کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

منشاء ژنتیکی خیانت چیست؟ آیا خیانت ژنتیکی است؟

منشاء ژنتیکی خیانت چیست؟
لطفا به این مقاله امتیاز دهید

آیا ژن خیانت در وجود شما فعال است؟

تابحال متوجه این موضوع شده اید که ژن خیانت در وجود شما یا همسرتان هست یا خیر؟ شاید از شنیدن این موضوع که خیانت ژنتیکی است، تعجب کنید با این حال برخی از مطالعات نشان داده اند که این موضوع واقعیت دارد و برخی از ژن ها، هورمون ها در وجود زنان و مردان آنها را مستعد خیانت می کند.

در اصل معماری مغز شما از نظر بیولوژیکی این امکان را برایتان فراهم می کند که در یک لحظه، هم وابستگی عمیقی به شریک زندگی تان داشته باشید و هم نسبت به شخص دیگر احساسات عاشقانه ای را تجربه کنید. این توانایی می تواند مهم ترین عامل در خیانت شما به همسرتان باشد.

مشاوران مرکز مشاوره آنلاین آویژه به شما پیشنهاد می‌کنند تا برای اطلاع از وجود ژن خیانت در خودتان حتما این مقاله را تا انتها بخوانید.

آیا خیانت ارثی است؟

رابطه جنسی با فردی غیر از همسر یا شریک زندگی که به وی تعهد دارید به عنوان خیانت تعریف می شود. در اصل خیانت به معنای کوتاهی عمدی از سوی فرد مورد اعتماد شماست که منجر به وارد شدن آسیب عمیق احساسی به شریک زندگی تان می شود.

البته این نکته را فراموش نکنید که گاهی خیانت می تواند عدم صداقت شما با شریک زندگی تان و یا افشای اطلاعات محرمانه ای از وی باشد که دوست ندارد کسی به غیر از شما از آنها اطلاعات خبر داشته باشد. خیانت اثرات فاجعه باری بر قربانی ایجاد می کند، مشکلات روانی حاد از مهم ترین این آُسیب هاست.

نکته مهمی که در این جا باید به آن توجه داشته باشید این است که هر گونه بحث در مورد نقش ژنتیک به عنوان عاملی ناخواسته در خیانت کردن شما ، اشتباهی که مرتکب شده اید را جبران نمی کند و نباید تحت تاثیر این مقاله رفتارهای نادرست در رابطه زناشویی خود را تنها به وجود ناخواسته ژن خیانت در خودتان نسبت دهید. حواستان باشد که شما به عنوان یک فرد متعهد در رابطه به هیچ عنوان این حق را ندارید که به شریک زندگی خود خیانت کنید.

آیا خیانت ژنتیکی است؟

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه منشاء ژنتیکی خیانت چیست؟ آیا خیانت ژنتیکی است؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

ژن خیانت چیست؟

با وجود اثبات ژن خیانت در مطالعات انجام گرفته شده، محققان هنوز این ژن را به طور دقیق در بدن انسان شناسایی نکرده اند. با این حال آنها برخی از ویژگی های رفتاری را در افراد کشف کرده که امکان وجود این ژن را در آنها نسبت به برخی دیگر تشدید می کند:

خودشیفتگی

درجه پایین وظیفه شناسی و تعهد

تلقی کردن تفاوت های شریک زندگی با خودتان به عنوان نقص و ایراد

درک این موضوع که ژن خیانت در وجودتان هست یا خیر کار ساده و پیش پاافتاده ای نیست. شما نمی توانید به راحتی با آزمایشات پزشکی هم این موضوع را متوجه شوید.

سه هورمون اصلی در بدن وجود دارند که بر خیانت شما به شریک زندگی تان نقش دارند. مهم ترین آنها هورمون «اکسی توسین» است. هورمونی طبیعی که همراه با «دوپامین» و «سروتونین» به عنوان هورمون های شادی شناخته می شوند و می توانند در خیانت افراد نقش داشته باشند. در توضیح این موضوع باید بدانید هر زمانی که شما جذب شخص دیگری شدید، مغزتان دوپامین ترشح کرده و میزان سروتنونین بدنتان هم افزایش پیدا می کند موضوعی که در نهایت منجر به تولید اکسی توسین می شود. این فعل و انفعالات در نهایت موجی از احساسات را در وجودتان ایجاد می کنند. احساساتی که همیشه هم درست نیستند و گاهی هم منجر به خیانت کردنتان می شوند. با این حال نباید به هیچ عنوان ژن خیانت را با این سه هورمون شادی یکسان بدانید.

برخی از دانشمندان هم ژن خاص خیانت را «پلی مورفیسم» به عنوان گیرنده دوپامین دانسته اند و از آن به عنوان ژن «هیجان جویی» یاد می کنند. این ژن حتی زمینه اعتیاد به الکل و یا قمار را هم در فرد ایجاد می کند. طبق بررسی های انجام شده در دانشگاه «بینگهامتون» نیویورک، آن دسته از افرادی که نوع خاص این ژن را در خود دارند، تمایل بیشتری برای خیانت به شریک زندگی خود خواهند داشت.

