کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

20 راهکار برای کنترل خشم و عصبانیت

4.1/5 - (74 امتیاز)

همه ی ما احساسات مثبت و منفی مانند خوشحالی، ناراحتی ،خشم و عصبانیت،تنفر و … را تجربه کرده ایم. خشم یکی از احساسات طبیعی است که برای همه ی انسان ها در موقعیت های مختلف بوجود می آید. این احساس طبیعی زمانی که به شما کمک ‌کند از پس مسائل یا مشکلات برآیید، چه در محل کار و چه در خانه، می ‌تواند یک احساس مثبت باشد.اما اگر خشم وعصبانیت منجر به پرخاشگری، طغیان یا حتی درگیری فیزیکی شود، می تواند مشکل ساز باشد.

انسان باید احساساتی که در وجود خود دارد را بشناسد و مهارت های لازم برای کنترل احساسات را بلد باشد. کنترل خشم یک مهارت مفید است که به شما در برقراری ارتباط مثبت با دیگران کمک می کند. قبل از تشدید عصبانیت، می توانید از استراتژی های خاصی برای کنترل عصبانیت استفاده کنید.مشاوران آویژه در این مقاله راه های کنترل خشم و عصبانیت و مهارت کنترل خشم را بررسی کرده اند تا شما با استفاده از این تکنیک ها خشم و عصبانیت خود را مدیریت کنید. با ما همراه باشید.

راه های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی

خشم و عصبانیت چیست؟

خشم احساسی است که ویژگی بارز آن تضاد با کسی یا چیزی است که احساس می ‌کنید عمداً نسبت به شما خطا کرده است. گاهی خشم وعصبانیت می تواند احساس مثبت تلقی شود. مثلا عصبانیت یک راه برای نشان دادن احساسات منفی شما به دیگران است .یا می تواند به شما انگیزه زیادی بدهد تا راه حلی برای مشکلات پیدا کنید. اما اگر نتوانید عصبانیت خود را کنترل کنید و بیش از اندازه خشمگین شوید با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. افزایش فشار خون و سایر مشکلات جسمی مرتبط با عصبانیت، قدرت فکر کردن و تصمیم گیری درست را دچار مشکل می کند. عصبانیت و خشم بیش از اندازه به سلامت جسمی و روانی شما آسیب می رساند.

سه نوع خشم و عصبانیت وجود دارد

سه نوع خشم وجود دارد که بستگی به موقعیتی که باعث شده عصبانی بشویم، متفاوت است. اینها عبارتند از: خشم منفعل، خشم آشکار و خشم قاطعانه. اگر عصبانی هستید، بهترین رویکرد و واکنش شما خشم قاطعانه است. در این قسمت هر کدام را به صورت مختصر بررسی خواهیم کرد:

خشم منفعل

خیلی از انسان ها دوست ندارند اعتراف کنند که عصبانی هستند، زیرا آنها نمی توانند احساسات منفی خود را بپذیرند و با آنها روبرو شوند به این حالت پرخاشگری منفعل می گویند. پرخاشگری منفعل با ساکت شدن هنگام عصبانیت، عبوس و گرفته شدن، به تعویق انداختن کارهای مهم، وانمود کردن به اینکه همه چیز خوب است نمایان می شود. پرخاشگری منفعل به کنترل کردن نیاز ندارد.

خشم آشکار

بسیاری از افراد تمایل دارند خشم و عصبانیت خود را به شدت ابراز کنند. آنها از نظر فیزیکی یا کلامی پرخاشگر می شوند و اغلب اوقات می توانند به خود یا دیگران آسیب برسانند. به این نوع از خشم و عصبانیت، پرخاشگری آشکار می گویند. این نوع از خشم در دعوا، قلدری، باج خواهی، متهم کردن، فریاد زدن، دعوا و بحث کردن، طعنه و انتقاد ظاهر می شود. پرخاشگری آشکار نیاز به کنترل دارد.

خشم قاطعانه

راه درست مقابله با خشم، کنترل ، صحبت کردن و گوش دادن، آماده بودن برای نشان دادن واکنش مناسب در آن موقعیت است. خشم قاطعانه می تواند به رشد روابط کمک کند. قبل از صحبت کردن فکر کنید، اجازه دهید طرف مقابل از خودش دفاع کند و نسبت به او انعطاف پذیر باشید. وقتی قاطعانه با خشم برخورد می کنید، نشان می دهید که بالغ هستید و به روابط خود و دیگران اهمیت می دهید.

