کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

چگونه با دختر خود در مورد بلوغ صحبت کنیم؟

صحبت کردن در رابطه با بلوغ با دختر نوجوان
2.6/5 - (5 امتیاز)

آیا نمی دانید که چگونه با دختر نوجوان خود در مورد بلوغ صحبت کنید؟ صحبت کردن در مورد بلوغ، علائم و نشانه های آن با دختر نوجوان می تواند کمی سخت و استرس آور باشد. شما نمی دانید که چگونه باید این موضوعات را با فرزندتان مطرح کنید که او احساس شرمندگی نکند و همچنین نترسد و اضطراب و استرس نگیرد. حبت کردن در مورد بلوغ یکی از موضوعات مهمی است که باید با دختر نوجوان خود در میان بگذارید تا بعد از دیدن علائم بلوغ در جسم و بدن خود نترسد و یا در برابر دیگران احساس شرمندگی و خجالت نداشته باشد. اما چگونه باید با دختر خود در مورد مسائل مربوط به بلوغ صحبت کرد؟

مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی آویژه به دلیل اهمیت بلوغ در نوجوانان به بررسی راهکارهایی برای صحبت کردن با دختر نوجوان در مورد بلوغ پرداخته اند. آنها مقاله جامع و کاربردی زیر را نگارش کرده اند. اگر شما نیز در مورد بلوغ فرزند خود سوال دارید و یا نمی دانید چگونه با او در این باره صحبت کنید. به شما پیشنهاد می کنم حتما با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل بفرمایید. همچنین مطالعه این مقاله نیز می تواند به شما کمک بزرگی کند. پس با ما همراه باشید.

تغییرات بدن نوجوانان

راهکارهایی برای صحبت کردن در مورد بلوغ و علائم آن

صحبت کردن با نوجوانان در مورد اندام، بلوغ و رابطه جنسی برای والدین استرس زا است، مخصوصا اگر نوجوان شما دختر باشد. امروزه دختران زودتر از هر زمان دیگری به بلوغ می رسند. بلوغ معمولاً با رشد موهای ناحیه تناسلی و زیر بغل و سپس جوانه های سینه و بعداً با اولین دوره قاعدگی شروع می شود.

برخی از دختران در سن 8 یا 9 سالگی به بلوغ می رسند. صحبت کردن در مورد بدن در حال بلوغ دختر شما نباید یک موضوع تابو یا ترسناک باشد. در عوض، با آرامش به موضوع نزدیک شوید و تمام اطلاعات و اطمینان لازم را در مورد بلوغ در اختیار دخترتان قرار دهید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه چگونه با دختر خود در مورد بلوغ صحبت کنیم؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

گفتگو در مورد بلوغ را کم کم شروع کنید

منتظر نمانید و در مورد بلوغ با دخترتان گفتگو کنید. در نسل‌های گذشته، والدین اغلب با فرزندان خود می‌نشستند و درباره «پرندگان و زنبورها» در حوالی سن بلوغ صحبت می‌کردند. این استراتژی اغلب برای کودکان مناسب است. این روش در مورد نوجوانانی که از مدرسه یا رسانه اطلاعات زیادی شنیده باشند نتیجه معکوس می دهد.

به جای اینکه یک گفتگوی طولانی و کامل با دخترتان در مورد بلوغ داشته باشید. این موضوع را با دادن اطلاعات مستمر درباره بدن و تمایلات جنسی دخترتان ارائه دهید.

اگر این گفتگوی مداوم را با دخترتان شروع نکرده اید، همین حالا شروع کنید. تا زمانی که او با شما زندگی می کند، می تواند از راهنمایی و دانش شما در این موضوعات بهره مند شود.

فقط مناسب سن دختران اطلاعات بدهید

این ایده خوبی نیست که اطلاعات زیادی را در یک زمان در اختیار دخترتان قرار دهید. حتما مطمئن شوید که همیشه فقط اطلاعات مناسب سن دخترتان را به او می گویید.

به عنوان مثال، گفتن اطلاعات بیش از حد به یک کودک خردسال در مورد تولید مثل، می تواند او را بترساند یا دید تحریف شده ای از رابطه جنسی به او بدهد. اگر نمی دانید در چه سنی چه چیزهایی را باید با دختر خود درمیان بگذارید. بهتر است به مشاوره نوجوان مراجعه کنید. مشاور متناسب با فرزند شما و بررسی هایی که انجام می دهد، به شما می گوید که چه چیزهایی را بگویید و گفتن چه موضوعاتی هنوز زود است.