تحت این شرایط از آنجایی که شما بیشتر مستعد تجربه هیجان هستید، بیشتر هم به سمت چیزهایی می روید که وسوسه کننده هستند اما نباید آنها را تجربه کنید.

خیانت هم یکی از این موارد ممنوعه است که به احتمال زیاد دوست دارید برای یک بار هم که شده هیجان مرتبط با آن را احساس کنید. در واقع تحت تاثیر هورمون های شادی که از آنها صحبت کردیم، افراد به طور طبیعی به سمت فعالیت هایی کشیده می شوند که احساس لذت را در آن ها تشدید می کند. با این حال وجود ژن پلی مورفیسم احساسات خیانت گونه را قطعا در وجودتان تشدید خواهد کرد.

ژن خیانت را در مورد دیگری نیز تایید کرده اند. مطالعه ای که در سال 2008 انجام شد نشان داد که مردانی که دارای یک یا دو نسخه از یک ژن خاص در سیستم «وازوپرسین» یا همان هورمون ضد ادرار بدنشان هستند تعهد کمتری در رابطه زناشویی خود دارند و احتمال اینکه دچار بحران در زندگی زناشویی شوند، بیشتر است. هر چه میزان این ژن بیشتر باشد، پایداری و تعهد شما به زندگی مشترکتان کمتر می شود.

ژن خیانت چیست؟

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه منشاء ژنتیکی خیانت چیست؟ آیا خیانت ژنتیکی است؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تاثیر ژن خیانت بر روابط زناشویی

طبق برخی از مطالعات شما می توانید ژن خیانت را از والدین، خواهر، برادر و به طور کلی همه اعضای خانواده تان به ارث ببرید. شاید این نکته چندان جالب نباشد اما بهتر است بدانید که در اکثر مواقع خیانت زمانی اتفاق می افتد که یک زوج صاحب فرزند شده و تحت تاثیر رابطه زناشویی که با یکدیگر داشته اند، تصمیم به دنیا آوردن موجود دیگری گرفته اند که پیش از ازدواج چنین امکانی برایشان محقق نبوده است.

برخی از مطالعات عنوان می کند تحت تاثیر به دنیا آمدن نوزاد مشترک در یک رابطه زناشویی، دو طرف پس از آن دیگر هیچ مزیتی برای تداوم انتخاب تک همسری ندیده و این حق را برای خود قائل می شوند که به رابطه با شریک دیگری فکر کنند.

احتمال وقوع این وضعیت زمانی کم می شود که هم مرد و هم زن در نگاه یکدیگر مناسب ترین گزینه برای هم باشند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید زنان بیشتر در طی رابطه مشترک به خیانت فکر می کنند یا مردان؟ نتایج آخرین بررسی در ایالات متحده نشان داده است که 20 تا 25 درصد از مردان در مقابل 10 تا 15 درصد از زنان در طی دوران ازدواج خود به برقراری رابطه جنسی خارج از روابطه با همسرشان فکر می کنند.

آیا ژن خیانت شما فعال است؟

نتایج تحقیقات انجام گرفته شده نشان می دهد که حتی اگر شما به عنوان آن دسته از افرادی باشید که تحت تاثیر فعالیت، هورمون های شادی تان و به خصوص هورمون دوپامین در بدنتان مدام به دنبال تجربه هیجانات نامشروع باشید، این لزوما به معنای آن نیست که شما قطعا به سمت این هیجانات ممنوعه خواهید رفت. در واقع نتایج بررسی های انجام گرفته شده نشان می دهد، فعال سازی ژن خیانت در وجود شما به موارد دیگری بستگی دارد.

اینکه در چه خانواده ای رشد کرده اید

کودکی خودتان را چگونه گذرانده اید

میزان انعطاف پذیری شخصیتتان در برابر مسائل و موضوعات مختلف تا چه اندازه است

در چه محیطی زندگی می کنید و با چه گروه از افرادی تعامل دارید.

همه اینها می تواند نقش بازدارنده و یا پیش برنده در زمینه فعال سازی ژن خیانت شما داشته باشند. این مثال را می توان در مورد اعتیاد به الکل زد. شاید بسیاری از مردم از نظر ژنتیکی مستعد اعتیاد به الکل باشند، اما تنها درصد کمی از آنها الکلی می شوند. این موضوع در مورد خیانت و بی وفایی کردن هم کاملا صادق است.

تاثیر ژن خیانت بر روابط زناشویی

آیا ژن خیانت همسرتان فعال است؟

شاید برای شما هم این موضوع بارها پیش آمده است که در خیابان و یا یک میهمانی به دلیل خیره شدن به زن های دیگر موجب ناراحتی همسرتان شده اید. حتی اگر این حرکت شما چندین بار تکرار شود، پس از مدتی متوجه این موضوع خواهید شد که چقدر حساسیت همسرتان نسبت به شما بالا رفته است.