بخشش همیشه خوب و موثر است. اگر شخصی به خاطر اشتباهی که مرتکب شده از شما عذرخواهی کرده است. یا اگر متوجه شده اید که طرف مقابلتان ارزشش بالاس و عصبانیت راه مناسبی نیست بخشش بهترین راه حل است. بخشیدن دیگران شما را آرام خواهد کرد و به شکوفایی روابط شما با دیگران کمک می کند.

مهارت کنترل عصبانیت

چرا خشمگین و عصبانی می شویم؟

خشم و عصبانیت واکنش شما به حوادث درونی یا بیرونی است. شاید شما از فردی عصبانی شوید و یا یک رویداد غیر منتظره برنامه هایتان را تغییر داده باشد و شما را خشمگین کند. این خشم ناشی تاثیرات بیرونی به حساب می آید. شاید زمانی که از نظر عاطفی آسیب می بینید یا درد فراوانی دارید که قابل تحمل نیست و طاقت شما را برده،عصبانی شوید.این خشم ناشی از تاثیرات درونی است.

برخی از دلایل رایج خشم عبارتند از:

از دست دادن شغل

شکست در یک رابطه عاطفی

شکست در یک پروژه کاری

مشکلات مالی

فوت عزیزان

تصادف یا شرایطی که باعث تغییرات فیزیکی در بدن شما می شود و درد زیادی را تحمل می کنید

خشم می تواند نشانه ای از افسردگی، استرس و اضطراب، مصرف مواد مخدر و یا اختلال دوقطبی باشد.

مدیریت خشم و عصبانیت چگونه است

روش های کنترل خشم و عصبانیت چیست؟

راه های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی متفاوت است. در این قسمت 20 روش کنترل خشم را برای شما آورده ایم که هم برای کنترل خشم در زنان و هم برای کنترل خشم در مردان می توان به کار برد. این کار باعث می شود که شما بتوانید مدیریت خشم را در خودتان تقویت کنید.

به صورت معکوس بشمارید

برای کنترل عصبانیت خود از ده به صورت معکوس بشمارید. اگر خیلی عصبانی هستید، از 100 شروع کنید. هنگامیکه شما در حال شمارش معکوس هستید، ضربان قلب شما کاهش می یابد و باعث می شود عصبانیت شما کاهش پیدا کند.

نفس عمیق بکشید

نفس عمیق، سرعت و شدت عصبانیت را کاهش می دهد. این روند را با نفس های آهسته و عمیق از بینی و بازدم از دهان برای چند لحظه انجام دهید.

قدم بزنید

قدم زدن به آرام کردن اعصاب شما و کاهش خشم کمک می کند. پیاده روی، دوچرخه سواری و … فعالیت هایی است که باعث می شوند ذهن شما آرام شود.

 

یک کلمه مناسب و آرامش بخش را تکرار کنید

کلمه یا عبارتی را پیدا کنید که به هنگام عصبانیت شما را آرام می کند. هنگامیکه عصبانی می شوید آن کلمه یا جمله را چندبار در ذهن خود تکرار کنید. جمله هایی مانند: آرام باش، تو صبور هستی، صبر داشته باش، زود عصبانی نشو و … می توانند در کاهش عصبانیت شما موثر باشند.

 

ذهن خود را آرام کنید

به داخل اتاق ساکتی بروید. چشمان خود را ببندید و سعی کنید خودتان را در یک صحنه و یا طبیعت آرامش بخش تصور کنید. برروی جزئیات منظره ی خیالی خود تمرکز کنید. مانند تمرکز برروی رنگ آسمان، صدای پرندگان، نسیم باد و عطر گل ها و … . این تمرین به شما کمک می کند که آرامش از دست رفته خود را بدست بیاورید. این کار تمرین کنترل خشم بسیار مناسبی است.

 

به موسیقی گوش کنید

موسیقی می تواند به شما حس خوبی بدهد و ذهن شما را آرام کند. موسیقی مورد علاقه خود را  بگذارید و زمزمه کنید تا خشم شما از بین برود.