با توجه به موضوعات زیر در سنین مناسب، با دخترتان در مورد بلوغ صحبت کنید:

قبل از 8 سالگی

در این سن روی مثبت بودن تغییرات بدن تمرکز کنید. از عبارات صحیح برای اعضای بدن مانند “فرج” و “واژن” استفاده کنید و به او بیاموزید که اعضای بدن دختر و پسر با یکدیگر متفاوت است. تفاوت بین «لمس خوب» مانند در آغوش گرفتن و دست زدن به پشت و «لمس بد» در مناطقی از بدن که با لباس زیر پوشیده شده است را به او آموزش دهید. به او بیاموزید که اگر کسی دست درازی کرد باید چه کند.

8 سالگی به بعد

در 8 سالگی با دخترتان در مورد قاعدگی صحبت کنید. دختر شما ممکن است بعد از 8 سالگی شروع زودهنگام قاعدگی را تجربه کند (اگرچه در نزدیکی 12 سالگی پریود شدن شایع تر است).

برای یک دختر جوان شروع قاعدگی بدون داشتن اطلاعات مناسب و آمادگی لازم برای اینکه بداند چه کاری را باید انجام دهد می تواند یک تجربه ترسناک باشد.

8 تا 10 سالگی

از حدود 8 تا 10 سالگی با دخترتان در مورد روابط، فشار همسالان و تغییراتی که در بدن او و دوستانش در دوران بلوغ مشاهده می کند، صحبت کنید.

اطلاعات بیشتری در مورد قاعدگی و همچنین تغییرات سینه، بوی بدن و موی بدن، افزایش وزن و تغییرات خلق و خو ارائه دهید.

10 تا 12 سالگی

از 10 تا 12، او باید جزئیات بیشتری در مورد قاعدگی، بهداشت و تمایلات جنسی به دختر خود بیاموزد.

از 12 سالگی به بالا، با دخترتان در مورد روابط عاشقانه و محبت فیزیکی، از جمله دست گرفتن، بوسیدن و تمایلات جنسی صحبت کنید. با او در مورد فشار، قلدری و خودانگاره های دوران بلوغ صحبت کنید.

کاری کنید که دخترتان احساس راحتی کند

یک فضای باز ایجاد کنید. شما به عنوان والدین با طوری رفتار کنید دخترتان سؤالاتش را بپرسد و نگرانی‌هایش را به شما بگوید.

اگر شما فضای باز و ایمنی را در خانه خود ایجاد نکنید، دخترتان ممکن است که پاسخ های خود را در جای دیگری بیابد.
به عنوان یک خانواده با هم وقت بگذرانید. شام را با هم میل کنید. سرگرمی های مشترک مانند باغبانی، ورزش را به صورت خانوادگی انجام دهید.

در مورد همه چیز با هم صحبت کنید. با دختر خود گفتگوی دویدنی داشته باشید. سوال بپرسید، درباره روزتان با او گفتگو کنید و درگیر زندگی روزمره او باشید.

دخترتان را در اولویت قرار دهید اگر او با سؤالی نزد شما آمد، اگر می‌توانید کارتان را متوقف کنید و با او صحبت کنید. اگر نمی توانید، در اسرع وقت زمانی را تعیین کنید که در مورد آن با او صحبت کنید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
شما میتوانید برای مشاوره و تراپی در زمینه چگونه با دختر خود در مورد بلوغ صحبت کنیم؟ با بهترین روانشناسان مرکز مشاوره خانواده آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۹ صبح الی ۱۲ شب.

برای مشاوره تلفنی فوری داخل کشور روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی فوری

جهت مشاوره برای هم وطنان خارج از کشور روی لینک زیر کلیک کنید.
هموطنان خارج از کشور

برای رزرو وقت مشاوره حضوری روی لینک زیر کلیک کنید.
رزرو جلسه مشاوره حضوری

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

بلوغ را یک موضوع ناراحت کننده جلوه ندهید

به نحوه صحبت خود در مورد بلوغ توجه کنید. بسیاری از مردم از صحبت کردن در مورد مسائل جنسی، بدن و بلوغ احساس ناراحتی می کنند. اگر شما یکی از آنها هستید ممکن است حس ناراحتی شما تاثیر بدی بر دخترتان بگذارد.

اگر در مورد بلوغ به گونه ای صحبت کنید که آنها را حرام، مخفیانه یا تابو جلوه دهد، دخترتان این موضوع را به همین صورت یاد می گیرد.

اگر به گونه ای رفتار کنبد که انگار بلوغ موضوعی مخفیانه یا شرم آور است ممکن است به دخترتان بفهماند که بدن او مشکلی دارد یا اینکه از دست او ناراحت هستید.