حال تصور کنید که به شریک زندگی خود واقعا خیانت کرده باشید. به نظر شما سطح ناراحتی و دلخوری همسرتان با شما تا چه اندازه شدید خواهد بود؟

پیشنهاد مشاوران مرکز مشاوره خیانت آویژه به شما این است که پیش از توجه به این موضوع که ژن خیانت در شما فعال است یا خیر. کمی خودتان را در رابطه و زندگی مشترک با همسرتان مورد قضاوت قرار دهید.

آیا شما فرد متعهد به رابطه تان هستید؟

آیا مدام در فکر خود به دنبال برقراری رابطه جدید با شخص دیگری غیر از همسر خودتان هستید؟

آیا مدام بابت رفت و آمدهایتان و دیگر مسائل زندگی به همسرتان دروغ می گوید؟

جواب شما به هر یک از این سوالات می تواند وجود ژن خیانت را در شما تایید و یا انکار کند. نیازی به هیچ آزمایش دی‌ان‌ای نیست.

شاید بتوان افرادی را که ژن خیانت در وجودشان نیست، اینطور تعریف کرد. این افراد اصولا پس از ازدواج تک همسری را انتخاب کرده و خواهان شریک زندگی خود هستند. در زندگی مشترک خود به جای دنبال کردن اختلافات و تفاوت ها، اشتراکات و خصوصیات خوب همسرشان را می بینند. به طور کلی مطالعه ای که اخیر انجام شده است، نشان می دهد از هر دو جنس زن و مرد عده ای همواره از تعهد ترسیده و قادر به نشان دادن وفاداری و اعتماد طولانی مدت به شریک زندگی خود نیستند.

باید این موضوع را بدانید که هر گونه تقض قوانین مربوط به زندگی زناشویی می تواند خیانت شما به طرف مقابلتان به حساب آید. روندی که قطعا نتیجه فاجعه باری خواهد داشت. اگر تاکنون در زندگی مشترک خود خیانت را تجربه کرده باشید، می دانید که دیگر هیچ چیز رابطه شما به مانند دوران قبل از خیانت همسرتان باز نمی گردد و در واقع همه چیز را تمام شده تصور می کنید.

حتی اگر خیانت همسرتان به شما منجر به جدایی نشود، اغلب آسیب بسیار شدید به رابطه تان وارد می کند. با این حال باید این واقعیت تلخ را بپذیرید که حتی در صورت تعهد و پایبندی شما به رابطه مشترکی که دارید، این احتمال وجود دارد که ژن خیانت همسرتان بسیار فعال باشد. امری که به موجب آن افراد نمی توانند خود را به یک معشوق برای زندگی مشترک محدود کنند.

سه گانه های موثر بر ژن خیانت در مغز

سه گانه های موثر بر ژن خیانت در مغز

به طور کلی مطالعات انجام گرفته شده توانسته ثابت کند که سه سیستم مغز، کاملا از یکدیگر متفاوت زمینه را برای فعال شدن ژن خیانت فراهم می کنند.

اول مولفه «شهوت» که ما را به سمت روابط جنسی متعدد سوق می دهد.

تجربه مربوط به احساس «عشق» که به ما این انگیزه را می دهد که انرژِی خود را روی یک فرد متمرکز کنیم.

احساس «وابستگی عمیق» که ما را وادار می کند تا در کنار فردی زندگی کنیم و در نهایت بخواهیم از آن فرد فرزندی را به دنیا بیاوریم و تربیت کنیم.

این سه سیستم مغز اغلب اوقات با هم کار می کنند اما این موضوع همیشگی نیست. به عنوان مثال زمانی پیش می آید که دیوانه وار عاشق کسی شوید که هرگز با او رابطه جنسی نداشته اید و یا اینکه دائما با یک فرد زندگی کنید اما وابستگی عمیقی به فردی داشته باشید که از شما دور است و حتی شاید او را نمی بینید. به موجب انعطاف پذیری سیستم مغز، این امکان برای شما به وجود می آید که در یک رابطه شاد و عاشقانه قرار داشته باشید اما از نظر جنسی جذب شخص دیگری شوید.

سخنی از مشاوران آویژه

ژن خیانت تحت تاثیر شرایط خاصی در وجود فرد فعال تر می شود. مواردی از قبیل تنهایی، برون گرایی، اضطراب، افسردگی، بدخلقی، خودشیفتگی، گشودگی به تجربیات جدید، استفاده مکرر از الکل، سابقه سواستفاده جنسی در دوران کودکی و آگاهی از خیانت یکی از والدین خود یا هر دو موجب خواهد شد تا ژن خیانت در وجود شما فعال شود و تصمیم بگیرید اقداماتی خارج از چارچوب زندگی مشترکتان انجام دهید.

با وجود تحقیقات فراوان مشاوره خانواده تلفنی آویژه، علت اصلی فعال شدن ژن خیانت همچنان به عنوان یک راز باقی مانده است. تنها چیزی که می دانیم این است که خیانت به قدری به طور مکرر اتفاق می افتد که هر زمان که می شنویم، زوج هایی درگیر آن شده اند، همیشه غمگین می شویم اما هیچ گاه تعجب نمی کنیم.

براي مشاوره در زمينه منشاء ژنتیکی خیانت چیست؟ آیا خیانت ژنتیکی است؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