 

سعی کنید کمتر حرف بزنید و بیشتر گوش دهید

هنگامیکه در مشاجره عصبانی هستید، به سرعت نتیجه گیری می کنید و کلمات نامناسب و خشمگینی را بیان می کنید. این کار بیشتر از آنکه مفید باشد، به ضرر شما خواهد بود. سکوت کردن و گوش دادن به صحبت های طرف مقابل می تواند به کاهش خشم شما کمک کند و به شما زمان می دهد تا افکار خود را جمع آوری کنید.

 

 

به خودتان تایم استراحت بدهید

به خودتان استراحت بدهید. به دور از دیگران در گوشه ای بنشینید، این کار می تواند باعث شود اتفاقاتی را که افتاده است پردازش کنید و احساسات خود را به حالت خنثی برگردانید.

 

انرژی خود را صرف کار مثبتی کنید

انرژی منفی خود را که به دلیل عصبانیت در شما بوجود آمده است مهار کنید. به جای آن یک کار خوب برای کسی انجام دهید. انرژی و احساسات خود را برای چیزی که سالم و سازنده است خرج کنید.

 

از چیزی که شما را عصبانی کرده است به طور موقت دوری کنید

شاید شما بخاطر اینکه فرزندتان اتاقش را بهم ریخته  و رفته است عصبانی شوید. در اتاق را ببندید. شما می توانید به طور موقت به خشم خود پایان دهید و آن را از دید خود دور کنید تا هنگامیکه عصبانیت شما فروکش شد، بتوانید تصمیم درست بگیرید

قبل از صحبت کردن، حرف هایتان را بسنجید

قبل از انکه حرفی بزنید آن را مزه مزه کنید. بسنجید که حرف شما چه تاثیری دارد. آیا باعث می شود در آینده برای شما مشکل ایجاد شود؟ با این کار از طغیان و جنجال دوری می کنید.

 

چیزی که شما را عصبانی می کند تغییر دهید

مثلا اگر رانندگی در ترافیک و شلوغی باعث ایجاد خشم و عصبانیت برای شما می شود می توانید مسیر جدیدی را پیدا کنید و یا از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. گزینه هایی را در نظر بگیرید که از ناراحتی  و عصبانیت شما می کاهد حتی اگر وقت بیشتری از شما بگیرد.

 

با یک دوست صحبت کنید

صحبت کردن با یک دوست مورد اعتماد و حامی که احتمالاً می تواند دیدگاه جدیدی ارائه دهد، برای کاهش عصبانیت و کنترل خشم بسیار مفید است. این راه کنترل خشم به شما کمک می کند که آرامش خود را بدست آورید و با صحبت کردن، احساس سبکی داشته باشید.

 

بخندید

هیچ چیز به اندازه یک روحیه خوب، خلق و خوی بد را تغییر نمی دهد. خشم خود را با جستجوی راه هایی برای خندیدن پراکنده کنید. خواه بازی با بچه هایتان باشد و یا تماشای یک سریال طنز.

 

 

نیمه پر لیوان را نگاه کنید

زمانی که به نظر می رسد همه چیز اشتباه است، لحظه ای به آنچه شیرین و خوشایند است فکر کنید. فکر کردن در مورد چیزهای خوبی که در زندگی دارید می تواند به شما کمک کند خشم خود را خنثی کنید و شرایط را تغییر دهید.

 

 

به خودتان زمان بدهید

اولین جملاتی که هنگام عصبانیت به ذهنتان می رسد، مسلما چیزی نیست که باید بگویید. قبل از اینکه چیزی بگویید که باعث ناراحتی اطرافیان و یا خود شما بشود، به خودتان زمان بدهید. این کار باعث می شود شما  از حالت عصبانی خود دور شوید و آرامش را به شما باز می گرداند.

 

نامه بنویسید

برای شخصی که شما را عصبانی کرده است نامه یا ایمیل بنویسید اما سریع آن را ارسال نکنید. وقتی که عصبانیت شما فروکش شد مجدد نامه را بخوانید اگر حرف هایی که نوشته اید منطقی بنظر می رسید، می توانید ارسال کنید و اگر دیدید حرف ها از روی عصبانیت و ناراحتی بوده آن را حذف کنید. اغلب، ابراز احساسات به شکلی مناسب بهترین گزینه است.