به یاد داشته باشید که بین حریم خصوصی و رازداری او تفاوت وجود دارد.

برای بلوغ دخرتان کتاب های مفید بخرید

کتاب‌های زیادی در بازار وجود دارد که موضوعاتی مانند آناتومی، تولید مثل، مسائل جنسی، بلوغ و سایر مسائل مهم بلوغ را متناسب با سن دختر شما پوشش می‌دهند. اگر دخترتان سؤال یا کنجکاوی ساده ای داشته باشد و از پرسیدن احساس راحتی نمی کند، داشتن کتاب خوب به او کمک زیادی می دهد.

دختر شما احتمالاً از اینترنت بیشتر استفاده می‌کند، به او در مورد خطرات جستجوی آنلاین برای موضوعات مرتبط با مسائل جنسی و بدن اطلاع دهید.

از سنین پایین به او بیاموزید که موضوعات خاصی وجود دارد که جستجوی آنلاین اطلاعات درستی ارائه نمی کند. نه به این دلیل که به او اعتماد ندارید، بلکه به این دلیل که اینترنت حاوی چیزهای خطرناکی است.

علاوه بر این، مطمئن شوید که رایانه خانگی شما دارای فیلتر های والدین برای مسدود کردن وب‌سایت‌های مضر است.

بسیاری از کودکان هنگام جستجوی اطلاعات در مورد بلوغ، به طور تصادفی با پورنوگرافی یا سایر سایت های مشکل ساز مواجه شده اند.

صحبت کردن با دختر در مورد بلوغ

برای گفتگو مکانی خصوصی انتخاب کنید

شما می توانید این موضوع را در ماشین یا زمانی که برای قدم زدن به پارک می روید، مطرح کنید.

دخترتان احتمالاً دوست نخواهد داشت در مورد تغییرات بدنش در مقابل برادران یا به ویژه پدرش گفتگو شود.

صادق و دقیق باشید

اگر احساس می کنید عصبی هستید و استرس شما روی گفتگوتان تأثیر می گذارد، می توانید در مورد آن نیز صادق باشید!. به او بگویید که از صحبت کردن با او کمی معذبید هستید، اما می خواهید تا آنجا که ممکن است به او کمک کنید.

البته دقیق بودن به این معنی نیست که باید در طول یک مکالمه هر آنچه را که در مورد بلوغ می دانید به او بگویید. آنچه را که باید بداند به او بگویید و اگر می خواهد بیشتر بداند، اجازه دهید سؤالات بیشتری را بپرسد.

بگذارید دخترتان به راحتی سوالاتش را بپرسد

اگر مسائل مربوط به بلوغ را به موقع مطرح کنید، بیشتر دختران سؤالات زیادی ندارند. اما به او بفهمانید که می‌تواند با هر سؤالی پیش شما بیاید، هر چقدر هم که به نظر او احمقانه باشد.

به او قول دهید که همیشه با او صادق هستید و به این قول وفادار باشید. به دخترتان بگویید که ممکن است همیشه جواب سوالاتش را ندانید، اما به او کمک می کنید تا آنها را پیدا کند.

وقتی او برای سوال کردن نزد شما می آید، هرگز به سوالاتش نخندید.

ممکن است در آن زمان برای خنده دار باشد. (“مامان، آیا می توانم با بوسیدن باردار شوم؟”) اما خندیدن این پیام را می دهد که به او اهمیت نمی دهید.

به یاد داشته باشید، او به اندازه شما اطلاعات یا تجربه ندارد.

روی نکات عملی تمرکز کنید

دختر شما ممکن است از بیان جزئیات مسائل جنسی و آناتومی بدنش خجالت بکشد،یا تمایلی به صحبت در مورد آن نداشته باشد.

بسیاری از اوقات دختران جوان بیشتر به نکات عملی بلوغ علاقه مند هستند. مانند نحوه درمان آکنه، خرید سوتین، یا پرهیز از لکه دار شدن لباس زیر هنگام شروع قاعدگی.

بسیاری از دختران نیز از شنیدن تجربیات مادرشان در دوران بلوغ لذت می برند. از به اشتراک گذاشتن بهترین نکات و خاطره های خود نترسید. اما از گفتن داستان هایی که او را می ترساند یا اضطربش را بیشتر می کند، خودداری کنید.

دخترتان را برای تغییرات بلوغ آماده کنید

ابتدا دختر شما باید بداند که چه چیزی در انتظارش هست. بلوغ مجموعه کاملی از تغییرات است که طی چندین سال رخ می دهد. این تغییرات اغلب از یک الگوی قابل پیش بینی پیروی می کنند. بنابراین اینکه دختر شما بداند که چه انتظارای باید از بلوغ داشته باشد و به چه ترتیبی رخ دهد ممکن است خیال او را راحت می کند.

