از سبک خواب خاص خودش پیروی کند . بنابراین برای درمان اختلال خواب در کودکان ابتدا کودک باید توسط یک متخصص معاینه و مورد بررسی قرار بگیرد تا متوجه شویم که مثلا خوابیدن زیاد جزو سبک خواب کودک است یا کودک از یک اختلال رنج میبرد .

در کودکان

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه اختلال خواب در کودکان با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

بد خوابی و اختلال خواب در کودکان

بد خوابی و اختلال خواب در کودکان میتواند دلایل و زمینه های مختلف و گسترده ای را در بر بگیرد . اگر کودکمان نمیتواند به خوبی بخوابد و به تبع آن در طول روز کسل و خواب آلوده است امکان دارد به هر دلیلی درگیر این عارضه شده باشد . مثلا کودکی که به دلیل ترس از نگرفتن نمره قبولی به قدری مضطرب شده که دائم در خواب خود تنبیه شدن توسط والدین را میبیند . برای درمان بد خوابی و اختلال خواب در کودکان با مشکلات مشابه مثالی که زدیم باید از مشاوره روانشناسیاستفاده کنیم .

گاهی نیز محروم بودن کودک از یک خواب خوب و مکفی به دلیل یک مشکل فیزیکی است . حل این مشکل مساوی با برطرف شدن بد خوابی و اختلال خواب در کودکان میشود . بنابراین درمان اختلال خواب در کودکان بستگی به این دارد که مشکل کودک در چه زمینه ای تشخیص داده شود .


بیشتر بخوانید:راه حل بی خوابی چیست ؟


بی خوابی و اختلال خواب کودکان در شب

بی خوابی و اختلال خواب کودکان در شب اگر در همان سنین کودکی درمان نشود خود به خود از بین نمیرود و میتواند آثار زیان باری را برای آینده کودک به وجود بیاورد . برای مثال اختلال خواب بیش از حد در طول روز یا همان EDS از آن دسته اختلالات است که هم در کودکان و هم در بزرگسالان دیده میشود . اگر کودک شما در طول روز زیاد میخوابد و خواب بعد از ظهر او طولانی است احتمالا دچار این اختلال است .

البته این را هم در نظر داشته باشید که نشانه های ذکر شده در حالی حاکی از اختلال است که شخص در شب خواب کافی دارد . بهترین راه تشخیص بی خوابی و اختلال خواب کودکان در شب و روز این است که کار را به یک متخصص این حوزه بسپاریم .

اختلال خواب

انواع اختلال خواب در کودکان

انواع اختلال خواب در کودکان را اگر بخواهیم بررسی کنیم به قدری زیاد است که در این جا فرصتی برای بررسی همه آنها نخواهیم داشت . اما به تعدادی از آنها اشاره میکنیم که شایع تر از بقیه هستند .

  • EDSیا خواب بیش از اندازه در طول روز با وجود خواب کافی در شب که در مورد آن در بالا کمی توضیح دادیم
  • خر و پف در کودکان که به تنهایی چیز آسیب زننده ای نیست .
  • کابوس و خواب بد در کودکان که یکی از اختلالات شایع در مورد کودکان است .
  • وحشت از خواب و ترور های شبانه که در ادامه به آن خواهیم پرداخت .
  • شب ادراری نیز از دیگر انواع اختلال خواب در کودکان است که خیلی زیاد در بچه ها مشاهده میشود
  • راه رفتن در خواب نیز نوعی اختلال خوابمحسوب میشود که خیلی ها از آن شکایت میکنند و برای درمان آن به پزشک مراجعه میکنند .

وحشت از خواب و ترور های شبانه

والدین بسیاری از کودکانی که دچار این اختلال خواب در کودکان هستند گاهی بیشتر از خود آنها زجر میکشند و اذیت میشوند . آنها گاهی این اختلال را با کابوس های شبانه اشتباه میگیرند . زمانی که وحشت از خواب و ترور های شبانه در کودک اتفاق می افتد در حالت نیمه خواب است و نمیتواند از خواب بیدار شود . خود کودک متوجه جیغ و داد و فریاد خودش نمیشود اما خب همانطور که گفته شد والدین در این حالت بسیار نگران و ناراحت میشوند .

پیشنهاد میشود در صورت دیدن این علائم با مراجعه به یک مرکز مشاوره و روانشناسیمعتبر موضوع را با یک روانشناس حاذق در میان بگذارید . اگر مشکل کودک به یک عامل روحی و روانی برگردد یک روانشناس ماهر میتواند آن را تشخیص دهد . بعد از درمان مشکل روحی و روانی احتمالی کودک بروز این مشکل نیز کم و کم تر میشود .


بیشتر بخوانید: چگونه خواب نوزاد را تنظیم کنیم ؟


در کودکان

شب ادراری در کودکان

شب ادراری یعنی عدم توانایی کنترل ادرار در شب که در بسیاری از کودکان رخ میدهد . البته کودکان به صورت طبیعی در حدود چهار سالگی توانایی کنترل ادرار خود را بدست می آورند . عوامل بسیاری میتواند در شب ادراری و رفع شب ادراری نقش داشته باشد . مثلا نوع جنسیت در این مسئله نقش مهمی دارد . پسران از دختران خیلی بیشتر دچار این مشکل میشوند . رسیدن به سن بلوغ نیز در حل این مسئله بسیار کمک کننده است .

هر چه کودکان به بلوغ نزدیک میشوند شب ادراری در آنها کمتر رخ میدهد . این احتمال نیز وجود دارد که بروز شب ادراری به دلیل وجود بیماری های نا محسوس و نا آشکار در بدن کودک باشد . اما با این حال اکثر کودکان بدون اینکه بیماری خاصی داشته باشند دچار این اختلال خواب در کودکان میشوند .

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه اختلال خواب در کودکان با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

انواع شب ادراری

دو نوع شب ادراری وجود دارد شب ادراری اولیه که از همان سالهای نخستین آغاز میشود و بسیار پر تکرار است و کودک خیلی از شبها را خیس و مرطوب سپری میکند . به طور کلی بی اختیاری اولیه ادراری نشان دهنده ضعف سیستم عصبی است . اما شب ادراری ثانویه موارد متفاوت تری را در بر میگیرد . مثلا زمانی که مثانه فرد دارای عفونت است . درگیر بودن فرد با انواع مختلف دیابت نیز از دیگر عوامل بروز عارضه شب ادراری در فرد است . اختلالات عصبی و بیماری هایی که سیستم عصبی را بر هم میزنند نیز در این مورد تاثیرگذار هستند .مشکلات روحی مثل تحمل فشار های روانی یا زندگی در یک محیط پر استرس نیز میتواند عارضه شب ادراری را برای فرد محتمل کند .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه فرمایید .

در این راستامرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره اختلال خواب در کودکانبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:Sleep Disorders in Children: Symptoms and Treatments

براي مشاوره در زمينه اختلال خواب در کودکان

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