همدلی را تمرین کنید

سعی کنید با کفش طرف مقابل راه بروید و وضعیت را از دید او ببینید. وقتی اجازه می دهید طرف مقابل دلایل کار خود را بگوید یا وقایع را همانطور که آنها دیده اند دوباره مرور می کنید، شاید درک جدیدی به دست آورید و کمتر عصبانی شوید.

 

 

عصبانیت خود را ابراز کنید

گفتن احساست اشکالی ندارد، به شرطی که آن را به روشی درست مدیریت کنید. در آرامش کامل حرف ها و ناراحتی هایتان را بیان کنید. طغیان‌ها هیچ مشکلی را حل نمی‌کنند، اما گفتگوی بالغانه می‌تواند به کاهش استرس و کاهش خشم شما کمک کند. همچنین از بوجود آمدن مشکلات بعدی جلوگیری می کند.

 

 

 

کینه ای نباشید

شاید بارها و بارها همان موقعیتی که باعث ناراحتی شما شده را در ذهن خود مرور کنید و هربار که فرد را می بینید ناراحتی هایی که قبلا وجود داشته را یادآوری کنید. به این حالت سکونت یا نشخوار می گویند. سکونت به خشم اجازه می دهد تا دوام بیاورد و می تواند باعث مشاجره های بیشتر شود.سعی کنید از چیزی که باعث عصبانیت شما شده است عبور کنید. در عوض، به ویژگی های مثبت فرد و کارهای مفیدی که برای شما انجام داده است فکر کنید.

علت ایجاد خشم در کودکان

 

سخنی از مشاوران آویژه

خشم یک احساس طبیعی است که هر کسی هر از گاهی آن را تجربه می کند. اما اگر متوجه شدید که خشم شما به پرخاشگری یا طغیان تبدیل می شود، باید راه های سالمی برای مقابله با خشم پیدا کنید.نکاتی که در بالا برای مدیریت عصبانیت و مهارت کنترل خشم گفته شد می تواند به شما برای کنترل خشم و عصبانیت کمک کند. اگر این نکات کمکی نکرد، با یک مشاور یا روانشناس صحبت کنید. یک متخصص سلامت روان می تواند به شما کمک کند تا راه های کنترل خشم را به درستی یاد بگیرید و در شرایط بحرانی مدیریت خشم موثری داشته باشید.

 

 

چه کسانی بیشتر عصبانی و خشمگین می شوند؟

برخی افراد  نسبت به دیگران بیشتر عصبانی می شوند. افرادی که به شدت استرسی هستند برای کنترل خشم مشکل دارند و مهارت کنترل خشم آنها ضعیف است. محققان دریافته‌اند کنترل خشم در کودکان نیز متفاوت است، کودکان مبتلا به بیماری‌های روانی و بزرگسالانی که آسیب‌های مغزی دارند بیشتر در معرض خشم شدید قرار دارند.

 

 

بالاترین نوع خشم چیست؟

غضبناک شدن، مرحله ای است که احساس می کنید کاملاً از کنترل خارج شده اید. هنگامی که عصبانیت شما به این نقطه می رسد، مدیریت عصبانیت سخت می شود و رفتار مخربی از خود نشان می دهید مانند: کتک کاری کردن، پرت کردن اشیاء، فحش دادن بیش از حد، یا تهدید به خشونت و مرگ.

 

براي مشاوره در زمينه 20 راهکار برای کنترل خشم و عصبانیت

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

 

نظرات

- 36 نظر:

 1. سلام من ۳۴سالمه همیشه وهرلحظه عصبیم اصلا به کسی اجازه نمیدم حرف بزنه همش دادوبیدادمیکنم حوصله خودمم ندارم بی انگیزم خستم ازاین همه پرخاشگری بخداشوهرم خوب من تحملم میکنه من بودم طلاقش میدادم لطفا راهنماییم کنید

 2. سلام من ۳۴سالمه همیشه وهرلحظه عصبیم اصلا به کسی اجازه نمیدم حرف بزنه همش دادوبیدادمیکنم حوصله خودمم ندارم بی انگیزم خستم ازاین همه پرخاشگری بخداشوهرم خوب من تحملم میکنه من بودم طلاقش میدادم لطفا راهنماییم کنید