برای بیشتر دختران، اولین علامت بلوغ رشد جوانه های سینه است. نوک سینه های او با ایجاد توده هایی در پشت آنها برجسته تر می شوند. به تدریج، بافت سینه بیشتری ایجاد می شود. سینه‌های او در این سن از نظر اندازه ناهموار و حساس است. اما معمولاً در عرض چند ماه از بهتر می شود.

جوانه های سینه معمولاً در حدود 9 یا 10 سالگی ظاهر می شوند، اما می توانند زودتر یا دیرتر ظاهر شوند.

مرحله بعدی بلوغ برای بیشتر دختران شامل رشد مو در ناحیه شرمگاهی است. موهای ناحیه تناسلی دختران معمولاً یک سال تا دو سال پس از ظهور جوانه‌های سینه شروع به رشد می‌کنند. معمولاً این موها نازک و نرم می شوند و در چند سال آینده ضخیم تر و فر می شوند.

نقطه عطف بزرگ بعدی که دختران در سن بلوغ باید انتظار داشته باشند، اولین دوره قاعدگی است. میانگین سنی قاعدگی اغلب دختران برای اولین بار در حدود 12 سال است، اما ممکن است دیر یا زود اتفاق بیفتد.

خجالت کشیدن دختر نوجوان از تغییرات بدنش

به دخترتان بفهمانید که بدن هر کسی متفاوت است

دخترانی که دوران بلوغ را می گذرانند اغلب احساس می کنند که تنها فردی در جهان هستند که بلوغ را تجربه می کنند. بنابراین مهم است که به او بگویید که این تغییرات عادی است. در عین حال، به او اطمینان دهید که هرکس با سرعت خودش بلوغ را تجربه می‌کند. برخی از دختران تغییرات بیشتری را نسبت به دیگران تجربه می‌کنند.

اگر دختر شما زودتر به بلوغ رسیده باشد و قبل از همسالانش سینه‌هایش بزرگ یا پریود شده باشد، ممکن است احساس اضطراب کند. به طور مشابه، اگر آخرین نفر از دوستانش باشد که به بلوغ رسیده است، ممکن است احساس کمبود کند.

دختر شما باید بداند که تنوع زیادی در مورد سن و تغییرات بلوغ وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از دختران پریود خود را از 9 سالگی شروع می کنند، در حالی که برخی دیگر تا 16 سالگی شروع نمی شود.

در مورد بارداری و بیماری های مقاربتی صحبت کنید

بسیار مهم است که صادقانه با دخترتان در مورد خطرات مرتبط با رابطه جنسی صحبت کنید. یک دختر می تواند حتی قبل از اولین قاعدگی باردار شود، زیرا تخمک قبل از اولین خونریزی ماهانه آزاد می شود و او نمی داند اولین تخمک چه زمانی آزاد شده است. شما مجبور نیستید جزئیات زیادی را به او ارائه دهید، اما او باید بداند.

رابطه جنسی همیشه خطر بارداری و عفونت های مقاربتی را به همراه دارد، حتی اگر از کاندوم استفاده کنید.

به دخترتان برای بهداشت قاعدگی آموزش دهید

دختر شما باید راه های بهداشت قاعدگی از جمله تامپون، ماکسی پد و پدهای پارچه ای بداند. به او اجازه دهید با آن چیزی که احساس راحتی می کند، انتخاب کند. سپس، قبل از شروع اولین قاعدگی، مطمئن شوید که لوازم مورد نیاز را همراه دارد.

نحوه کار آنها را برای دخترتان توضیح دهید و ببینید آیا او علاقه مند است آنها را امتحان کند. او می تواند برای دوره پریود از پدهای ماکسی نازک با بال استفاده کند. برخی از دختران ممکن است ترجیح دهند از پدهای پارچه ای استفاده کنند که قابل شستشو و استفاده مجدد باشد. هر یک از این گزینه ها را به او نشان دهید و به او بگویید چگونه از آنها استفاده می شود. پس از شروع قاعدگی، در صورت تمایل به او اجازه دهید گزینه های مختلف را آزمایش کند.

قبل از اینکه آنها را در سطل زباله بیندازید، به او بیاموزید که چگونه تامپون ها یا پدهای ماکسی را با احتیاط دور بیندازد. مطمئن شوید که او می داند که آنها را در توالت نریزد – حتی تامپون های “قابل شستشو” نیز می توانند لوله کشی فاضلاب را مسدود کنند.