 3. گاهی خیلی عصبانی میشم نمیتونم خودمو کنترل کنم و این خیلی بده چون آدمایی که دوستشون داری از دستت ناراحت میشن این خشم من طبیعی نیست یه دفعه ظاهر میشه و کاری از دست من بر نماد در اون لحظه هیچ کنترلی روی خودم ندارم انگار یک موجود اهریمنی عنوان بدنمو دستش گرفته خواهش میکنم کمکم کنید

 4. من یه زن ۳۰ساله هستم سه تابچه کوچیک و نق نقو دارم انقدر اذیتم میکنن که بدنم از عصبانیت میلرزه و خودموگاهی میزنم چند وقتی بچه هامو هم‌کتک میزنم نمیتونم‌ عصبانیتمو کنترل کنم

 5. سلام من ۱۲ سالم هست رفتارم تو خونه خیلی از نظر خودم بده ۴ تا خواهد هستیم واگر حرفی بزنن که طبع پیام نباشه یا اشتباه باشه یهو صدام می ره بالا اصلا کنترل خشم ندارم یکی از خواهرام ۶ سالش هست زیاد فضولی میکنه سرو صدا می کنه دور کتابم وسایلم می ره ومن خیلی زود عصبانی میشم

 6. ۳۵ سالمه.ی پسر ۵ ساله دارم.فوق لیسانس هستم زیاد هم اهل کتاب بودم فقط چند وقتیه فاصله گرفتم.مشکل از لحاظ بیماری و مالی و عاطفی تا دلتون بخواد داشتم و دارم.در شرف طلاق از همسر معتاد هم هستم.البته آدم خوب و مهربونیه و دوسش دارم ولی با اعتیاد نمیتونم کنار بیام.خیلی زیاد دعوا میکنیم اون هم جلوی پسرم.و به شدت پسرم از این مسایل آسیب دیده و ناراحته و ترس و استرس زیاد داره. روی مسایل تربیت و درس بچه حساسم و خیلیا میگن سخت میگیری.خودم از این نکته ناراضی نیستم فقط مشکلم اینه که نمیتونم خشممو حتی در مقابل بچه ام کنترل کنم و از اون هم بی دلیل سر چیزای الکی عصبانی میشم.فقط موقع درس دادنش.اگه حواسش نباشه و ی لغت انگلیسی رو دیر یاد بگیره عصبانی میشم و پیش اومده زدمش و همون موقع هم پشیمون میشم.در صورتیکه به شدت باهوش و با ادبه و می‌دونم مشکل از منه. با شوهرم ۵ دقیقه بدون دعوا نمیتونم حرف بزنم.لحن حرف زدنم پر از خشمه.کینه ای هستم.و بابت بدرفتاریام و بددهنی کردنام به شدت ناراحتم و عذاب میکشم اما دست خودم نیست و نمیتونم کنترلش کنم.بابت خشمم واقعا دلیل زیاده و همه عمرم تحت فشار مسایل مختلف بودم اما دوست دارم این خشمو کنترل کنم بیشترم به خاطر پسرم که کمتر آسیب ببینه.در کل بعضی وقتا با خونوادم هم رفتار خوبی ندارم در صورتیکه خیلی دوستشون دارم اما نمیتونم به خوبی رفتار کنم.تو رو خدا کمکم کنین.نگید برو پیش مشاور چون واقعأ از پس هزینه های بالای ویزیتشون بر نمیام.قبلا چندبار حضوری و تلفنی رفتم اما بخاطر هزینه ولشون کردم

  1. زهرا جان اگر شده طلاهاتو بفروشی برو به روانپزشک یا روانشناس چاره ای نیست تا بیشتر از این ضربه نخوردی اما اگر اصلا پولشو نداری من دکتر مجید خالقی روانشناس در هفت حوض نارمک را بهت پیشنهاد میکنم قیمتش قیمت مصوب سازمان روانشناسی هست کارش عالیه

 7. سلام . وقت بخیر من موقع عصبانیت دلم نمیخواد حرف بزنم دوست ندارم ریخت هیچ کس رو ببینم ولی برعکس مادر و شوهرم تووی همون لحظه اوج ناراحتیه من مثل کنه بهم گیر میدن و خون منو بجوش میارن و مجبورم میکنن که بهشون پرخاش کنم یا تند جوابشون رو بدم و بعدش اعصابم از رفتاری که باهاشون داشتم بد میشه ولی هررر بار همین کار رو تکرار میکنن واقعا نمیدونم دیگه چکار کنم ؟ خسته شدم

  1. دیگه با این افراد کل کل نکن اجازه نده باهات شوخی کنن دیدی شوخی کردن بلند شو برو جوابشو نده اصلا مهم نباشه برات

  2. منم همین مشکلو دارم درسته بحث کردیم میخوام ترک کنم صحنه رو نمیذاره برم و بیشتر رو اعصابم میره تا الان 5یا 6بار از موقع عقد که تقریبا 8ماهه اینطوری شدیم

 8. من زود عصبانی میشم نمیتونم خودمو کنترل کنم کارایی میکنم ک نمیخام به خودم و اطرافیانم ضربه میزنم لطفا کمکم کنید

 9. سلام وخسته نباشید من آقای هستم ۳۴ساله من خیلی زود عصبانی میشم وسریع ازکوره درمی رم .رویه ی خیلی حساسی دارم وزودناراحت میشم .مثلان وقتی کسی بهم حسودی میکنه یا پشت سرم غیبت می کنه سریع میرم باطرف مشجاره میکنم .خلاصه بازم این کارم باعث ناراحتی بیشرم میشه ورنج بیشتری.ممنون میشم تجربیاتونو برام بنویسید..؟؟

 10. سلام من دختری 16 ساله هستم بر خلاف سن کمم انفاق های زیادی تجربه کردم وتبدیل به فردی پرخاشگر شدم که این اواخر منجر به صدمه زدن به خودم و اطرافیانم شده وقتی عصبانی میشم نمیتونم خودمو کنترل کنم عین یک دیوونه رفتار میکنم ولی این رفتارهام خیلی کلافه م کرده لطفا یک راهی بگید

 11. باسلام.من ۲۸ساله هستم.یه پسر۱۰ساله دارم مشکلات زیادی توزندگیم داشتم ودارم.وخیلی باپسرم بدرفتاری وبدهنی میکنم وبعضی وقتها کتکش میزنم.بیشتربرا فوش و بد دهنی هام ودادبیدادهام ناراحتم.اصلا دست خودم نیست.میشه راهنمایی کنید

 12. سلام
  دختر ۱۱ ساله من در دوران پریودی و بخاطر اشتباه حیوان خانگی به حیوان صدمه زد و بعد برای من تعرف کرد و بسیار پشیمان شده است. تا کنون رفتار خشن نداشته و این اولین بار بود که چنین رفتاری داشته، ممکن است من را راهنمایی کنید

 13. یک خانم ۶۲ ساله هستم که ۵ سال است دست تنها از پدر مبتلا به آلزایمر نگه داری میکنم گاهی تا حدی خشمگینم می‌کند که ضربه‌ای به او میزنم و طبعا از رفتارم پشیمان میشوم امکان فاصله گرفتن و ترک محل ندارم حتی گاهی مجالی برای آب خوردن و نفس عمیق کشیدن هم نیست! راهنمایی‌ام میکنید؟

  1. وقتی پدر فوت کرد اونوقت که میزنی توسرت بعد که یادت میافته خودش یجوری پارت میکنه که تلافیش درمیاد غصه نخور

  2. باسلام سخت است مراقبت از یه انسان مسن آلزایمری، باید هم اعصاب تون بهم بریزه، گزینه اول با خودتون فکر کنید ک این تلاش و زحمت من برای مغفرت و پاداش الهی برای خودم است، خداوند هیچ تلاشی را بی نتیجه نمیگذارد، و چه بسا مراقبت از پدر وسالمند، دوم، خشم نادان گفته میشود وقتی می آید سراغ انسان، باید بدونی ک هیچ جنبه ای مثبتی ندارد، و چه بسا خیلی چیز هام به بار میاره، از جمله از دست دادن شغل و شخصیت پرخاش گر اتلاف وقت، بی خوابی، و پشیمانی، که دیگر پشیمانی بعد از اجازه دادن به خشم ب درد انسان نمیخوره، پس خشم یک نوع دشمنه هر موقع سراغت اومد باید دست به سرش کنی بره ب هر طریق، بزار بهت بگه ترسو یا غیره…بهتر از هزار تا حفره و گودالی که در خودش پنهان کرده است هست، منظورم خشمه، اول و اخر توکل و خواست مون از خدا باشه.