یک کیت “آمادگی پریود” را برای او بسته بندی کنید تا در کوله پشتی یا کیف خود نگه دارد. به این ترتیب، اگر او برای اولین بار در مدرسه یا بیرون از خانه پریود شود، لوازم مورد نیاز خود را خواهد داشت. شامل یک آستر شورت، بالشتک در چند سایز مختلف و تعویض لباس زیر.

به او بگویید چگونه و چه زمانی باید اصلاح کند

موهای زیر بغل، ناحیه شرمگاهی و موهای پا بخشی طبیعی از بلوغ و نشانه‌ای از بدنی سالم و در حال رشد است. از آنجایی که بسیاری از زنان این موها را اصلاح می کنند. ممکن است دختر شما نیز برای انجام این کار تحت فشار باشد. اگر دخترتان از موهای زیر بغل خود ناراحت است، به او بیاموزید که چگونه آن را با خیال راحت بتراشد.

به دخترتان بگویید که چگونه باید موهای ناحیه تناسلی خودش را اصلاح کند. اصلاح بد می تواند باعث تحریک و درد در پوست نازک زیر آن شود و می تواند منجر به عفونت شود.

به خاطر داشته باشید که در فرهنگ‌هایی که زنان به داشتن بدن بدون مو تشویق می‌شوند، بسیاری از دختران از رشد موهای بدن خود احساس خجالت و شرم می‌کنند. هرگز دخترتان را در مورد موهایش اذیت نکنید و در مورد موهای بدن زنان یا دختران دیگر تحقیر آمیز صحبت نکنید.

وقتی آماده شد برای او سوتین بخرید

هنگامی که سینه‌های دختر شما شروع به رشد کردن می‌کند، ممکن است حساسیت و درد را تجربه کند. پوشیدن یک سینه‌بند حمایت‌کننده ملایم می‌تواند این درد را تسکین دهد. با این حال، اگر او نمی خواهد او را مجبور به پوشیدن سوتین نکنید. سوتین واقعاً برای سلامتی دختر شما ضروری نیست.

اگر او نسبت به رشد سینه های خود آگاه باشد، ممکن است درخواست سوتین بکند، اما بسیاری از دختران در این سن تمایلی به پوشیدن آن ندارند.

تغییرات ظاهری دران بلوغ دختران

سخنی از مشاوران آویژه

از توضیح دادن مسائل مربوط به بلوغ، تغییرات جسمی و علائمی که در هنگام بلوغ به مرور نمایان می شوند خجالت نکشید. فرزندتان احساسات شما را درک می کند. خجالت کشیدن و یا استرس های شما می تواند او را نیز تحت تاثیر قرار دهد. پس بدون هیچ گونه استرس و نگرانی و با راحتی کامل با دخترتان صحبت کنید. این مسائل باید برای او عادی شوند تا او را گوشه گیر و منزوی نکند. شما باید به دختر خود کمک کنید تا این دوران پر استرس، هیجان انگیز، تکاپو و کنجکاوی را به سلامت بگذرانند و یاد بگیرند که چگونه باید با مسائل مربوط به بلوغ رفتار کنند.

اگر همچنان نمی دانید که چه باید کرد و چگونه رفتار کنید، بهتر است از مشاوره خانواده در این زمینه کمک بگیرید. مشاور به شما کمک می کند تا راحت تر و با خیالی آسوده در مورد بلوغ با دخترتان صحبت کنید. پس نگران نباشید و با مراجعه به مرکز مشاوره استرس و نگرانی های خود را پایان بدهید.

سوالات متداول

بلوغ از نظر عاطفی با دختر چه می کند؟

نوسانات خلقی بخشی طبیعی از بلوغ است. در دوران بلوغ، احساسات کودک شما ممکن است قوی تر و شدیدتر شوند. خلق و خوی آنها ممکن است بیشتر، سریع و تصادفی تغییر کند. کودک شما ممکن است احساسات قوی داشته باشد که قبلا هرگز تجربه نکرده است.

دختران در سن 9 تا 12 سالگی چه تغییراتی در بدن خود تجربه می کنند؟

شکل بدن آنها با گشاد شدن باسن و افزایش وزن و چربی بدن شروع به تغییر می کند. انتظار اولین قاعدگی را حدود 2 سال پس از ظاهر شدن و رشد سینه داشته باشید که معمولاً بین سنین 9 تا 16 سالگی است.

براي مشاوره در زمينه چگونه با دختر خود در مورد بلوغ صحبت کنیم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگيريد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

آیا به مشاوره فوری نیاز دارید؟

 

مشاوره حضوری 👉

مشاوره تلفنی فوری👉