  3. منم از پدر بزرگ83 سالم که مبتلا ب الزایمر بود مراقبت میکردم و گاهی عصبی میشدم البته هیچ وقت پرخاش نمی کردم با این حال الان که پدر بزرگم نیست با این ک این کار وظیفه من نبوده ب خودم میگم شاااید کم گذاشتم حس خیلی بدی ع باهاش مهربون باش یک روز حاضری بازم اذیتت کنه ولی اون دیگ نیست….

  4. سلام باید به بیمار آلزایمر طبق نسخه پزشک متخصص مغز و اعصاب داروی آلزایمر داده شود تا آرام باشد و خودش و دیگران را آزار ندهد

 14. من یه خانم ۳۴ساله هستم که با وجود استرس زیادی که دارم وقتی عصبانی میشم تمام بدنم به لرزه میفته و هیچی جلودارم نیست لطفا راهنمایی کنید ممنون

 15. کنترل خود و به چالش کشیدن افکار و ترک محل بهترین راه برای جلوگیری عصبانیت است

 16. سلام وقت بخیر من ۳۴ساله هستم دو فرزند پسر دارم هر وقت خیلی ورجه وورجه بکنن عصبانی میشن و کتکشون میزنم خیلی ناراحتم لطفا راهنماییم کنید

 17. شاید خیلی ها خشم رو به عنوان یه حس منفی بدونن که میتونه آسیب ها و خسارت های زیادی رو به بار بیاره بدونن. ولی اگه بتونیم خشممون رو مدیریت کنیم نه تنها مخرب نیست بلکه میتونه ما رو به خودآگاهی و داشتن یه ذهنی قوی و آگاه کمک کنه. چند وقتیه که دارم روی کنترل خشم تو محیط کار فکر میکنم و از سایت های مختلفی هم مثل فرچون و دانشگاه کسب و کار و…. استفاده کردم . در کنار این ها مطالب شما بسیار برای من مفید و کاربردی بود ممنون

 18. سلام من ۳۳سالم هست ودو فرزند دو قلوی ۱۱ساله ویکی ۵ ساله هستم بعضی وقتها بیش از اندازه عصبانی می شوم و نمی توانم خودم را آرام کنم .بیشتر با گذشته تلخم درگیر هستم .لطفا راهنمایی کنید مرسی ممنون

   1. سلام،عزیزم، نفرت هم یک نوعی حس هستش.پس وقتی تنهایی بهش فکر کن، ته قلبت میبینی یه کوچولو ارزش داره، اون ارزشش توقعت رو بالا میبره، وحس می‌کنی نفرته، بهش فکرکن، گاهی هم باید خودمو جای همدیگه بذاریم.

 19. من یک دانش آموزش و خب قبل پریودم خیلی کنترل احساساتم سخت میشه و بیش از حد عصبانی میشم و حتی این موضوع روی درسم هم تاثیر میذاره
  اینکه تو دوران قبل پریودم انقدر خشمگین و ناراحت باشم در حدی که دائما گریه کنم،یک چیز عادیه؟

  1. بهم ریختن هورمون بدن در حالت پریود باعث خشم و اعصبانیت می شه روزهای که پریپدید سعی کنید کمتر در جمع باشید از دیگرتن دور بگیرید و خودتون سر گرم کنید در مدرسه هستید کتاب بخونید در خووه هستید اینترنت برید

   1. چرا فکر میکنی میتونی به خانمها در مورد پریودشون راهنمایی بدی؟ تا حالا پریود شدی؟ هیچ وقت pms داشتی؟ تو این زمینه درس خوندی؟ این خانم موقع پریودش افسردگی میگیره که گریه میکنه بعد تو بهش پیشنهاد میکنی از بقیه دور باشه؟ حتی به عمرت گریه هم نکردی که بدونی یکی وقتی گریه میکنه مطمئنا تو جمع نیست.
    خانم جان حتما ورزش کن، بعضی از این عرق‌های گیاهی هم توی کم کردن علائم پریود خیلی کمک میکنن. مثلا زنیان و زنجبیل. برای اعصابتم یا گل گاوزبان بخور یا عرق بهار نارنج. البته بری پیش دکتر زنان خوب هم بهتر کمکت میکنه. البته پیش این دکتر عتیقه‌ها نرو که هیچی بارشون نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